Wjeżdżają opony zimowe


7

Właśnie kupiłem parę opon Kenda Klondike (26 * 2.1). Słyszałem, że muszę przejechać około 50-100 kilometrów bez szybkich zakrętów i tak dalej - aby kolce „mocno” usiadły na oponie. Więc powoli dojeżdżam do pracy.

Czy to prawda? A jeśli tak - jak mogę ustalić, że włamanie zostało wykonane?


To wiarygodne. Ale to też może być fałszywa „ludowa mądrość”. Kiedyś istniała strona „roweru lodowego”, na której znali się ludzie, ale zniknęła około 10 lat temu.
Daniel R Hicks,

@DanielRHicks może być lub jest? Nie chcę skończyć z tylko połową skoków)
k102

5
Opony zimowe Nokian zarówno do motocykli, jak i samochodów są dostarczane z instrukcjami, które mówią, aby zrobić to samo (w przypadku samochodów to do 500 km). Witryna Schwalbe poleca 40 km. I nie, nawet jeśli najgłośniejsi znający się na tej stronie żyją w ciepłym klimacie, niektórzy z nas wiedzą.
ojs

1
Nie mam pojęcia, gdzie mieszka Nate W., ale jego odpowiedź jest natychmiastowa. Jest to zasadniczo wiedza, którą zdobyłem mieszkając we wnętrzu Alaski przez dwie dekady podczas jazdy, sprzedaży i naprawy opon z kolcami wielu producentów.
Usunięto użytkownika

Odpowiedzi:


12

Pracuję dla dystrybutora, który sprzedaje kilka marek opon z kolcami zimowymi i każdy z nich ma to ostrzeżenie, ten konkretny pochodzi od Schwalbe

Aby zapewnić trwałe zamocowanie kolców, opony należy wjechać na asfalt przez około 25 mil (40 km), unikając przy tym szybkiego przyspieszenia lub gwałtownego hamowania.

Źródło

Powiedziawszy to, nie sądzę, aby istniały jakieś fizyczne środki, aby powiedzieć, że jeździli wystarczająco daleko. Więcej, że 25 mil / 40 km jest prawdopodobnie po bezpiecznej stronie.

Oto powód, dla którego polecają to samo dla opon z kolcami i jestem pewien, że proces jest podobny w przypadku opon rowerowych.

Wyglądające jak gwoździe stolarskie z krótko obciętymi trzonkami, zanim zostaną włożone czołowo do opony, zimowe szpilki są wykonane przez umieszczenie szpilki z węglika wolframu w cylindrycznej metalowej obudowie. Zazwyczaj od 80 do 100 kolców na oponę wkłada się do małych otworów uformowanych w bieżniku opony. Bieżnik jest często smarowany (pożądany jest 2% roztwór wody z mydłem), aby ułatwić instalację. Specjalne narzędzie rozprowadza gumę i wkłada kołek w dolną część otworu. Gdy kołek jest na miejscu, narzędzie jest usuwane, a guma bieżnika ściska się wokół płaskiej główki kołka i cylindrycznej obudowy, aby utrzymać ją na miejscu.

Ponieważ odparowanie smaru zajmuje trochę czasu, a guma bieżnika ściska się wokół kołka, opony z kolcami wymagają specjalnego okresu docierania. Umożliwi to odparowanie smaru i dopasowanie gumy bieżnika do kształtu kołka .

Źródło

Istnieje również forma smarowania stosowana, gdy opona jest wstępnie formowana, która pozostaje na powierzchni opony przez pewien czas, aż do zużycia, ten smar nie ma większego znaczenia dla asfaltu lub brudu, ale jak można sobie wyobrazić na lodzie lub śniegu może sprawić, że rzeczy będą trochę bardziej śliskie, ponieważ dodatkowo zmniejsza współczynnik tarcia.

Przed utwardzeniem opon często stosuje się smar antyadhezyjny, aby zapobiec przywieraniu opon do formy. Niestety część smaru pozostaje na powierzchni opon, a przyczepność jest zmniejszona, aż się zużyje.


Opuść nacisk także podczas jazdy na łóżku (szczególnie na oponach MTB), aby mieć pewność, że boczne kolce pokrętła wezmą się do łóżka. Tak, opór toczenia będzie bardzo duży. PS Możesz dostać zamienne ćwieki i kierowcę kołka dla Schwalbe.
Purr,

1
^^ To. Jedź trochę zachowawczo. To nie prędkość wpływa na nich tak bardzo, jak nagłe zakręty i zatrzymania. Umiarkowane prędkości mogą faktycznie przyspieszyć przerwę w okresie. Nie przejmuj się jednak zbytnio. Niebezpieczeństwo polega na tym, że szpilka może „wyskoczyć”, a ty ją zgubisz, jeśli nie będzie odpowiednio włożona. Sporo czasu poświęciłem na wymianę szpilek. To jest tanie I łatwe. W ogóle nie ma się czego bać.
Usunięto użytkownika

3

Na nowych lub nowo montowanych oponach i tak warto jeździć ostrożnie, choć nie tak długo, jak sugerują producenci opon zimowych (na wypadek złego osadzenia, uwięzionych dętek itp.). Gdy pogoda się pogarsza, i tak warto jeździć ostrożnie (samochody robią śmieszne rzeczy, gdy kierowca usuwa lód z niewielkiej części przedniej szyby).

Przyzwyczajenie się do dodatkowego hałasu to kolejny powód do powolnej jazdy. Z pewnością wycofuję się, jeśli motocykl kiedykolwiek brzmi dziwnie, a kołki na asfalcie brzmią dziwnie, dopóki się do nich nie przyzwyczaisz.

Możesz więc wziąć to trochę łatwiej niż zwykle. Nie oznacza to niższych prędkości maksymalnych, ale łagodniejsze przyspieszenie, hamowanie i pokonywanie zakrętów, na kilkadziesiąt kilometrów (średnio dla kilku producentów). Zaokrąglibym to do tygodnia, biorąc pod uwagę moje dojazdy. Zresztą i tak nie dostaniesz żadnych danych osobowych na tych oponach, a czas poświęcony na nieco łagodniejszą jazdę jest krótszy niż czas stracony na zwykły, ale gorszy niż normalny ruch drogowy.

Nie straciłem żadnych ćwieków w ciągu pierwszych 50 km na moim (Schwalbe), ale straciłem kilka pod koniec ostatniej zimy.

Zastanawiam się, czy producenci nie martwią się tak bardzo o osadzanie kołków, jak o to, że nagle nie wysadzą się, gdy jedzie się ciężko.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.