Motocykl z aluminiowymi kołami w górach. Czy to jest bezpieczne?


10

Planuję moją nadchodzącą podróż, aby jeździć na prawdziwych górach w Hiszpanii na rowerze szosowym. Do tej pory używałem aluminiowych kół Mavic Ksyrium, ale głównie na płaskich powierzchniach.

Nie jestem pewien, czy zjeżdżam na tych kołach, ponieważ kiedy jeżdżę w dół, moje koła stają się gorące po hamowaniu. Używam klinczera z rurkami wewnątrz i standardowymi klockami hamulcowymi Shimano. Powinienem być zaniepokojony? Czy jest bezpieczny dla dętki?

Pytam, bo słyszałem historię o eksplozji dętki od ciepła :(

Myślałem o przejściu na Tubeless, ale nigdy nie próbowałem tego na moim obecnym zestawie i nie chcę eksperymentować, dopóki nie będzie to potrzebne.


9
Z tego konkretnego powodu rozważę ulepszenie techniki hamowania przed przejściem na bezdętkowe.
Klaster_1

Bałem się, że ktoś zaproponuje to jako rozwiązanie. Nie jestem całkowicie słaby w przypadku techniki, ale znam swoje granice i nie chcę zachowywać się jak Vicenzo Nibali, gdy jestem daleko od niego. Nie chcę jechać z prędkością 80 km / hi skręcać przed zakrętem, chyba że jestem w Torude de France z zamkniętym ruchem. Nie zrozum mnie źle.
Dariusz

Żadnych twardych uczuć, ale ktoś prędzej czy później wspomniałby o tym, lol.
Klaster_1

1
@Dariusz Na długich zjazdach górskich możesz skutecznie kontrolować prędkość, siadając wyżej i wystawiając kolana i łokcie. W ten sposób możesz ogólnie utrzymać prędkość do około 65 km / h. Na długich górach dość rzadko zdarza się, aby uzyskać bardzo strome odcinki, które wymagają szorowania za pomocą hamulców
Andy P

2
@AndyP, który zależy od tego, kto jeszcze jest w drodze. Zrobiłem kilka przejazdów (w angielskiej dzielnicy Lake District) w nowy rok, tylko kilkaset metrów w dół, ale na jednotorowych drogach z samochodami. Czułem zapach moich dysków i skwierczącą na nich wodę. Są do tego jednak przeznaczone dyski kablowe i podkładki spiekane. I odwrotnie, nie było im tak gorąco schodząc z Col d'Izoard w upalny dzień, ponieważ tam mogłem odpuścić i zahamować tuż przed serpentyną
Chris H

Odpowiedzi:


9

Powiedziałbym, że chodzi bardziej o technikę hamowania, której używasz, a nie o same koła, jeśli chodzi o przegrzanie. Zobacz następujący wątek, w którym omawiany jest podobny temat:
Co jest najlepsze dla Twoich hamulców podczas zatrzymywania się na dnie wzgórza?

Zapoznaj się również z tym artykułem: Hamowanie i wydmuchiwanie
Autor twierdzi, że aluminiowe koła szybko się nagrzewają, ale szybko się ochładzają, pod warunkiem, że nadal się obracają (przepływ powietrza). Dlatego nigdy nie hamuj mocno aż do całkowitego zatrzymania, pozwól, aby felgi ostygły.

Jeździłem na kilku imprezach Eroica, które są znane z ciężkich podjazdów i długich zjazdów i nie zauważyłem nikogo cierpiącego z powodu przegrzania opony (przebicie na nierównym terenie to zupełnie inna historia).

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie - opanuj technikę hamowania, o której wspomniałem i ciesz się podróżą do Hiszpanii!


10

Kiedy ludzie mówią o wybuchach spowodowanych hamowaniem ciepła, zwykle odnoszą się do rur lateksowych używanych z węglowymi kołami klinczowymi z hamulcem szczękowym. Ta kombinacja może rzeczywiście prowadzić do wybuchów na długich, szybkich zjazdach, jeśli nie będziesz ostrożny. Kiedyś jeździłem lateksowymi rurami na węglowych kołach wyścigowych, ale po dwóch wydmuchach rur wróciłem do tradycyjnych butylowych rur i nigdy więcej nie miałem problemu. Jeśli martwisz się ciepłem, po prostu upewnij się, że używasz rurek butylowych, a nie lateksu.


