Jak osiągnąć zawsze czysty łańcuch


36

Mój łańcuch i koła zębate zawsze wyglądają na bardzo brudne, ponieważ olej przyciąga brud. Jest to stały problem, ponieważ nie można w pełni uniknąć plam na spodniach i rękach. Ponadto wygląda to brzydko i uważam, że zużywa on łańcuch i kasetę, ponieważ cząsteczki przyczepione do łańcucha działają jak ścierniwo.

Kiedyś myślałem, że to nieuniknione, ale potem zauważyłem, że w niektórych rowerach łańcuch i koła zębate są lśniąco czyste. Czy to dlatego, że ich właściciele codziennie czyszczą łańcuch (bo szczerze mówiąc, wystarczy jeden dzień, aby łańcuch stał się czarny po pełnym czyszczeniu), czy dlatego, że stosują różne rozwiązania smarowania?

Słyszałem o smarach na bazie teflonu, czy są one w tym sensie znacznie lepsze niż tradycyjne oleje? Ponadto te rowery z błyszczącymi łańcuchami były zawsze rowerami jednobiegowymi - czy to oznacza, że ​​system przekładniowy ma większą przyczepność i powinien być tradycyjnie smarowany?


powiązane pytanie dotyczące smaru do łańcucha tutaj . Znajdziesz tutaj instrukcje dotyczące czyszczenia brudnych łańcuchów. Musisz je zdjąć i wyczyścić osobno. Niemożliwe jest posiadanie „zawsze czystego łańcucha”, ale stara skarpeta i odpowiednie lubrykanty (do usunięcia brudu i smarowania) poprowadzą cię we właściwą stronę. -Tak, smar jest również ekstraktorem brudu! Nie pozwól, aby brud zabił elementy wewnętrzne.

Odpowiedzi:


21

Podczas czyszczenia, a następnie smarowania łańcucha ZAWSZE weź ręcznik i zetrzyj nadmiar smaru. Wystarczy przytrzymać ręcznik na łańcuchu i obrócić korbą do tyłu. I jak wspomniano powyżej, użyj paska wokół nóg spodni. Działa duża gumka. Pasek z czipem czasowym noszony w triatlonach działa ... te paski do zegarków na rzepy działają ... na wiele sposobów.

Twoje ręce zawsze się zabrudzą, jeśli będziesz musiał dotknąć łańcucha.


To. Po około tygodniu użytkowania ponownie smaruję i czyszczę łańcuch na rowerze. Dzięki temu łańcuch jest błyszczący i znacznie wydłuża jego żywotność. Mój ostatni łańcuch miał prawie 3000 mil użytkowania i trwał zaledwie niecały rok.
Stephen Touset

4
Tak, tak. Ale nie tylko to. Zobacz o wiele dokładniejszą odpowiedź STW na tej stronie. Jest o wiele więcej niż tylko to.
zenbike

3
Odpowiedź STW jest wyczerpująca, ale stosowanie pełnego środka do czyszczenia łańcucha i zmywanie go alkoholem to przesada IMHO. Jest to część o wartości 30 USD, a samo wycieranie / smarowanie wystarczy, aby znacznie przedłużyć jej żywotność. Dodatkowy kłopot i koszt robienia tak dramatycznego czyszczenia tak często nie jest po prostu tego wart.
Stephen Touset

@ Stephen - dodatkowe koszty i wysiłek nie są złe; Oszacowałem około 1,50 $ za materiały na każde pełne czyszczenie. Robię łańcuch w tym samym czasie, czyszczę układ napędowy i cały rower. Dla mnie odbywa się to mniej więcej raz w miesiącu, a całkowite oczyszczenie łańcucha może zająć dodatkowe 15-20 minut.
STW

46

Jest tu wiele dobrych informacji, pozwólcie, że streszczę moją procedurę czyszczenia, która łączy wiele wcześniej wspomnianych podejść i utrzymuje łańcuch w dobrym stanie i wyglądzie. Skupia się to na tym, aby łańcuch był całkowicie czysty i suchy (bez wody, odtłuszczacza lub smaru) przed ponownym naoliwieniem; a następnie po usunięciu jak największej ilości nadmiaru oleju. Ostatecznym celem jest bardzo czysty łańcuch z wystarczającą ilością oleju - nadmiar oleju szybko przyciągnie brud.

