Czy naprawdę może uszkodzić rower, jeśli umyje się go wężem?


46

Pewnego dnia rozmawiałem z chłopakami z mojego LBS o tym, jak sprawili, że mój rower był tak czysty, kiedy zabrałem go na serwis. Powiedzieli, że używają do czyszczenia sprężonego powietrza.

Ostrzegli, że nie powinienem używać wody pod wysokim ciśnieniem, ponieważ może ona dostać się do uszczelnionych łożysk i spowodować uszkodzenia. W instrukcji obsługi korb Campag (na samym końcu) zauważyłem również, że „nigdy nie należy spryskiwać roweru wodą pod ciśnieniem”.

Ile to jest problemów? Płukanie węża za pomocą węża to wygodny sposób na spłukanie luźnego piasku, a następnie mydła po umyciu. Jak czyścisz swoje rowery?7
„Woda pod ciśnieniem” prawdopodobnie nie odnosi się do wody z kranu z węża, ale do mycia pod ciśnieniem 1500+ psi. Można stosować wodę pod ciśnieniem, a nie po prostu nie kierować jej w taki sposób, aby albo bezpośrednio uderzyła w uszczelnione łożyska, albo rykoszetowała coś innego, a następnie uderzyła w łożyska. Podobnie jak podczas krojenia jedzenia nożem, trzymaj nóż z dala od palców. Myjka ciśnieniowa może wydobywać piasek z łańcucha rowerowego i czyścić części roweru, które są daleko od jakiegokolwiek łożyska, więc jeśli masz dostęp do tego narzędzia, dlaczego go nie używać.
Kaz.

Odpowiedzi:


33

Tak, woda pod ciśnieniem może uszkodzić rower, szczególnie poprzez zmywanie smaru z obszarów łożysk. Uwaga: jest to woda pod ciśnieniem .

Używanie węża ogrodowego bez opryskiwacza prawdopodobnie nie spowoduje uszkodzenia. Używanie węża ogrodowego z natryskiem natryskowym raczej nie spowoduje uszkodzenia. Chodzi o niskie ciśnienie, aby nie złamać uszczelek. (W każdym razie unikam ryzyka, ponieważ nie mogę sobie pozwolić na błąd, a to, jak duży nacisk jest OK, zależy od wytrzymałości uszczelek na konkretnym rowerze).

Myjnia samochodowa lub jakakolwiek inna myjka ciśnieniowa jest prawie w całości uszkodzona.

Mycie ręczne za pomocą wiadra, szczotki myjni samochodowej, szczoteczki do zębów lub szczoteczki do zębów oraz niektórych mydeł bez detergentów jest najbezpieczniejszym sposobem, a przy odrobinie praktyki i przygotowania można to zrobić w pół godziny.

Niektóre mydła na bazie detergentów reagują z aluminium i mogą z czasem spowodować poważne uszkodzenie aluminiowej ramy lub części. Upewnij się, że używasz bezpiecznego mydła aluminiowego.

Możesz to ułatwić, używając stojaka do naprawy roweru i usuwając niektóre części, jeśli masz narzędzia i wiedzę, ale to bonus.

Poza tym to tylko smar łokciowy.


10

Użyj węża ogrodowego bez opryskiwacza, wystarczy kciuk do natryskiwania. Unikaj twardego / długiego natryskiwania w obszarach łożysk. A kiedy natryskujesz na łożysko, rób to ukośnie, nie prosto w łożysko.

Lub po prostu pozwól, aby rower był brudny. To też nie boli.

(Sprężone powietrze może również uszkodzić rower, jeśli jest niewłaściwie używany, wbijając brud w łożyska).


