Wspinać się na pedałach SPD na rowerze górskim


14

Rok temu dostałem nowy rower górski z pedałami SPD. Nie przeszkadza mi to na rowerze szosowym (który normalnie nie upaść), ale na rowerze górskim, kiedy się rozbijam, zwykle nie mogę zeskoczyć z roweru, jak kiedyś. Mogę sobie poradzić z zatrzymaniem OK, ale kiedy mam się rozbić, nie mogę zeskoczyć i wylądować na nogach.

Czy muszę poluzować ustawienia pedału? Czy powinienem odpiąć, gdy dojdę do trudnej części szlaku? (Mam pedały, które działają w obie strony). Czy powinienem po prostu ćwiczyć zawieszanie, dopóki nie zrobię tego poprawnie? Co robią „prawdziwi” rowerzyści górscy?


1
Nie jeżdżę na rowerze górskim, ale lubię odpinać w „drażliwych” sytuacjach, w których może być konieczne nagłe zatrzymanie się lub coś w tym rodzaju.
Daniel R Hicks,

Tutaj są świetne informacje! Nie rozumiem, dlaczego wizyty tutaj są lata wstecz. Wczoraj zacząłem kolarstwo górskie z klipsami Shimano (PD-M52OL). Nie robię jeszcze żadnych technicznych rzeczy (szkoda ACL kilka lat temu jadąc Chesebro do China Flats), ale naprawdę podobała mi się różnica w mocy i kontroli, którą z nimi czułem. Zdumiewające, o ile więcej mocy miałem wspinanie się na wzgórza, łatwiejsze pokonywanie zakrętów i przelot. Dla tych, którzy chcą się do tego przyzwyczaić lub chcą obu opcji, mają pedały Shimano, które są zarówno zaczepiane ORAZ szerokie pedały. Warto sprawdzić. Dobrze

Odpowiedzi:


11

Najlepszą opcją jest poćwiczenie odpinania stopy, abyś się przyzwyczaił. Przypuszczam, że już to zrobiłeś. Musisz teraz wyregulować napięcie sprężyny na pedałach. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, jak ją wyregulować.

Poza tym odkryłem, że brud, brud i inne zanieczyszczenia w korkach utrudniają uwolnienie stopy. Dostaje się do twoich pedałów za każdym razem, gdy wchodzisz na błoto lub miękką glebę, a następnie wracasz do pedału, co nie zdarza się tak często dla rowerzysty szosowego.

Kiedy blokujesz po wejściu na błoto lub miękką ziemię, Twój but zbiera małe kamienie, małe pędy, liście i wszelkiego rodzaju rzeczy, które zapychają mechanizm pedału, a działanie pedału powoduje, że cały brud dostanie się do krytycznych miejsc.

Dlatego zalecam dokładne czyszczenie pedałów i smarowanie ich między kolejnymi jazdami. Zwykle nie zabrudzisz zbyt wiele brudu podczas jednej jazdy, ale nie chcesz, aby się nagromadził, ponieważ pogarsza to działanie mechanizmu zwalniającego. Olej bardzo pomaga przy wsuwaniu i wyjmowaniu, ale także trochę pomaga, nie dopuszczając do zabrudzenia mechanizmu (Twój pedał nie będzie tak brudny pod koniec jazdy).

Wskazówka 2: należy okresowo sprawdzać pedały i zatrzaski pod kątem wgnieceń, deformacji i innych, które mogą wpływać na zdolność do wycinania. W szczególności miałem problem z „rampami”, które wypychają blok podczas skręcania stopy. Z jakiegoś powodu powstaje rodzaj haka, który zapobiega skręcaniu się stopy. Możesz łatwo zlikwidować te deformacje, zwykle są one zaskakująco małe! Użyj drobnego pilnika lub narzędzia obrotowego (dremel) z drobnym kamieniem szlifierskim.

Wskazówka nr 3: Część treningu, który przeprowadziłem, dotyczyła pokonywania trudnych odcinków technicznych bez zdejmowania stopy z pedału. Zrobiłem to, budując małe przeszkody na środku płaskiego terenu. Przeszkody były zbudowane z kamieni i kłód, starając się za każdym razem robić je ze zwiększonym trudem, ale zawsze były wykonywane w taki sposób, że gdybym upadł, nie zaszkodziłoby to zbytnio, stąd płaski, czysty teren wokół przeszkody. Ten rodzaj treningu daje jeźdźcowi dużą pewność siebie i buduje niezbędne umiejętności, dzięki którym korzystanie z zablokowanych pedałów jest bardziej intuicyjne na wymaganym poziomie do jazdy MTB.

Te wskazówki trzymały mnie przyciśnięte przez 10 lat kolarstwa górskiego, uprawiania XC i trochę all-mountain i downhillu.

