Dlaczego e-motocykle potrzebują dedykowanych opon?


39

Kupując nowe opony na moim rowerze, zauważyłem, że niektórzy dealerzy mieli specjalną sekcję dotyczącą opon do rowerów elektrycznych, w której obecna była produkcja różnych marek dla rowerów elektrycznych.

Dlaczego e-motocykle potrzebują dedykowanych opon?


@ChrisH: te, które otrzymałem jakiś czas temu, wydrukowałem na opakowaniu „Gotowy na E-Bike 50 km / h”
PlasmaHH

1
@PlasmaHH, podobnie jak te na moim tourerze i mojej hybrydzie
Chris H

Odpowiedzi:


35

Nie potrzebują ich, ale dobrze je mieć. Mam rower elektryczny, którego używam jako osoby dojeżdżającej do pracy codziennie. Oto moje przemyślenia:

  • Rowery elektryczne są cięższe niż zwykłe rowery i zapewniają znacznie więcej mocy na tylnym kole (mój silnik ma 350 watów, dodaję maksymalnie 60-80 watów) w porównaniu do zwykłego roweru, który ma tylko 80 watów.
  • jeśli masz rower elektryczny z silnikiem z piastą tylną, to z tyłu jest znaczna masa nieresorowana. O wiele trudniej jest wskoczyć na krawężniki i dziury za pomocą ebike, więc jest znacznie mocniej uderzany
  • Rowery elektryczne poruszają się ze znacznie wyższymi średnimi prędkościami niż zwykłe rowery dojeżdżające do pracy. Średnio 30 km / h ze szczytami 40 km / h, co jest elektronicznym ograniczeniem prędkości. Co ważniejsze, nie staram się zachować bezwładności, jak to ma miejsce w przypadku zwykłego roweru, więc zatrzymuję się przy wszystkich znakach stopu i światłach. Tak więc hamowanie i przyspieszanie jest bardzo trudne, ponieważ jest to trudne dla motocykla i jego kół.
  • Wreszcie, tylna opona musi być solidna, ponieważ ma większe zużycie, a także przyjmuje większe uderzenia na nierównościach przy wyższych prędkościach niż standardowe opony.

Podsumowując, nadal jestem na oryginalnej oponie, która jest zwykłą oponą. Jestem na skraju jego żywotności, która była tylko około 1/3 zwykłej opony. Zamienię ją albo na mocną „zwykłą” oponę, albo na oponę z e-roweru. Myślę, że faktyczna różnica między nimi (opona zwykła lub do jazdy w terenie i opona do e-roweru) będzie w rzeczywistości minimalna.

Aktualizacja 2018.7: Ostatecznie wymieniłem tylną oponę przed czasem z powodu wybuchu chodnika. Nie jestem do końca pewien, czy było to naturalne zużycie, czy złodziej zjechał z roweru. Zastąpiony oponą z linii opon ebike.

TL; DR: Rowery wymagają mocnej, wytrzymałej, dużej prędkości, odpornej na przebicie opony. Są to również w przybliżeniu te same wymagania, co opony turystyczne, dlatego niektórzy sprzedawcy opisują swoje opony turystyczne jako „gotowe na ebike”.


16
Nie jestem pewien, czy twój argument się kumuluje. Ebike dodaje około 10 kg do roweru, podwajając jego wagę, ale z rowerem 90 kg, ebike + jeździec ma tylko 10% więcej masy. Elitarny jeździec może wydać 1500 W mocy szczytowej i wytrzymać około 450 W przez godzinę, więc moc ebike jest zazwyczaj mniejsza niż moc opon, jakie muszą wytrzymać motocykle wyścigowe.
mattnz

10
Tak, nie jestem zawodowcem ani nie jeżdżę w wyścigu. Kiedy na siłowni pracuję z takim samym wysiłkiem, jak podczas dojazdów do pracy, wypuszczam maksymalnie około 100 watów, więcej, i zaczynam się nadmiernie pocić.
RoboKaren,

9
A jeśli chodzi o masę, mój ebike jest o około 15 kg cięższy niż odpowiednik roweru, ale to cała masa nieresorowana z ogromną masą pośrodku tylnej piasty. Ma to konsekwencje zwłaszcza podczas uderzania w dziury i krawężniki. Pamiętaj, że jeźdźców zwykle uważa się za sprężysty, ponieważ używamy rąk i nóg do pochłaniania części wstrząsu.
RoboKaren,

