Metalowy sztyca z ramą z włókna węglowego?


12

Czy zaleca się stosowanie metalowego sztycy na ramie z włókna węglowego? Chcę użyć bagażnika montowanego na sztycy na rowerze szosowym (w tym rowerze nie ma zwykłych punktów mocowania bagażnika), ale powiedziano mi, że nie jest to dobry pomysł na sztyce z włókna węglowego. Pomyślałem więc, że dostaję zupełnie nowy metalowy słupek i siodełko i zamieniam słupki w razie potrzeby dojazdów do pracy i rekreacji.

Pytam przede wszystkim dlatego, że słynny Sheldon Brown napisał kiedyś na swojej stronie „Używanie sztycy z włókna węglowego w metalowej ramie lub odwrotnie, stwarza problemy”. ale nie wyjaśniłem dlaczego.

jakieś pomysły?


1
Nie jest to bezpośrednia część mojej odpowiedzi, ale możesz również rozważyć większy siodełko jak Carradice . Problem z zębatką sztycy na sztycy z włókna węglowego dotyczy przypadkowego zmiażdżenia lub wgłębienia rurki za pomocą (zwykle przebudowanych, niezgrabnych) zacisków. Torba montowana siodłowo starannie pozwala uniknąć tych problemów.
lantius

Odpowiedzi:


8

Jest prawdopodobne, że problemem Sheldona była korozja galwaniczna między włóknem węglowym a aluminium. Jest to problem, który dobrze sprawdza się zarówno w branży rowerowej, jak i lotniczej . Zasadniczo w obecności elektrolitu (powietrze morskie, Twój pot) i katody (żywicy zatopionej we włóknie węglowym) anoda (aluminium) skoroduje. W przypadku interfejsu sztyca / seattube korozja zatrzaśnie sztycę na miejscu. W najlepszym wypadku może to bardzo utrudnić zdjęcie sztycy. W najgorszym przypadku rama może być bezużyteczna.

Pierwszą rzeczą do zrobienia jest sprawdzenie, czy rama została zbudowana z aluminiowej wkładki na rurkę podsiodłową. Biorąc pod uwagę, że masz obecnie sztycę z włókna węglowego, jest to mało prawdopodobne, ale złagodziłoby to główny problem.

Jeśli tak nie jest, nadal można podjąć pewne środki ostrożności. Jak zauważa Calfee , anodowanie zapewni pewną ochronę. Również regularne usuwanie i czyszczenie oraz ponowna instalacja za pomocą pasty węglowej może zapobiec nadmiernemu gromadzeniu się.

Po znacznie droższej stronie można również rozważyć tytanową sztycę, która nie powodowałaby korozji.

Nie jestem pewien, w jaki sposób formatowanie w tym artykule jest tak zrujnowane, ale możesz przeczytać więcej w tym technicznym pytaniu i odpowiedziach VeloNews z Lennardem Zinnem .


Czy smarowanie (lekki smar) sztycy jest złym pomysłem, zapobiega zaklinowaniu?
Moab

3
Z tego, co widziałem, producenci zdecydowanie przeciwwskazają stosowanie smaru, oleju lub innych środków smarnych na komponentach węglowych. Ponadto, prawdopodobnie nie pozostawiają smaru na dnie węglowym z powodu problemów z poślizgiem. Alternatywą jest węglowa pasta montażowa, która może nieco pomóc - w rzeczywistości ma na celu wytworzenie tarcia i zmniejszenie poślizgu. O ile wiem, jak bardzo pomaga zapobiegać przywieraniu od korozji galwanicznej, zależy od środowiska i niezliczonych innych czynników.
lantius

Cóż, dzięki, Lantius! Właśnie takiej odpowiedzi szukałem. Podoba mi się również sugestia, którą dał mi przyjaciel - kup inny rower z punktami mocowania bagażnika.
rsecca

2
@rsecca Zgadzam się, że rower z włókna węglowego prawdopodobnie nie będzie najlepiej nadawał się do użytku, który wiąże się z robieniem dużego sprzętu. Kup solidniejszy rower w stylu „tourer”, gdy chcesz dopasować swoje buty.
Mac

Nie można mieć zbyt wielu motocykli, pomimo tego, co może myśleć partner.
RoboKaren,

3

Inną rzeczą do rozważenia, o której nie wspomniał Lantius, jest możliwość, że użycie stojaka zamontowanego na sztycy nawet na metalowej sztycy może być przeciwwskazane w niektórych ramach z włókna węglowego. Jedną rzeczą, którą wiemy o rowerach z włókna węglowego jest to, że są one na ogół wytwarzane z wąskimi tolerancjami dotyczącymi masy i punktów dźwigni, a nawet z metalowym słupkiem twoja rama może nie wytrzymać dodatkowego ciężaru i dźwigni, która może powodować, że bagażnik nie jest obsługiwany. Nie twierdzę, że JEST to problem, tylko że może być, i powinieneś skonsultować się z producentem ramy.


1

Rozwiązałem ten problem za pomocą zębatki mocowanej przez tylną piastę. Nie może wytrzymać tyle ciężaru, co bagażnik na ramie, ale jak zauważyli inni - jeśli przewożę ciężkie rzeczy, używam innego roweru.

Ten stojak działa dla mnie świetnie. Tubus robi niektóre, a są też inne.

Zauważ, że jeszcze nie (pukanie w drewno) musiałem zmienić tylne mieszkanie na tym rowerze i spodziewam się, że będzie to ból (muszę usunąć szpikulec szybkiego zwalniania, aby zdjąć koło). To, moim zdaniem, jedyny minus.


Rozważyłem tę opcję. Sklep rowerowy blisko mnie mówi, że styl stojaka był ich najbardziej popularny w tym roku. Dzięki za napiwek.
rsecca

0

Oprócz zapobiegania zatarciu elementów, zastosowanie mieszanki do łączenia z włóknami (lub uchwytu z włókien, jak to jest znane w handlu) pozwoli na dokręcenie elementów ze zmniejszonym momentem obrotowym. Przestrzeganie określonej wartości momentu obrotowego ma krytyczne znaczenie, aby zapobiec pękaniu delikatnych części z włókien.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.