Mój ostatni komentarz: JEŻELI jesteś przyzwyczajony do SPD na swoim rowerze szosowym, postaraj się pozostać na SPD dla swojego roweru górskiego, jeśli go usuniesz, prawie na pewno go przegapisz!


„Olej bardzo pomaga przy wkładaniu i wyjmowaniu”… do pierwszego zabrudzenia butów. Olej lub smar sprawia, że ​​odczepianie jest wyjątkowo łatwe (tj. Wymaga bardzo małej siły) przez krótki czas, ale potem się pogarsza. Wolę konsekwentne zachowanie od mniej lub bardziej brudnych pedałów.
Michael

7

Pozostań uwięziony przez cały czas, szczególnie w trudnych miejscach, ponieważ wtedy potrzebujesz największej kontroli i mocy.

Kiedy mówisz, że „możesz zwolnić za kaucją, gdy wiesz, że się rozbijesz”, opisujesz sytuację, która ma luksus czasu na podjęcie decyzji. Ty też miałbyś czas odpiąć.

Cokolwiek się stanie, możesz je wyczyścić, gdy jesteś podłączony do roweru. Nie zaszkodzi ci to „bardziej” niż wymazanie bez niego (modulo kilka niezwykle rzadkich dziwacznych wypadków, których nie warto próbować unikać).


3
Zgadzam się, na początku czułem się tak samo, ale teraz czuję się całkiem dobrze, gdy jestem przypięty do niebezpiecznych odcinków dolnych kręgosłupa.
Papuass,

3
Ogólnie stwierdziłem, że kiedy uderzę w coś twardego, w końcu rozpadają się automatycznie przez moją siłę. Zasadniczo zgadzam się z tą odpowiedzią, ale zastanawiam się, czy @xpda tego doświadczyła? To nie jest coś, co można łatwo przetestować.
Colin Newell,

„Kiedy mówisz, że możesz zwolnić za kaucją, gdy wiesz, że się rozbijesz… Miałbyś również czas odpiąć” Nie, to nieprawda. To jest problem - czasami, gdy normalnie bym zwolnił za kaucją, nie mogę, ponieważ nie ma czasu na odpięcie.
xpda

@xpda, ile czasu potrzebujesz na odpięcie?
Angelo

Zgadzam się z Xpda, o ile rozumiem sytuację, nie będąc rowerzystą górskim. Odczepianie często robi różnicę między zwykłą zranioną dumą a niektórymi nietrywialnymi zadrapaniami i skaleczeniami.
Daniel R Hicks,

7

Możesz wyregulować napięcie zwolnienia pedału, ale powinieneś również sprawdzić swoje knagi.

Shimano ma dwa różne modele bloków SPD:

  • SH51 - wydanie jednokierunkowe
  • SH56 - wydanie wielokierunkowe

SH56 jest oznaczony dużą literą „M” po stronie pedału po stronie zatrzasku i pozwala na łatwiejsze kliknięcie niż SH51.


6

Moja dziewczyna używała pedałów SPD na swoim rowerze górskim, ale po pierwszym spotkaniu przerzuciła się na jaja, które nazwała „Torfowiskiem Wiecznego Smrodu” i bardzo długą, śmierdzącą, wilgotną jazdą do domu. Odkryła, że ​​łatwiej jest im szybko wejść i wyjść, że są mniej podatni na zapychanie się błotem, trawą i innymi śmieciami oraz są znacznie bardziej intuicyjni w sytuacjach na szlaku, które wymagają szybkiej reakcji.


3
Muszę się zgodzić. Jeżdżę z Crank Bros. „Mallet” pedałów i są idealne combo przechowywania i łatwego wyjścia. Dzięki nim udało mi się odpiąć oba pedały i upuścić rower między nogami podczas przejeżdżania przez pręty, pozwalając mi uderzyć o ziemię. ;-)
Adam Franco

3

Zacznę poluzowywać pedały, abyś mógł je łatwiej odpiąć niż teraz, ale żeby nie odpinały się nagle, kiedy nie chcesz, żeby to zrobiły.


0

Zastanawiasz się nad przejściem na pedały SpeedPlay? Powiedziano mi, że nie tolerują brudu / błota, więc prawdopodobnie nie jest to idealna opcja. Są one jednak całkowicie bezpieczne dla wszystkich moich kolarzy szosowych (używam platform do jazdy na rowerze górskim, nie mam tam możliwości przycinania), łatwo odpinam zgodnie z przeznaczeniem, ale w sytuacjach awaryjnych byłem w stanie oderwać nogę od pedału (z tego rodzaju siły, którą możesz zrobić w nagłych wypadkach) bez wykonywania ruchów odpięcia.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.