Dlaczego należy czyścić łańcuch?


19

Rozumiem, że może to zabrzmieć jak pytanie trolla, ale proszę o wyrozumiałość.

Zawsze byłem maniakiem w kwestii czystości układu napędowego, dopóki nie dostałem roweru 11-biegowego i zdałem sobie sprawę, że nie chcę wydawać ok. $$$ h na jedyne ogniwo łańcucha 11-biegowego wielokrotnego użytku. Czyszczenie za pomocą łańcucha na rowerze jest zbyt brudne jak na mój gust. Dlatego przejechałem ~ 2k mil (nowy rower) z okresowym smarowaniem (używając dobrego smaru). Wynik? Nie wydarzyło się nic wyraźnie złego. Układ napędowy jest nieestetyczny, ale cichy. Zmiana biegów jest nienaganna. Co sprawiło, że zastanawiałem się, dlaczego w ogóle należy czyścić układ napędowy: proces ten jest uciążliwy, a błyszczący układ napędowy szybko staje się nieuporządkowany podczas jazdy po drodze tylko w suchych warunkach. Po co więc w ogóle zawracać sobie głowę? Czy istnieją obiektywne badania dotyczące skuteczności czyszczenia układu napędowego?


Po co męczyć się z czyszczeniem roweru, ponieważ tylko się zabrudzi.
paparazzo

1
Oczyszczanie łańcucha za pomocą „podkładki łańcucha” wcale nie jest trudne. Powodem czyszczenia łańcucha jest to, że znacznie zmniejsza zużycie układu napędowego.
Daniel R Hicks

Paparazzi, twoja analogia jest nieprawidłowa. Łańcuch brudzi się nieskończenie szybciej niż rower. Czyszczę rower, ponieważ jest przechowywany w mieszkaniu, nie chcę rozrzucać brudu. A jeśli chcesz więcej powodów: czyszczenie łańcucha jest uciążliwe i uciążliwe. Nie posiadam narzędzia do czyszczenia łańcucha, ale wydaje mi się, że jest to również bałagan: w jaki sposób zapobiegasz rozpylaniu płynu czyszczącego przez łańcuch, kable i kasetę? Jest to oczywiście coś, czego nie chcesz robić w mieszkaniu, a niektórym nie przeszkadza wyniesienie roweru na zewnątrz w celu właściwego czyszczenia, jeśli korzyści nie są oczywiste.
user3671607,

Daniel R Hicks, z dobrym smarem (nie jestem pewien, czy wolno mi pisać markę) Nigdy nie dostrzegam żadnego szlifowania, które nastąpiło, gdy byłem na tyle ignorantem, aby użyć oleju silnikowego. Nie jestem pewien, czy tak się dzieje, ale zgaduję, że brud jest usuwany z wnętrza wałków za pomocą dobrego smaru. Czuję, że muszę podkreślić, że nigdy nie jeżdżę w deszczu lub błocie, chyba że nie mam opcji. Mimo to wydaje się, że na drodze, na której mieszkam, jest dość drobnego brudu, aby łańcuch wyglądał jak bałagan w mgnieniu oka.
user3671607,

Paparazzi, czytam wiadomości i recenzje na temat jazdy na rowerze i wiem, że dla wielu osób coś mniej niż absolut to świętokradztwo. Nigdy nie ścigam się i nie jeżdżę przy złej pogodzie. Nadal uważam, że twoja analogia nie jest dokładna, ponieważ w moim świecie szybkość, z jaką łańcuch wyraźnie się brudzi, jest co najmniej o jeden rząd wielkości większy. O ile nie jeździsz w błocie regularnie, nie rozumiem, jak to nie dotyczy twoich motocykli. Nadal okresowo czyszczę łańcuch mojego roweru szosowego głównie ze względów estetycznych, ale jednocześnie zaczynam podejrzewać, że nie przynosi on żadnych obiektywnych korzyści.
user3671607,

Odpowiedzi:


14

Wiele osób nie ma już zwyczaju czyszczenia łańcucha poza poziomem czyszczenia.

Powodem do dokładnego czyszczenia jest marginalna poprawa żywotności i wydajności. Ale słowo kluczowe jest marginalne. To, co dostajesz za wysiłek, jest poniżej progu tego, co wielu uważa za wartościowe, szczególnie jeżdżąc rekreacyjnie.

Pamiętaj, że głównym czynnikiem jest tutaj poziom kosztów łańcucha. Oczyszczanie podstawowego 8-biegowego łańcucha o wartości 13 USD zajmuje tyle samo czasu, co łańcucha Campy Record 11 o wartości 60 USD, więc jest wyraźnie więcej oszczędności w maksymalizacji żywotności tego ostatniego.


