Co to jest rower „drogowy”? Czy nie wszyscy jeżdżą na drodze?


17

Próbuję dowiedzieć się o rowerach. Dużo słyszałem termin „rower szosowy”. Jaka jest różnica między rowerem „szosowym” a zwykłym?

Odpowiedzi:


24

Tak, wszystkie motocykle mogą jeździć po drogach. Jednak rower szosowy jest zoptymalizowany do jazdy po gładkiej nawierzchni. Zwykle ma wąskie opony (nie szersze niż 32 mm, często znacznie węższe) z bardzo lekkim bieżnikiem. (Jeśli mają w ogóle jakiś bieżnik. Niektóre opony drogowe, takie jak Kojac, są bez bieżnika lub „łyse”, aby zmniejszyć opór toczenia.) Rowery szosowe zwykle mają kierownicę zaprojektowaną tak, aby była wygodna przez długi czas, poświęcając odrobinę dokładnej kontroli, którą uzyskasz dzięki szerszemu płaskownikowi lub pionowi.

Dla kontrastu, rowery górskie są wyposażone w szersze opony, które mają bardziej agresywny bieżnik (opony „knobby”) zaprojektowane do chwytania żwiru lub brudu.

Rowery szosowe mogą czasami jeździć na ubitym gruncie lub żwirze, ale jazda będzie bardzo trudna. Rower zoptymalizowany do jazdy w terenie będzie łatwiejszy do kontrolowania i będzie mógł jeździć po powierzchniach, które byłyby problematyczne na rowerze szosowym, takich jak skały, żwir, luźne zabrudzenia lub kieszenie z piaskiem. Są nawet motocykle, które zaakceptują bardzo szerokie opony (3 - 4 "). Ludzie, którzy jeżdżą po bardzo złych drogach, z dużą ilością dziur i pęknięć, mogą preferować rower górski od roweru szosowego lub mogą zdecydować się na hybrydę rower, który dokładnie tak brzmi.

W końcu motocykle szosowe mogą czasem trochę off-roading, a rowery górskie mogą jeździć po chodniku, ale tego rodzaju motocykle mają różne moce.


8

Jaka jest różnica między rowerem „szosowym” a zwykłym?

Istnieją co najmniej trzy rodzaje rowerów:

  • Rower szosowy - do wyścigów na drogach: lekki, opuszczany kierownicę, wąskie opony, brak błotników i sakw.

  • Rower terenowy - na nieutwardzone trasy: szerokie, faliste opony, zawieszenie (przednie i tylne), spodziewane zabrudzenie / zabłocenie

  • Hybrydowy / miejski - do dojazdów do pracy i jazdy rekreacyjnej: jak rower szosowy, ale może z szerszymi oponami, większym wyposażeniem (np. Sakwy i błotniki i hamulce tarczowe), prostymi (nie upuszczonymi) kierownicami, do jazdy w ruchu przy każdej pogodzie.


4
Dodałbym touring jako kolejną kategorię. Wygląda jak rower szosowy (choć prawdopodobnie z prostymi prętami), nadal zaprojektowany do stosunkowo wysokich prędkości na gładkich drogach, ale cięższy zbudowany i zaprojektowany dla większego komfortu i stabilności.
Daniel R Hicks

1
Wśród roadsterów istnieją również podziały ... Jak wspomniano, motocykle turystyczne są ustawione do „załadowanego” touringu i noszenia ciężkiego bagażu. Można mieć rower skonfigurowany do sportu / wyścigów, w tym „aero” lub maszyny do jazdy na czas, lub te przystosowane do bardziej swobodnej jazdy z geometrią „luzu” ...
M. Werner

Nie zapomnij o rowerach „Mountain”, którzy i tak wymyślili ten termin?
Moab

I rowery kaskaderskie i narzędzia. . kategorie brzmią jak coś w Wikipedii. . . en.wikipedia.org/wiki/Bicykl##Types
Gaoithe
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.