Jak zmniejszyć skurcze dłoni (kolarstwo górskie)?


4

Jestem całkiem nowy w kolarstwie górskim i zauważyłem, że podczas dłuższych przejażdżek moje ręce zaczną kurczeć / boleć do tego stopnia, że ​​nie jest wygodnie owinąć kciuka wokół kierownicy. Oczywiście umieszczenie kciuka na górze na uchwycie jest mniej bezpieczne, ponieważ mam mniejszą przyczepność na rowerze, więc czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmniejszyć skurcze / bóle? Mam tylko standardowe uchwyty na rowerze i byłbym otwarty na wypróbowanie kilku nowych, gdyby to wystarczyło.


2
Czy próbowałeś pić więcej wody? Jednym z pierwszych sygnałów, po sygnałach suchości w ustach, że muszę pić, jest ciasna stopa. Zwykle relaksuje się dość szybko po umiarkowanym drinku.
Hosch250,

Odpowiedzi:


11

Twoje pytanie sugeruje, że możesz zbyt mocno trzymać kierownice.

  • Napięty uchwyt na długiej rurce nieuchronnie prowadzi do skurczów.

Jeśli nie poruszasz się po terenie technicznym lub nie jedziesz bardzo szybko, zwykle bezpieczniej jest zmienić przyczepność i trzymać luźno luźniej. Z doświadczeniem rozwiniesz pewny, ale niezbyt mocny uchwyt również w sekcjach technicznych.

  • Nacisk na dłonie może również powodować drętwienie i / lub ból.

Powód jest więc szczegółowo opisany w odpowiedzi Rich Mansona . Pogarsza to nieergonomiczna pozycja dłoni i ramion na płaskich kierownicach. Niektóre chwyty, rękawice z jednym palcem, drążki lub zmieniona pozycja na rowerze mogą pomóc. Ten ostatni jest najłatwiejszy do naprawienia: sprawdź, czy Twoja pozycja na rowerze jest dobra. Zobacz odpowiedź Craiga Hicksa na temat tego, jak poprawić swoją pozycję na rowerze.

Wreszcie, chyba że jesteś w wyścigu, po prostu od czasu do czasu zrób sobie przerwę . Pomaga to ogromnie w wielu innych formach dyskomfortu podczas jazdy rowerem spowodowanych przedłużającymi się ograniczeniami ruchu.


1
Zdecydowanie trzymam się zbyt mocno, prawdopodobnie dlatego, że jestem nowy i denerwuję się upadkiem. Kiedyś całkiem nieźle upadłem i pomieszałem sobie nadgarstek z tym, że zajęło mi to dużo czasu, aby się zagoić i nadal goi się naprawdę. Dzięki za odpowiedzi!
user1723699

Szybkiego powrotu do zdrowia! W takim przypadku rób przerwy, aby dać odpocząć dłoniom i umysłowi. Zmęczenie i nadmierne napięcie zwiększa ryzyko wypadków. Ułatw sobie wybór trasy, aby była przyjemniejsza niż wyzwanie, a znacznie szybciej rozwiniesz pewność siebie i umiejętności.
gschenk

7

Wydaje mi się, że kilka rzeczy, które zrobiłem, pomaga. Zamień uchwyty na coś o ergonomicznym designie. Ten typ ma kształt łopatkowy. Większa szerokość rozkłada ciężar na większą powierzchnię styku. Kolejną zaletą jest to, że te uchwyty mają zwykle większą średnicę. Większy rozmiar ułatwia chwytanie. Sprawdź ustawienia widelca. O ile obecnie nie opuszczasz widelca, ustaw go na bardziej miękki. Umożliwi to szokowi pochłanianie wibracji.


4

Ręka otrzymuje dopływ nerwów obwodowych z dobrze określonych nerwów, takich jak nerw promieniowy i środkowy, które są zaangażowane w odczuwanie kciuka.

Nerw środkowy często się zaciska, a rezultatem jest drętwienie. Czasami może również wynikać osłabienie, szczególnie mięśni zginających kciuk w kierunku małego palca.

Najczęstszym miejscem zaciśnięcia nerwu pośrodkowego jest tunel nadgarstka. To wąskie przejście w nadgarstku, w którym nerw pośrodkowy przemieszcza się wzdłuż kilku ścięgien do palców. W przypadku zapalenia ścięgien obrzęk wąskiego tunelu może doprowadzić do ściśniętego nerwu, zmniejszonej transmisji sygnału elektrycznego i drętwienia.

TL; DR

Rzeczy, które mogą pomóc:

  1. Luźniejszy uchwyt, jeśli to możliwe

  2. Stała zmiana pozycji, aby nerwy wspomniane powyżej nie szczypały, utrzymując inflację na minimalnym poziomie.

  3. Staraj się nie przykładać zbyt dużej wagi do nadgarstków, jeśli nadgarstek styka się z prętami. Odcięcie krążenia w tunelu nadgarstka to główny powód drętwienia kciuka.

