Tuleje a łożyska - trudność w konserwacji


7

Zastanawiam się nad zakupem roweru z pełnym zawieszeniem z łącznikiem za pomocą tulei zamiast łożysk do osi (Ghost Path Riot). Przegląd mówi:

Mówi się, że tuleje szybko się zużywają, dwa do trzech nowych zestawów powinno znajdować się w skrzynce z narzędziami przez cały sezon wyścigowy, ale zapewnia bardzo lekką i kompaktową konstrukcję ramy.

Nie dbam o to, aby mój rower był trochę bardziej konserwowany, biorąc pod uwagę, że tuleje kosztują mniej niż łożyska. Wiem jednak, że wymiana łożysk w tylnym podnośniku wymaga zestawu narzędzi (pras dla każdej średnicy łożyska), to jedna z niewielu napraw, których nie robię sam. Czy to samo z tulejami, czy może wymagają tańszego narzędzia ogólnego, żebym mógł zainwestować kilka dolców i sam je wymienić?

Odpowiedzi:


6

Tuleje i łożyska są prawie identyczne pod względem procedury wymiany. Osobiście uważam, że łożyska są lepszą opcją, ponieważ tuleje są zwykle produkowane i obsługiwane tylko przez producenta motocykla. Oznacza to, że kiedy rower przestaje być produkowany przez większość czasu, podobnie jak tuleje.

Jeśli potrzebujesz wymienić łożysko, zazwyczaj możesz spojrzeć na uszczelkę przeciwpyłową i uzyskać równoważne łożysko do produkcji kół .

Jeśli chodzi o narzędzie specjalne (do łożysk), w mgnieniu oka możesz

  1. Użyj śrubokręta z płaską główką i stuknij łożysko obok siebie
  2. Wciśnij łożysko z gniazdem odpowiedniej wielkości z zestawu gniazd

Potrzebną prasę można wypożyczyć w sklepie z częściami samochodowymi lub użyć długiej śruby i nakrętki z podkładką, aby wykonać prasę „domową”.

Zobacz ten film

Rzeczywista narzędzie wygląda to

Do wymiany tulei niestety potrzebujesz specjalnego narzędzia, aby wyciągnąć tych facetów.


1
Dziękuję za Twoją odpowiedź. W końcu zdecydowałem się na kolejny rower ze zwykłymi łożyskami. Teraz, po przeczytaniu twojej odpowiedzi, cieszę się, że to zrobiłem.
J-unior

-1

Tuleje świetnie nadają się do rozkładania obciążenia na szerokość tulei i do elementów zawieszenia, które obracają tylko część kwadrantu. Łożyska toczne zostały zaprojektowane z myślą o wysokiej prędkości obrotowej przy niewielkim tarciu. Każda piłka ma minimalny kontakt z wyścigiem, dlatego tarcie jest niskie. Jednak niewielka powierzchnia styku i ograniczony obrót prowadzą do przedwczesnego zużycia łożyska kulkowego wzdłuż niewielkiej części bieżni, co często prowadzi do zatarcia łożysk. Tuleje są tańsze i nie mają ruchomych części.


3
Witamy w Bicycles SE. Ta strona nie działa jak typowe forum. Działa na zasadzie pytań i odpowiedzi. Ten post zawiera interesujące informacje, ale nie dotyczy obciążeń związanych z oprzyrządowaniem i obsługą dwóch typów. Więcej informacji na temat działania witryny można znaleźć na naszych stronach pomocy lub w naszym przewodniku . Rozważ edycję zawierającą odpowiedź na konkretne pytanie.
Swifty

1
To dobry początek, ale jak te punkty odnoszą się do zastosowania tulei lub łożyska w zawieszeniu roweru ? W rowerze nie ma wysokich obrotów na minutę (według standardów maszyn)
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.