Jak wydajny jest rower sznurkowy? Czy to naprawdę rewolucyjny rower?


13

Rowery ewoluują dzięki dobrym technologiom lub metodologiom wraz ze zmianą okresu. Teraz wprowadzono ten jeden rower, tak zwany rower sznurkowy , który nie ma łańcucha, przerzutki, ale przekładni (twierdzi strona internetowa). Jak efektywny będzie ten rower w porównaniu z łańcuchami? Czy to naprawdę zmieni grę? Jeśli nie, jakie są wszystkie jego wady?

(ta animacja mówi, jak to działa)


4
Sprawdź trendy Google . Gdyby tak naprawdę zmienił grę, czy zainteresowanie tematem pozostanie takie samo przez ponad dziesięć lat?
Klaster_1

4
To prawie na pewno wyższe tarcie.
Daniel R Hicks

2
@DanielRHicks Ma rolki napędowe na pedałach.
HariDev

4
Tak jak powiedziałem, to prawie na pewno większe tarcie.
Daniel R Hicks

8
Dla mnie wygląda to bardzo nieefektywnie. Cały czas naciskasz na sprężynę, która powoduje, że sznurek przewija się wokół piasty. Plus całe tarcie ze wszystkich tych mechanicznych połączeń. I szczycą się tym, że rower „tylko” waży 9 kg, co jest o 50% cięższy niż superlekki rower o obniżonej wadze?
David Richerby

Odpowiedzi:


14

Ogólna idea „napędu dźwigniowego” lub ruchu posuwisto-zwrotnego zamiast ruchu obrotowego poprzedza nawet wynalazek nowoczesnego roweru z ramą diamentową - rozważ specjalną gwiazdę z 1886 roku . Niedawno pojawił się Facet Biocam , Alenax i Wall Walker .

W świecie napędów tłokowych, String Bike jest interesujący pod względem zastosowania materiałów (dyneema do przenoszenia mocy) i możliwości różnicowania przewagi mechanicznej na ramieniu dźwigni (chociaż Alenax był w stanie to osiągnąć po prostu za pomocą przekładni piasty).

Sprawdź jednak, co Jobst Brandt miał do powiedzenia na temat Alenax . Jego podstawową sprawą jest to, że przekształcasz ruch posuwisto-zwrotny w ruch obrotowy, który jest mechanicznie mniej wydajny. Nie znalazłem żadnych badań biomechaniki rowerów z dźwignią.


4
Inną nieodłączną wadą każdego motocykla z napędem dźwigniowym jest to, że trzeba odtworzyć cały układ przekładni po obu stronach roweru, podczas gdy w przypadku konwencjonalnego roweru wystarczy jeden mechanizm korbowy i pedał po stronie bez napędu.
Adam Rice,

2
Testowanie wydajności układu napędowego nie wymagałoby wiele: umieść pedały miernika mocy na rowerze sznurkowym i ustaw rower na komputerze (oczywiście przy użyciu prawidłowych protokołów kalibracji) i porównaj dane dotyczące mocy. Powtórz z tymi samymi urządzeniami pomiarowymi na zwykłym rowerze. Powtórz dla kilku motocykli.
alexsimmons,

Zawsze starano się „ulepszyć” podstawowy projekt roweru. Ale każdy system, który ma więcej ruchomych części, jest bardziej skomplikowany, cięższy, wymaga większej konserwacji i jest bardziej podatny na awarie komponentów. Im prościej, tym lepiej. Nawet przejście z łańcucha na napęd pasowy wymaga specjalnych ram i bardziej precyzyjnej obróbki.
Carel

@Carel, choć ogólnie zgadzam się z tobą Nie sądzę, aby więcej części automatycznie oznaczało częstszą konserwację. Ponieważ to, co wymaga najczęstszej konserwacji w rowerach z przerzutką, to prześlizgiwanie się przerzutek zamiast wyrównania, a nie uszkodzenie podzespołu.
Andy

@Carel również Veer produkuje dzielony pasek napędowy, który eliminuje potrzebę stosowania specjalnych ramek, na szczęście: veercycle.com
Andy

1

Miałem Alenax.

Nie poleciłbym systemu, chociaż działa.

Musisz świadomie odważyć pionowo podnoszącą się nogę, łatwo jest zapomnieć i zablokować pedałowanie.


Witamy w SE - i dziękujemy za podzielenie się swoją wiedzą na temat tego motocykla z pierwszej ręki. Czy możesz rozszerzyć swoją odpowiedź o dodatkowe informacje na temat korzystania z tego systemu? Wyobrażam sobie, że jazda z siodła byłaby jak wchodzenie po schodach? Jak to działało podczas jazdy na wybiegu - czy było napędzane przez cały czas? Czy była jakaś regulacja przełożeń / przełożeń? Czy jeździsz na nim wystarczająco długo / daleko, aby uzyskać znaczne zużycie - a jaka była różnica w czasie? Jak poszło podczas startu z przystanku przy świetle lub podobnym? Czy wydajność była gorsza czy taka sama w mokrym / zimnym / lodzie? Czy sól zrobiła jakąś różnicę? Było cicho?
Criggie

nie ma to większego znaczenia, ponieważ Stringbike pozwala pedałować w kółko zamiast pompować pedały w górę iw dół.
Andy,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.