W praktyce, jak często trzeba regulować napięcie paska roweru z napędem pasowym?


13

Gates twierdzi, że ich pasy nie rozciągają się przez całe życie, więc teoretycznie nie należy dostosowywać napięcia (co wydaje się wybredne).

Interesuje mnie każdy, kto ma doświadczenie w świecie rzeczywistym. Czy kiedykolwiek musiałeś regulować napięcie paska, z wyjątkiem sytuacji, gdy musisz przesunąć tylne koło z innego powodu, takiego jak zmiana opony?

Bramy, które produkują pasy, mają często zadawane pytania. Nie mogę uzyskać bezpośredniego linku, ale jeśli wejdziesz na stronę http://www.carbondrivesystems.com/support.php pod pytaniem „Jakie są zalety systemów Carbon Drive?” to część ich odpowiedzi.

Bez rozciągania - pasek Carbon Drive nie rozciąga się z czasem jak łańcuch. Oznacza to, że nie musisz ponownie naciągać paska ani wymieniać paska z powodu rozciągnięcia. Oznacza to również brak nadmiernego zużycia kół pasowych z powodu rozciągania.

Czy roszczenie to utrzymuje się w praktyce?


Czy miałeś problemy ze swoim? Rower mojego partnera nie wymagał żadnej regulacji w ciągu około sześciu miesięcy codziennych dojazdów.
DC_CARR

Wiele silników samochodowych wykorzystuje „paski rozrządu”, które są zasadniczo tą samą koncepcją. Trwają 70-100 tysięcy mil. W znacznie trudniejszych warunkach.
Daniel R Hicks,

3
Łańcuchy rozrządu w silnikach samochodowych również wytrzymują wiele tysięcy mil bez wymiany lub regulacji, ale błędem byłoby stwierdzenie, że dlatego łańcuchy rowerowe mogą zrobić to samo.
armb

Odpowiedzi:


7

Po prawidłowym skonfigurowaniu systemu nie będzie trzeba go ponownie naciągać, dopóki nie nadejdzie czas wymiany systemu. Nastąpi niewielki spadek napięcia w całym okresie eksploatacji układu, ale nie wystarczy wymagać regulacji napięcia. Podczas wymiany opon za pomocą roweru z przesuwanymi pionowymi hakami lub mimośrodowym wspornikiem dolnym nie jest konieczne ponowne napinanie systemu, wystarczy wsunąć i wysunąć koło tak, jak w przypadku łańcucha.


9

Od prawie roku jeżdżę na napędzie pasowym Gates CDC (nie Centertrack). Gates twierdzi, że regulacja naciągu nie jest konieczna przez cały okres eksploatacji napędu pasowego. Moje doświadczenie nie potwierdza tego twierdzenia.

Jednym z twierdzeń Gatesa jest to, że pas nie rozciąga się wystarczająco, aby uzasadnić regulację napięcia po okresie docierania, tak jak w przypadku linki hamulca lub dźwigni zmiany biegów. Stwierdziłem, że to prawda.

Zauważyłem jednak, że napięcie paska zmienia się znacząco wraz z temperaturą (i ewentualnie wilgocią, chociaż nie mam wystarczających danych, aby przetestować tę hipotezę). Jeździłem na rowerze w różnych warunkach pogodowych i temperaturach od ponad 90 ℉ / 32 ° C do poniżej 0 ℉ / -17 ° C. Korzystam z aplikacji Gates na iPhone'a, aby sprawdzić napięcie paska. Zauważyłem, że jeśli pasek jest odpowiednio naprężony w temperaturze zbliżonej do temperatury pokojowej, wówczas napięcie paska malejeponiżej zalecanego zakresu napięcia, gdy temperatura otoczenia spadnie poniżej około 20 ℉ / -6 ° C. Zauważyłem problemy z napędem pasowym, gdy napięcie jest zbyt wysokie lub zbyt niskie, w tym nadmierny hałas, przeskakiwanie i niewspółosiowość prowadzące do zrzucenia paska z kół łańcuchowych. Dlatego uważałem za konieczne nieznaczne naprężenie paska na początku zimy i ponownie pod koniec zimy.

Nie jestem jeszcze pewien, czy zmiana napięcia związana z pogodą jest spowodowana skurczem ramy (podejrzewam, że tak jest - moja rama jest aluminiowa) lub z innego powodu.


Oznacza to, że dopóki nie jeździsz zimą, nie musisz go dostosowywać. Co jest cenną informacją.
user375251

Czy pasek zmienia długość wraz ze zmieniającą się temperaturą / wilgotnością, czy jest to rama roweru, czy jedno i drugie?
Criggie

Nie mam wystarczających ostatecznych, imperialnych danych, aby odpowiedzieć na twoje pytanie. Podejrzewam, że zmiana napięcia jest spowodowana wzrostem i kurczeniem się ramy wraz ze zmianami temperatury. Mieszkam w suchym klimacie, w którym wilgotność niewiele się zmienia, więc nie zauważyłem żadnych zmian skorelowanych z wilgotnością, ale podejrzewam, że wilgotność nie miałaby znaczenia.
jayhendren

2

Mam napęd pasowy Gatesa. Po prawidłowym napięciu (za pomocą aplikacji na iPhone'a) początkowo nie dotykałem go przez rok i zdziwiłem się, że się nie zmienił. Dla mnie przynajmniej bez rozciągania.


2

Stopy aluminium mają duży współczynnik rozszerzalności (rośnie wraz ze wzrostem temperatury), co może wyjaśniać twoje letnie i zimowe doświadczenia. Nie posiadaj napędu pasowego, ale utrzymuj duże aluminiowe samoloty za pomocą kabli sterujących. kiedy kable są wymieniane lub regulowane, odbywa się to po ustabilizowaniu się temperatury samolotu, a napięcie kabla jest korygowane pod kątem temperatury, tj. niższego napięcia, jeśli samolot ostygnie i wyższego napięcia. Wynika to z długości samolotu i jego przebiegu kabli zmienia się wystarczająco, aby wprowadzić znaczne różnice w naprężeniach kabla.


1
Czy uważasz, że długość tylnego widełki (około 40 cm) powiększy się wystarczająco, aby zmienić napięcie paska tak, aby wykraczał poza zalecane tolerancje? Aluminium ma współczynnik termiczny około 23, a stal wynosi od 11 do 13, ale brakuje mi matematyki, aby obliczyć różnicę 40 cm aluminium w temperaturze -20 i +50 stopni C. Chcesz spróbować?
Criggie

3
Ciekawy temat, ale wymaga twardych liczb. Np. Czy ekspansja jest liniowa w odniesieniu do temperatury i ciśnienia? Samoloty będą podlegały znacznie większym zakresom temperatury i ciśnienia niż rowery. Rodzaj zastosowanego stopu aluminium może być inny. Mam stalową ramę. W tym przypadku interesuje nas zmiana długości łańcucha dolnego - ekspansja liniowa, a nie wolumetryczna. Większe koła łańcuchowe mogą powodować mniejszą zmianę napięcia paska przy tej samej zmianie długości tylnego łańcucha. Koła łańcuchowe mogą się również rozszerzać. Czy od @Criggie zmiana będzie w granicach tolerancji? Dużo do rozważenia!
Jason S

2
To prawdopodobnie powinien być komentarz do mojej odpowiedzi, a nie odpowiedź sama w sobie?
jayhendren
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.