Jakie są zalety i wady przedniego i tylnego zawieszenia?


18

Kupuję rower na dostawę na przedmieściach, muszę przejechać przez trawę / ziemię / chodniki, a czasem zeskoczyć z krawężnika z powrotem na drogę i przez większość czasu będzie słonecznie, ale muszę też być potrafię jeździć w deszczu.

Próbuję zdecydować, czy potrzebuję zawieszenia przedniego / tylnego, czy obu, ale nie rozumiem, jak zdecydować i jakie są różnice.

Czy zawieszenie zmniejsza przyspieszenie? Czy zmniejsza maksymalną prędkość? Czy zmniejsza siłę hamowania? Rozumiem, że jest to jakaś kompromis i jestem skłonny dokonać tego kompromisu, jeśli ma on pewne zalety, ale nie rozumiem, jakie są zalety i wady.

Jaka jest różnica między zawieszeniem przednim i tylnym? I jak zdecydować, czy chcę 1, drugi czy oba? Jeśli chcę 1, czy zawsze chcę jedno i drugie?


4
Zapomnij o tylnym zawieszeniu. Rowery nie są tak zbudowane. To powinno trochę to zawęzić.
Chris H

1
W tym celu potrzebujesz roweru z przednim bagażnikiem. Większość motocykli z przednim zawieszeniem będzie miała problemy z zamontowaniem przedniego bagażnika.
Criggie

4
@AndyT Zmagałem się trochę z tym sformułowaniem, ponieważ wiedziałem, że będą wyjątki, ale ostatecznie zdecydowałem się na proste podejście, ponieważ byłoby to prawdą w przypadku motocykli, które byłyby rozsądne dla OP.
Chris H

4
@ChrisH - Wystarczająco uczciwy. Brompton jest pod tym względem zdecydowanie wyjątkiem.
AndyT

2
Jakie rzeczy dostarczasz? Gazety / śmieci do każdej skrzynki pocztowej lub coś adresowanego na przykład Pizza?
Criggie

Odpowiedzi:


22

Konkretne odpowiedzi na twoje pytania:

Czy zawieszenie zmniejsza przyspieszenie?

Tak, z dwóch powodów. Zawieszenie powoduje bob, w którym część siły nacisku na pedał idzie na wyginanie zawieszenia przy każdym pociągnięciu pedału. Ta moc nie wyskoczy i nie pomoże ci, jest utracona. Można temu zaradzić, jeśli zawieszenie ma funkcję blokady, która jest jak wyłącznik.

Inną stratą jest to, że zawieszenie zwiększa ciężar roweru, więc cały czas przenosisz kilka kilogramów metalu i oleju. Mniej ważne w mieszkaniu, ale wciąż tam jest.

Czy zmniejsza maksymalną prędkość?

Tak - jeśli nie możesz zablokować zawieszenia, stracisz trochę mocy. Jeśli zablokujesz zawieszenie, nadal nosisz je na rowerze.

Ale nie, mniejsze ilości dodatkowej masy zazwyczaj nie mają większego wpływu na prędkość maksymalną, wszystkie inne rzeczy są spójne.

Czy zmniejsza siłę hamowania?

Tak. Dodana masa oznacza, że ​​masz więcej motocykli do zatrzymania, a fizyka mówi, że zatrzymanie zwiększonej masy zajmie więcej czasu.

Podczas hamowania ładuje się również przednie zawieszenie, co pomaga przesunąć ciężar motocykla do przodu, a hamulec tylnego koła jest jeszcze mniej użyteczny.

Ponadto zawieszenie obciążone podczas hamowania może mieć nieoczekiwane skutki uboczne, jeśli się ich nie spodziewasz. Załadowane hamulce rozładują się, gdy tylko pęd zatrzyma się, i popchnie pręty w górę. Jeśli nie kierujesz prosto, wszystko staje się całkowicie addytywne i zostajesz wypchnięty na zewnątrz swojej tury. Jest to w porządku, jeśli się tego spodziewasz, ale potencjalnie niebezpieczne, jeśli zapomnisz lub nie przewidziałeś.