Czyszczenie:

 • Najpierw łańcuch jest usuwany wilgotną szmatką, aby usunąć jak najwięcej piasku i brudu. To po prostu zrzucić najgorsze z łańcucha.
 • Po drugie łańcuch otrzymuje dwa przejścia z odtłuszczaczem. Używam do czyszczenia Park Tool Chain Gang który zenbike zalecaną do tego. Jest wypełniony odtłuszczaczem i ma około 30x korb na pedałach; potem wchodzi nowa partia odtłuszczacza i dostaje kolejne 30x korby. W tym momencie łańcuch powinien być dość czysty, z wyjątkiem odtłuszczacza.
 • Po trzecie, łańcuch myje się w 91% alkoholu odtłuszczającym - ma to przede wszystkim zmyć odtłuszczacz, ale dostaje również resztki brudu. Czasami zajmuje to dwie rundy - ostatnia runda alkoholu powinna pozostać dość czysta.
 • Po czwarte, łańcuch pozostawia się do wyschnięcia na ~ 5-10 minut (wystarczająco długo, aby alkohol odparował). W tym momencie łańcuch powinien być całkowicie czysty i suchy, nie pozostawiając środka odtłuszczającego w żadnym miejscu w układzie napędowym - szybko przejść do ponownego smarowania, ponieważ suchy łańcuch jest podatny na korozję.

Smarowniczy:

 • Najpierw trwa nowy olej, 1x kropla na rolkę łańcucha. Po nałożeniu pozostawiam go na kilka minut bez obracania korb, aby olej dostał się do wnętrza.

 • Po drugie, spędzam kilka minut powoli, przesuwając łańcuch przez czystą szmatę, aby usunąć większość nadmiaru - może kilka minut.

 • Po trzecie, pozwalam motocyklowi usiąść na kilka minut, następnie ponownie wytrzyj łańcuch i powtórz kilka razy. Olej w ogniwach powoli wycieknie około następnego dnia - więc ten krok polega na usunięciu nadmiaru oleju, jak się wydaje.

 • Na koniec wycieram łańcuch przed i po pierwszej jeździe. Ponownie, aby usunąć nadmiar oleju wyciekającego z wnętrza.

Zwykle wykonuję tę procedurę co 100-250 mil, w zależności od tego, jak szybko łańcuch się zapycha. Celem jest nałożenie bardzo lekkiej warstwy oleju na zewnętrzne części łańcucha i tyle oleju wewnętrznie, ile zaakceptuje. Jeśli zauważysz, że łańcuch jest zbyt suchy, ale nie brudny, możesz ponownie naoliwić olej bez czyszczenia i powtórzyć proces usuwania nadmiaru.


1
Postępowałem zgodnie z tą radą (w przybliżeniu) i byłem bardzo zadowolony z rezultatów: dzięki.
Ronald

1
@memnoch_proxy: To zależy od tego, ile cenisz sobie jazdę rowerem.
Cherouvim

3
Gwiezdny przykład OCD.
Carey Gregory

2
@CareyGregory - Gdybym nalegał na wykonanie całego procesu trzy razy, zgodziłbym się :)
STW

Na jakim terenie jeździsz? Twarda gleba? Zakurzone drogi gruntowe?

18

Doprowadzić olej do 130F lub temperatury określonej przez butelkę.

Cieplejszy olej oznacza cieńszy olej.

Gorący olej przedostanie się do łańcucha i po ponownym ochłodzeniu pozostanie tam.

O tym całym sprzątaniu. To bardzo przesadzone. to jest łańcuch. prawdopodobnie taniej jest go wymienić niż wyczyścić. Nie mówię, że nie powinieneś czyścić, ale wystarczy woda, mydło, szmata i ponowne nakładanie oleju po wyschnięciu!

