Szprychy tylnego koła wciąż pękają


6

Rower był nowy około roku. 8 tylnych szprych złamało się i wszystko poszło nie tak. Miałem naprawione nieco mocniej, ale odezwałem się, ale teraz 2 kolejne zepsuły się, w tym jeden z grubszych i znów jest nie prawda. Mam siedzisko dla dzieci na plecach i zastanawiam się, czy to w jakiś sposób przyczynia się do pęknięć. Czy jest coś, co mogę zrobić, aby uzyskać bardzo silny głos? Wszystkie pękają w miejscu, gdzie znajduje się hak.


Która strona? Jeśli masz prawo, masz obrażenia spowodowane spadkiem łańcucha między szprychami a kasetą?
mattnz

Sprawdź, czy nic (np. But dziecięcy) nie zostanie złapany w szprychach.
Daniel R Hicks

Czy trafiasz w wiele dziur lub jeździsz z krawężników lub ponad korzeniami drzew? Z dzieckiem na siedzeniu, to dużo szoku na tylnym kole. Miałem siedzisko na siodełko, które przynajmniej było zaprojektowane tak, aby lekko przechylało się nad wybojami, ale było znacznie większym szokiem niż samo odciążenie siodła
Chris H

Odpowiedzi:


10

Zazwyczaj szprychy nie pękają, ponieważ są zbyt słabe, ale mają zbyt niskie lub nierównomierne napięcie.

Nawet napięcie rozdzieli obciążenie między kilka szprych. Wystarczająco wysokie napięcie zapewni, że szprychy nigdy nie zostaną całkowicie rozładowane, ponieważ szprychy zawsze powinny być pod napięciem. Gdy szprycha zostanie rozładowana, może się poluzować lub ocierać o piastę lub inne szprychy. Nawet jeśli pociera lub odkręca tylko maleńki kawałek przy każdym obrocie, to się sumuje. Aby przejechać 1000 km potrzebujesz około pół miliona obrotów koła.

Mieszanie szprych to zły pomysł: mocniejsze szprychy będą się rozciągać mniej, co jest sprzeczne z celem dystrybucji ładunku.

Jeśli koło jest tego warte, przebuduj je poprawnie (lub naucz się sam to zrobić, w tym momencie nie możesz go pogorszyć). Jeśli koło jest tanie, zwykle ma sens uzyskanie nowego.


Zgadzam się, że nawet napięcie jest niezwykle ważne, ale szprychy faktycznie zrywają z nadmiernego napięcia. Koło musi się wygiąć i jeśli twoje szprychy to PING! ciasno nie mogą się rozciągnąć, więc się łamią. Myślę, że właśnie to miałeś na myśli, mówiąc o "wystarczająco wysokim napięciu" ...
markd

1
@markd: Tak, oczywiście napięcie może być zbyt wysokie. Chociaż często myślę, że nie będą to szprychy, które pękają, ale zamiast tego szprychy, oczka czy piasta będą się rozrywać.
Michael

Mówi się normalnie z powodu zmęczenia, albo dlatego, że rozładowują się w normalnych ilościach na przestrzeni milionów rewolucji (jak to jest w życiu), albo jak wspomniano powyżej, szybciej, jeśli nie są wystarczająco silni, aby zostać rozładowanym i są bardziej zmęczeni. szybko. Jaki jest całkowity ładunek? Mój kumpel, który ważył 290, używał łamania szprych jak szalonych, a także niszczył słuchawki. Przynajmniej dopóki nie dostanie roweru z odpowiednio zbudowanymi kołami i mocniejszym zestawem słuchawkowym. Wszystko to zakłada dość mocną krawędź. Słabe felgi będą się bardziej wyginać i zmuszać szprychy do większej pracy (lub nie, zmęczenia i zerwania).
WPNoviceCoder

3

Nie znając swojego roweru, jest to klasyczny znak taniego koła lub zbudowanego z tanich szprych. Dodatkowa waga siedzenia dziecka nie pomoże, ale podstawową przyczyną jest koło i jego konstrukcja.

Twoje poprawki mają zastąpić wszystkie pozostałe oryginalne szprychy lub wymienić całe tylne koło (piasta / szprychy / felga) i przenieść je na oponę / rurę.


Jeśli wszystkie szprychy złamią się na łuku J, może to wskazywać na niskie napięcie szprychy. Jednak po wymianie pierwszych szprych, sklep rowerowy powinien był je lepiej napiąć. Dokręcanie wszystkich sutków szprychowych może jednak złagodzić problem lub przynajmniej go spowolnić.

Osobiście nie lubię tylnych fotelików dziecięcych. Te, w których dziecko siedzi nad górną rurą, są znacznie przyjemniejsze dla jeźdźca i dziecka.


2
Koszt pełnego koła zapasowego może być niższy niż koszt pracy, aby przerobić istniejące koło. Warto sprawdzić oba koszty w twojej okolicy.
Criggie

Zauważyłem, że po tym, jak sklep utwierdził koło, niektóre z napinaczy w pobliżu obręczy nadal były nieco luźne. Być może przyczyniły się do drugiej awarii. Czy byłoby warto zdobyć dodatkowe mocne? Tym razem się dopasuję
user1898525

2
E-rower, którym kiedyś się opiekowałem, zepsuł kilka oryginalnych szprych w krótkim odstępie czasu. Po tym, jak lokalny sklep rowerowy przebudował koło ze wszystkimi nowymi szprychami identycznymi z tymi, które zawiodły (nieparzysta długość, to albo dostał je od producenta motocykli, albo uzyskał niestandardowe cięcie), nigdy więcej się nie zepsuł. To był ciężki rower z tylnym siedzeniem dla dziecka. Nie należy lekceważyć wartości przebudowania koła i używania wszystkich nowych szprych.
Chris H

1
Zgadzam się w 100% z @Chris - gdy jeden lub dwóch szpiegów się nie udało, inni są zestresowani. Jeśli koło zostało zbudowane równomiernie, te, które nie zawiodły, będą bliskie awarii. O ile nie wskażesz przyczyny niepowodzenia, która może zostać potwierdzona, aby nie wpływać na inne szprychy, wszystkie one powinny zostać wymienione (na przykład uszkodzone szprychy zewnętrzne z prawej strony łańcucha).
mattnz

1
Być może - wątpię w jakość szprych 50 eurocentów, lokalnie kosztują 5 razy tyle, ile wynosi najniższa specyfikacja DT. PO musi jednak znaleźć ceny, które są istotne dla ich lokalizacji.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.