Nie jestem pewien, dlaczego ktoś cię przegłosował! Brudne motocykle nie biegają tak dobrze ... powiedziawszy to, mój jest zawsze najbrudniejszy, musi być, ponieważ lubię dodatkowy opór!
GuyZee

2
Jeśli łańcuch i koła łańcuchowe są czyste, a brud nie przeszkadza w działaniu hamulca lub przerzutki, brud nie ma innego efektu niż dodanie niewielkiej masy i odporności na wiatr. (Oczywiście brud po bokach obręczy zostanie zlikwidowany przez hamulce.)
Daniel R Hicks

1
@DanielRHicks Wolę od czasu do czasu kupować nowy łańcuch / zębatkę niż podejmować starania o utrzymanie łańcucha w czystości ... Tylko upewnij się, że ma zawsze wystarczającą ilość oleju. Tak więc w pełni i całym sercem popieram „po prostu pozwól, aby rower był brudny”.
cmaster

@cmaster - Sposobem na utrzymanie czystości łańcucha przerzutki przy minimalnym wysiłku jest użycie „myjki łańcucha”. Oczyszczanie łańcucha za pomocą jednego zajmuje mniej niż 5 minut.
Daniel R Hicks,

Wow, nie wiedziałem, że te rzeczy istnieją. Ale jeżdżę tylko na piastach. Ale uważam, że rower typu przerzutka jest potrzebny tylko do jazdy na wolnych kołach? Czy pozwoliłoby to na użycie myjki łańcuchowej na rowerze z piastą koła odwróconego do góry nogami?
cmaster

4

Myłem rower strumieniem wody, o ile nie kierujesz go w stronę uszczelnionych łożysk. Zrobiłem to z większością moich motocykli i one wciąż są trwałe. Aby się zastanowić, woda nie niszczy waszych łożysk, a pył i brud to wszystko. Ale woda pod ciśnieniem może przepływać przez uszczelnione łożyska i wypychać z niej cały tłuszcz, dzięki czemu jest całkowicie sucha. Dopóki jest smar, twoje łożyska będą trwać. Strumień wody to lepszy sposób na czyszczenie ciasnych miejsc, takich jak łańcuchy i koła zębate. Pamiętaj, aby zawsze ponownie nasmarować i nasmarować oraz nasmarować po każdym praniu.

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że detergenty nie są również dobre dla twoich łożysk. Gdy dostaną się do pieczęci, nie będzie możliwe ich wymycie. Te detergenty zmniejszają skuteczność smaru w łożyskach, gorzej jak brud i kurz.

Po każdym myciu użyję sprężonego powietrza, aby szybko osuszyć łańcuchy i koła zębate. I pamiętaj, że NIE WOLNO kierować sprężonego powietrza na łożyska lub uszczelkę.

Mając to na uwadze, będziesz miał mądrą, szybką i wystarczająco bezpieczną metodę czyszczenia roweru.

Aby być bardziej bezpiecznym, idź zdobyć wiedzę na temat montażu / demontażu roweru. Jeśli nie jesteś wystarczająco pewny co do pieczęci, zdemontuj go i ponownie nasmaruj. ;)


2
W rzeczywistości smar do łożysk jest połączeniem mydła i oleju, więc nie jest jasne, czy detergenty obniżą jego skuteczność. Niebezpieczeństwo związane z wodą pod wysokim ciśnieniem polega na tym, że każda znaczna ilość wody w łożyskach sprzyja rdzy.
Daniel R Hicks

2

Zawsze myję rowery strumieniem wody pod wysokim ciśnieniem (kärscher). Doskonale nadaje się do czyszczenia łańcuchów i przekładni bez kłopotów z ich zdejmowaniem i płukaniem za pomocą oleju napędowego. Jedyne, co czyszczę, to łańcuch i koła zębate;)

Jedynym bardzo ważnym punktem jest to, aby nigdy nie kierować strumienia wody w niewłaściwe miejsca (tj. Łożyska). Na rowerze nie ma tak wielu łożysk, więc nie jest to zbyt trudne.


