Dlaczego prawie wszystkie opony rowerowe są wielowarstwowe, a nie radialne?


12

W większości przypadków, gdy widzę uszkodzoną oponę rowerową (taką, przez którą przewijają się nitki), wyglądają mniej więcej tak, z wyraźnie widocznymi przekątnymi nitkami

https://media.wired.com/photos/593331eb4cd5ce6f96c0c96d/master/pass/retired.jpeg

Oto przypadkowy przekrój producenta pokazujący ukośne gwinty obudowy wprowadź opis zdjęcia tutaj

Oto schemat liniowy pokazujący różnicę: http://cdn1.bikebandit-images.com/blog/images/2016/bias-ply-vs-radial-tires/bias-ply-vs-radial-4.png

Tak więc sądzę, że większość / wszystkie opony rowerowe mają konstrukcję Cross Ply, a nie radialną.

Moje google-fu zwraca te punkty:

  • Opony radialne są tańsze w produkcji niż równoważna warstwa krzyżowa
  • Opony radialne są lżejsze i mają niższe zużycie paliwa niż warstwa krzyżowa
  • Opony radialne lepiej jeżdżą, a opony krzyżowe znane są z pojazdów „tramwajowych”.
  • Opony krzyżowe mają sztywniejszą ściankę boczną, opony radialne mają bardziej sprężystą ściankę boczną.
  • Zawieszenie musi zostać zmienione w samochodzie, aby uwzględnić różnice między prowadzeniem pojazdu w obu stylach.

Stosowanie

  • Opony samochodowe są prawie wyłącznie promieniowe.
  • Opony 4WD są głównie radialne, ale poprzeczne mają znacznie lepszą wytrzymałość na ściankach bocznych i lepiej odporne na uszkodzenia.
  • Opony motocyklowe mogą być albo, gdzie radialne są preferowane ze względu na prędkość i poprzeczne warstwy są preferowane do przenoszenia ładunku (touring lub cruising)
  • Ciężarówka (tj. Pojazdy przewożące ładunek) może również użyć, z poprzeczną warstwą do przenoszenia ładunku i promieniową na duże odległości.

Nawet Wikipedia jest niejednoznaczna , mówiąc:

Opony radialne od czasu do czasu znajdują zastosowanie w rowerach, stosowane w rowerach turystycznych Miyata z lat 80. XX wieku; modele 1000 i 610, [19], a ostatnio w 2009 r. na Maxxis Radiale. [20] Opony radialne Panaracer były również standardem w modelu roweru Jamis Gentry w 1985 roku.

Spodziewałbym się, że ta radialna konstrukcja z „miękkimi ścianami bocznymi” bardzo pomoże w zmniejszeniu oporów toczenia, ale jest to rzadkie.

Dlaczego konstrukcje opon radialnych są rzadkie w oponach rowerowych?


1
Spodziewałbym się, że opony radialne nie przetrwałyby tak długo - ściany boczne miałyby tendencję do niszczenia i pękania w pionie.
Daniel R Hicks,

1
Cytując Sheldona (osobiście nie wiem, wierzę na to słowo): „Wypróbowano opony radialne do rowerów, ale są one zwykle zbyt miękkie na boki. Ta wiotkość jest dość nieprzyjemna w rzeczywistej jeździe - podobnie jak wrażenie mocno niedopompowanej opony ”. sheldonbrown.com/tires.html
compton

2
Ostatnio pojawiła się radialna opona wyścigowa firmy Schwalbe. Najpierw przywołano je, a następnie po cichu usunięto z linii produktów. Przypomnijmy, że wiadomości są nadal online: bikeradar.com/news/article/…
ojs

1
Jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym samym pytaniem i zacząłem kopać w Internecie, okazało się, że Panaracer Radiale nie był prawdziwym radialnym, ale miał warstwę warstwową, aby zmniejszyć wiotkość. Mieli też reputację rozwarstwienia. Zastanawiam się, dlaczego opony radialne zawsze zawodzą w rowerach, gdy odnoszą sukcesy wszędzie indziej.
ojs

5
Opony rowerowe wymagają sztywniejszych ścian bocznych. Miękkie ściany boczne zmienią geometrię układu podczas pochylania się w zakręcie i zmodyfikują zachowanie cyklu w zakręcie. Promienie motocykli są szersze niż ich wysokość (około 100/50), co zmniejsza zgniecenie. Rower ma prawie okrągły przekrój opon.
Carel

Odpowiedzi:


4

O ile wiem, największy wpływ na opony rowerowe ma czwarty punkt kuli, o którym wspomniałeś, sztywność ścianki bocznej, w połączeniu z użyciem dętek zamiast po prostu opony pneumatycznej. Opony krzyżowe z ich sztywniejszą ścianą boczną byłyby mniej podatne na przekłucie rur przez węże i utrzymywałyby obręcze przy ziemi przy mniejszym nacisku. Promieniowanie miałoby większą skłonność do zapadania się ściany bocznej przy niskim ciśnieniu.


