Czy opona, która zdmuchnęła obręcz, może być bezpiecznie używana na innej obręczy i pod jakimi kryteriami?


3

Mam komplet opon, w którym jeden z nich zdmuchnął felgę na moim rowerze po tym, jak lekko go nadmuchałem.

Początkowo zadałem pytanie na ten temat tutaj i jest więcej szczegółów pod tym linkiem. Opona nie wydawała się wyrządzać większych szkód od uderzenia, tylko delikatne zadrapania, w których koralik wystrzelił ponad krawędź. Kiedy po tym zdjąłem obie opony, zauważyłem, że są dość luźne na moich konkretnych felgach (łatwe do zdejmowania rękami, bez żadnych dźwigni), więc pewnie dlatego tak się stało.

Myślałem o opublikowaniu ich online za darmo, z wyjaśnieniem tego, co się wydarzyło, i poproszę, aby ktokolwiek je po prostu jasno oświadczył, że znając implikacje wybuchu opony, wiedzą wystarczająco dużo o motocyklach i oponach, aby ustalić, czy opony będą bezpieczne na swoim rowerze i będą ponosić odpowiedzialność za wszelkie późniejsze obrażenia lub uszkodzenia roweru, jeśli to samo stanie się z ich motocyklem.

Wygląda na to, że opony są w dobrej kondycji i myślę, że ktoś, kto zna rower, może określić, czy można je bezpiecznie używać na swoim rowerze. Po prostu nie chcę, żeby jakiś noob rzucał nimi na swoim rowerze i miał to samo podczas jazdy, prowadząc do kontuzji itp.

Mam więc kilka pytań:

 1. Czy opona, która zdmuchnęła jedną krawędź, może być bezpiecznie używana na innej obręczy? Jeśli tak, czy są jakieś specjalne postanowienia?

2. Czy jest OK, aby dać te opony komuś innemu, zakładając, że przedstawię szczegółowe wyjaśnienie problemu, który miałem, i poproszę ich, aby zastrzegli, że rozumieją niebezpieczeństwa i wiedzą, jak określić, czy opony są odpowiednie do ich poszczególne felgi? Czy powinienem po prostu wrzucić je do śmieci? Nie krępuj się przedstawić swojej osobistej opinii na ten temat, nie sądzę, aby miała konkretną odpowiedź.

3. Zakładając, że mam jasność co do kwestii opisanych powyżej, czy istnieją jakieś implikacje prawne (tj. Odpowiedzialność za mnie), jeśli ktoś inny zdmuchnie i zrani się oponami, które dostarczyłem „tak jak jest”? Znajduję się w Kanadzie.

Dzięki.


1
Edytowałem pytania. Pytanie # 2 to opinia, a # 3 to opinia prawna. Nie mamy tu do czynienia z tymi. Nie wymazałem ich, uderzyłem ich. Jeśli ktoś odpowiada # 1, może również odpowiedzieć na # 2 i # 3. Ale prawdziwe pytanie brzmi # 1.
RoboKaren

^^^ to na podstawie mojego zrozumienia dyskusji na temat powiązanego oryginalnego pytania w meta. Zwroty lub poprawki OP lub innych są mile widziane.
RoboKaren

Czy twoja obręcz ma na początku haczyki na koraliki? Niektóre nie, a na tych wybuchach łatwo się stało.
whatsisname

Odpowiedzi:


3

Mam MTB, gdzie opony można po prostu usunąć ręcznie po opróżnieniu. Opony mają normalnie 50 ~ 60 PSI. Ale czuję, że po napompowaniu świetnie angażują koralik klinkieru.

Domyślam się, że twoje opony nigdy nie zaczepiają się o krawędź prawidłowo, a następnie nadmuchiwanie znalazło ten obszar koralika, który nie był w pełni osadzony.

Jeśli chodzi o stronę społeczną, pod warunkiem, że wyraźnie powiadomisz odbiorcę, że ją oddajesz, ponieważ nie pozostali oni prawidłowo na swoich felgach, to wybór odbiorcy zależy od tego, czy używasz ich, czy nie. Nie chciałbym, żeby ktoś skrzywdził, ale będą dorośli i będą mogli dokonywać własnych wyborów. Pomóż im dokonać świadomego wyboru, dzieląc się historią.


1

Istnieją dwa możliwe powody wybuchu:

 1. Źle zainstalowałeś oponę, więc było tak nierównomiernie siedzenie na obręczy, że uszkodzona część była zbyt wysoko na obręczy, aby koralik miał wystarczający kontakt z obręczą. Aby było to możliwe, musiało być bardzo niskie w prawie wszystkich innych częściach obręczy.

  Jeśli tak jest, dobrze jest zachować oponę. Tylko upewnij się, że jest prawidłowo osadzony dookoła obręczy po nadmuchaniu.

 2. Koralik jest osłabiony. (Ze względu na wiek, błędne instalowanie / usuwanie, inne złe traktowanie, cokolwiek ...)

  Jeśli tak jest, nie używaj już tej opony. Wyrzuć to. Twoja opona jest jedną z najbardziej krytycznych dla bezpieczeństwa części Twojego roweru, nie chcesz, aby gwałtownie spadły podczas zjazdu.

Jeśli opona jest oponą do rowerów miejskich / turystycznych, pierwszy tryb awaryjny jest prawie niemożliwy. Nie wiem, jak zachowują się opony do rowerów wyścigowych lub rowerów górskich, ale opony rowerowe, których używam, są zbyt sztywne, aby je wysadzić w pierwszym trybie awaryjnym. I żadna opona, którą kiedykolwiek zainstalowałem, nigdy nie wybuchła w tym pierwszym trybie awaryjnym.


1

Pytanie brzmi: DLACZEGO opona zdmuchnęła krawędź:

 1. Opona została źle zainstalowana. Byłby to najczęstszy powód takiej awarii.
 2. Opona ma po prostu zły rozmiar. Nie tylko możliwe jest zainstalowanie niektórych opon na obręczy o niewłaściwej średnicy, ale także opona, która jest zbyt szeroka lub wąska dla obręczy, może się zdmuchnąć.
 3. Opona jest słabo dopasowana do obręczy. Niektóre opony producenta są włosami o dużej lub mniejszej średnicy wewnętrznej niż „standard”, podobnie jest w przypadku współpracujących powierzchni felg. To znaczy, niektóre kombinacje opon-obręczy są po prostu słabe.
 4. Koralik opony zawiódł. Może to być spowodowane uszkodzeniem podczas instalacji lub mogło się „zdarzyć”.
 5. Obręcz nie powiodła się. Nie jest niczym niezwykłym, że obręcz jest noszona przez hamulce obręczy do tego stopnia, że ​​strona obręczy zapina się na zewnątrz. Może to być oczywiste przy pierwszej kontroli obręczy, ale powinno być oczywiste, jeśli szukasz jej konkretnie.
 6. Opona była po prostu nadciśniona. Jest to mało prawdopodobne, ale może wystąpić, gdy dopasowanie opon jest słabe.

Pojawia się również pytanie, czy opona została uszkodzona w jakiś sposób, gdy wybuchła. Awaria może nie tylko wynikać z uszkodzenia kulki, ale również guma wokół kulki mogła zostać uszkodzona lub opona mogła zetknąć się z ramą lub innymi częściami i zostać odcięta, zanim się zatrzymała.


Widziałem też felgi bez haczyków dla koralika, co oznacza, że ​​wystarczy niewielka niewspółosiowość i wysokie ciśnienie, aby wydmuchać.
whatsisname
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.