1
Dość trudno jest wycelować w kasetę, nie mając również na łożyskach kół. Istnieje również ryzyko przypadkowego uderzenia w łożyska korbowe podczas mycia pierścieni łańcucha.
David Richerby

2

Właśnie zapłaciłem 232 funty za zastąpienie różnych na moim rowerze: zestaw słuchawkowy, kasetę, kable itp. Itd. ... Nie mogłem tego wypracować, regularnie czyściłem rower i oto otrzymałem polecenie, aby dokładnie to zrobić. Omówiłem to z jednym z facetów w sklepie. Zapytał, jak umyłem rower. Wszedłem w szczegóły, a potem zapytał: „Czy myjesz ciśnieniowo?” „Tak, energicznie!” Czy moja odpowiedź brzmiała: „Nie!” Nauczyłem się kosztownej lekcji i wiem, że części, które wymieniłem (oprócz zmiany taśmy prętowej) były spowodowane praniem. Żyjesz i uczysz się. Myślę, że potrzebuję kolejnego życia !!!


2
Zestawy słuchawkowe, wsporniki dolne, pedały i piasty zawierają (zwykle uszczelnione) zespoły łożyskowe. (Również Freehub / Freewheel, ale łożyska tam są na ogół dobrze zakopane wystarczająco dobrze, aby nie racjonalnie stwarzać ryzyka mycia ciśnieniowego, chyba że remontujesz piastę). Oczywiste jest, że woda w smarowanym zespole łożyska jest Bad Thing ™. Kaseta, łańcuch i kable są bardziej prawdopodobne z powodu zużycia i nie widzę, jak pogarsza to mycie ciśnieniowe.
moshbear

1

Zawsze słyszałem, że używanie węża było złe. Nie rozumiem dlaczego. Ostatnio pracowałem w Trek World Racing na zawodach Windham World Cup. Codziennie myją każdy rower, DH i XC myjką ciśnieniową. Nie może to uszkodzić ich motocykli, biorąc pod uwagę ich sukces. Po prostu nie rozumiem tutaj sprzecznych informacji. Wiele innych firm zrobiło to samo: Giant, Specialized, Rocky Mountain itp.


10
Twierdzę, że profesjonalne zespoły ze sponsorami i darmowym sprzętem częściej wykorzystują swoje motocykle niż ci z nas, którzy za nie zapłacili. Ponadto żaden z wielu profesjonalnych mechaników zespołowych mojego znajomego nie poleca tej praktyki. Sprowadza się to do kompromisu między potrzebą utrzymania roweru przez okres dłuższy niż jeden sezon (nie mają), a czasem, który zajmuje im mycie motocykla każdego dnia, i tym, czy ten czas lepiej dla nich spędzić w innym pościgi. Zespoły F1 wymieniają silniki co 800 kilometrów. Czy to oznacza, że ​​powinieneś robić to w domu w swoim Subaru?
zenbike

3
Twierdzę również, że mechanicy w profesjonalnych zespołach prawdopodobnie regularnie rozkładają motocykle pod ciśnieniem całkowicie na części i ponownie smarują i / lub wymieniają wszystkie łożyska / złącza.
Trey Jackson

-1

Czyszczenie roweru wodą pod wysokim ciśnieniem jest względnie oswojone i tylko nieznacznie moralnie złe, jeśli naprawdę nie wiesz, co robisz.

Dużo więcej zabawy można uzyskać dzięki odkurzaczowi parowemu napędzanemu silnikiem Diesla, w którym mieszanka roztworu do czyszczenia wody wychodzi w prażonym 150 stopniach Celsjusza, a „różdżka” musi być trzymana obiema rękami z powodu „odrzutu”.

Przesuń „różdżkę” nad trzema głównymi rurkami roweru, a czasem możesz zdjąć naklejki jednym płynnym ruchem. Wbij motocykl wyścigowy Peugeota z lat 80. na drodze „różdżki”, a będziesz mógł przejść do czystej stali. (Pokrętło regulacji temperatury należy wyregulować dla motocykli marki Peugeot i Halfords).

