Czy praktyczne jest przejście z tubeless na tuby co kilka tygodni?


9

Częścią uroku roweru szutrowego / przełajowego jest prawdopodobnie konfiguracja „zrób to wszystko”. Niedawno kupiłem rower szutrowy z oponami bezdętkowymi 38c, a także mam zestaw tubc / klinczerów 30c. Nie mam żadnego doświadczenia z bezdętkami, ale z tego, co przeczytałem, wydaje się, że konfiguracja jest nieco trudniejsza niż w przypadku klinczera. Jeśli mam odpowiedni sprzęt (kompresor powietrza, uszczelniacz, dźwignie), jak praktyczne jest przełączanie między bezdętkowym a rurowym w zależności od terenu, który planuję pokonać w tym tygodniu? Idealnie jedna kompletna zamiana co miesiąc lub mniej, gałki bezdętkowe do większości treningów (16 mil / h / 25 km / h) i tubowe slicki na imprezy (20 mil / h / 32 km / h).

38c bezdętkowy


5
Będziesz na łokciach w mgnieniu oka.
Daniel R Hicks,

1
Myślę, że ma to sens tylko wtedy, gdy dużo jeździsz, ponieważ wyścigi opon przełajowych nie trwają długo (~ 2000 km), więc w każdym razie będziesz musiał je wymieniać co miesiąc.
Michael

1
Tubeless nie „lubi się” zdejmować i zakładać zbyt często. Istnieje ryzyko uszkodzenia uszczelnienia oraz zmęczenia i nadmiernego rozciągnięcia koralika.
Carel

Odpowiedzi:


14

Zmieniłem teraz wiele opon bezdętkowych, a inne odpowiedzi są zasadne, że zasadniczo należy tego unikać, a jeśli to możliwe, należy uruchomić więcej niż jeden zestaw kół, wybrać bardziej ogólny układ lub trzymać się rur, jeśli chcesz zmienić opony często.

Początkowa konfiguracja opon bezdętkowych może przebiegać szybko, jeśli masz odpowiednie narzędzia i trochę praktyki, więc to nie jest bariera, a raczej czyszczenie opon i obręczy po usunięciu opony, która jest główną wadą częstych wymian opon.

Zdecydowanie najtrudniejsze jest zestalenie się szczeliwa z opony, szczególnie jeśli nie zostanie to zrobione natychmiast po zdjęciu (np. Spieszysz się, aby założyć nową oponę i zacząć jeździć). Im dłużej pozostawiasz zadanie, tym trudniej staje się uszczelniacz i trudniej jest go usunąć. Na wykonanie tego zadania potrzeba co najmniej 30 minut, dłużej na opony montowane od dłuższego czasu. Dodatkowo po kilku zdejmowaniu i czyszczeniu opon zauważysz, że odrywanie zaschniętego szczeliwa może faktycznie zacząć uszkadzać powierzchnię stopki opony. W pewnym momencie uszkodzenie może hamować zdolność opony do tworzenia szczelnego uszczelnienia na obręczy.

Również w procesie usuwania taśma bezdętkowa może również ulec przemieszczeniu, ponieważ stopka opony może często utknąć na krawędzi taśmy. Oznacza to konieczność ponownego zaklejenia obręczy, która kosztuje czas i pieniądze, ponieważ taśma bezdętkowa nie jest towarem.

Wreszcie utrata uszczelniacza ma miejsce, ale nie stanowi większego problemu. Jeśli jesteś ostrożny, większość z nich można zassać i przenieść na nową oponę.

Wszystkie wyżej wymienione problemy są naprawdę zauważalne, im dłużej opona bezdętkowa jest montowana. Czyszczenie może potrwać szybko, jeśli opona zostanie zdjęta w krótkim czasie montażu (tj. Kilka dni), ale jeszcze tego nie przetestowałem.


48

Jeśli cenisz swój czas za 20 USD za godzinę lub więcej, szybko zyskasz, kupując zapasowy zestaw kół, pozostawiając opony na stałe zamontowane i wymieniając zestawy kół w razie potrzeby. W przeciwnym razie musisz oczyścić szczeliwo z felg bezdętkowych, co sprawia im ból, a kupowanie nowej butelki szczeliwa co jakiś czas zacznie się sumować.

Często można znaleźć odpowiedni zestaw kół, kupując używany rower dawcy. Tylko upewnij się, że są prawdziwe.


7
Ostrzegam tylko, że kupowanie innego roweru „tylko na koła” jest tym, jak wielu z nas skończyło z szopą lub piwnicą pełną rowerów. N + 1 na zawsze !!
RoboKaren,

zakup nowego zestawu kół był dokładnie moją myślą! Doskonale uzasadnione godzinową płacą za zamianę!
FreeMan

Koła większości kół rowerowych od dawców nie będą kompatybilne z Tubeless. Opony kompatybilne z Tubeless będą miały ściślejsze tolerancje, nieco krótszą wysokość stopki opony i wewnętrzną krawędź, aby zapobiec pękaniu. W przypadku opon o dużej objętości (np. Rower górski) można uniknąć konwersji niezgodnej obręczy. W przypadku opon o mniejszej objętości (tj. Poniżej 45 mm) ogólna zalecenie dotyczące bezpieczeństwa to kompatybilna z bezdętkami / gotowa obręcz i opony bezdętkowe.
Rider_X,

@Rider_X ma już felgi bezdętkowe, więc rower dawcy byłby przeznaczony na opony z dętkami.
RoboKaren,

@RoboKaren tak, przepraszam, widziałem wszędzie tubeless.
Rider_X

10

Nie sądzę, żebym chciał raz na miesiąc zdejmować oponę bezdętkową jako uszczelniacz bezdętkowy ze szczeliwem, a następnie zainstalować ją później.

Możesz użyć szerszych opon bezdętkowych z dętkami, aby ułatwić zamianę. Lub wybierz oponę bezdętkową 38 mm o podwójnym zastosowaniu z niskim profilem bieżnika.


Dziękuję za odpowiedź. Czy możesz wyjaśnić, dlaczego nie chcesz wymieniać się co miesiąc? To kontekst, którego szukam, a którego nie mam. Dzięki!
dpollitt,

6
@dpollitt usuwa szczeliwo, kupuje szczeliwo i związany z tym proces montażu opon bezdętkowych. Nie jest to tak proste, jak wbicie opony w oponę i napompowanie. Poszukałbym kilku filmów instruktażowych na temat instalowania opon bezdętkowych i zadałbym sobie pytanie, czy chcesz to robić co miesiąc. Może się okazać, że nie masz nic przeciwko, a może nie. Wiem też, że zawsze miałem złe opony do tego, co chciałbym robić.
Argenti Apparatus,

2
W twoim przypadku myślę, że rozsądniej byłoby zdobyć drugą parę kół.
Carel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.