Jakie jest wspólne „słownictwo” do komunikowania się przez kapitana i palacza?


10

Moja żona i ja niedawno wynajęliśmy tandem na jeden dzień. Odkryłem, że ponieważ wszystko musi zostać zakomunikowane - rozpoczęcie, zatrzymanie, zmiany rytmu, przesunięcie (które mogą powodować zmiany rytmu) itp. - rozmawialiśmy w sposób ciągły. To było dobre.

Chciałbym mieć proste, wydajne słownictwo do przekazywania niezbędnych informacji. Czy to już istnieje w taki sam sposób, jak jeźdźcy komunikują się podczas przejażdżek grupowych?

Choć zdaję sobie sprawę, że moglibyśmy po prostu sami wymyślić własną wersję, jeśli ktoś już to wymyślił, byłoby lepiej.

Odpowiedzi:


8

I napisali link do tej kwestii do listy Bike piątek Yak - Jazda tandem jest popularny tam - i wróciłem kilka odpowiedzi, ten w szczególności. Zamieszczam to tutaj po prostu dlatego, że nikt inny nie wydaje się mieć odpowiedzi; Jeśli nie jest to typowe, możesz edytować tę odpowiedź.

Standardowe słownictwo sygnalizacyjne wydaje się nie istnieć. Zespoły muszą dużo jeździć razem, dopóki sygnały nie zmienią się w czasie, a każda drużyna zdaje się opracowywać własną stenografię. Może to nie być najskuteczniejszym sposobem, aby to zrobić, ponieważ utrata jednego zawodnika w drużynie oznacza w zasadzie, że zawodnik w lewo będzie musiał stworzyć nowe sygnały od zera.

Z plakatu John S. Allen:

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​albo „zwalnia, boję się”, albo „wow, to jest fajne!”

Ale poważnie, zobacz to przez Billa McCreadyego:

http://www.gtgtandems.com/tech/propmethod.html

Ten artykuł poświęca dużo czasu na to, jak zespół musi funkcjonować jako jednostka, aby uzyskać rytm. McCready wykorzystuje przykład montażu motocykla i uruchamiania, ale łatwo jest zobaczyć, jak to się odnosi do zmiany biegów, pochylania się w zakręty itp.

Również te strony Sheldona Browna:

http://sheldonbrown.com/tandem.html

W szczególności ten cytat dotyczy tego pytania:

Zespół staje się czymś więcej niż sumą swoich części. Doświadczony zespół tandemowy rozwija bardzo specjalny poziom niewerbalnej komunikacji, poprzez subtelne zmiany ciężaru, zmiany siły nacisku na pedał i ogólną empatię.

Po kilkuset milach razem będziesz pływał w tym samym czasie, poruszając się bez potrzeby dyskusji i płynnie manewrując, nawet przy niskich prędkościach.

To nie tylko kwestia umiejętności każdego kapitana / kapitana; kiedy dwie równie doświadczone drużyny zmieniają stokerów, coś się gubi, a ta specjalna komunikacja nie ma miejsca ... to naprawdę jest wyjątkowe dla każdej pary.

Chociaż mogę sobie wyobrazić, że w konkurencji może być inaczej, wydaje się, że nie ma standardowych sygnałów komunikacyjnych. Zespół tandemowy musi cierpieć przez początkowe etapy nauki czytania zarówno sytuacji, jak i siebie nawzajem.

(Ponownie podkreślam, że ta odpowiedź to tylko wyniki moich badań. Jeśli podane tutaj informacje są niepoprawne, prosimy o głosowanie i pozostawienie komentarza.)


6

Zacząłem tandem z żoną jako palaczką i to cierpiało. Jest trochę niespokojna w ruchu drogowym i zbyt mocno uświadomiła mi działania niskiego poziomu dotyczące kontrolowania motocykla. W końcu przestała się martwić i zaczęliśmy rozmawiać nie o jeździe lub rowerze, ale o czymkolwiek innym. Potem wszystko zaczęło naprawdę działać i dobrze się bawiliśmy.

Z moim pasierbem, który ma teraz 9 lat, jest zupełnie inaczej. Ma własne umiejętności rowerowe i nie boi się. Potrzebowałem dwóch przejażdżek, aby wyjaśnić, co on może, a czego nie, a teraz JAZDY.

Mam teorię, że jeśli ty, doświadczony jeździec i kapitan, wytłumaczysz akceptantowi kilka minimalnych niezłomnych zasad, nigdy nie będziesz musiał wspominać o zmianie biegów, skręcie ani nic innego. Oczywiście żaden palacz tego nie akceptuje.

Ale jako minimum powiedziałbym, że musisz powiadomić palacza o WYJĄTKOWYCH okolicznościach, ponieważ może on być rozproszony. Byłyby to (oczywiste):

  • Koło zębate! (szczególnie na trudnych podjazdach)
  • Oddział!
  • Hamulec! (dla silniejszego niż zwykle hamowania)
  • Otwór!
  • Pedał! (poprosić o ustawienie pedałów w ustalonej pozycji)
  • Gotowy?

Chyba mógłbym powiedzieć, że nie ma potrzeby więcej niż to, ale oczywiście to, co do mnie pasuje, nie pasowało do ciebie.

I w rzeczywistości im więcej jeździsz, tym mniej martwisz się komunikacją, ponieważ zespół uczy się od siebie za każdym razem.


3
Również „Bump!” - efekt palacza różni się od „Dziury”
nick3216

@ nick3216 dobrze powiedział +1
heltonbiker

4

Jedna ważna prosta komunikacja od palacza do kapitana: Stop. Mówię palaczowi, że jeśli powie „przestań”, natychmiast wykonam to polecenie. Wyjaśnienia mogą nastąpić później. Jest to szczególnie ważne na skrzyżowaniach.


3

Pamiętaj, że palacz jest szefem. Będąc z tyłu, łatwiej jeździ przedni jeźdźca z tyłu ze względu na sposób, w jaki zwrócone są usta. Podobnie palacz cały czas wyraźnie widzi przedniego zawodnika, więc odpowiedzi niewerbalne są łatwiejsze.

W przypadku sygnałów rozpoczynających się z przodu cofających się, rura sterowa powinna obrócić głowę o około 45 stopni, a następnie spróbować mówić „za”, nie odrywając wzroku od drogi.

Mówienie głośno i wyraźnie pomaga, podobnie jak jakieś „słowo uwagi”, takie jak rozpoczęcie zdania od „Hej, bump!” zamiast „Bump!”

Możesz także spróbować ustawić palacza w dość pionowej pozycji, aby widzieć nad sterem podczas przejażdżek towarzyskich.

Pomagają w tym również nowoczesne radia - motocykle mogą mieć pod hełmami klipsy, które są dobre na odległość do stu metrów. Możesz również użyć pary krótkofalówek ze słuchawkami, a „Tryb VOX” jest włączony, aby nadawały, gdy tylko mówisz.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.