Umieść rower do góry nogami i dobrze podparty, aby nie został natychmiast przewrócony przez atak wody i skieruj „różdżkę” na koła, w mgnieniu oka obracają się bardzo szybko i każda plama tłuszczu i brudu zostanie zmyta. Szybki punkt na piastach, które wyglądają jak nowe. To samo dotyczy łańcucha, nawet najbardziej inkrustowany łańcuch zostanie pozbawiony wszystkich smarów w ciągu kilku sekund. Taśma na kierownicę - znowu ta sama, z powrotem do nowej, z wyjątkiem cięć i dziur.

Większość rowerów, które umyłem tak nieprzyjazne dla środowiska, to naprawy klientów lub częściowe wymiany, które będą sprzedawane jako motocykle używane. Następnie przeprowadzono dokładną kontrolę i odpowiednio potraktowano obszary wymagające oleju / GT85. Oleistą szmatkę zastosowano w śrubach imbusowych i innych stalowych nakrętkach, w których powierzchnia chromu prawdopodobnie uległa uszkodzeniu. Szybkie polerowanie i wygląd był o wiele lepszy niż możliwy do osiągnięcia innymi środkami.

Testowałem wiele motocykli „nadużywanych” metodami czyszczenia przemysłowego, a także otrzymywaliśmy opinie klientów. Raz lub dwa razy przypadkowo dostałem wodę do dolnego wspornika lub wolnego koła, ale to nie był problem, ale był to problem wymuszony przez brud. Nauczyłem się metodą prób i błędów, aby nie atakować takich obszarów i dać modelom Peugeot łatwiejszy czas z powodu problemu z farbą rozpuszczalną w wodzie. Ani razu nie otrzymaliśmy skargi od klienta, ludzie byli zawsze bardzo zadowoleni z tego, że ich motocykle wyglądają jak nowe.

Czy umieściłbym własny rower pod „różdżką” odkurzacza parowego? Zdecydowanie nawet mój rower szosowy retro Campagnolo (który nie ma uszczelnionych łożysk). Woda o temperaturze 150 stopni ogrzewa ramę / elementy, tak że w letni dzień będzie sucha w ciągu kilku minut, bez resztek brudu. Połączenie powietrza + wody + stali potrzebne do rozkwitu rdzy zostało zatem ograniczone do absolutnego minimum czasu. Moje motocykle nie zardzewiały przedwcześnie lub miały tajemnicze grzechotki z obszaru wolnej piasty lub suportu. W wyniku tak szybkiego i dokładnego wyczyszczenia roweru mogłem poświęcić więcej czasu na jego smarowanie, niż mógłbym to zrobić inaczej.

Gdybym tylko miał wiadro z wodą z mydłem i wąż do czyszczenia roweru, wątpię, czy zrobiłbym tak dobrą robotę, ale to wszystko, co mam teraz do czyszczenia roweru. Używam proszku do prania ubrań do wody z mydłem i nadaję obszarom łożyska bardzo szeroką koję. Podobnie jest z wężem, nie wskazuję go na piasty ani suport. Uważam, że jazda na rowerze to dobry sposób na osuszenie go, a także włożenie go pod nieekranowany reaktor syntezy jądrowej, który w większości dni przepływa 93 miliony nad głową.

Faktem jest, że wszystko, czego używasz do mycia roweru, może wepchnąć brud w łożyska. Ale używanie wody pod ciśnieniem niekoniecznie jest gorsze niż używanie szczoteczki do zębów dla dzieci, której archeolodzy używają do czyszczenia sumeryjskiej tabletki. Powodem jest to, że strumień wody podąży ścieżką najmniejszego oporu. To niekoniecznie prosto w łożyska, ponieważ przeszkadza w tym gumowa uszczelka.