Wszyscy, którzy sugerują, że osoba, która nie posiada sklepu z rowerami, aby kupić sprzęt do czyszczenia łańcucha i drogie produkty, powinna się wstydzić. to jak przekierowanie ich tutaj http://sheldonbrown.com/chainclean.html

Jazda. gdy łańcuch jest pełen brudu lub zbyt hałasu. oczyścić i ponownie nasmarować.


2
Jeśli chodzi o przesadę czyszczenia, jeśli masz drogi łańcuch, kasetę i tarcze, brudny łańcuch szybciej je zużyje. Poświęcenie czasu na prawidłowe wykonanie zadań pozwoli zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę.
cherouvim

3
ale z drugiej strony zbyt częste czyszczenie sprawi, że zmarnujesz więcej czasu niż będziesz musiał pracować i kupisz nowy, drogi zestaw :)
gcb

2
„Sprzęt do czyszczenia łańcucha i drogie produkty” jest stosunkowo niedrogi. I jest prosty i szybki w użyciu - znacznie prostszy niż wymiana łańcucha, nawet jeśli łańcuch jest wolny (co nie jest).
Daniel R Hicks,

Małe pytanie: czy nafta / benzyna / benzyna to przyzwoita alternatywa dla odtłuszczacza (tylko szczoteczka do zębów zanurzona w nafcie w celu usunięcia brudu)? Nie sądzę, żeby sklepy rowerowe wokół mnie sprzedawały coś takiego jak odtłuszczacz. Szczerze mówiąc, nawet nie słyszałem o takich produktach.
WYSIWYG,

Myślę, że odtłuszczacz, który nie reklamuje się jako biodegradowalny, jest już idiotyczny. nafta i benzyna są jeszcze gorsze. jeśli nie możesz myć wodą z mydłem, po prostu wyrzuć to i kup kolejne. stal ulega biodegradacji :) również Twoim celem jest uzyskanie oleju WEWNĄTRZ pierścieni. a degradacja ZAWSZE usunie to. i włożenie go ponownie do środka będzie znacznie trudniejsze.
gcb

9

Nie lubię narażać się na odtłuszczacz. Zwykle moczyłem roztwór Simple Green, a następnie natychmiast natłuszczałem. Nie idealnie, dobry enuf, jeśli zdarza się, że zastępuję link lub co.

Rowerzyści ćwiczą się, aby unikać dotykania łańcucha, a następnie ponurego uśmiechu, gdy ktoś wskazuje tatuaż na łydce. Mam wiele par szortów, które wyglądają na znacznie starsze od nich, ponieważ zbyt swobodnie podniosłem rower. Utrzymanie łańcucha w czystości prawdopodobnie rozwiąże problem przy zbyt dużym wysiłku. Alternatywy dla regularnego głębokiego czyszczenia łańcucha to:

 • Walizka. Powodem, dla którego większość rowerów nie ma łańcucha, jest próżność i ekonomia, a większość cywilnych przedsięwzięć rowerowych skorzystałaby na tym, że rower ma łańcuch

 • Bashgaurd. Talerz ten przechodzi nad dużą tarczą i chroni mankiet przed zębami

 • Rower z napędem pasowym. Tylko niektóre motocykle można wyposażyć w napęd pasowy, ale jeśli szukasz nowego roweru, napęd pasowy jest cichszy, bardziej sprężysty, łatwiejszy na kolanach i wyjątkowo czysty.

W weekendy zajmuję się czyszczeniem własnych łańcuchów, bo mam czas. Jeśli widzę błyszczący łańcuch, chichoczę. Jestem zbyt zajęty, aby polerować moje linki.


7

Zwykle czysty łańcuch jest spowodowany tym, że rower po prostu nie jeździ (dużo). Możesz patrzeć na opony i nie widzieć zużycia, zadrapań na rowerze itp. Te motocykle są prowadzone przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego - obiekty w kształcie rowerzysty.

Ale możesz utrzymać swój łańcuch względnie czysty na kilka sposobów. Narzędzie do czyszczenia / prania łańcucha podobne do tego, co pokazuje zenbike, bardzo pomaga (ale nie nadużywaj go). Następnie użyj stosunkowo „suchego” oleju do łańcucha. „Suchy” oznacza, że ​​„olej” składa się z teflonu i / lub cząstek wosku zawieszonych w rozpuszczalniku. Po nałożeniu rozpuszczalnik odparowuje, pozostawiając bardziej stały materiał z tyłu, ale nie pozostawiając łańcucha lepkiego. (Facet ze sklepu rowerowego będzie w stanie wskazać ci oleje łańcuchowe, a wielu / większość powie na etykiecie „mokro” lub „sucho”).

