Jak skalibrować mój automatyczny pasek napinający?


3

Mam Trek District IGH3 z napędem pasowym Mitsubishi z automatycznym napinaczem. Ostatniej zimy pasek zaczął ślizgać się po zębatce. Zdarzyło się to dość często, że ostatecznie zużyło zęby zębatki, co sprawiło, że rower był prawie bezużyteczny, dopóki nie zainstalowałem zamiennika. Przewijam do przodu o rok i mam takie same początki poślizgu.

Uważam, że czas jest przypadkowy. Pogoda wcale nie jest taka inna, żeby uwzględnić nagłą zmianę. Bardziej prawdopodobne jest to, że kiedy niedawno wymieniłem przebitą oponę, nie złożyłem wszystkiego poprawnie.

Sprawdziłem regulację samego koła, wyrównanie linki zębatej i próbowałem ustalić, czy coś jest luźniejsze niż normalnie. Postępowałem również zgodnie ze wskazówkami w instrukcji obsługi IGH3, ale nawet dokręcenie go tak daleko, jak to możliwe, nie wydawało się wystarczające, aby zatrzymać sporadyczne poślizgnięcie. Czy czegoś tu brakuje?

Czy ktoś ma jakieś porady, jak prawidłowo dostroić pasek do automatycznego napinania?


Nigdy nie słyszałem o napinaczu paska innego niż coś z napinaczem paska, takim jak przerzutka.
Criggie


@Rider_X dobre wykrywanie! Jeśli to jest to, to zdecydowanie napinacz nie działa.
Criggie

Czy nie było instrukcji dołączonej do roweru? Czy może istnieć instrukcja online?
Carel,

@Carel, w Internecie dostępna jest instrukcja konserwacji (jak wspomniano w moim trzecim akapicie).
Ian MacDonald,

Odpowiedzi:


1

Podejrzewam, że napinacz działa poprawnie, ale koło zębate zaczyna się zużywać i nie trzyma prawidłowo zębów paska.

Mówisz, że kiedy pasek się wcześniej ślizgał, nosił zębatkę. Nie spodziewałbym się, że wzmocniony gumowy pasek poważnie uszkodzi metalową zębatkę, więc prawdopodobnie jest ona wykonana z bardziej miękkiego materiału, takiego jak aluminium lub kompozytowe tworzywo sztuczne, które podlega zużyciu, nawet gdy pasek się nie ślizga.

Sprawdź koło zębate i sprawdź, czy na zębach widoczne są ślady zużycia.

Możliwe jest również, że sam pasek jest również zużyty.


Strona specyfikacji, którą Rider_X połączył w komentarzach, mówi, że pierścień łańcucha i tylne koło zębate są „kompozytowe”, tj. Najprawdopodobniej tworzywo sztuczne wzmocnione włóknem szklanym.
David Richerby

Z pewnością zacznie się nosić, tak, ale tak się nie stało, zanim zresetowałem koło. Podejrzewam, że zrobiłem coś złego, gdy go odłożyłem i chciałbym uniknąć dalszych szkód.
Ian MacDonald

@IanMacDonald. Czy rama ma wycięte szczeliny, które umożliwiają ruch koła do przodu i do tyłu? (trudno to zobaczyć na stronie archiwum Treka). Jeśli tak, możesz nie mieć wystarczającego napięcia paska.
Argenti Apparatus

@IanMacDonald Zrobiłem trochę więcej badań i przekonałem się, że dystrykt ma wyjmowane haki (w celu zainstalowania paska) z regulacją do przodu. Czy dostosowałeś je podczas ponownej instalacji koła?
Argenti Apparatus

Nie, wycięcia szczelinowe nie są odpowiednie dla napinacza automatycznego. Haki na tej ramie idą prosto w dół. Nie wyregulowałem haków i nie jestem pewien, czy można je regulować. Musiałbym to sprawdzić.
Ian MacDonald
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.