Może także ciężkie rury!
Carel

Rura utrzymuje powietrze, a opona naciska, aby rura nie wybuchła. Jaki błąd powoduje, że rury lateksowe powodują wybuch?
mattnz

1
Topią się w znacznie niższej temperaturze, powodując ogromną dziurę, która pozwala na ucieczkę całego powietrza znacznie szybciej niż zwykłe przebicie. Ponieważ zdarza się to tylko podczas zjazdów z dużą prędkością, może być bardzo niebezpieczne.
Carbon side up

OK, teraz rozumiem mój problem. Luźne użycie terminu Blowout - rurka przeciekająca do karkasu opony jest płaska, ale dzieje się to stosunkowo wolno. „Wydmuch” oznacza natychmiastową utratę ciśnienia i może wystąpić tylko w przypadku katastrofalnego uszkodzenia pojemnika (opony lub felgi). Pozostaje tylko pytanie, ile czasu upłynie, zanim zauważone zostanie mieszkanie, zanim ciśnienie będzie wystarczająco niskie, aby zrzucić oponę z felgi (technicznie rzecz biorąc, nie jest to wyskok, ale ma ten sam wynik dla kierowcy)
mattnz

Gdy rura lateksowa zawodzi z powodu ciepła, z pewnością można ją opisać jako wydmuchiwanie. Będzie huk i spadnie prawie natychmiast. Mój spowodował 30 cm długości łzy w tubie, ale widziałem niektóre, które były jeszcze większe.
Carbon side up

9

Naprawdę nie ma się czym martwić. Ksyriums są popularnym wyposażeniem OEM i średnimi ulepszeniami od co najmniej 10 lat, a tysiące ludzi jeździ po górach każdego roku bez żadnych problemów.

Osobiście jeżdżę na tym samym zestawie Ksyrium Elites od 2011 roku i bez problemu jeździłem po Alpach, Pirenejach, Dolomitach i Korsyce.


2

Do tej pory byłem świadkiem jednego wybuchu z hamulcem szczękowym w Alpach. Jednak przyczyną nie było ciepło, ale to, że felga została zahamowana (tzn. Odcinek ≈ 120 ° oddzielił się). (Na szczęście nic złego się nie stało, a ten facet był w grupie, która miała obok siebie furgonetkę).
Przekaż do domu: uważaj, żeby felgi były wystarczająco grube.

Jedynym zejściem, na które zwracaliśmy szczególną uwagę, było schodzenie z przełęczy Vršič na wysokości 1611 m do doliny Soča na wysokości 780 m (≈ 9% na nieco ponad 9 km). Pierwszą część można wykonać przy stosunkowo dużej prędkości, więc pomaga opór powietrza. Ale niższe 5 km (ok. 500 m straty wysokości) ma jeden zakręt spinki do włosów za drugim (w sumie IIRC 19). Podczas gdy między nimi jest przyzwoity asfalt, spinki do włosów są zwykle wykonane z bruku i mogą mieć luźny piasek na wierzchu. Innymi słowy, zapomnij o użyciu drag, aby pozbyć się nadmiaru energii. Nasze rowery zostały załadowane pełnym wyposażeniem do biwakowania (tylne sakwy + nisko jeźdźcy z przodu). Na tym zjeździe zatrzymywaliśmy się kilka razy, aby sprawdzić temperaturę (i przepuściliśmy ustawione samochody i autobusy). Chociaż nie mam odczytów z termometru, dotarliśmy do „palec mówi ouch”.

(BTW: Nie polecam Vršiča, ponieważ był duży ruch - wszystko, od motocykli przez motocykle, samochody po dorosłe autokary)

Mogą Cię zainteresować te zapisy maksymalnych temperatur obręczy wraz z tym, czy miały one wydmuch, czy nie .

Nie jestem wcale pewien, czy opony bezdętkowe wytrzymują temperaturę felgi lepiej niż odmiana dętki.


Zwróć uwagę na wagę i temperaturę otoczenia w powiązanej tabeli temperatur. We wszystkich przypadkach przedmuchu z wyjątkiem jednego miały one ponad 120 kg i 30 ° C (tj. Dużo energii z masy i gorsze chłodzenie z przepływu powietrza).
mattnz

@mattnz: tak. Ponadto motocykle wydają się leżące, więc mniejszy opór powietrza, więcej energii do rozproszenia przez hamulec. Ale temperatura otoczenia do 30 ° C jest czymś, co OP może napotkać również w dolinach Pirenejów, waga będzie oczywiście bardzo zależała od tego, czy chcą jeździć na rowerze szosowym, czy też nosić bagaż. Ale jestem całkiem pewien, że podczas wycieczek kempingowych miałem całkowitą wagę rzędu 120-140 kg. OTOH, zwróć uwagę, że wyrzuty nie miały miejsca na zjazdach o długości 100 m, ale porównywalnie małych zjazdach (525, 265, 50 (!) M).
cbeleites niezadowoleni z SX
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.