Czy wszystkie, czy właściwie wszystkie przerzutki tylne faktycznie mają liniowe przełożenia zadziałania?


8

Urządzenia adapterowe, takie jak Jtek Shiftmate i Wolf Tooth Tanpan, zostały zaprojektowane z myślą, że współczynnik zadziałania przerzutek tylnych, do których są mocowane, jest liniowo martwy. Tak więc, na przykład, mnożąc siłę wejściową dźwigni zmiany biegów przez odpowiedni nowy stosunek, ta dźwignia będzie działać dokładnie tak, jakby miała inny ciąg linki pod względem tego, w jakiej pozycji kliknij koło-kliknięcie, w którą zwijane jest koło pasowe. Czy to faktycznie dokładnie prawda? Czy są to ich przykłady z przeszłości lub obecnie, w których stosuje się istotnie nieliniowe wskaźniki aktywacji?

Odpowiedzi:


2

W ciągu ostatnich dziesięcioleci praktycznie wszystkie tylne przerzutki były oparte na tej samej geometrii równoległoboku. Jego ruch jest zbliżony do liniowego nad zębami, ale kiedy narysujesz półkola, poruszają się różne części, jasne jest, że współczynnik zadziałania zmienia się w pobliżu krawędzi zakresu.

Obliczanie rzeczywistej pozycji kół pasowych na podstawie pozycji kabla jest dość skomplikowane, ponieważ istnieją trzy stałe i trzy ruchome czopy (jeden dla każdego kabla, dwa dla równoległoboku. Wymiary różnych przerzutek są dość zbliżone, więc mała nieliniowość zachowuje się w podobny sposób między różnymi markami.

Z drugiej strony kasety Campagnolo o prędkości 10 i 11 mają nieco nierówne odstępy między zębami. Oznacza to, że nawet idealna konwersja z systemu o równych odstępach nie byłaby idealnie dopasowana. Różne odstępy są udokumentowane w arkuszach łóżeczka Sheldona Browna i na tym zdjęciu .


Jakieś źródła zewnętrzne? Jakie odchylenie odległości od liniowej ma tendencję do drżenia? Byłem zafascynowany twoim komentarzem na temat nierównomiernych odstępów między Campy, jakichkolwiek źródeł lub liczb na ten temat?
Nathan Knutson

1
Źródło dla części Campagnolo: sheldonbrown.com/cribsheet-spacing.html#variable . Myślę, że ten sam Graeme również był aktywny na tej stronie. Nieliniowość staje się wyraźna po narysowaniu półokręgów, w które wchodzą różne części przerzutki, ale ponieważ istnieją trzy ruchome punkty obrotowe (dwa złącza i punkt mocowania linki), rozwiązywanie równań staje się skomplikowane.
ojs

1
Oto zdjęcie pokazujące zmienne odstępy: bikerumor.com/2012/12/12/…
ojs

@ojs - czy umieścisz te świetne komentarze w swojej odpowiedzi?
RoboKaren

Edytowane komentarze do odpowiedzi. Nie ma wyraźnej licencji na kopiowanie obrazu, więc zostawiam go jako link do oryginalnego źródła.
ojs
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.