„Właściwy” sposób magazynowania energii z 2 piast z dynamem


2

Właśnie kupiłem wózek poziomy i planuję odbyć na nim sporo podróży na duże odległości, do tego stopnia, że ​​piasta z dynamem wydaje się naprawdę dobrym pomysłem.

Zamierzałem założyć piastę z dynamem na jedno koło z przodu, ale myślę, że denerwowanie byłoby, gdyby jedno koło ciągnęło bardziej niż drugie, dlatego rozważam umieszczenie piasty z dynamem na obu przednich kołach (prędkość nie jest troska o mnie, ale komfort i kontrola zdecydowanie są).

Idealnie, chciałbym, aby oba dynama zasilały ten sam system magazynowania i dostarczania energii elektrycznej, ale przy prądzie A / C bezpośrednie podłączenie ich do tego samego źródła wydaje się złym pomysłem.

Czy mogę po prostu spoliczkować niektóre mostki prostownicze na kablach wyjściowych i podłączyć je do tego samego wejścia na urządzeniu pamięci masowej? Czy muszę być mądrzejszy? Czy to w ogóle jest ryzykowne?


2
Prawdopodobnie dostaniesz lepszą odpowiedź, pytając w Electronics Stack Exchange
Argenti Apparatus

Opór dynamo w piaście jest bardzo mały i nie stanowiłby problemu. Jeśli chcesz dodatkowej mocy, to oczywiście inne pytanie.
ojs

1
„Zamierzałem założyć piastę z dynamem na jedno koło z przodu, ale myślę, że denerwowanie byłoby, gdyby jedno koło ciągnęło bardziej niż drugie”. Wątpię, by to był duży problem. Spróbuj nieco obniżyć ciśnienie w jednej oponie, czy zauważysz jakieś problemy z kierowaniem wynikające ze zwiększonego oporu toczenia?
Michael

Zahacz jedno dynama do świateł, a drugie do pewnego rodzaju powerbanku do przechowywania energii elektrycznej do innych celów. Dodatkowo możesz zainstalować drugi power bank na drugim dynama, gdy prąd nie jest potrzebny do oświetlenia. W ten sposób utrzymasz dwa niezależne obwody.
Carel

To nie dupek, ale dalsze informacje można znaleźć TUTAJ bicycles.stackexchange.com/questions/47694/... dotyczące prowadzenia dynamo w złym kierunku. Może to wpłynąć na twoje wybory na odwrotnej stronie.
Criggie

Odpowiedzi:


2

To będzie trudne. Zakładam, że masz kijankę lub trójkąt i próbujesz zepchnąć dynama ze sparowanych kół - a nie pojedynczego (napędowego) koła.

Problem 1: Jednostronne piasty

Problem polega na tym, że w sparowanych kołach często stosuje się piasty jednostronne (inaczej wózki inwalidzkie), a większość dynama jest wykonana ze standardowych piast, które są zaprojektowane do podparcia po obu stronach. Schmidt SON to (podobno) rzadki kontrprzykład, który ma jednostronne wersje niestandardowe.

Problem 2: Dynamos ma „kierunek”

Ponadto dynama często buduje się w celu obracania w jednym kierunku . Obracanie ich w przeciwnym kierunku spowoduje, że wypadną z nich niesforne kawałki. Jest to problem, ponieważ prawie wszystkie dynos mają druty wychodzące z jednej strony (zwykle po stronie napędu) - a to oznacza, że ​​dla prawego koła, druty wychodzące z prawej strony nie będą obsługiwane. Więc w praktyce posiadanie hamowni po prawej stronie może być bardzo trudne.

Problem 3: Podwój przeciąganie

Dynamo ma opór, nawet gdy nie jest zasilany . Różni się od około 3-5 watów, co jest nieistotne, szczególnie na rowerze dojeżdżającym do pracy, ale gdy masz dwa z nich, podwajasz do 6-10 watów ciągłego oporu, który jest bardziej odczuwalny na trike.

Problem 4: Podwój wydajność elektryczną

Podczas gdy będziesz miał dwa razy więcej prądu, zwiększysz przynajmniej dwukrotnie moc traconą z powodu nieefektywności. Możesz naprawić oba za pomocą prostowników mostkowych, aby uzyskać prąd stały z prądu przemiennego, ale stracisz część napięcia (a tym samym mocy) przechodzącej przez mostki. Problem polega na pokonywaniu zakrętów lub w kółko, jeden hub wytwarza wyższe napięcie niż drugi, a niższe napięcie może nie działać z maksymalną wydajnością w zależności od obwodu. Mostki prostownicze zapobiegną cofaniu, ale zwiększasz nieefektywność systemu.

