10 biegów do singlespeed


16

Mój używany rower Hercules przyszedł z 10 biegami. Dwa biegi z przodu i pięć z tyłu. Zmiana biegów nie działa dobrze, a ponieważ i tak cały czas jeżdżę na tym samym biegu, rozważam zmianę go na rower jednobiegowy. Czy mogę po prostu zdjąć przerzutkę z tyłu i wyregulować długość łańcucha? Czy jest jakiś powód, dla którego nie powinienem tego robić, poza oczywistym faktem, że będę miał mniej biegów? Czy muszę się czymś zająć?

wprowadź opis zdjęcia tutaj


2
Wiele dobrych pomysłów tutaj: bicycles.stackexchange.com/q/11269/11160
RoboKaren

3
Jeśli dobrze widzę, masz ładną przerzutkę tylną Sachs. Są interesujące dla entuzjastów motocykli Eroica (nie tyle jak Campagnolo, ale nadal). Zamiast go wyrzucić, możesz zapewnić swojemu zespołowi drugie życie (które i tak planujesz porzucić).
Mike

W zależności od tego, jaki sprzęt chcesz wybrać, możesz mieć problemy ze zsunięciem się łańcucha. Wynika to z dwóch powodów. 1. Linia łańcucha jest nieprawidłowa. Drugorzędnym zadaniem przerzutki (po wykolejeniu) jest umożliwienie przesunięcia między przednimi pierścieniami łańcuchowymi i tylną zębatką, na której znajduje się łańcuch. 2. Łańcuch wielobiegowy ma na celu łatwe wykolejenie. Zastanów się nad zakupem jednego łańcucha prędkości, pozostawieniem przerzutki na łańcuchu lub radzenia sobie z nim.
Colm

1
Mogę być trochę gęsty, ale dlaczego dokładnie chcesz coś zmienić? Czy nie możesz po prostu zostawić łańcucha na ulubionym sprzęcie i skończyć z nim? Gdy koło zębate i łańcuch są zużyte, nadal możesz rozważyć wymianę całego układu napędowego na ustawienie z jedną prędkością, które będzie trwać dłużej.
Peter - Przywróć Monikę

Odpowiedzi:


12

Mam też drugą rękę Hercules i dokładnie to zrobiłem. Zdobądź narzędzie łańcucha jakości i poszukaj kilku filmów na Youtube o tym, jak usunąć i ponownie połączyć łańcuch rowerowy. Prawie uskrzydliłem to, ponieważ nie miałem pojęcia, co robię. Dopracowanie łańcucha wymagało trochę pracy i frustracji. Prawdopodobnie zrobiłem to źle, ale działa.

EDYCJA: Argenti Apparatus wspomniał o wypadkach. Jedną rzeczą, którą zrobiłem, aby naprężyć łańcuch, było poluzowanie tylnego koła od ramy i pociągnięcie go do tyłu tak daleko, jak tylko mogłem. to zdjęcie


9

Jeśli Twój rower ma wycięte rowki i tylne koło zabezpieczone nakrętkami osi (co sugeruje odpowiedź Postera), możesz dokonać pojedynczej konwersji prędkości bez potrzeby stosowania napinacza łańcucha.

Przerzutkę można zdemontować, łańcuch odpowiednio skrócić i napiąć, regulując położenie tylnego koła. Łańcuch powinien być w stanie poruszać się o 0,5 cala w górę lub w dół w połowie odległości między zębatkami.

Link do filmu z narzędzia Park Tool na temat wymiany i napinania łańcucha z jedną prędkością poniżej.

Możesz użyć istniejących tarcz i kasety, jak w przypadku Poster, ale musisz rozważyć, jakiego przełożenia chcesz, i jakiej kombinacji zębatki / tarczy użyjesz, aby to uzyskać. Idealnie potrzebujesz kombinacji, która pozwala na prowadzenie łańcucha tak prosto, jak to możliwe.

Prawdopodobnie chcesz uzyskać nowy łańcuch zamiast skracać istniejący, ponieważ jest bardziej niż prawdopodobnie zużyty. Sprawdź, jak zużyte są również koła łańcuchowe kasety.