9
@mattnz Odpowiednie porównanie dotyczy opon do zwykłych rowerów ulicznych Joe (i mam na myśli „street”, a nie „road”) w porównaniu z rowerami elektrycznymi, a nie zawodowcami w porównaniu do rowerów elektrycznych. Twój zwykły Joe nie wytwarza 250 W, a co dopiero 450. Ponadto zawodowcy używają opon zoptymalizowanych pod kątem prędkości przy znacznych kosztach i trwałości.
David Richerby,

14
Elitarny jeździec zdolny do utrzymania mocy powyżej 400 W będzie regularnie wymieniał opony, prawdopodobnie przez zespół mechaników
Argenti Apparatus

19

Według Schwalbe na https://www.schwalbe.com/gb/e-bike.html

W przypadku standardowych pedeleków ze wspomaganiem pedałowania do 25 km / h ustawodawca nie określa konkretnych opon. Ale obciążenia i średnie prędkości tych rowerów są również wyższe niż w przypadku zwykłych rowerów. Dlatego zalecamy tylko niektóre opony jako „E-Bike Ready 25”. Są to przede wszystkim opony z serii Marathon i Energizer, a także opony komfortowe Big Apple i Big Ben.

W tej sprawie nazywam BS. Prędkość 25 km / h nie jest dużą prędkością, a dodatkowa waga nie jest znacząca w porównaniu do masy rowerzysty. Porównaj to z rowerami turystycznymi. Oczekuje się, że rower turystyczny będzie jechał z taką prędkością (mniej niż 16 km / h), a bagaż przekroczy masę silnika i akumulatora - ale nikt nie produkuje opon do rowerów turystycznych, które są wytwarzane z powodu oczekiwanej „wysokiej prędkości”.


6
Mówią w zasadzie, że ich twardsze zwykłe opony (np. Maratonowa seria opon turystycznych) są dobre dla rowerów elektrycznych. A e-rower może utrzymać prędkość 25 km / h w warunkach, w których ten sam jeździec nie mógł na zwykłym rowerze, i przyspieszyć do tej prędkości szybciej. Znaczące są także konsekwencje nagłej awarii roweru o masie 35 kg i prędkości 25 km / h, więc nie chcesz, aby opona zużywała większość swojego życia
Chris H,

3
Wszystkie ukierunkowane opony turystyczne Schwalbe są również oceniane jako „Gotowe na e-rowery” 25 lub 50. Wydaje się więc słuszne, że potrzeby rowerów turystycznych i e-rowerów są podobne. Tak, to marketing, ale ludzie kupujący e-motocykle niekoniecznie są nerdami, jakimi mogą być kolarze wycieczkowi, więc naprawdę nie wiem, że opona Walmart to zły pomysł.
Jamie A,

3
@ Criggie W prawie szwajcarskim istnieje minimalne przyspieszenie hamowania na koło (wśród niezliczonych innych przepisów). Na przykład opona na przednim kole roweru elektrycznego z funkcją wspomagania włączoną przy prędkościach powyżej 25 km / h (ale poniżej 45 km / h) musi być odpowiednia dla prędkości 3,4 m / s, mierzonej jako średnia na początku gdy dźwignia hamulca jest najpierw pociągnięta do pełnego zatrzymania, przy prędkości początkowej 40 km / h, bez poślizgu lub blokowania, z początkowo zimną oponą na poziomej powierzchni, bez użycia tylnego hamulca. Nie wiem, czy każda opona automatycznie przejdzie to i inne testy.
Nikt

1
Innym aspektem jest to, że zwykła równowaga „bezpieczeństwo / wytrzymałość w stosunku do ciężaru”, która jest bardzo korzystna dla ciężaru dobrych rowerów, przesuwa się w kierunku bezpieczeństwa i wytrzymałości dla rowerów elektrycznych, ponieważ przyrost masy jest kompensowany przez silnik.
Peter - Przywróć Monikę

2
@ChrisH Google „e-rowerzyści”, zdjęcia i spróbuj zgadnąć, jaka może być ich średnia stała prędkość na zwykłym rowerze. Nie jesteś reprezentatywny.
Peter - Przywróć Monikę

15

W skrócie - „sprzedaż i marketing”

Wymiana dętek / opon na ebike może być bardziej niewygodna, szczególnie na kole z napędem, a ebike przyciąga mniej „mechanicznych” jeźdźców niż zwykłe rowery, będąc jazdą bramą.

Tak więc opona ebike będzie marketingowym terminem na wyższą odporność na przebicie i mniejszy opór toczenia, i prawdopodobnie w większych rozmiarach, aby poradzić sobie z dodatkową wagą.

Nie będą też tanie, ponieważ e-rowery nie są.