W przypadku trasy papierowej lub podobnej będziesz jechać powoli i zatrzymywać się na większości skrzynek pocztowych. Chcesz roweru z

  • Płaskie pedały
  • Relatywnie niskie siedzenie (niższe niż optymalne dla drogi), ponieważ częściej będziesz stawiał stopę
  • Płaskie pręty - nie trzeba tutaj upuszczać aerodynamiki.
  • Sztywny przedni widelec - ułatwia instalację przedniego bagażnika
  • Sztywna rama - podobnie jak w przypadku bagażnika tylnego - te wspornikowe sztyce nie mają dużej masy.
  • Dość szerokie opony - 2 ”wystarczą na większość twoich potrzeb.
  • Opony odporne na przebicie (lub zdobądź je przy pierwszej wymianie opon), ponieważ przebicia załadowanego roweru dostawczego oznaczałyby całkowite rozładowanie, co nie jest zabawne!
  • Tani - nie kupuj drogiego roweru na papier. Jeśli idziesz dalej i dalej z dostawami, zastanów się nad tym.

ODPOWIEDŹ Chcesz BMX lub sztywnego MTB w stylu lat 90., z mocnymi przednimi i tylnymi bagażnikami oraz błotnikami, aby utrzymać go w czystości. (ale nie klockowate opony na zdjęciu)

http://users.skynet.be/rockshoxmag21/breezer/images/H5G029926/p01.jpg


6
Ale unikałbym pokazanych na zdjęciu olbrzymich, wypukłych opon do jazdy wyłącznie po drodze. Pokrętła wyginają się o ziemię i zużywają energię.
David Richerby

3
@James Dodatkowa waga przedniego zawieszenia jest istotna , ponieważ profil OP mówi, że mieszkają w San Francisco, gdzie jest dużo wzgórz.
David Richerby

5
Aby być tutaj wybrednym, fizyka faktycznie mówi, że dodana masa nie zwiększa odległości hamowania. Dodatkowa masa dodana do pędu jest dokładnie znoszona przez dodatkową masę dodaną do siły hamującej tarcie. Sprawdź to. To powiedziawszy, twoja droga hamowania wzrośnie przy dużych prędkościach, ponieważ wstrząsy sprawią, że twoja waga będzie zmierzać do przodu szybciej, co oznacza, że ​​musisz wycofać się z hamulców, aby uniknąć rozlania się na kierownicy.
BlackThorn

6
@BlackThorn - W samochodzie suma „nie zwiększa odległości hamowania” może się sumować, ponieważ w samochodzie siła hamowania jest ograniczona przez tarcie opony. Na rowerze często jesteś ograniczony albo tarciem klocków hamulcowych, albo tarciem obręczy, lub o nieprzekraczanie kierownicy; żadna z nich nie jest zwiększana przez zwiększoną masę roweru.
AndyT

4
również w celu powrotu do efektu zawieszenia przedniego - dodatkowy ciężar znajduje się w niewłaściwym miejscu, aby zatrzymać podnoszenie pleców, będąc bezpośrednio nad osią przedniego koła.
Chris H

14

Nawet jeśli regularnie jeździsz na krawężnikach, nie potrzebujesz tylnego zawieszenia. Gdyby tak było, ludzie nie jeździliby na rowerach górskich typu hardtail na szlakach, gdzie zjazdy znacznie wyższe niż krawężniki są normalne, podobnie jak step-upy. I nawet przy moich ograniczonych umiejętnościach wszystko to jest możliwe na hardtailu (nic masywnego). Widelce amortyzowane zwiększają wagę, a to zmniejsza twoje przyspieszenie. Jeśli widły poruszają się w górę i w dół podczas pedałowania, kradnie to wysiłek pedałowania, a zatem zmniejsza maksymalną prędkość.

Powstaje więc pytanie, czy potrzebujesz zawieszenia przedniego. Nie ma wątpliwości, że sprawia, że ​​krawężniki itp. Są wygodniejsze i mogą oszczędzić zużycie roweru, ale mimo to należy właściwie zrzucić krawężniki. Prawidłową techniką jest obciążanie stóp, a nie siodła, a także obciążanie nad kołem, które leży na płaskiej powierzchni, więc zmniejsz ciężar do tyłu, gdy przednie koło spadnie, a następnie do przodu, gdy opadnie tylne koło. To samo dotyczy wchodzenia na górę, ale również podnoś przednie koło.

Z przyjemnością zjeżdżam z krawężników na moim hybrydzie lub tourerze (żaden z nich nie ma zawieszenia), jeśli jest to właściwe, ale zwykle wybieram alternatywę tam, gdzie jest. Sugeruję więc, że przednie zawieszenie głównie zwiększy wagę i jest czymś innym, co może pójść nie tak. Jazda na rowerze jest trudna i chcesz na niej polegać. Zakładam, że masz ograniczony budżet; jeśli nic więcej, drogi rower może zostać skradziony.