1
Gdyby nie było pomijania z obecnym łańcuchem, zostawiłbym to tak, jak jest. Często nowy łańcuch wytrąca nową kasetę itp., Ponieważ starsze koła łańcuchowe nie pasują do nowego łańcucha. Nie oznacza to, że problemy i tak wkrótce się nie zdarzają (stary rower znów jeździ ...), ale równie dobrze może nie kusić losu, dopóki nie będzie to konieczne?
Lamar Latrell,

4

Każdy rower można przekształcić w prędkość pojedynczą, ale potrzebujesz czegoś więcej niż cięcia łańcucha na długość. Łańcuchy rozciągają się z czasem i wymagają okresowego napinania, aby upewnić się, że są prawidłowo dopasowane do zębatki i tarczy. Można to osiągnąć za pomocą śrub napinających przez hak (tylko niektóre ramy są wyposażone w ten sposób) lub za pomocą napinacza łańcucha, który mocuje się w tym samym punkcie co przerzutka, ale zawiera tylko pojedyncze koło podporowe ze sprężyną, która zapobiega luzowaniu łańcucha . Wiele firm je produkuje i wszystkie działają w ten sam sposób. Surly singleator, Dangleberry ... itd. Wystarczy wyszukać w sieci napinacz łańcucha rowerowego, a uzyskasz wiele trafień.

Pamiętaj tylko, aby wybrać przełożenie odpowiednie dla twojej lokalizacji i wymaganego poziomu wysiłku. Najczęściej stosowanym przełożeniem współczesnych singli jest 42:16, jeśli chcesz zacząć.

Edytuj, aby dodać: Rodzaj wypadków na rowerze będzie również miał wpływ na osiągnięcie odpowiedniego napięcia. Starsze ramy drogowe często są wyposażone w małą śrubę ustalającą przechodzącą przez haki po jednej lub obu stronach w celu zwiększenia / zmniejszenia napięcia łańcucha. Bardziej nowoczesne / dedykowane motocykle jednobiegowe będą wykorzystywać poziome haki (tak naprawdę tylko ślizg ślizgowy dla szpikulca / tylnej osi) i mogą, ale nie muszą, użyć śrub ustalających do napinania. W takich przypadkach napięcie można osiągnąć ręcznie, ciągnąc tylne koło w naprężeniu, ale ostrzegam, że bez pewnego rodzaju śruby ustalającej z każdej strony; bardzo łatwo jest wyrównać koło w tylnym trójkącie i / lub wytrącić go z napięcia podczas intensywnego pedałowania.


4
Bardzo dobra odpowiedź, wystarczy wspomnieć o różnicy, jaką powodują odchylenia w poziomie. Gdy rama ma haki w poziomie, może nie być potrzebny napinacz, ale jeśli rama ma haki w pionie, napinacz jest konieczny.
Jahaziel

3

Jak już pokazuje odpowiedź @ Postera, jest bardzo wykonalna, ogólnie niezawodna, a jedynymi potrzebnymi narzędziami są narzędzie łańcuchowe i odpowiedni klucz do nakrętek tylnej osi.

Powiedziałbym, że istnieją 2 poziomy zaangażowania w tę konwersję, przynajmniej z perspektywy budżetu i czasu.

Niski budżet, niski wysiłek

Jednym z powodów przeprowadzenia tej konwersji jest brak budżetu na naprawy lub brak gotowości do wydawania pieniędzy na ten rower (na przykład dojeżdżający do pracy z bijakami) lub brak wszystkich dostępnych zasobów (nagły wypadek)

Ta opcja polega jedynie na usunięciu przerzutki, skróceniu łańcucha i regulacji napięcia łańcucha poprzez zmianę położenia tylnej osi w haku. Dotyczy to tylko poziomych ramek opuszczanych.

W przypadku pionowych opuszczanych ramek może być konieczne zachowanie przerzutki. Odłącz kable i użyj śrub regulacyjnych, aby utrzymać przerzutkę w określonej pozycji, aby działała jak napinacz łańcucha.

Ta konfiguracja działa dobrze, ale możesz mieć problemy z zrzucaniem łańcucha, a rower nadal będzie miał części, które nie są używane, będziesz dźwigał ten ciężar bez powodu.