(Uwaga: jednak do jazdy w mokrych warunkach pogodowych należy używać „mokrego” oleju, który bardziej przypomina tradycyjny olej silnikowy w składzie. Jednak nadal najlepiej jest stosować specjalnie do tego przeznaczony olej rowerowy.)

Ale przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę brud. Jeśli nosisz zwykłe spodnie, użyj paska na nogę, aby mocno przylegać do nogawki od strony łańcucha. (Zapobiega to również zawieszeniu mankietu w łańcuchu lub na kole zębatym). W przypadku dłoni noś parę jednorazowych „chirurgicznych” rękawiczek, na wypadek gdybyś musiał zepsuć łańcuch.


1
+1 za terminologię GUS. Chociaż ogólnie (nie zawsze) możesz odróżnić rowerzystów od GUS według kształtu ich ciała.
Kibbee

Tak, ale możesz tam zobaczyć rower za 2000 USD i nie wiedzieć, czy należy on do rowerzysty, czy organizacji pozarządowej, nie badając go pod kątem zużycia.
Daniel R Hicks

1
Na wszystkich rowerach trzymam parę rękawiczek nilprene. Jest to bardzo sprytne, jeśli jeździsz na rowerze z małymi dziećmi, tak jakbyś potrzebował małpy na łańcuchu, nie chcesz smarować swoich małych dzieci.
memnoch_proxy

Facet, który prowadzi BikeHacks, trzyma starą skarpetkę przywiązaną do sztycy, kiedy musi dotknąć łańcucha.
Hugo,

5

Istnieje wiele powodów, dla których łańcuch szybko się brudzi. Jednym z nich jest rodzaj zastosowanego smaru i sposób jego nakładania. Z tego powodu zbyt dużo smaru jest tak złe, jak zbyt małe.

Zobacz tę odpowiedź, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo poprawić łańcuch.

Istnieją również narzędzia, które pozwalają na bardziej wydajne czyszczenie i częściej takie jak to :

Zestaw do czyszczenia łańcucha narzędzi parkowych


Czyli chodzi o regularne czyszczenie, a nie o jeden smar, który ma o wiele lepszy sens pod względem utrzymania łańcucha w czystości niż inny?
Yuriy

2
Chodzi o jedno i drugie. Różne smary są lepiej dostosowane do różnych obszarów świata niż inne, w zależności od pogody i warunków. Jedną z rzeczy, która je poprawia, jest to, jak warunki wpływają na to, jak szybko łańcuch zbiera brud. Ponadto chodzi o to, jak nakładany jest smar, ponieważ jeśli zastosujesz go niewłaściwie lub zbyt swobodnie, szybciej zbierze brud. „Jeden dzień”, w którym zabrudzenie twojego zabiera, sugeruje mi, że smar jest mocno nałożony.
zenbike

Może ludzie, którzy lubią naprawdę czysty łańcuch, zdejmą swój rower i umyją go, zanurzając go.
ChrisW

@ChrisW, to również działa, ale w wielu przypadkach wymaga albo użycia linku głównego, czego wolę nie robić, ponieważ osobiście miałem zbyt wiele awarii, a jeśli nie, musisz zerwać łańcuch, co osłabia nity przy każdym ogniwie, chyba że użyjesz zamiennego sworznia, co z kolei ograniczy, ile razy możesz przerwać łańcuch przed jego wymianą. Zajmuje to także więcej czasu, więc wolę w ten sposób. To nie jest jedyny sposób.
zenbike

2
Jestem trochę leniwy w czyszczeniu łańcucha, więc staram się być dokładny, kiedy go czyszczę i zanurzam łańcuch w odtłuszczaczu na noc. (Pomimo posiadania jednego z tych narzędzi do czyszczenia łańcucha Park Tool - są wygodne, ale mogą zrobić trochę bałaganu.) Jednak dla tych, którzy chcą, aby ich łańcuch był naprawdę i dokładnie czysty, istnieje system czyszczenia łańcucha rowerowego ShelBroCo .
Neil Fein

