Ochrona roweru przed wodą morską / słoną


8

Używam roweru do dojazdów między pracą a domem (~ 10 km). W połowie podróży muszę skorzystać z promu i położyć rower na pokładzie.

W ciągu 2 tygodni od podróży zobaczyłem kasetę i niektóre orzechy zaczęły rdzewieć. Rama jest aluminiowa i nie widziałem na niej żadnych zardzewiałych miejsc. Ponieważ nigdy tak często nie korzystałem z mojego roweru w słonym / wilgotnym otoczeniu, nie wiem, jak go chronić przed rdzą.

Czy jest jakiś smar, którego powinienem użyć do nakrętek i innych otwartych powierzchni stalowych, aby zapobiec rdzy?

A może powinienem po prostu delikatnie myć rower codziennie po powrocie do domu?


1
Rozważ przemycie roweru, gdy wrócisz do domu. Spływ soli zasmuca trawę, więc zrób to nad betonem lub żwirem.
Criggie

Odpowiedzi:


10

Rdza na kasecie lub nawet łańcuchu jest całkiem normalna w tego rodzaju otoczeniu jest dość nieunikniona. Ma również niewielki wpływ inny niż wizualny. Częstsze wycieranie i smarowanie łańcucha jest jednym z niewielu sposobów. Kup najtańsze kasety, aby nie za bardzo uszkodzić portfela, jeśli będziesz musiał wymieniać częściej niż zwykle.

O wiele bardziej podstępna byłaby rdza lub korozja w ukrytych miejscach, takich jak wnętrze rur do roweru stalowego lub aluminiowego. Lub rodzaj korozji, która spowoduje stopienie części, takich jak śruby. Dlatego powinieneś częściej rozbierać kawałki i nakładać cienką warstwę smaru tam, gdzie metal dotyka metalu. Należy również nałożyć wosk w sprayu na wnętrze ramy.

Miej oko na sztycę, wspornik i kierownicę. I zdobądź nierdzewne i powlekane linki hamulca i zmiany biegów.


2
+1 za wspomnienie, że aluminium jest podatne na korozję.
mattnz

1
@mattnz Od kiedy? Dowiedziałem się, że rdza aluminiowa (tlenek) tworzy gładką cienką warstwę, która jest w rzeczywistości twardsza niż aluminium i chroni aluminium poniżej przed dalszą rdzą, a nawet zadrapaniami.
Nikt

Należy pamiętać, że nie wszystkie części ramy muszą być wykonane z aluminium, dolny wspornik i inne mocno obciążone części najprawdopodobniej będą wykonane ze stali
Lars Beck,

@ Nikt: Myślę, że aluminium ma tendencję do działania jako anoda galwaniczna dla innych, połączonych elektrycznie części metalowych.
Michael

5

Kaseta i łańcuch to niektóre z trudnych części, z którymi należy sobie radzić, ponieważ śruby i nakrętki można zwykle zastąpić wersjami ze stali nierdzewnej (eBay na małe ilości nieparzystych rozmiarów. Każdy może dostać tytanowe szpikulce.

Mam tani rower, który cały czas mieszka na zewnątrz, choć kilka kilometrów od morza. Używam lekkiego oleju w sprayu z PTFE (GT85) na łańcuch, koła zębate i przerzutki, korzystając z okazji, gdy rower jest ładny i suchy. Uważaj tylko, aby nie hamować powierzchni. Nie jest to najlepszy środek smarny do łańcuchów, ale nie obchodzi mnie ten rower, i jest o wiele lepszy niż bardziej powszechny WD40, który po pewnym czasie staje się gumowaty (i dlatego nie nadaje się jako smar, chociaż przydatny do uwalniania utknięte części jesteś zdesperowany)

Rdzy nie uchronisz całkowicie, ponieważ są stalowe elementy, których nie można wymienić na stal nierdzewną, więc jeśli jest to cenny rower, sugeruję, abyś dostał tani (z drugiej ręki) podmiejski i zatrzymał ten na najlepszy.


WD-40 nigdy nie powinien być stosowany jako smar do łańcuchów.
Batman

@Batman tak właśnie powiedziałem
Chris H

Rozważanie, czy nastąpi korozja galwaniczna między nakrętkami ze stali nierdzewnej i aluminiową ramą.
Efe Can

@EfeCan jest to możliwe, ale IME (mam pewne doświadczenie w zakresie korozji galwanicznej w systemach chłodzenia i eksperyment laboratoryjny) ze stali nierdzewnej na aluminium jest dopuszczalne, w przeciwieństwie do mosiądzu na aluminium. Dzieje się tak pomimo serii galwanicznej , która sugeruje coś innego, co może mieć coś wspólnego z naturalną pasywującą warstwą tlenku aluminium
Chris H

... a może tanie części ze stali nierdzewnej nie są pasywowane 304
Chris H
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.