Czy istnieje optymalna pozycja dla bloków SPD?


13

Na początku sezonu kupiłem zatrzaskowe pedały i buty SPD i chcę się upewnić, że w pełni je wykorzystam. Istnieje spora odległość, którą mogę przesunąć blok do przodu i do tyłu na bucie.

  • Czy istnieje optymalna pozycja dla knaga?
  • Czy są jakieś pozycje, które lepiej nadają się do wspinaczki lub jazdy głównie po płaskim terenie?
  • Czy powinienem po prostu wypróbować kilka różnych pozycji i przekonać się, który jest dla mnie najwygodniejszy?

Wydaje mi się, że wiele pytań dotyczy tylko ogólnych zaleceń dotyczących umieszczenia. Blok jest obecnie w środku i nie mam z nimi żadnych „problemów”, takich jak ból lub zmęczenie, po prostu zastanawiam się, czy moja konfiguracja jest optymalna.


1
Należy zauważyć, że dwa różne pedały mogą nie ustawiać bloku w tym samym miejscu względem osi pedału. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​może być różnica 2 cm między pozycjami w przód / w tył najbardziej „ekstremalnych” pedałów. Dlatego regulacja, która działa dla jednego pedału, może nie być odpowiednia dla innego.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


8

Pedałujesz kulą stopy, która powinna być umieszczona bezpośrednio nad osią pedału. Ponieważ jednak poruszasz stopą w promieniu ~ 170 mm, zmieniając kąt stopy, „bezpośrednio nad” porusza się do tyłu i do przodu przez skok pedału. Ułożenie piłki stopy za osią nie jest pożądane, ponieważ wtedy używasz palców, a nie piłki (lub łuku) stopy do pedałowania. Dlatego w praktyce musisz mieć piłkę stopy około 10 mm przed osią.

Umieszczenie piłki stopy 10 mm przed osią pomaga w dolnej części skoku siłowego. Możesz popchnąć pedał do tyłu przez martwy punkt. Pomaga również w górnej części skoku. IMHO, jeśli palce muszą wykonać całą robotę (a korki są zbyt daleko do przodu), możesz powiedzieć podczas wspinaczki - palce chcą się z tobą poddać, prawie niebezpiecznie, więc ...

Wyrównanie jest również ważne. Idealnie, aby korki były skierowane do przodu z lewą / prawą śrubą w tych samych pozycjach w ich małych szczelinach na każdym bucie. Może się to wydawać odczuwalne jako „gołąbek”, gdy wsiadasz na rower, i nie szkodzi kątowi w piętach, o ile między nimi a korbami jest luz. Wszyscy mamy różne chody, a to wymaga dostosowania.

Jeśli chodzi o naturalne odmiany, wszyscy mamy jedną stopę większą od drugiej, czasami może to być pewien margines, w wielu przypadkach może to być cały rozmiar buta w UE. W praktyce, umieszczając blok tak, aby kula stopy znajdowała się 10 mm przed osią, nie powinno być potrzeby dostosowywania względnych pozycji bloku.

Jeśli chodzi o dokładne określenie, gdzie znajduje się piłka stopy, za pomocą już zużytego buta można wyjąć wkładkę i wyrównać ją z podeszwą. W przeciwnym razie musisz spojrzeć na swoje stopy na pedałach z wyczuciem.


6

Pozycja „neutralna” umieszcza piłkę stopy nad wrzecionem pedału, co, jak zakładam, jest tam, gdzie jesteś.

Konwencjonalna mądrość głosi, że sprinterzy i jeźdźcy o wysokiej kadencji będą chcieli, aby blok był ustawiony nieco przed tym, a jeźdźcy LSD nieco za nim. Ale tak jak w przypadku większości pytań pozycjonujących, poprawną odpowiedzią jest „cokolwiek dla ciebie działa”.


Tak, „cokolwiek działa” jest najlepszą najlepszą odpowiedzią. Pozostałe „zasady” to tylko sugestie na początek.
Daniel R Hicks

Co oznacza LSD?
amcnabb

„długa stała odległość”.
Adam Rice

4

Oto bardzo dobry artykuł na temat dopasowania bloków . Zawiera porady dotyczące:

  • Lokalizowanie prawidłowej pozycji początkowej
  • Korekty od tej pozycji, w tym kąt stopy
  • Konserwacja / smarowanie

Jestem pod wrażeniem poziomu szczegółowości i zdecydowanie polecam rzucić okiem.


Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej byłoby zawrzeć tutaj istotne części odpowiedzi i podać odnośnik.
freiheit

@freiheit Zgadzam się, ale przyjrzałem się uważnie temu artykułowi i spróbowałem wymyślić, jak to podsumować, i nie mogłem wiele wymyślić. To dość zwięzły artykuł. Musiałbym to odtworzyć prawie w całości.
Mac

1

Wystarczy dodać jeszcze jedno narzędzie ... jeśli to możliwe, ostatnią opcją jest umieszczenie roweru na stacjonarnym trenerze (i złapanie przyjaciela i ołówka).

  • Pozostaw śruby blokujące luźny rów (przytulny, ale nie w pełni ciasny).
  • Pedałuj przez kilka minut.
  • Następnie poproś znajomego, aby oznaczył pozycję blokady, gdy jesteś nadal zamknięty.
  • Zdemontować, wyrównać zaciski ze śladami ołówka i dokręcić całkowicie.

Przynajmniej taki był staroświecki sposób z przeszłości.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.