3

Warto eksperymentować z różnymi produktami i metodami. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania. Zależy to od twoich komponentów i stosowanego oleju, częstotliwości czyszczenia motocykla i tego, z jakiego rodzaju zanieczyszczeń jest narażony Twój łańcuch podczas jazdy ... itd. Moja metoda to:

 1. Tylko w przypadku bardzo zabrudzonego użyję rozpuszczalnika (WD40 lub podobnego), aby pomóc w rozkładaniu brudu i smaru. Poczekaj, aż rozpuszczalnik odparuje, w przeciwnym razie będzie działać na odtłuszczacz.
 2. Odtłuścić za pomocą płuczki łańcuchowej i wybranego odtłuszczacza (używam Fenwicks).
 3. W tym momencie odtłuść i wyczyść tarcze, kasetę i przerzutki, w przeciwnym razie łańcuch po prostu zbierze świeży brud z tych elementów.
 4. Wyczyść cały zestaw za pomocą ciepłej wody z mydłem. Dokładnie osusz.
 5. Nie smaruję łańcucha od razu. W łańcuchu pozostanie tylko niewielka ilość wody, która wyparuje w ciągu jednego lub dwóch dni przed wystąpieniem jakiejkolwiek korozji. (Chyba że przechowujesz swój rower na zewnątrz w umiarkowanym klimacie). Jeśli olej zostanie natychmiast naoliwiony, olej usunie pozostałą wodę, wypłukując resztki brudu z wnętrza i powodując okropny czarny bałagan. Jeśli martwisz się korozją, użyj aerozolowego wypieracza wody (WD40 / GT85).
 6. Jedna kropla oleju na wałek. Natychmiast usuń linki. Zetrzyj rolki po kilku minutach, a przed uruchomieniem łańcucha, w przeciwnym razie świeży olej zbierze resztki brudu z innych elementów.
 7. Dowiesz się, kiedy łańcuch będzie ponownie wymagał czyszczenia. Będzie wyglądać obrzydliwie i piskliwie. Może również zacząć pomijać lub upuszczać. Może to prowadzić do zakleszczenia przedniej przerzutki, co może łatwo doprowadzić do wypadku, szczególnie jeśli jedziesz szybko.

Uwaga: przywrócenie łańcucha do pierwotnego stanu bez WIELU nakładów jest praktycznie niemożliwe. Po prostu nie jest tego warte.

Nie można przeżyć uczucia jazdy na świeżo wyczyszczonym, naoliwionym i dobrze zestrojonym rowerze. Powiedziałbym, że czas spędzony na sprzątaniu powinien być proporcjonalny do ilości czasu na jeździe. Jeżdżę średnio 5-6 godzin tygodniowo, a co dwa tygodnie spędzam godzinę na czyszczeniu i tuningu.


2

Możesz użyć smaru na bazie wosku zamiast smaru na bazie oleju / teflonu. Twój łańcuch i kaseta zawsze będą czyste, jednak będziesz musiał częściej nakładać smar woskowy. Robię to co drugi dzień (40-60 km / dzień). To może wydawać się bólem, ale nakładanie smaru jest o wiele łatwiejsze niż czyszczenie kasety / łańcucha. Ponadto łańcuch nigdy nie będzie czarny - możesz go popchnąć ręką i nic nie spadnie! Jedyne, co robię, aby wyczyścić łańcuch, to raz w miesiącu przesuwać łańcuchem po starej szczoteczce do zębów, aby pozbyć się nagromadzonego wosku. Powodzenia!


2

Dziwi mnie, że już tego nie widziałem. Używam gorącej kąpieli parafinowej do czyszczenia i smarowania mojego łańcucha. Jest to proste do zrobienia i dość tanie, gdy wszystko jest powiedziane i zrobione.

Materiały: Mini crockpot o wartości 9 USD z wosku konserwowego Walmart o wartości 2 USD z Publix (lub lokalnego supermarketu).