1
Jaka jest Twoja podstawa do marginalizacji?
paparazzo

Chociaż zasadniczo zgadzam się na podstawie anegdotycznych dowodów - stwierdziłem, że poprawa czyszczenia w porównaniu z czyszczeniem nie jest warta poświęconego czasu, interesujące byłyby wszelkie rzeczywiste badania na ten temat. Należy zauważyć, że w dużej mierze zależy to od rodzaju roweru (brak błotnika w porównaniu z odpowiednim błotnikiem), rodzaju pogody i rodzaju drogi.
stijn

Nie jestem zdecydowany na podstawie anegdotycznych dowodów: nie obchodzi mnie czyszczenie łańcucha (KMC x93 10spd) spowodowało toastowanie kasety SLX na mniej niż 1000 km (łańcuch był nadal w porządku). Dalej: Kaseta SLX + dwa łańcuchy KMC x93 10spd, zamieniając łańcuchy i wykonując pełny odtłuszczanie i czyszczenie według potrzeb (warunki w zależności od = 30 km do 300 km), a kaseta nadal była w doskonałej formie po ponad 2000 km, zanim rower został skradziony . Myślę, że nie chodziło o czyszczenie w mokrych i piaszczystych warunkach. Jednak zostawiłem też jedną prędkość bez czyszczenia i bez zauważalnych efektów ubocznych na 3000 km.
Purr

Jedną z zalet braku czyszczenia roweru lub samochodu. Zysk polega na tym, że jest mniej prawdopodobne, że zostanie skradziony. : /
RoboKaren

Niemniej jednak, jeśli poświęcisz swój czas na koszt zaledwie 10 $ za godzinę, myślę, że znacznie oszczędniej jest nie czyścić łańcucha, nawet przy drogim. Jeśli Twój łańcuch wytrzyma 10% dłużej z powodu czyszczenia, w ciągu kilku lat kupisz dziewięć łańcuchów zamiast dziesięciu, a 60 $ za jeden zaoszczędzony łańcuch musi nadrobić cały stracony czas czyszczenia dziewięciu łańcuchów w kółko ...
cmaster - przywróć Monikę

5

Czyszczenie i konserwacja łańcucha rowerowego może wydawać się bezcelowa sama w sobie. Wynika to z faktu, że nie należy robić więcej, a czyszczenie i konserwacja łańcucha powinny odbywać się wraz z rutynową konserwacją całego roweru. Podczas czyszczenia łańcucha zauważasz inne problemy. Opona wymagająca wymiany lub opona ze szkłem. Widzisz, że przerzutka wymaga korekty lub w zębach znajduje się blokada.

Mógłbym pójść na reklamę do muzeum, ale dostaniesz zdjęcie. Utrzymanie łańcucha oznacza mniejsze szanse na awarię na drodze.


2
To słuszna kwestia. Pamiętam, kiedy przypadkowo spojrzałem na swoją tylną oponę i pomyślałem, że jest cholernie, minęła już data wycofania. Dlaczego wcześniej tego nie zauważyłem?
user3671607,

3
Sprawdzasz opony tylko wtedy, gdy czyścisz łańcuch? Nie sprawdzasz wystarczająco opon lub nie czyścisz łańcucha zbyt mocno.
paparazzo

3
Nigdy nie czyściłem łańcuchów, często nawet zapominam o ich wystarczającym nasmarowaniu, ale zawsze miałem zużyte opony, zanim zawiodły. (45+ lat jazdy rowerem)
Willeke,

Ta odpowiedź nie ma dla mnie sensu. Zgadzam się, że okresowe sprawdzanie roweru jest dobre, ale dlaczego muszę czyścić łańcuch w tym samym czasie?
śleske,

5

Odpowiedź na pytanie

Czy istnieją obiektywne badania dotyczące skuteczności czyszczenia układu napędowego?

Krótka odpowiedź jest taka, że ​​nie widziałem ani nie przeprowadziłem żadnych obiektywnych badań dotyczących wady i zalety czyszczenia układu napędowego rowerów.
Wszystkie badania łańcucha rowerowego, które widziałem, dotyczyły czystych łańcuchów. Na dole tej odpowiedzi znajdują się dwa przykłady.

Moja teza jest taka, że ​​nie ma badań tego typu, ponieważ są one bardzo trudne do skonfigurowania, bardzo kontrowersyjne (wątpliwe parametry) i trudno byłoby przekształcić wyniki w coś, co ludzie mogliby wykorzystać w prawdziwym świecie.