Rozwiązanie 1: Użyj obwodów buck-boost, aby naładować Lipos

Na moim podmiejskim (rowerze) przedni dynohub stale ładuje LiPo, niezależnie od tego, czy światła są włączone, czy wyłączone. Wynika to z faktu, że mój tani hub Sanyo ma opór, niezależnie od tego, czy jest obciążony, więc równie dobrze mogę użyć oporu. Rektyfikuję, a następnie przekazuję go przez buck-boost, aby naładować LiPo, a następnie zwiększam, aby naładować mój telefon komórkowy po podłączeniu. Będziesz potrzebować równoległych obwodów podwyższających napięcie, aby uniknąć problemu nierównej mocy wyjściowej wymienionego w Problemie 4 powyżej.

Rozwiązanie 2: Jesteś na trikerze, zapomnij o dynos

Jesteś na rowerze, więc waga nie jest dla ciebie ważna (przepraszam, nie mogłem się oprzeć). Po prostu weź mały akumulator o pojemności 10.000 mAh i / lub ładowarkę słoneczną i skorzystaj z niego. To lepsze niż stały opór, który nakładasz.

Rozwiązanie 3: Zdobądź jedną naprawdę wysoką jakość hamowni

Zdobądź tylko jeden naprawdę wysokiej jakości dynamo Schmidt SON i umieść go na sparowanym lewym kole, jeśli to możliwe. Dlaczego po lewej? Jeśli znajdujesz się w kraju, w którym jeździsz po lewej stronie (większość świata z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Japonii), wówczas droga lekko pochyla się w prawo w celu drenażu. Już musisz ciągle skręcać nieco w lewo, aby utrzymać linię prostą, a nierówny opór po lewej stronie będzie działał jak lekkie przycięcie i będzie mniej odczuwalny.

Dynos SON firmy Schmidt został zmierzony pod kątem najmniejszego oporu podczas rozładowywania . Peter White mówi, że mają kompatybilny z kijanką Schmidt SON na specjalne zamówienie. Nie mam powiązań z PW, z wyjątkiem jednego zamówienia złożonego dziesięć lat temu.

Son Trike Hub


1
„Problem 4: Podwój nieefektywność elektryczna” Dlaczego? W każdym razie potrzebujesz prostowników mostkowych, więc nie dodajesz żadnych elementów stratnych (np. Diod, rezystorów), których nie potrzebujesz w pojedynczym układzie dynamo.
Michael

Dostaniesz dwa razy więcej prądu, a tym samym podwójną stratę. Jeśli tracisz 1,4 wolta z powodu mostka prostowniczego na 1 amper prądu - to 1,4 wata. Ale jeśli masz dwa piasty i pobierasz 2 wzmacniacze, oznacza to 2,8 wata straty rektyfikacji (oprócz straty tarcia każdego piasty). Masz rację, że nie jest to proporcjonalnie większa strata, ale przy dwukrotnym natężeniu prądu to wciąż dwukrotna strata. A sposób, w jaki zbudowana jest większość dynohubów (z wyjątkiem SON), nie przynosi dużych zysków, biorąc mniej niż do tego, do czego są przeznaczone.
RoboKaren

Ale to tylko kolejny sposób na powiedzenie, że dwa dynama będą miały dwa razy większy opór niż jeden (co jest dość oczywiste). Zgadzam się, że jeśli nie używasz pełnego prądu, „stała” wartość oporu, który powstaje nawet przy nieobciążonym dynama, jest gorsza niż przy jednym.
Michael

Racja, ale patrzysz tylko na pierwszą połowę tej sekcji.
RoboKaren,

Nigdy wcześniej nie słyszałem o zastrzyku pieniędzy. Muszę się temu przyjrzeć. Jeśli chodzi o zestaw akumulatorów z energią słoneczną, moje doświadczenie z energią słoneczną było mniej niż gwiezdne, więc tak naprawdę nie podoba mi się ten pomysł.
Jeremy Holovacs

0

Musisz być ostrożny. W przypadku większości dynama piasty obudowa nie jest neutralna, ale przenosi napięcie jednego z drutów, czasami skorupa piasty wraz z siekierą zastępują jeden drut. Znaczącym kontrprzykładem (z izolowanymi powłokami koncentratora) są generatory koncentratora SON.

Chciałbyś również uruchomić generatory równolegle (po skorygowaniu). Również niektóre generatory hubów mogą być również regulowane napięciem - aby nie spalać starych żarówek na stromych zjazdach.


Które są regulowane napięciem? W tamtych czasach powszechną sztuczką było łączenie dwóch żarówek z SON szeregowo, ponieważ z radością wytwarzało 12 V przy zwykłych prędkościach jazdy. Zmierzyłem 50 V z Shimano bez obciążenia innego niż multimetr.
ojs

Uzgodnione, są ograniczone prądem, a nie napięciem.
RoboKaren

Nie, ograniczenia prądu są drogie, regulacja napięcia jest najczęściej tylko odwrotną diodą Zenera (skutecznie marnuje moc, jeśli idziesz wystarczająco szybko). Może Shimanos go nie mają.
aspseka

Masz rację ... Wydaje się, że w generatorach hub nie ma żadnych regulacji. To, co miałem na myśli, dotyczyło starych dynamosów butelkowych. Przepraszam.
aspseka
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.