W jakim kierunku należy zamontować przednie koło?


24

Przednie koło z mechanizmem szybkiego zwalniania można zamontować w dwóch orientacjach: dźwignia po lewej stronie lub dźwignia po prawej stronie. Czy ma znaczenie, w jakiej orientacji jest zainstalowany? Jeśli tak, to czy wystąpiłyby jakieś problemy z niewłaściwym zainstalowaniem?

Odpowiedzi:


42

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​przednia obręcz jest symetryczna i nie ma znaczenia, w którą stronę jest skierowana. W przeciwieństwie do tylnego koła, gdzie jest strona układu napędowego i strona bez zespołu napędowego, jedynym miejscem, w którym może znajdować się uchwyt szybkiego zwalniania. Należy jednak pamiętać o kilku innych kwestiach:

Opony czasami mają kierunek bieżnika . Zazwyczaj jest to zaznaczone na samym bieżniku, w postaci strzałki ze wskazanym „kierunkiem obrotu”. Jeśli obrócisz felgę od tyłu od sposobu zainstalowania opony, może to zostać omyłkowo zamienione.

Ponadto sensowne jest szybkie zwalnianie obu kół po tej samej stronie. Podczas zakładania opony na felgę upewniam się, aby ją ustawić, więc jeśli oba uchwyty zwalniające są po tej samej stronie, przednia opona jest obrócona w kierunku obrotu.

Hamulce tarczowe mogą wprowadzać inne względy; inne odpowiedzi na tej stronie dotyczą tego. Poza tym mechanicznie nie ma znaczenia, po której stronie jest szybkie wydanie.


1
Jestem prawie całkowicie tego pewien - tak powiedział mi mój mechanik - ale jeśli tu znajdę klucze, proszę poprawcie mnie, jeśli się mylę!
Neil Fein

3
Świetna odpowiedź. Tylko dodatek: ponieważ bez względu na to, po której stronie znajduje się tył q / r, ze względu na przerzutkę i koła zębate, zwykle oba są umieszczone po stronie przeciwnej do układu napędowego. Również hamulce tarczowe mogą wymagać innego ustawienia w niektórych rzadkich motocyklach.
zenbike

@zenbike - Dobra uwaga. Zredagowałem to w.
Neil Fein

2
A jeśli masz magnes na komputer rowerowy, będzie on chciał znajdować się w zasięgu czujnika.
Karl

1
@ Neil Fein: W odpowiedzi podałem jeszcze jeden powód (interferencja szpikulec-dysk, cytowany w instrukcji Shimano).
heltonbiker

14

Zasadniczo dźwignia QR na tylnej oponie znajduje się po lewej stronie, aby nie zakłócać przerzutki. (Trochę) sensowne jest umieszczenie dźwigni QR przedniej opony po tej samej stronie (przynajmniej jeśli masz jakieś tendencje do OCD). Ale to w zasadzie nie ma znaczenia, o ile opona nie ma preferowanego kierunku obrotu (i nie ma czegoś takiego jak hamulce tarczowe, które wymagają określonej orientacji).

(A jeśli kierunek opon jest nieprawidłowy, zawsze możesz usunąć szpikulec i włożyć go z drugiej strony - sama oś jest idealnie symetryczna.)


4
Tylko OCD dla normalnych ludzi. SPO dla kierowców ... Nie musisz myśleć o tym, która strona motocykla ma zająć się mieszkaniem. Zawsze chcesz zeskoczyć na tę samą stronę, bez względu na wszystko!
Brian Knoblauch,

1
@BrianKnoblauch - A co z ludźmi, którzy chcą idealnie wyważonego roweru, a więc umieścić dwie dźwignie po przeciwnych stronach, aby się wyrównać?
Daniel R Hicks

10

W rzeczywistości może być różnica, jeśli używasz hamulców tarczowych . Ze względów praktycznych powinieneś umieścić zwolnienie po przeciwnej stronie tarczy hamulcowej, aby uniknąć przypadkowego dotknięcia. Po pierwsze, może być jeszcze gorąco po hamowaniu, kiedy trzeba zamienić oponę, po drugie, na dłoniach może znajdować się olej (lub olej do ciała zmieszany z potem) i może to mieć zły wpływ na powierzchnię wirnika i klocki hamulcowe.

W rowerach szosowych tradycją jest umieszczanie ich po lewej stronie, bez napędu (przód i tył).


Biorąc to pod uwagę, zawsze umieszczam swoje kody QR po prawej stronie, ponieważ najważniejsze jest dla mnie, aby nie zakłócać pracy dysków. Tylny kod QR zakłócający RD to niewielka cena za spokój, że QR nie poluzuje się i nie dostanie na dysk.
Vorac

2
I jak to dokładnie by się stało?
Batman

Oprócz podanych tutaj praktycznych powodów umieszczenia dźwigni szybkiego zwalniania po stronie przeciwnej do wirnika, istnieje jeszcze jeden ważny powód bezpieczeństwa: w przypadku, gdy dźwignia powinna się odkręcić (i ma niefortunne wymiary), może potencjalnie zablokować się w wirniku powodując, że przednie koło nagle się zatrzymało, wysyłając jeźdźca przez pręty. (Myślę, że właśnie to sugerował @Vorac, ale chciałem to napisać wprost.)
Quinn Comendant

4

Jeśli rozumiem pytanie, jestem całkiem pewien, że opony rowerowe są nieelastyczne , a ich orientacja, która strona, ta sama strona, przeciwna strona, tak naprawdę nie ma znaczenia.

