Czy kiedykolwiek stworzyli rower z przekładniami w piaście zarówno na korbie, jak i kole?


7

Mam rower hybrydowy z 8-biegową przekładnią w piaście. Wybrałem to, ponieważ nie chciałem się martwić, że łańcuch spadnie lub dostosuje przerzutki. To był dość kuloodporny i nie dał mi żadnych problemów. Minusem jest oczywiście to, że mam tylko 8 biegów.

Zastanawiałem się, dlaczego producenci nie zastosują innego mechanizmu przekładni w piaście w korbie? Nawet przy 2 prędkościach przy korbie, które podwoiłyby zakres biegów.

Czy jest jakiś powód, dla którego nikt tego nie zrobił?


1
Podwoiłoby to liczbę biegów, a nie zakres. Musisz użyć drugiej skrzyni biegów z bardzo szerokim odstępem między dwoma biegami, aby naprawdę dać ci znacznie większy zasięg. Na przykład specjalnie do tego przeznaczony jest napęd Schlumpf Moutain Drive o współczynniku 2,5x.
Móż

Zapewniam cię, że łańcuch może zrezygnować. Zwykle nie, jeśli rower jest odpowiednio konserwowany.
Antzi

Odpowiedzi:


10

Jest to niepotrzebne z punktu widzenia zakresu przełożeń i powoduje dodatkową złożoność, jak sądzę. Liczba biegów, liczba różnych biegów i zakres biegów to różne rzeczy. Posiadanie 63 kół zębatych w tym samym zakresie 5,26x, które daje Rohloff, nie stanowi dużej przewagi, chyba że faktycznie zauważysz, że koła zębate Rohloffa są zbyt daleko od siebie oddalone (robi to niewiele osób). Dostajesz złożoną zmianę biegów za niewielką korzyść.

Ludzie wykonali skrzynie biegów w suporcie i korbie (np. Pinion , Schlumpf ). Możesz umieścić je z przekładnią piasty lub przerzutką, jeśli chcesz (w rzeczywistości link Schlumpf przed wprowadzeniem Schlumpf jako partnera dla wewnętrznej piasty przekładni Rohloff), ale dodajesz kolejny poziom złożoności do swojego układ napędowy, który daje jeszcze jeden punkt awarii. Dodaj do tego fakt, że możesz mieć przekładnię CVT lub 14 biegów w wewnętrznej piasty koła zębatego (IGH) i masz więcej unikalnych kombinacji biegów, niż koniecznie musisz zacząć. W swojej propozycji prawdopodobnie dodałeś kilka zbędnych kombinacji. I nie sądzę, że istnieje na to rynek.

Biorąc to pod uwagę, jeśli chcesz zwariować, możesz spróbować pokonać prędkość 63 Sheldona Browna , która łączy IGH z kasetą o wielu prędkościach i przednią przerzutką (*). Ale przy odpowiednim doborze komponentów w dzisiejszych czasach można uzyskać więcej biegów, niż można by wiedzieć, co zrobić z układami napędowymi IGH (za pomocą pojedynczej tarczy, ale można użyć przedniej przerzutki, jeśli chcesz, z odpowiednim napinaczem łańcucha) lub układy napędowe przerzutki (z 1 lub 2 lub 3 lub 4 zębatkami; istnieją przedłużacze do wykonania więcej niż 3 tarcz na potrójnym ).

(edytuj) Problem dotyczy limitów momentu obrotowego na piastach. Rohloff publikuje swoje , stosunek zębatka: zębatka 2,5 dla ciężkich jeźdźców i 1,9 dla większości ludzi. Shimano i SRAM nie, ale wiadomo, że odmawiają serwisowania nadmiernie dokręconych piast. Tak więc możesz włączyć funkcję Schlupf Speed-Drive na Rohloff, aby uzyskać około 4 dodatkowe biegi na najwyższym poziomie (Speed ​​drive 1.6x, odstępy Rohloffa wynoszą 13,5%, log (1.6) / log (1.135) = 3.7).

Możesz połączyć 18-biegową zębnik z 14-biegową przekładnią Rohloff, aby uzyskać 252 biegi w zakresie 33,4x. Ale limit przełożenia Rohloffa oznacza, że ​​przy małym kole 406 miałbyś dolny bieg około 0,8 m .... i najwyższy bieg 26,7 m zabrał cię do 144 km / h przy 90 obr./min. To aktualny rekord prędkości świata (2017).

(*) Na czacie Bicycles.SE opracowałem możliwy do zrealizowania układ napędowy, wykorzystując z półki IGH i przerzutki, a co nie to, że miało ponad 63 prędkości. Niestety nie pamiętam, jakie były komponenty. Ale jeśli naprawdę chcesz, możesz kupić części i złożyć je, aby Twoja propozycja działała.

(edytuj) Być może czterokołowa tarcza z kasetą o 12 prędkościach i piastą SRAM 3x9, zmodyfikowana tak, aby pasowała do kasety o 12 prędkościach.


Można uniknąć ograniczenia momentu obrotowego, używając dostosowanego Rohloffa montowanego w środku, takiego jak Nicolai, a następnie przekładając go na tylne koło. Możesz nawet dopasować Schlumpf do tej samej ramy. Lub, jeśli użyłeś leżącej, możesz połączyć zębnik zamontowany na wysięgniku z zamontowanym pośrodku Rohloffem lub innymi zębatkami zamontowanymi na wale.
armb

Mówiąc poważniej, 8-biegowa piasta i Schlumpf są tańsze niż Rohloff, zwłaszcza jeśli masz już 8-biegową piastę i daje szerszy zasięg. efneo.com/gearbox może być inną opcją, jeśli kiedykolwiek faktycznie wejdzie do produkcji. ( indiegogo.com/projects/3-speed-front-bicykl-gearbox-efneo#/… jest obiecujący, ale jest już bardzo późno.)
armb
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.