2
Zawalenie się ścianki bocznej jest nie tylko problemem ze względu na potencjał ugryzień węża, ale także na zachowanie równowagi na zakrętach. Kiedy pochylasz się w zakręcie, wewnętrzna ściana boczna jest rozładowywana, a jeśli się zapadnie, koło wyczołguje się z zakrętu. To naprawdę paskudne uczucie, jeśli wręcz wręcz niebezpieczne. Miałem taką oponę dokładnie raz w życiu i mówię wam, że nigdy więcej nie będę jeździł marką tej opony.
cmaster

10

Radialne opony rowerowe są bardzo rzadkie. Powodem jest to, że sztywność boczna jest znacznie niższa niż w przypadku opon krzyżowych. Wyobraź sobie, że kciukiem naciskasz ścianę boczną opony. Dzięki osłonie krzyżowej sznury, na które przykładasz nacisk, są zakotwiczone do drutów stopki na odległości około dwukrotnej szerokości opony, a cały przekrój ma odporność na odkształcenie. W przypadku opony radialnej sznury biegną w tym samym kierunku co siła, a zatem oferują bardzo ograniczony opór. Opony radialne są podatne na wijące się i niestabilne pokonywanie zakrętów.

Jednak kilku producentów nadal oferuje opony radialne. Znam Vittoria Diamante Pro Radiale 700x22 do rowerów szosowych i CST Sensamo Speed ​​35-622 do rowerów turystycznych. Doświadczenie z jazdy oponami Vittoria, opublikowane na stronie https://cycletechreview.com/2012/reviews/vittoria-diamante-pro-radiale-tyre-review/ , sugeruje, że mogą zadowolić wytrwałe uczucia. Prawdopodobnie nie jest przypadkiem, że szerokość jest ograniczona do 22 mm. Im większa średnica, tym bardziej miękka jest konstrukcja i, prawdopodobnie, wyższe ciśnienie napompowania wymagane do stabilnego przenoszenia obciążenia (ograniczone przenoszenie obciążenia może być wyjaśnieniem, dlaczego samoloty i ciężkie ciężarówki nie używają opon radialnych, ale opony krzyżowe).

W swoich badaniach właściwości opon Andrew Dressel uwzględnił prototypową oponę Maxxis 22-622. Donosi (strona 113) „Prototyp Maxxis, który jest opisany jako„ radialny ”i wydaje się, że ma linki ustawione w przybliżeniu w przybliżeniu 22,5º, zamiast 45º zwykle związanych z polaryzacją, nie ma sztywności zauważalnie różnych od innych opon podobnego rozmiaru. ” Tutaj mała szerokość w połączeniu z konstrukcją pośrednią wyjaśniłaby wyniki. Zobacz https://dc.uwm.edu/etd/386/


1
Ciekawe - świetna pierwsza odpowiedź. Można by pomyśleć, że niskociśnieniowe opony MTB skorzystałyby na bardziej miękkich ścianach bocznych, ale być może inne czynniki przeważają nad tą zaletą.
Criggie

-2

4
Witamy na tej stronie. Zasadniczo odradzamy tutaj odpowiedzi zawierające tylko linki, ponieważ linki mogą się zepsuć. Dla przyszłych czytelników (może za około pięć lat) byłoby bardzo korzystne, gdybyś udzielił odpowiedzi samodzielnie. To znaczy, powiedz nam odpowiednie punkty, które robi link.
cmaster

2
Sprowadza się to do: „nie są, bo nie są”. Użyj linku Edytuj, aby rozszerzyć swoją odpowiedź o główne istotne punkty. Nie zniechęcaj się tym - w ten sposób utrzymujemy wysoką jakość. Zapoznaj się z przewodnikiem, aby dowiedzieć się, w jaki sposób SE jest dość niezwykłe w porównaniu do gadatliwych forów internetowych. Witamy na stronie.
Criggie

3
Artykuł dotyczy felg i opon samochodowych i nie zawiera żadnych informacji na temat rowerów.
Argenti Apparatus
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.