co może być przyczyną bardzo niedokładnych tras strava moich wycieczek rowerowych?


2

Nie jestem pewien, czy jest to właściwe „forum” do zadawania pytań, ale mimo to spróbuję. Używam więc strava do rejestrowania moich wycieczek rowerowych. Ostatnio zauważyłem, że moje nagrane trasy są bardzo „brzydkie” - wiele prostych linii na kilku drogach i budynkach, wiele zygzaków i pętli. Co może być przyczyną? Myślałem, że niektóre aplikacje zakłócają GPS, ale to samo dzieje się, gdy zabiję wszystkie aplikacje. Śledzenie GPS z mojego garmina, jeśli oba są włączone jednocześnie, wygląda znacznie lepiej. nie było tak wcześniej, przy okazji.


Niby nie na temat, ponieważ jest to pytanie o wydajność GPS, a nie o rowery. To powiedziawszy, jakie są inne zastosowania rowerowych urządzeń GPS?
Criggie

2
Nieco nie na temat, prawda. ale bicycles.stackexchange.com i tak jest raczej cicha, więc dlaczego nie włożyć w to trochę życia.
Greg,

całkowicie - zajmuje trochę czasu, aby przygotować pełną odpowiedź, stąd opóźnienie. Możesz także zameldować się w Czacie Rowerowym, by uzyskać bardziej nieformalne czasy.
Criggie

Odpowiedzi:


2

Urządzenia GPS mają zmienną wydajność z wielu powodów

  • Zła pozycja satelity - Mówiąc prosto, wszystkie satelity transmitują „bing!” dokładnie w tym samym czasie. Otrzymane informacje dotyczą różnic w czasie między odbiorem każdego sygnału. Zatem najdokładniejszy punkt zostanie obliczony, jeśli satelity są rozmieszczone na niebie. Jeśli wszystkie widoczne satelity znajdują się w tej samej ćwiartce nieba, otrzymasz większą możliwą lokalizację lub jedną z większą możliwą wariancją.

  • Dolina miejska, zwykła dolina i wielościeżka - jeśli znajdujesz się w obszarze z dużymi wzgórzami, wysokimi budynkami, a czasem nawet bardzo mokrymi drzewami, sygnał można osłabić, spowolnić lub odbić. Jeśli sygnał zostanie spowolniony nawet o 0,001%, to będzie to 22 km wariancji (przy założeniu, że satelita orbituje na 22 000 km. Można to nieco złagodzić, umieszczając telefon w górnej torbie, a nie głęboko w kieszeni.

Podczas długich przejażdżek noszę złożony koc termiczny z folii, który strasznie wlewa się w telefon, jeśli są w tej samej kieszeni. Nie ważne, co jest na górze. Także jeśli twoje ubranie ma metaliczny splot, może to również zakłócać odbiór transmisji.

  • Współczynnik kruszenia - niektóre GPS i aplikacja Strava są znane z wyników „obracania”. Użyli ostatnich N sekund jako danych wejściowych do obliczenia następnego punktu.

Oto przykład. Zwróć uwagę na wjazd z lewej strony z dość przyzwoitą prędkością, prawdopodobnie wysoką 30 km / h. Ścieżka wpada do rzeki, a następnie wije się z powrotem na drogę. Własna praca Na tym rogu widziałem znacznie gorzej, ale to było wszystko, co mogłem znaleźć podczas krótkiego wyszukiwania. Często robię ten segment.

  • Zepsuta antena / anteny GPS jest na rowerze i jest narażony na duże wibracje. Jeśli sygnał nie zostanie wyraźnie odebrany, może to zwiększyć opóźnienia, które wpływają na przetwarzanie, lub może upuścić jeden / kilka impulsów czasowych z satelitów, zwiększając błąd

  • Opóźniony procesor. Historycznie GPS był samodzielnym urządzeniem z dedykowanymi układami do obliczania wszystkiego. Jeśli korzystasz ze smartfona, będziesz miał dedykowany układ GPU, ale nadal będzie to wymagało czasu na głównym procesorze. Jeśli jest zajęty odtwarzaniem utworów i czymkolwiek innym, może to również opóźnić przetwarzanie danych punktowych.

  • Twoja prędkość - jeśli jedziesz wystarczająco szybko, drobne rozbieżności mogą pomnożyć się do większych błędów. 50 km / h to prawie 14 metrów na sekundę, więc opóźnienie o sekundę eliminuje cię o 14 metrów.

Nie znam Garminów, ale są to jednostki jednozadaniowe i prawdopodobnie nie odczują głodu procesora. (inne niż radar Garmina skierowany tyłem do kierunku jazdy.)

To wszystkie przyczyny, które mogę teraz wymyślić.


Rozwiązania

Najlepszym rozwiązaniem jest ulepszenie nagrania strava za pomocą SNAP (strava wymaga polerowania). Jednak zauważyłem, że dostęp do tej strony jest coraz trudniejszy.

Kiedy to działa, możesz załadować swoją aktywność ze strava, przesunąć linie z powrotem na drogę, a utworzy Ci plik GPX do pobrania.

Następnie przesyłasz ten naprawiony plik do Strava, a gdy już będzie wyglądał lepiej, możesz usunąć oryginalną jazdę. Zrób to w tej kolejności dla bezpieczeństwa, straciłem jedną wielką jazdę, popełniając błąd.

Drugą opcją jest użycie garmina do logowania i pozostawienie telefonu komórkowego jako kopii zapasowej, usuwając najgorsze po powrocie do domu.


wow, to była jedna jakościowa odpowiedź, dziękuję. widzisz tę właśnie aktywność? strava.com/activities/… tor wydaje się być wszędzie, a są nawet sekcje, w których GPS nie działał. nie zdarzyło się to wcześniej i trzymam GPS dokładnie tak, jak kiedyś, w bocznej kieszeni moich szortów, więc zgaduję, że niektóre aplikacje zakłócają GPS / zdarzenia. najłatwiej byłoby korzystać z GPS Garmin, ale szczerze mówiąc, byłoby to zbyt duży wysiłek dla tych krótkich przejażdżek do / z pracy.
Greg,

@Greg: Oprogramowanie (aplikacje) działające w telefonie nie ma wpływu na GPS. Bardziej prawdopodobne jest, że będzie to efekt fizyczny, albo słaba pozycja satelity, efekty atmosferyczne, roślinność (drzewa), budynki, pozycja ciała względem satelitów itp.
Greg Hewgill

@GregHewgill Rysuję różnicę między komponentami GPS (które są dedykowane i nie powinny opóźniać się) a procesorem urządzenia, które z pewnością może opóźniać się po załadowaniu lub w trybie niskiego zużycia energii.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.