Niebezpieczeństwo dostosowania szprych na drodze


8

Mam około 3500 mil na długiej trasie, a pewnego dnia zauważyliśmy, że kilka kół między moim własnym motocyklem a jakimś innym facetem zaczęło wypaczać dość zauważalnie. Z pomocą kogoś bardziej zaznajomionego z konserwacją dokręciliśmy niektóre szprychy, aby były prawdziwe w stosunku do klocków hamulcowych i daliśmy im wszystkie 1/8 obrotu zgodnie z radą, że są trochę poluzowani. Kolejne kilka dni jazdy ujawniło się w trakcie tej poprawki, trochę wypaczyliśmy felgę z okrągłej (promieniowo nieprawdziwa?), Więc zrobiłem to najlepiej, jak to naprawiłem. Moim jedynym zmartwieniem jest to, że nie jestem w stanie bezpiecznie jeździć na rowerze, ponieważ jestem nowy w prowadzeniu kół. Czy w drodze i bez pomiaru naprężenia szprychy wydaje się zbyt ryzykowne, aby gałka oczna była tak napięta? Moim głównym zmartwieniem, rozsądnym lub (mam nadzieję) nie, jest to, że „ m jakoś okaleczając koło i wyda się katastrofalnie z dużą prędkością czy coś. Czy ten strach jest w ogóle uzasadniony? Jestem ciekawy, jak koło by się zawiodło, gdybym to popsuł.


1
Domyślam się, że około 90% czasu, kiedy szprychy są wyregulowane, miernik napięcia nie jest używany. (Wiem, że nigdy nie użyłem.) A na drodze musisz zrobić to, co musisz. Problemy z regulacją na drodze są następujące: 1) nastąpił niewielki wzrost zepsutej szprychy w ciągu pierwszych 100 mil po wykonaniu regulacji (na ramieniu lub w sklepie) oraz 2) na drodze, na której jesteś nieco bardziej prawdopodobne, że będą się spieszyć lub być nieostrożnymi włosami, a zatem zaokrąglony sutek lub nadmiernie napięte szprychy lub inne tego rodzaju są nieco bardziej prawdopodobne.
Daniel R Hicks

Czy w wyposażeniu masz zapasowe szprychy i sutki?
Criggie

Jesteś odważniejszy niż ja. Nie bałbym się tego na poboczu; Chciałbym (i zrobiłem) jechać prosto do najbliższego stojaka do ustawiania kół.
Michael Hampton

Nie rozumiem, dlaczego musiałbyś to zrobić. Mój rower przejechał około 20 lub 30 000 km, które, jak sądzę, przez około 7 lat, miał zmianę suportu, ale nigdy nie musiałem zmieniać kół ani dotykać szprych. Być może ty (ze swoim sprzętem turystycznym) jesteś za ciężki na koła lub coś w tym rodzaju.
ChrisW

Trzy razy miałem przerwę na mówienie, gdy byłem wystarczająco daleko na drodze, że zwykłe utykanie domu nie było praktyczne. Pierwszym krokiem jest użycie klucza do szprych, aby zwolnić inne szprychy, aby koło przestało się ciągnąć, a następnie dotrzeć do miejsca względnego komfortu, aby dokończyć naprawę. Jeśli masz szczęście, na trasie jest ciężarówka z naprawą (zdarzyło się to raz), ale w przeciwnym razie musisz zrobić naprawę samodzielnie (w jednym przypadku po pożyczeniu klucza do rur w celu usunięcia wolnego koła). To tylko to, co robisz.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


8

Niestety, nie ma wielu aspektów dotyczących regulacji kół, których to pytanie nie dotyka. Niestety, ustalenie, co się dzieje z danym mocno używanym kołem z problemami, a następnie uczynienie go tak dobrym, jak to możliwe, to zarówno podstawowe umiejętności pracy z kołem.

Tak, można ustawić się tutaj na złą sytuację. Głównymi sposobami na to jest, pozwalając, aby niektóre szprychy były zbyt luźne (co sprawia, że ​​są podatne na luzowanie, co pozwala na odkręcenie sutków i sprawia, że ​​koło jest mniej mocne / stabilne), powodując, że są zbyt luźne ( sprawiając, że całość jest słaba i podatna na wyjście z prawdy), lub zbyt ciasne niektóre lub wszystkie z nich, co może powodować pękanie zmęczenia.

Jest niezwykle ważne, abyś zrozumiał i potrafił dostrzec różnicę między przycinaniem obręczy, która jest w dobrym stanie (byłaby płaska i okrągła, gdyby była to pusta obręcz bez oddziaływujących na nią sił), a przycinaniem uszkodzonej obręczy (nie byłaby idealnie zamiast tego okrągłe lub płaskie). W pierwszym przypadku wyrównujesz napięcie szprychy z każdej strony, aby koło było prawdziwe. W tym drugim przypadku tworzysz celowe dysproporcje w napięciu, aby koło wyglądało na prawdziwe i wiotkie, mając większy lub mniejszy stopień wyżej wymienionych problemów ze zbyt ciasnymi lub zbyt luźnymi miejscami, i zwykle nie pozostanie to prawdą pod warunki koncertowe, jeśli w ogóle dzieje się tego bardzo dużo. (Chociaż odwrotnie, koła mogą sobie z tym poradzić bez żadnych incydentów. ) Empiryczne dokonanie tego rozróżnienia jest jedną z niewielu rzeczy, dla których tensjometry są naprawdę dobre. Robienie tego bez jednego jest również w porządku, ale ogólnie potrzeba trochę doświadczenia, aby być pewnym.