10
Rozumiem twój cynizm, ale twoja odpowiedź jest nieco myląca, ponieważ najpierw twierdzi, że zasadniczo jest dymem i lusterkami, a następnie podajesz ważne argumenty, dlaczego bardziej wytrzymała opona może być bardziej odpowiednia. Więc co to jest? Sugerowałbym również, że opony do rowerów elektrycznych o mocniejszej konstrukcji będą miały większy, niż niższy opór toczenia. Opór toczenia jest mniejszym problemem w tym przypadku, biorąc pod uwagę, że silnik elektryczny zapewnia pomoc.
Rider_X

4
@Rider_X termin „specyficzny dla ebike” to termin marketingowy, który reprezentuje pewne funkcje, które były dostępne przez długi czas przed datowaniem e-rowerów. To nic nowego w podstawowej technologii, po prostu przekierowany.
Criggie

Odpowiedź @Qwerky to uwydatnia. Craggie ma rację - to chwyt marketingowy.
mattnz

3

Zwykła opona rowerowa może być równie wytrzymała i wytrzymać równie długo pod większym obciążeniem przez zwykłego rowerzystę. Żart, który słyszałem wśród rowerzystów, dotyczy nowicjusza w wyścigu rowerowym, takiego jak RAGBRAI z rowerem elektrycznym, który nieuchronnie pozostaje w tyle (i jest tym zaskoczony), ponieważ regularni rowerzyści (nawet profesjonaliści, tylko ludzie, którzy jeżdżą codziennie i poważnie traktują jazdę na rowerze ) może często wytwarzać więcej watów na spójnym rowerze niż dopuszczalne limity dla roweru elektrycznego lub przynajmniej osiągać lepsze wyniki na odcinkach, na których elektryczny ma problemy i pozostaje w tyle.

Tak więc e-rower może, ale nie musi, potrzebować „dedykowanych” opon. Ale ... e-Rowery nie są sprzedawane osobom, które są zainteresowane włożeniem dużego wysiłku w swoją jazdę. Ci ludzie nie potrzebują pomocy elektrycznej.

Chociaż pytanie nie mówi, co oznacza „oddany”, istnieje kilka możliwości. Jednym z nich jest to, że będąc skierowanym do osób, które są bardziej zainteresowane ekonomicznym przejściem z punktu A do punktu B, co nieco poprawia się na boku, warto sprzedawać opony „niszowe” lub „zastrzeżone”, które są zoptymalizowane ten cel. Opony te mogą być tańsze w produkcji, kosztem drugiego punktu, masy. Ale jeździec może łatwo to tolerować, ponieważ rower jest wspomagany silnikiem. Z powodu tego kompromisu cięższa opona może być również trudniejsza, aby wytrzymała dłużej, aby dopasować się do rynku docelowego osób, które nie chcą być po stronie drogi, zmieniając oponę.


0

Jeżdżę na zwykłym rowerze (Trek Fx7.2) i eBike (Giant Quick E +) w swobodny sposób (tj. Nie superfit lub powyżej średniej). Giant waży około 10 kg więcej niż Trek, ale ponieważ jeźdźcy różnią się powyżej 20 kg, nie może to być problem z wagą. Giant jest ograniczony do pomocy przy prędkości 25 km / h, co oznacza, że ​​bardzo rzadko przekraczam 30 km / h (waga / silnik / duże opony to utrudnia), podczas gdy mogę jechać z prędkością 30 km / h + na Trekcie (przez ograniczony czas na mieszkania). Dlatego też nie może to być prędkość. W oparciu o to myślę, że to tylko chwyt marketingowy. Opony są budowane z myślą o trwałości (wolniejsze, cięższe, bardziej odporne na przebicie, długotrwałe) lub wydajności (szybkie, lekkie, łatwe do przebicia, o ograniczonej żywotności). Nie widzę, jak silnik elektryczny to zmienia.


Dlaczego to nie może być sprawa wagi? Dla każdego jeźdźca (np. Ty!) Jeździec + Giant będzie o 10 kg cięższy niż jeździec + Trek. Jasne, że jeździec, który waży 20 kg więcej niż ty, będzie w większym stopniu obciążał opony Treka niż w przypadku Giganta, ale to nie jest porównanie podobne.
David Richerby

To nie może być kwestia wagi, ponieważ opona nie wie, kto będzie jeździł na rowerze. Pamiętaj, że tak zwane opony „oceniane na e-bike” powinny mieć specjalną cechę, która poprawia ich działanie na e-rowerze. Jeśli to prawda, jaka jest szczególna rzecz?
Szczęśliwy Harry
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.