Średni budżet / wysiłek

Rozwiązanie? Zmieniając tylną kasetę na jednobiegowe wolne koło i używaj pojedynczego łańcucha prędkości. Jeśli tarcze można zdemontować, usuń wszystkie nieużywane. Jeśli to możliwe, zainstaluj tarczę jednobiegową.

Dzięki temu rower jest czystszy, będzie łatwiejszy do czyszczenia. (pun nieco zamierzony), będzie lżejszy i, co ważniejsze, części singlespeed są mocniejsze, więc zużywają się trochę dłużej.

Łańcuchy jednobiegowe nie są zaprojektowane do zginania się na boki, więc ogniwa są grubsze. Cały łańcuch jest również grubszy, ponieważ nie musi mieścić się między ciasno rozmieszczonymi zębatkami.

Wieloobrotowe tarcze i koła zębate mogą mieć rampy, nierówności i inne modyfikacje, aby ułatwić zmianę biegów, co może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego przy ustawieniu jednej prędkości. Z drugiej strony, części specyficzne dla pojedynczej prędkości w ogóle nie mają takich funkcji, gdy są najtańszymi opcjami, są dosłownie „zwykłymi” biegami, podczas gdy komponenty wyższej jakości mogą nawet mieć funkcje zatrzymywania łańcucha, co sprzyja mniejszemu spadkowi łańcucha podatna jazda.

Zmiana wolnego koła wymaga jednak specjalnych narzędzi, w zależności od konkretnego wolnego koła. Po odkręceniu z piasty wystarczy tylko wkręcić nowy. W przypadku motocykli wyposażonych w freehub konieczna może być konwersja pojedynczej prędkości. Składa się z pojedynczego koła zębatego i niektórych elementów dystansowych, jednak freehub jest bardziej powszechny w nowoczesnych rowerach z więcej niż 7 zębami.

To samo dotyczy usuwania tarcz, ponieważ może być konieczne użycie ściągacza ramienia korby. Same tarcze są zwykle przykręcone do pająka korby, do którego możesz potrzebować klucza sześciokątnego.

Niektóre zestawy korbowe przykręcają dwie tarcze tymi samymi śrubami, więc aby usunąć tylko jeden z nich, będziesz potrzebować albo krótszych śrub, albo podkładek dystansowych (podkładki o tej samej grubości co jedna tarcza). Podczas wymiany tarczy na tarczę o konkretnej prędkości, może już być grubszy niż te o wielu prędkościach, więc podkładki nie są wymagane.

W przypadku, gdy rower ma jednoczęściowy mechanizm korbowy, jedyną opcją może być zmiana otworu. Inną możliwością jest to, że rower ma korby, które można oddzielić od osi, ale tarcze są przyspawane lub nitowane do pająka. Tam opcje mogą zmieniać zestaw korbowy lub pozostawić taki, który istnieje.

W przypadku pionowych opuszczanych ram należy dodać odpowiedni napinacz łańcucha, zakupiony w wersji gotowej lub zrób to sam

W przypadku poziomych ram wysuwanych możesz dodać regulatory napięcia, są to dodatkowe śruby i elementy, które zapobiegają ślizganiu się osi wzdłuż haka, dzięki czemu konfiguracja jest bardziej niezawodna.

Wszystkie te modyfikacje nie są absolutnie konieczne i niekoniecznie muszą być wykonane od razu, z wyjątkiem jednobiegowego biegu wolnego lub koła zębatego i łańcucha, ponieważ różnica w grubości / szerokości może na to nie pozwolić. Jednak łańcuch jednobiegowy działa wystarczająco dobrze z większością tanich lub starych tarcz wielobiegowych.

Zaletą tego wszystkiego jest to, że pojedyncze części są bardzo proste i łatwe w produkcji, dzięki czemu są dostępne w bardzo szerokim przedziale cenowym. W ubiegłym roku (2017) odnowiłem rower singlespeed, a koło łańcuchowe i łańcuch kosztowało około 12 USD. Jasne, części pochodzą z Chin lub Tajwanu (nie pamiętam dokładnie), ale byłem całkiem pewien, że będą wystarczające.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.