Powiedziano mi jednak, że najlepiej jest je montować, aby dźwignia była skierowana do tyłu roweru, aby niczego nie uwięziła i nie otworzyła się.


1
+1 za orientację dźwigni. Ale duża liczba użytych opon MTB miała wyraźne różnice w kierunku ich wzoru.
Kromster mówi o wsparciu Moniki

1
Jestem pewien, że opony rowerowe nie dbają o to, w którą stronę zamyka się brama. Ale mają różne kierunkowe wzory bieżnika. Ponadto, jeśli ten termin zostanie tutaj zastosowany, czy nie oznacza to, że opona ma różne orientacje w zależności od sytuacji lub położenia?
zenbike

4

Myślę, że naprawdę ważne jest, aby logo na przedniej piaście było skierowane do góry, patrząc na rower z przodu.

Dźwignia qr powinna znajdować się po lewej stronie, ponieważ nie ma możliwości zaplątania się w dźwignię qr roweru z przodu.

Dźwignia powinna być również składana, aby była skierowana do góry równolegle do ostrza widelca.

Opona powinna być skierowana w kierunku oznaczonym do przodu na ścianie bocznej.

Błędne jest jedno z tych punktów. Zwłaszcza, jeśli opona musi zostać zdjęta i obrócona, aby dopasowała się do logo na piaście.


2
„głęboko mnie denerwuje” OCD?
Moab

I pamiętaj, patrząc przez otwór zaworu, trzeba umieć odczytać logo na piaście. +1 za śmiech!
Vorac


Nie jestem pewien, co masz na myśli w drugim akapicie „Dźwignia qr powinna znajdować się po lewej stronie, ponieważ wtedy nie ma możliwości zaplątania się z dźwignią qr roweru z przodu” - czy to potencjalny wypadek, jeśli dostaniesz za blisko jechać w paczce?
dlu

Ciekawe, że cenisz sobie estetykę posiadania logo piasty „właściwą drogą”, gdy nazwa użytkownika SE nie jest :-P
Criggie

0

Przeczytałem w instrukcji hamulca tarczowego Shimano, że należy pozostawić szpikulec po przeciwnej stronie tarczy.

Jest tak, ponieważ TEORETYCZNIE niektóre dźwignie szpikulca można obrócić poza ich pozycję zamkniętą (równolegle do ostrza widelca), a jego końcówka może zablokować dysk, powodując upadek.

Praktycznie rzecz biorąc, nigdy nie widziałem żadnego szpikulca, czy to w moim rowerze, czy w innych, w takiej pozycji. Poza tym, ponieważ szpikulec Shimano jest asymetryczny, znacznie trudniej jest uzyskać dobrą pozycję, jeśli zamontujesz go po stronie przeciwnej do tarczy.

Jeśli chodzi o orientację szpikulca, wolę zamykać go „do góry”, więc zamknięta dźwignia jest równoległa do ostrza widelca, skierowana do góry, z wystarczającą ilością miejsca, aby owinąć wokół niego palce, i nigdy zbyt mocno.


Jeśli chodzi o orientację dźwigni szpikulca, wiele lat temu słyszałem o przypadku, w którym ktoś kreślący zdołał (całkiem niechcący) wsunąć oponę za tylną dźwignię roweru do przodu i otworzyć ją, powodując poluzowanie koła. I oczywiście ten sam problem może wystąpić podczas jazdy przez krzak lub cokolwiek, jeśli dźwignia jest skierowana do przodu. Prawdopodobnie do góry najlepiej jest z przodu iz tyłu.
Daniel R Hicks

0

Właśnie LBS powiedział mi, że zarówno moja przednia opona, jak i koło, jesteśmy na tyłach. Moja opona (Vredestein Triforzza) ma niewielkie ukośne lamele (ale nie ma strzałki na ścianie bocznej). Naklejka na moim kole była odwrócona. Powiedziałem „OK, ale koło jest symetryczne, więc jaką to robi różnicę?”. Mechanik powiedział, że stożki w piaście są zaprojektowane tak, aby obracały się w jednym kierunku i mogą z czasem poluzować się, jeśli koło zostanie zamontowane do tyłu. Doświadczyłem wahania prędkości. Mam nadzieję, że to naprawia.


1
Nigdy nie widziałem piasty, w której stożki były kierunkowe - nie jest to cecha standardowych piast. Ale przypuszczam, że być może twoje centrum jest pod tym względem niezwykłe.
Daniel R Hicks,

Nie widziałem kierunkowych albo szyszki, ale nie wspomniano w innych odpowiedzi jest to, że niektóre dynama piasty mają preferowany kierunek peterwhitecycles.com/schmidt.php „SON20 & SON28 Klasyczny Hub Alignment”.
armb

0

Połóż szybkie zwolnienie na swojej silniejszej stronie ramienia w oparciu o to, gdzie jesteś / siedziałeś, kiedy go podnosisz / zdejmujesz. W takim przypadku istnieje większe prawdopodobieństwo łatwego włączenia / wyłączenia. Zmieniam opony samochodowe z powodu większego zużycia z jednej strony niż z drugiej, ale nie dostaję tego tak często na rowerze.


-2

Szybkie zwalnianie przedniego koła zawsze fabrycznie po lewej stronie pedału, opona jest zakładana za pomocą strzałek skierowanych do przodu, a dla oszczędności podczas sprawdzania po prostu umieściliśmy szybkie zwolnienie po lewej stronie. Job miał sprawdzić.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.