  4. Użyj dobrej pary rękawiczek z dobrą żelową podkładką na dłoń.

  5. Lepsze ergonomiczne uchwyty

  6. Lepsza pozycja uchwytu na prętach i właściwa pozycja kierownicy

  7. Przez kilka sekund okresowo uścisk dłoni, aby przywrócić krążenie. Spróbuj wykonać naprzemiennie pięść, a następnie potrząśnij kilka razy dla każdej ręki, gdy nie znajdujesz się w technicznym obszarze szlaku

  8. Najbardziej pomaga spoczywanie na ciele nadgarstka, między dłonią a nadgarstkiem.

Uwaga: Zauważyłem, że mam największy problem, gdy moja sprawność fizyczna spadła w miesiącach zimowych i nie jeżdżę tak często. Szwy stają się lepsze, a ciało dostosowuje się i lepiej przenosi ciężar ciała na rowerze. Nowi motocykliści uważają, że częściej mają początkowe problemy, kiedy zaczynają jeździć na rowerze. eksperci nie uważają tego za poważny problem medyczny.


Czy możesz wyjaśnić, dlaczego Twoim zdaniem przyczyną jest ucisk nerwów, a nie na przykład ograniczenie krążenia krwi?
andy256

1
Czasami mam wrażenie drętwienia i mrowienia i nigdy nie miałem szwów z problemami z krążeniem krwi. Moje mrowienie nie było takie samo, jak gdy mam nogę lub rękę idę spać. Są duże żyły i tętnice wchodzące i wychodzące z ręki, co sugerowałoby, że krążenie krwi jest prawdopodobnie rzadziej powodowane drętwieniem. Brak krążenia krwi zwykle poprawi się w ciągu 1-3 minut po ustąpieniu obszarów przyczyny pod ciśnieniem, podczas gdy moje drętwienie lub mrowienie utrzymują się przez 20-30 minut później. Większość ekspertów wskazuje na nacisk nerwowy jako przyczynę tego rodzaju drętwienia.
Rich Manson

Oczywiście niektórzy eksperci zwracają uwagę, że restrykcyjny przepływ krwi może sprzyjać lekkiemu obrzękowi, powodując chwilowe ucisk nerwów. Prawdopodobnie właśnie dlatego drżenie i zaciskanie pomaga, ale uważam, że najbardziej pomaga mi pozycja ruchoma i ograniczenie spoczywania na obszarze nadgarstka, czyli między dłonią a nadgarstkiem.
Rich Manson

Obecnie stanowisko brzmi, że kompresja nerwów jest przyczyna, a nie potencjalne przyczyny. Ale naprawdę dajesz raport z doświadczenia, prawda?
andy256

Być może wyjaśnienie komentarza może zostać włączone do odpowiedzi?
gschenk

2

Oprócz uchwytów i zamiatania rękojeści (wpływających na kąt nadgarstka), możesz rozważyć dopasowanie roweru (zwłaszcza pozycja przedniego rufy, wysokość kierownicy i długość mostka), które znacznie wpływają na to, jak duży ciężar przyłożysz do dłoni. Ogólnie rzecz biorąc, siedzenie dalej, oparcie kierownicy wyżej i krótszy mostek sprawią, że będziesz mniej obciążać dłonie. Uważaj jednak, ponieważ może to przyłożyć większą wagę do twojego tyłka, który może wtedy być bardzo obolały.

Wyobraź sobie, że pedałujesz tak mocno, że siła twoich stóp w dół jest wystarczająco silna, aby podnieść cały ciężar - wtedy, gdy środek ciężkości jest zrównoważony nad pedałami, dotykasz siedzenia i uchwytów na tyle, aby utrzymać równowagę, a nie za pomocą albo do noszenia ciężaru.

Problem polega na tym, że jeśli nie jesteś naprawdę szybkim kierowcą wychodzącym na 1 lub 2-godzinny obrót, nie możesz pedałować tak długo, więc twoja pupa i dłonie muszą dźwigać ciężar. Właśnie dlatego jeźdźcy długodystansowi podnoszą kierownicę nieco wyżej i zdobywają skórzane siodło.

Uprawiam MTB na długich dystansach. Używam skórzanego siodła Brooks i założyłem aerobary na moim MTB. Chodzi o to, aby aerobary nie jechały szybciej (choć to trochę pomaga na odcinkach dróg), ale miały inną pozycję. Kiedy jakakolwiek część twojej postawy staje się zbyt zmęczona lub bolesna, naprawdę zaczyna cię spowalniać.


Ciekawa myśl, dziękuję za informację!
user1723699,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.