Pomogą w tym dość szerokie opony, zwłaszcza jeśli nie wybierzesz zawieszenia. Jeśli jeździsz głównie na przyzwoitych nawierzchniach, nie chcesz dużo bieżnika. Jest mnóstwo opon z bieżnikiem na ramionach (od czasu do czasu błotnistej trawy), ale gładkich na środkowej linii, z ochroną przed przebiciem (wysoce zalecane). Musisz upewnić się, że rama / widelce mogą przyjmować przyzwoitą szerokość (40 mm lub 1,75 "± trochę). Dobry wybór opon ma duży wpływ na prędkość.

TL; DR : W tej sprawie sugeruję unikanie zawieszenia. Odpowiedni rower powinien być dość łatwy do znalezienia (co da ci znacznie lepszą wartość, ale równie dobrze może wymagać serwisu niemal natychmiast).


Byłem pewien, że mamy coś wystarczająco blisko, aby się do niego przekierować, ale nie możemy go znaleźć, więc zamiast tego odpowiedziałem
Chris H

12

Zdecydowanie nie potrzebujesz tylnego zawieszenia: to jest do poważnej jazdy w terenie. W przypadku jazdy po drodze i bardzo łagodnej jazdy w terenie, którą proponujesz, tylne zawieszenie po prostu dodaje dużej masy i obraca się, gdy pedałujesz, co zużywa część twojej mocy. Ponadto jest to złożony system, który daje około pięciu innych rzeczy, które mogą się nie udać na rowerze, z którym próbujesz zarabiać na życie. Twój profil mówi, że jesteś w San Francisco: nie chcesz dźwigać roweru z pełnym zawieszeniem na tych wzgórzach. Dobre systemy tylnego zawieszenia są bardzo drogie: systemy montowane w niższych rowerach nie są dobre.

Odradzałbym przednie zawieszenie. Pomaga wygładzić nierówne drogi, ale ma te same wady co tylne zawieszenie, choć w znacznie mniejszym stopniu. Zupełnie możliwe jest zrzucenie krawężników bez uszkodzenia roweru, pod warunkiem, że jedziesz powoli i używasz ciała do amortyzacji uderzenia: podnieś tyłek z siodła i zegnij kolana i łokcie, aby działać jak własne zawieszenie.

Wszystko powyższe zakłada, że ​​będziesz nosić rzeczy w plecaku, a nie na rowerze. Jeśli chcesz nosić rzeczy na rowerze, jedyną opcją zawieszenia będzie prawdopodobnie przednie zawieszenie i tylny bagażnik. Nie polecam zrzucania krawężników, jeśli nosisz rzeczy na rowerze.

Zdecydowanie zdobądź błotniki. Nie kupuj superkośnych opon, ponieważ ten brzęczący hałas, który wydają na asfalcie, to dźwięk wściekłych pszczół kradnących twoją moc. Ale prawdopodobnie nie chcesz całkowicie gładkich opon, ponieważ nie będziesz cały czas w drodze.

Ostateczne zalecenie: porozmawiaj ze sklepem rowerowym . Będą w stanie udzielić Ci bardziej szczegółowych porad na temat Twojej konkretnej sytuacji, między innymi dlatego, że możesz z nimi przeprowadzić interaktywną rozmowę, podczas gdy my musimy po prostu przeczytać twoje pytanie i napisać kilka akapitów tekstu. Będą również mogli wykonać dla Ciebie pewne modyfikacje, takie jak mocniejsze tylne koło z większą liczbą szprych, aby lepiej poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem i faktem, że masz pracę do wykonania, więc nie chcesz wydawać wszystkiego dzień macierzy roweru.

Rekomendacja podwójnego finału: nie kupuj najtańszego roweru, z którym możesz uciec. Chciałbym wydać co najmniej dwa razy więcej niż minimum, aby uzyskać coś ładniejszego do jazdy (będziesz na tym przez cały dzień) i bardziej niezawodnego (dzięki czemu możesz być na tym przez cały dzień).


3

Wydaje mi się, że do dostawy na przedmieściach nie potrzebujesz roweru górskiego, ponieważ potrzebujesz czegoś szybkiego na dostawy. Zasadniczo zawęża to pytanie, ponieważ większość wysokiej jakości motocykli do trekkingu / jazdy itp. Nie jest zbudowana z tylnym zawieszeniem. Opadanie krawężnika powinno być również czymś, co pochłania ciało.