Sheldon Brown „Chain Maintenance”

Utrzymanie łańcucha jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów mechaniki roweru. Na trwałość łańcucha ma wpływ styl jazdy, wybór biegów, to, czy rower jest prowadzony w deszczu lub śniegu, rodzaj gleby w lokalnym terenie, rodzaj smaru, techniki smarowania oraz rozmiary i stan kół zębatych roweru. Ponieważ jest tak wiele zmiennych, nie było możliwe wykonywanie kontrolowanych eksperymentów w rzeczywistych warunkach. W rezultacie każda rada na temat konserwacji łańcucha opiera się na niepotwierdzonych „dowodach” i doświadczeniu. Eksperci nie zgadzają się na ten temat, czasami gorzko. Czasami jest to uważane za „religijną” kwestię w społeczności rowerowej, a wiele ożywionych inwektyw wypowiadano w tym względzie między różnymi kultami schizmatyckimi.

Reszta pytania
z oryginalnego postu:

Układ napędowy jest nieestetyczny, ale cichy. Zmiana biegów jest nienaganna. Co sprawiło, że zastanawiałem się, dlaczego w ogóle należy czyścić układ napędowy: proces ten jest uciążliwy, a błyszczący układ napędowy szybko staje się nieuporządkowany podczas jazdy po drodze tylko w suchych warunkach. Po co więc w ogóle zawracać sobie głowę?

Twoje kryteria sukcesu to:
- Układ napędowy jest cichy
- Zmiana biegów jest nienaganna
- Czas trwania 2000 mil

Z twojego doświadczenia nie wyczyściłeś łańcucha, a on wciąż był cichy i dobrze się przesuwał - więc po co w ogóle męczyć czyszczenie łańcucha? To rozsądne pytanie.

Oto kilka powodów, dla których ludzie mogą niepokoić:

  • Czystość , ta osoba powiedziałaby „Chcę czystego łańcucha ponad wszelkie inne względy”
  • Performance : „Chcę, aby mój rower osiągał najlepsze wyniki”. Tarcie byłoby jednym z aspektów wydajności.
  • Wygląd : „Chcę, żeby mój rower zawsze dobrze wyglądał”
  • Trwałość „Chcę, aby mój układ napędowy działał tak długo, jak to możliwe, bez względu na wszystko”
  • Lubię pracować na rowerze „”

Zwykle ludzie szukają „słodkiego miejsca” między dwoma krytykami. Na przykład wysiłek a poprawa trwałości. Inne mogą mieć złożony zestaw kryteriów, które zmieniają się w czasie. Poszukiwanie słodkiego miejsca na podstawie osobistych kryteriów jest powodem, dla którego tak trudno jest uzyskać obiektywną odpowiedź (jak wskazuje Sheldon).

Oto kilka badań, które koncentrują się na zmniejszeniu tarcia w układzie napędowym.
Badanie wydajności łańcucha ” sprawdza, jak zużycie łańcucha wpływa na tarcie.

Testy wydajności łańcucha smarowego ” koncentrują się na tym, które smarowanie łańcucha najbardziej zmniejszyło tarcie.


Dziękuję za odpowiedź. Masz rację, to bardzo subiektywna kwestia. Od czasu opublikowania pytania znalazłem bardzo tani, szybki i skuteczny sposób. Nadal bardzo rzadko czyszczę łańcuch, chociaż zwiększyłem częstotliwość smarowania, a wyniki są dobre - niezmierzone zużycie mojego obecnego taniego łańcucha KMC w porównaniu do mojego starego SLX, który zmarł na ~ 3800 km. To rozwiązanie znalazłem w lokalnym supermarkecie (rodzaj sprayu). Zabieram rower do samoobsługowego prania mechanicznego i za pomocą długiej szczotki z uchwytem udaje mi się osiągnąć idealnie czysty układ napędowy w 10 minut. Nie mogę tego przebić.
user3671607,

0

Istnieją już dobre odpowiedzi i prawdą jest, że niektórzy ludzie po prostu pomijają wszystko poza wymazaniem z powodu pół-jednorazowej natury tanich łańcuchów, ale w rzeczywistości jest to, że nawet jeśli cząstki nie są natychmiast widoczne, łańcuch odbiera wszystko jeździsz i jeździsz rowerem z siłą i tarciem. Suche materiały, takie jak piasek i żwir, zjadają części metalowe i kompozytowe bez większego ostrzeżenia. Brak czyszczenia łańcucha to szybka droga do zniszczenia wszystkich innych części układu napędowego i skrócenia ogólnej żywotności roweru. Dla wielu kierowców nie ma potrzeby przechodzenia do poziomu kontroli w białych rękawiczkach, ale prawidłowe zastosowanie odtłuszczaczy i smarów to niewielka inwestycja z przodu, aby chronić swoją dużą inwestycję na dłuższą metę.

Cytat : Moje doświadczenie zawodowe w branży rowerowej.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.