Nie można przełączyć na najniższy bieg - łańcuch jest zbyt krótki?


6

Przechodzę z tylnej kasety 11-25 na 11-32. Ulepszenie polegało na wymianie kasety, tylnej przerzutki (krótka do średniej klatki) i zamontowaniu nowego łańcucha.

Mogę czysto przełączać wszystkie tylne biegi na małym przednim zębatku, jednak na dużym ząb nie jestem w stanie przełączyć na kilka najniższych biegów. W kierunku tych najniższych biegów przerzutka tylna wydaje się być bardzo napięta, górne koło podporowe nie jest włączone i rzeczy się zacinają:

przerzutka tylna

Wydaje mi się, że rozmiar łańcucha był zbyt krótki, ale szukam potwierdzenia, ponieważ myślałem, że użyłem największego przodu / tyłu bez przerzutki + 2 ogniwa podczas zmiany rozmiaru.

Jeśli źle zmierzyłem rozmiar, czy mogę po prostu podnieść kilka pinów linków i dodać z powrotem kilka linków? Czy ktoś może zaoferować sugestie dotyczące liczby dodatkowych linków do dodania?


1
Nie sądzę, żebyś potrzebował niższych biegów (większe tylne koła zębate włączone) z największą zębatką z przodu włączoną, krzyżowanie jest jednym z powodów. Zanim powiemy „łańcuch jest za krótki”, czy możesz, proszę, zamieścić zdjęcie z najmniejszą tarczą z przodu i jedną z najmniejszych z tyłu? Czy przerzutka może nadal napinać łańcuch? Po pierwsze, nie chcesz łańcucha luzu.
Mike

1
Możliwe, że podczas zmiany rozmiaru łańcucha zsunął się on z tarczy zaledwie o kilka ogniw w pozycji na godzinie szóstej, a zatem kończy się krócej niż oczekiwano
Swifty,

2
Ten łańcuch jest zdecydowanie za krótki IMO. Luźny łańcuch, gdy krzyżuje się na małej / małej, nie spowoduje odskakiwania przerzutki lub wygiętej osi, jakbyś ryzykował tym łańcuchem.
Andrew Henle,

2
@ Criggie Co gorsza, raz pomyślałem o krótkim łańcuchu (po prostu nie przesuwaj się tam w górę), skończyłem odrywając przerzutkę i niszcząc koło, gdy przerzutka została wciągnięta w szprychy, gdy wieszak przerzutki został przekręcony / zepsuł się . Zbyt krótki łańcuch może być katastrofalny
Rider_X

1
@Mike Łańcuch krzyżowy to nie koniec świata z łańcuchem o odpowiedniej wielkości. Oczywiście nie jest to najskuteczniejszy sposób prowadzenia łańcucha, ale jest wiele sytuacji, w których bardziej sensowne jest przechodzenie przez łańcuch na chwilę niż zmiana na mały pierścień. Jazda na rowerze, na którym łańcuch jest tak krótki, że łańcuchy krzyżowe spowodują natychmiastowe obrażenia fizyczne „ponieważ nigdy nie skrzyżujesz łańcucha”, są po prostu głupie.
David Richerby

Odpowiedzi:


4

Tak, łańcuch jest za krótki.

Tak, możesz dodać kilka dodatkowych ogniw. Łańcuch jest nowy, więc nie będziesz mieć ogniw o różnym zużyciu.

Sugeruję, aby najpierw połączyć pozostałe linki w łańcuch. Wtedy będziesz miał łańcuch o kilka linków krótszy niż oryginalny nieskrócony łańcuch. Następnie zmień rozmiar, ponownie przytnij i dołącz do niego.

AKTUALIZACJA: Przypomniał mi komentarz, że nie można wypchnąć szpilki łączącej użytej do przyłączenia się do łańcucha. Musisz przerwać łańcuch w innym miejscu i wypchnąć zwykłą szpilkę. Dlatego, gdy podzielisz sekcję ogniw, będziesz mieć trzy kołki łączące w łańcuchu (ten, do którego najpierw połączyłeś łańcuch i jeden na eterowym końcu łączonego w sekcji). To bardzo ważne . Sworznie łączące mają nieco większą średnicę niż zwykłe sworznie i po wciśnięciu poszerzają otwór przez płyty zewnętrzne. Sworzeń łączący zainstalowany tam, gdzie został wysunięty kołek łączący, będzie znacznie słabszy.