Z punktu widzenia producenta z częściami, które wracają z gwarancją, oczywiście nie chcesz zachęcać „idiotów z odkurzaczami parowymi” ani zalecać jakiegokolwiek rodzaju mycia ciśnieniowego. Jednak z mojego praktycznego doświadczenia z setkami rowerów wiem, że mycie ciśnieniowe najlepiej jest wykonać do końca przy użyciu 150-stopniowej gorącej wody i że w niektórych przypadkach można przypadkowo zmyć smar z łożysk. Ryzyko jest zdecydowanie warte podjęcia, nawet na własnym rowerze.

PS Obecnie zabieram rower na lokalną myjnię samochodową i pozwalam chłopakom tam sprzątać. Nie wiem, jakiej substancji chemicznej używają w wiadrze z wodą z mydłem, ale wydaje się, że działa cuda na moich felgach aluminiowych. Ostatnim razem musiałem zmusić ich do zabrania moich pieniędzy, czas, zanim chcieli wszystkie 2 funty. Jeśli masz garaż w pobliżu i masz poczucie przygody / humoru, polecam chłopcom z myjni.


6
-1 To jest każda zła rada na ten temat, wszystkie zebrane w jedną odpowiedź. Tak trzymać. Mam poważną nadzieję, że jesteś żartobliwy. Ale ja jesteś, jest w złym guście, ponieważ ktoś musi to zobaczyć i uwierzyć, że jest to dopuszczalne.
zenbike

3
Zazwyczaj NIE myłem żadnego z moich motocykli myjką ciśnieniową. Może? Jeśli rama została całkowicie rozebrana. Upsidedown mathew ... twoja odpowiedź jest całkowicie szalona.

1
Łatwo jest powiedzieć, że nie należy myć roweru czymkolwiek mocniejszym niż puszysty ręcznik, aby dać odpowiedź niechętną ryzyku. Przytoczyłem jednak raczej doświadczenie niż „teorię”, zanim doszedłem do wniosku, że mycie w skrajnych temperaturach musi być złe, biorąc pod uwagę praktyczny czynnik doświadczenia - czy masz go, czy nie? Podobnie jak mycie czegokolwiek - np. Naczyń - zimna woda bez mydła nie wykona dobrej roboty. Fantastyczna robota to gorąca woda z mydłem z różdżką, której nie kierujesz bezpośrednio na łożyska. Są jednak sytuacje, np. Stare motocykle Peugeot, na które trzeba uważać.
ʍǝɥʇɐɯ

2
@zenbike - Nie ma potrzeby osobiście atakować Matthew tylko dlatego, że czujesz, że się myli. Po prostu zanotuj odpowiedź i idź dalej.
Neil Fein

1
@zenbike: Nie widzę żadnego ataku na ciebie. Jego odpowiedź była silnie sformułowana, ale nie nazwał cię żadnym imieniem i nie używał obraźliwego języka. Ty jednak oskarżyłeś go o marudzenie i nazwałeś go tchórzem.
Carey Gregory,

-1

Przestraszyć Mongering do maksimum. ..! Robię, naprawiam motocykle na życie i startuję w zjazdach. Korzystanie z Jet Wash jest w porządku, o ile nie celujesz bezpośrednio w główne łożyska utrzymujące smar (piasty kół, przekładnie zębate), co jest dość proste! Usuwa brud między łańcuchem a zębatkami, co może powodować duże uszkodzenia i zużycie łańcucha. Wystarczy po prostu ponownie posmarować łańcuch i koła łańcuchowe olejem lub suchym smarem do łańcucha, jak w motocyklach. To jak mówienie, że użycie noża do obierania jabłka jest niebezpieczne. .: - S


Dzień dobry i zapraszamy do SE Bicycles. W twojej odpowiedzi nie ma nic dodatkowego ani nowego w porównaniu do istniejących odpowiedzi. Rozważ przeczytanie Przewodnika, który znajduje się w menu Pomoc - SE dotyczy pytania i odpowiedzi, a nie gadatliwego forum internetowego.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.