Migające światło podczas pchania roweru przy (stałej) niskiej prędkości


9

Gdy ktoś popycha rower obok siebie ze stałą (małą) prędkością, światło nie będzie miało stałej (niskiej) jasności, zamiast tego będzie migać z pełną jasnością.

Dlaczego tak to działa?

Odpowiedzi:


11

Dzieje się tak, ponieważ moc z dynamo w piaście (które technicznie jest magneto, a nie prawdziwym dynamo) nie jest czystym prądem sinusoidalnym prądu zmiennego, ale składa się z krótkich impulsów o zmiennej polaryzacji. Przy dużych prędkościach impulsy te podążają za sobą wystarczająco szybko, aby dioda LED mogła ciągle palić się małym kondensatorem, a żarówka nie ma czasu na ostygnięcie między impulsami.

Efekt nie ma nic wspólnego z programowaniem ani z faktem, że LED jest diodą, i dzieje się tak również z żarówkami żarowymi. Bardziej złożona konfiguracja LED mogłaby mieć kondensator umożliwiający ciągłe przyciemnianie światła, a być może być nawet zaprogramowana na miganie przy niskiej mocy wejściowej, ale wątpię, by tak było.


Lampy filamentowe będą świecić prądem przemiennym na obu częściach swojej fali. Diody LED tego nie robią, ponieważ są diodami i przepuszczają energię tylko w jednym kierunku. Rzecz, której nie wiem - czy częstotliwość prądu zmiennego zmienia się wraz z prędkością koła?
Criggie

1
Dynama mają ustalony zestaw biegunów, więc gdy zmienia się prędkość, zmienia się również częstotliwość prądu przemiennego. W co najmniej dynama piasty Shimano faktycznie można poczuć bieguny i zobaczyć, że błyski pojawiają się po przekroczeniu bieguna.
ojs

2
Tak naprawdę dioda LED nie powinna być podłączona do dynamo bez obwodów sterownika. Konieczna jest regulacja napięcia, chyba że chcesz zniszczyć diodę LED, a kondensator filtrujący pomoże w jego pracy. Gdy wszystko jest na swoim miejscu, pełny mostek prostowniczy nie dodaje zbytniej złożoności.
ojs

2
@ Criggie - Zakładam, że dynamo zawiera prostownik pełnofalowy, tak że obie strony cyklu prądu przemiennego przechodzą.
Daniel R Hicks

@DanielRHicks prądnice wyjściowe AC. Zostały pierwotnie zaprojektowane dla żarówek, które działają dobrze z prądem przemiennym, a światła LED zostały później opracowane do współpracy z istniejącymi dynamami. Prosty obwód sterownika można znaleźć tutaj: electronics.stackexchange.com/a/161794 .
ojs

1

Jeśli światło jest diodą LED, a dynamo nie ma obwodu konwersji prądu przemiennego na prąd stały, dioda LED powinna włączyć się, gdy osiągnie prawidłową polaryzację, i zgasnąć, gdy uzyska odwrotną polaryzację. Gdy częstotliwość prądu przemiennego jest wysoka (czyli gdy koło obraca się bardzo szybko) migotanie nie jest zauważalne.


0

Jeśli w systemie znajduje się superkondensator, będzie on wymagał pełnego naładowania przed trwałą pełną jasnością. Elektronika może być zaprogramowana do przełączania w tryb jasnego migania przy niskim napięciu i niskiej prędkości obrotowej / prędkości przed pełnym naładowaniem przy normalnym napięciu roboczym i wysokiej prędkości obrotowej.

Jasne migające światło jest bardziej widoczne niż stałe światło o niskiej jasności.


1
Pachnie bardziej, jakby brakowało super-capa.
Maszt
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.