Warto tutaj zauważyć, że często nawet w dobrych stanach felgi zmuszają cię do odrobiny różnicy naprężeń i / lub nieokrągłości na szwie.

Warto również zauważyć, że w przypadku obręczy z tylko niewielkimi uszkodzeniami promieniowymi (płaskimi, ale niezbyt okrągłymi), jeśli musisz jechać dalej z tym kołem, uzasadnione jest wyrównanie naprężeń szprych z każdej strony i po prostu zaakceptowanie nie będzie bardzo okrągły, co prawdopodobnie poczujesz podczas jazdy i będzie wymagał cofnięcia hamulców obręczy lub regulacji wokół opadającej opony i nigdy nie pozwól, aby klocki dotykały opony. Na całym świecie jest wiele kół z niewielkimi wersjami tego problemu.

Koła, które są wystarczająco nadmiernie naciągnięte i / lub nierównomiernie naciągnięte, mogą w rzeczywistości poddawać się przy dużych prędkościach lub obciążeniach bocznych, a bardzo obciążony rower turystyczny jest bardzo prawdopodobne.


6
Jeśli opcja polega na robieniu czegoś lub robieniu niczego, czy nie robienie niczego naraża cię na wyższe lub niższe ryzyko niepowodzenia?
mattnz

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Chciałbym również usłyszeć twoje przemyślenia na temat pytania Mattnza. Ponadto, jeśli chodzi o krytyczne pytanie dotyczące ustalenia, czy obręcz jest w dobrym stanie, czy jest uszkodzona, czy istnieją kanarki, na które należy uważać? Dostaliśmy rowery na trasę, ale pod względem terenu było to również dość potłuczone. Chciałbym jakoś dobrze sprawdzić felgi, jeśli istnieją wspólne znaki, które mogłyby nas przewrócić na felgę w niebezpiecznym stanie.
fedora

1
@mattnz Niestety myślę, że odpowiedź na to zależy od wielu czynników, jeśli ktoś stosuje pytanie do okresu wszystkich kół. Jeśli zacząłeś od dobrze zbudowanych kół, ogólnie dobrze się trzymają, a teraz masz trochę bicia w bok, to tak, dokonanie pewnych korekt jest rozsądne. Ale powinno to być kilka garstek regulacji dokręcania 1/4 obrotu. Jeśli występują poważniejsze problemy z wieloma lub większymi szprychami, które wydają się luźne, jest to trudny wybór, ponieważ jest to koło, które może Cię zawieść, ale łatwo jest też nadjechać nad głową z ograniczonymi umiejętnościami.
Nathan Knutson

@fedora Duży, niezawodny, łatwy do wytłumaczenia jest taki, że jeśli kierujesz kołem, zwracasz całą normalną uwagę zarówno na promieniową, jak i boczną prawdę, i znajdujesz miejsce, w którym można obrócić obręcz w kierunku, w którym chcesz trzeba albo poluzować szprychy, które już stają się zbyt luźne, albo dokręcić te, które już stają się zbyt ciasne. Po dokonaniu tej obserwacji myślę o uszkodzeniu obręczy. Następnym krokiem jest wyrównanie napięcia w tych obszarach obręczy tak dobrze, jak to możliwe, ponieważ jest możliwe, że było wyłączone z innych powodów, a jeśli tak, może odrzucić Twoją ocenę.
Nathan Knutson

Używam tensjometru na każdym przemówieniu do wszystkich tych kroków, aby pomóc określić ilościowo to, co widzę lub jakie sądy. Zrozumiałe jest robienie tego bez tensjometru, ale pomimo tego, że tensjometry są rodzajem fantazyjnego i zastraszającego narzędzia, w rzeczywistości jest to bardziej zaawansowana umiejętność robienia tego bez nich, ponieważ pozwalają ci obserwować napięcie bez odczuwania klucza oszukany przez tarcie gwintu lub sutka albo chwyt szprych przez siłę twojej dłoni lub pamięć tego, z czym powinieneś porównać, lub uszy według różnych zakresów harmonicznych itp.
Nathan Knutson

6

Dla normalnego koła z 32 lub więcej szprychami i metalową obręczą powiedziałbym, że jesteś całkiem bezpieczny. Nawet jeśli jedno lub dwa szprychy się zepsuły, istnieje wystarczająca redundancja, aby uniknąć katastrofalnej awarii. Ja prawdopodobnie kontynuowałbym jazdę, nawet gdyby ktoś się zepsuł.

Jeśli jednak masz jedno z tych superlekkich 16-ramiennych kół lub obręcz z włókna węglowego, bądź bardziej ostrożny, ponieważ zostały one zoptymalizowane pod kątem minimalnej niezbędnej wytrzymałości i mają mniejszy margines na niezrównoważone napięcie.

Aby z grubsza zrównoważyć napięcie, po wyregulowaniu możesz wyrywać szprychy i słuchać dźwięku. Możesz usłyszeć, czy szprycha jest bardzo luźna (niski dźwięk) lub bardzo ciasna (wysoki dźwięk).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.