Ustaw crockpot i włącz wysokie. Dodaj bloki wosku i pozwól się stopić. To zajmie chwilę (30 minut). W międzyczasie zdejmij łańcuch z roweru i dokładnie wyczyść mineralną kąpielą spirytusową. To ostatni raz, kiedy będziesz musiał to zrobić. Pozwól wyschnąć na słońcu, aż wosk się stopi. Zajmij miejsce w crockpot i obserwuj, jak małe bąbelki uciekają z łańcucha. Gdy się zatrzymają, dobrze wymieszaj łańcuch. Poczekaj 10 minut lub jak długo zajmie przygotowanie się do następnego kroku.

Zdobądź kawałek kartonu o odpowiedniej wielkości i za pomocą szczypiec ostrożnie usuń łańcuch z wosku. Połóż na tekturze i pozwól ostygnąć, aż wygodnie go dotkniesz. Wymień łańcuch na rowerze i zdejmij rower. Zrzucenie nadmiaru wosku zajmie niecały kilometr. Chociaż nie jest to najbardziej wodoodporna metoda, dobrze radzi sobie z deszczem. Zanieczyszczenia nie gromadzą się na łańcuchu.

Uważam, że moje łańcuchy (szczerze mówiąc) przechodzą ponad 250 mil między kąpielami. Wiesz, że nadszedł czas, kiedy robi się trochę piskliwy. Nie ma potrzeby czyszczenia łańcucha. Po prostu wyjmij i umieść z powrotem w gorącej kąpieli woskowej. Gorący wosk przeniknie i wyprze brudny wosk.

To świetna metoda, która zajmuje trochę więcej czasu, ale jest tego warta. Ponadto nie zauważysz tego czasu, jeśli robisz inne rzeczy w domu.

Dowód jest na zdjęciu. To jest moja podła pogoda. Podjęte dziś po burzy deszczowej do pracy.

Czysty łańcuch i kaseta dzięki woskowi


1

Używam Rem-Oil do mojego łańcucha. Wycieram do czysta, obracając korbą wiele razy ręcznikiem w dłoni i owijając wokół łańcucha. Robię to, dopóki nie zniknie bardzo mała czarna lepka. Następnie ponownie obracam korbą i rozpylam Rem-Oil w ogniwa i zostawiam na około 10 minut. Następnie wracam do niego i obracam korbą innym ręcznikiem, aż ten ręcznik ponownie nie pozostawia czarnych śladów lepkości. To działa bardzo dobrze dla mnie i jeżdżę może 200 mil tygodniowo i robię to przynajmniej raz w tygodniu. Rem-Oil jest tani, więc było dla mnie dobre. Używałem Rem-Oil podczas pobytu w Iraku, a mój karabin był zazwyczaj zawsze czystszy niż wszyscy inni, ponieważ kurz nigdy nie przywierał do niego w przeciwieństwie do wydanego CLP. Z tego powodu ufam temu w moim łańcuchu rowerowym i działa!


-2

Moim rozwiązaniem dla łańcuchów rowerowych jest stała, niewielka konserwacja. Pozwala to uniknąć ogromnego bałaganu. Myślę o tym jak o szczotkowaniu zębów - zrób trochę każdego dnia, a nigdy nie będziesz miał poważnego problemu. Unikaj tego przez tygodnie, a będziesz potrzebować intensywnej interwencji! Napisałem post o tym podejściu wraz z filmami. Jest skierowany do przeciętnych ludzi, którzy nie są mechanikami rowerowymi i chcą prostej, jasno zilustrowanej metody. Mój artykuł na temat utrzymywania czystości i smarowania łańcucha rowerowego można znaleźć tutaj: http://averagejoecyclist.com/tag/bike-chains/ .


Witamy w Bicycles SE. Ta społeczność ma skłonność do marszczenia się na własnej promocji . Wolimy także, aby odpowiedzi były samodzielne , tj. Podsumowują informacje w linkowanym artykule w treści odpowiedzi.
jimchristie

W linku nie ma żadnych informacji ... tylko pusta strona z dużą ilością dodatków.
NZD
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.