Teraz musimy zdecydować, czy potrzebujesz zawieszenia przedniego. Nie sądzę, żeby to cię spowolniło, ponieważ przednie zawieszenie nie ma tak dużego wpływu na teren, na którym jedziesz. Kolejną rzeczą do rozważenia jest sposób transportu dostaw. Czy są transportowane w plecaku, czy na tylnym lub przednim stojaku? Jeśli chodzi o to drugie i chcesz użyć przedniego bagażnika, przednie zawieszenie nie wchodzi w rachubę, ponieważ typowe widelce nie są przeznaczone do stosowania z przednim bagażnikiem (po prostu nie można ich zamontować). W przypadku plecaka jesteś dobry z widelcem amortyzowanym, najprawdopodobniej twoje ręce będą zadowolone z zakupu.

Ale ostatecznie powinieneś rozważyć, ile wydasz na rower. Jeśli będzie to tańszy rower, zastanowiłbym się nad zakupem roweru bez widelca amortyzowanego, ponieważ są one zwykle bardzo kiepskie. Z crappy mam na myśli niską jakość nawilżania i dużą wagę, więc lepiej ze sztywnym widelcem. Również w przypadku dostaw Twój przebieg prawdopodobnie będzie nieco większy, więc mniejsze części, które pękną, są lepsze.


2

Przednie zawieszenie

Chociaż punkty „cena” i „waga” już tutaj wspomniane, warto zwrócić uwagę na utratę mocy pedałowania z odrobiną soli. Przejechałem wiele kilometrów na (hybrydowym) rowerze z przednim zawieszeniem i nie „podskakuje ono przy każdym pociągnięciu pedału”. Poza tym, że jesteś głupi, trudno byłoby przekonać każdego, kto używa takich rowerów na chodniku, gdyby tak było. Być może można uzyskać ten efekt dzięki błędnej regulacji amortyzowanego widelca (niewystarczające napięcie wstępne, zbyt słaba sprężyna), ale problemy te są rozwiązywane szybko.

Podczas hamowania widelec amortyzowany również nie wytwarza podnośnika z tyłu roweru. I odwrotnie, tworzy „punkt połączenia”, który dłużej utrzymuje większy ciężar na tylnym kole. Jeśli (a to duże, jeśli) otrzymujesz hamulce, które możesz uruchomić wystarczająco mocno, aby rzucić się na kierownicę, to znaczy, jeśli skuteczność hamowania jest ograniczona przez tarcie o podłoże, wtedy (przednie) zawieszenie faktycznie pomaga hamować.

Zdobycie jednego do wchodzenia i schodzenia z krawężników mija się z celem, zastąp go techniką jazdy. Amortyzowany widelec „w mieście” jest fajny, gdy często jeździsz po bruku lub napotykasz bardzo nieutrzymywane, nierówne ścieżki rowerowe. Wciąż jest ciężki i drogi, więc wybieraj ostrożnie.

Edycja: Punktem, który nie pojawił się tutaj wystarczająco dużo, jest konserwacja. Jeśli jeszcze nie jesteś zapalonym rowerzystą, prawdopodobnie wybierasz bardziej użyteczne podejście. Możesz wybrać rower, który wymaga jak najmniejszej konserwacji, aby zaoszczędzić Twój czas. Prawdopodobnie oznacza to wewnętrzne uzębienie piasty i jak najmniej części, które wymagają częstej uwagi, w szczególności bez zawieszenia.


1
Fajnie, postanowiłem pojechać z rowerem, który ma przednie zawieszenie z wyłącznikiem blokady na widelcu

Myślę, że argumenty, przeciwko którym się kłócisz (zwłaszcza bob i podnoszenie koła bakc podczas hamowania) dotyczą znacznie więcej tylnego zawieszenia niż zawieszenia przedniego, ale być może inne odpowiedzi mogą być bardziej zrozumiałe.
David Richerby

1
Możesz mieć rację co do boba. Unoszenie tylnego koła nie jest zaostrzone w rowerach z pełnym zawieszeniem. Jeśli pomylisz się po stronie mniejszego napięcia wstępnego, zawieszenie dekompresuje się podczas hamowania, ponownie zwiększając skuteczność. Podobnie w przypadku hamowania na torze terenowym, na którym zawieszone tylne koło może po prostu skoczyć. Ale to nie jest temat.
aspseka
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.