Wolę zalecaną przez Park Tool metodę określania rozmiaru łańcucha, ponieważ jest on znacznie łatwiejszy do wykonania (i bezpieczniejszy). Wszystko, co robisz, to mierzenie rozmiaru łańcucha na największych zębatkach bez przeciągania łańcucha przez przerzutkę (ponieważ łańcuch i tak zostałby przeciągnięty prosto przez klatkę). Bez naciągania łańcucha łatwiej jest trzymać go w miejscu i zaznaczyć odpowiednie ogniwo.


1
Trochę mnie zastanawia „Tak, możesz dodać kilka dodatkowych linków”. Wydaje się, że nie jest to już bezpiecznie możliwe, biorąc pod uwagę występowanie łańcuchów bez tulei, pasowanych na wcisk, w których łańcuch jest tak zaprojektowany, że nit wciśnięty w fazowane ogniwo jest w rzeczywistości cechą strukturalną.
Gabriel C.

@GabrielC. Należy użyć specjalnego sworznia łączącego łańcuch (OP określa je jako „sworznie łączące”). Nowe sieci są dostarczane z jednym lub dwoma z nich i można kupić dodatki. Mają nieco większą średnicę niż zwykłe sworznie i mogą być używane do łączenia ogniw łańcucha. Przypomina mi to jednak, że nie można usunąć sworznia łączącego, a następnie ponownie dołączyć do łańcucha pod tym linkiem - Dzięki. Zaktualizuję odpowiedź o te informacje.
Argenti Apparatus,

Czy to nie tylko łańcuchy Shimano? SRAM używa ich powerlinków i jestem pewien, że 10-biegowe i wyższe łańcuchy nie utrzymają się, jeśli zostaną połączone pinem Shimano.
Gabriel C.

@GabrielC. Shimano używa sworzni łączących na swoich łańcuchach. Nigdy nie miałem łańcucha SRAM i nie używałem brakującego linku w KMC. Wszystkie łańcuchy Shimano można połączyć za pomocą sworznia łączącego, ponieważ musisz to dokładnie zrobić podczas skracania i łączenia łańcucha po pierwszym założeniu.
Argenti Apparatus,

Tak, źle napisałem. Zdaję sobie sprawę z konfiguracji łańcuchów Shimano. Miałem na myśli, że nie można użyć szpilki Shimano na łańcuchu SRAM (ani KMC). Może zmienić odpowiedź, określając, że łączenie dotyczy łańcuchów Shimano tylko wtedy, gdy inne marki stosują różne techniki łączenia? * edycja: jedyne odniesienie w pytaniu znajduje się w tagach i ze zdjęcia. Ktoś może pominąć te wskazówki i pomyśleć, że dotyczy to wszystkich łańcuchów.
Gabriel C.

3

RD powinien znajdować się w tej pozycji z łańcuchem na największym pierścieniu i na największej zębatce. Zobacz ten dokument Shimano dla prawidłowej długości łańcucha dla kombinacji zębów 28+ (strona 10) http://si.shimano.com/pdfs/dm/DM-CN0001-06-ENG.pdf

Twój łańcuch jest zdecydowanie za krótki. Nie ma to nic wspólnego z łańcuchem krzyżowym. Jednak w przypadku takiego krótkiego łańcucha przypadkowe połączenie krzyżowe może doprowadzić do zniszczenia RD.

Ten film pokazuje trzy różne metody znalezienia prawidłowej długości łańcucha.


-1

Nie ma potrzeby stosowania łańcuchów krzyżowych w ten sposób z wieloma kołami łańcuchowymi, a z mojego doświadczenia wynika, że ​​tylko przerzutka klatkowa SGS z rękojeścią 30+ zębów koła łańcuchowego niezawodnie. Spróbuj przesunąć śrubę B w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, aby uzyskać więcej miejsca na kole prowadzącym. Jest to kłopotliwe, gdy postępujesz zgodnie ze wskazówkami dotyczącymi tworzenia łańcuchów, a następnie wydaje się w praktyce zbyt krótki. Widziałem ustawienia na rowerach górskich, w których klatka przerzutki jest ułożona prawie poziomo na dużym-dużym (cień XT na Cannondales), a zmiana biegów jest całkiem dobra.


Jeśli klatka na tej długiej klatce RD zostanie wyciągnięta prosto w ten sposób na trzeciej do ostatniej zębatki, łańcuch będzie zdecydowanie za krótki. Obracanie śruby B nie pomoże. To jeszcze bardziej obciąży osie klatek i kół podporowych.
Carel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.