Jak zdjąć koła z roweru (nie jest to typowa nakrętka)?


14

Właśnie kupiłem używany rower Kona Roundabout i nie wiem, jak zdemontować koła. Nigdy wcześniej nie widziałem tego połączenia.

To samo połączenie jest na obu przednich i tylnych kołach i jest przymocowane na zdjęciach. Pierwsze dwa po lewej to przednie koło z czarną nasadką i bez niej. Zdjęcie w prawym górnym rogu to tylne koło, a w prawym dolnym rogu - druga strona koła.

Próbowałem użyć kombinacji szczypiec i kluczy, ale wydaje się, że nie drgają. Jakieś pomysły? Czy coś brakuje?

Dzięki!

zdjęcia połączenia koła roweru


1
Potrzebujesz specjalnego klucza. Jak sugeruje Chris H., jest to prawdopodobnie schemat zapięcia bezpieczeństwa, więc nawet klucz do szpilek nie zrobiłby tego bez odrobiny pracy. Ale jeśli masz pod ręką klucz do kołków, możesz wywiercić dwa otwory na kołki, aby usunąć śrubę. Następnie wyrzuć go i zdobądź zwykły szpikulec.
Daniel R Hicks,

Innym podejściem byłoby użycie wybijaka (i młotka) w jednym z wycięć.
Daniel R Hicks,

@DanielRHicks rozpoczęcie wiercenia otworu byłoby trudne, ale kiedy już to zrobisz, klucz do szpilek zrobi to.
Chris H

@ChrisH - Do rozpoczęcia otworów używasz stempla środkowego (kostki lodu).
Daniel R Hicks

Możesz użyć pilnika / młynka, aby złapać nakrętkę kluczem.
krzyski

Odpowiedzi:


16

To jest zatrzask bezpieczeństwa. Powinieneś mieć klucz do dopasowania do roweru. Bez pasującego numeru klucza nie można również uzyskać klucza zastępczego.

Oto zdjęcie kluczowego klucza z 2010 roku. Twój wygląd będzie nieco inny. Numer klucza znajduje się pod czerwoną kroplą, a szpilki do połączenia z nakrętką znajdują się w srebrnej końcówce po prawej stronie. Jak widać, mój jest stary i zniszczony, więc oryginalne założenie breloka nie powiodło się i wywierciłem w nim dziurę.

Jest też inny format, który wygląda jak nakrętka sześciokątna na jednym końcu.

narzędzie z łbem stożkowym


Dziękuję Ci!! Przynajmniej teraz wiem, co to jest i wrócę do sprzedawcy, aby zapytać. Dzięki za pomoc!
user31085,

9
Sprzedawca, który nie ma lub nie zna klucza nasadowego, jest silnym wskaźnikiem kradzieży towarów. Należy uruchomić numer seryjny na BikeIndex.org dla własnej ochrony.
RoboKaren,

@RoboKaren, absolutnie. Mam nadzieję, że sprzedawca właśnie o tym zapomniał - być może po dłuższym nie korzystaniu z roweru. Ale nie jestem optymistą.
Chris H

3

Zwykle używam tej sztuczki do zardzewiałych orzechów w samochodach: użyj odciętego koła za pomocą narzędzia obrotowego. Odcięcie tej nakrętki nie powinno zająć więcej niż 5 minut.

Jeśli masz dostęp do narzędzia, takiego jak narzędzie Dremel lub podobne, uzyskanie zestawu tarcz odcinających będzie kosztować nie więcej niż 5 USD. Piła ręczna trwałaby zbyt długo, ale również wykonalna. Istnieją również szybsze narzędzia tnące, takie jak narzędzia pneumatyczne, które powinny mieć wszystkie sklepy samochodowe.

Tnij ostrożnie, aby nie uszkodzić innych części. Nie musisz przecinać całej nakrętki, aby ją wyciągnąć. Wytnij wystarczająco, aby go osłabić, a następnie użyj dłuta lub ostrego płaskiego śrubokręta, aby go wybić lub użyj szczypiec, aby go wyciągnąć. Nie musisz też ciąć dokładnie na środku. możesz nawet wyciąć ćwierć kąta, usunąć tę część, co wystarczająco osłabiłoby nakrętkę do usunięcia. Chodzi o to, aby osłabić ją na tyle, aby nie była już uczciwa. Aby go usunąć, nie trzeba go całkowicie niszczyć.

Możesz użyć taśmy izolacyjnej do pokrycia osi kilkoma warstwami, aby jeśli uderzy w nią dysk, nie zniszczy go natychmiast.

Pisząc, pomyślałem o innej sztuczce, której używam od czasu do czasu: wywierć całą nakrętkę na boki, wystarczającą do włożenia hartowanego pręta stalowego, takiego jak dobry klucz imbusowy. Po włożeniu możesz zacząć używać dźwigni pręta / klucza, aby obrócić nakrętkę. Możesz również użyć małego ostrego dłuta, aby młotkiem obrócić nakrętkę przez wywiercony otwór / wycięcie. Najpierw należy dobrze nasmarować oś.

Po zakończeniu możesz łatwo znaleźć zwykłą nakrętkę zamienną w sklepie ze sprzętem lub w sklepie rowerowym za bardzo tanią. Wszystko to powinno kosztować o wiele mniej czasu i pieniędzy w porównaniu do uzyskania klucza zastępczego do jego otwarcia.

To ciekawe, że przedstawione koło (i rower) nie jest drogim kołem, ale jest chronione tym projektem.

Mam nadzieję że to pomoże!


3
Nawet tanie tylne koło i kaseta to irytująco droga rzecz do ukradzenia. Dodaj do tego niedogodności związane z byciem bez roweru i koniecznością albo odwiezienia roweru do domu, albo zaryzykuj kradzież całej rzeczy i nie wydaje się to takie dziwne. (Wspominam o możliwości skradzenia całego roweru, ponieważ wiadomo, że złodzieje robią to, wyłączając rower, kradnąc koło w nadziei, że właściciel zostawi go tam na noc, dając mu możliwość odcięcia blokady, gdy mają więcej czasu i wokół jest mniej ludzi.)
David Richerby,

@ David, słyszę cię. Mimo że nie mieszkam w mieście, skradziono mi rower na noc w metrze, a kolejna jego szpikulec przeszedł na kilka lat. Mieszkańcy miast muszą być bardzo zestresowani, ponieważ widziałem wandalizm, jak wspomniałeś. Lepsze zamki i systemy odstraszające, które można stosować w każdym rowerze, zawsze powinny pomóc i nie są trudne do zdobycia. Nie jestem pewien, czy takie specjalne podejście do orzechów jest naprawdę warte kosztów zarówno dla producenta, jak i właściciela. Widziałem, że jest to bardziej akceptowalne, jeśli zastosuje się go do wypożyczonego roweru pozostawionego na ulicy.
người Sàigòn

Mam ten system na moim głównym rowerze od kilku lat (od nowego) i nie było żadnych problemów. Zamykam się w miejscach, w których koła szybkiego zwalniania są czasami kradzione, nawet z blokadami kablowymi, więc jest to użyteczne dodatkowe zabezpieczenie. Drugi koniec jest gładki, więc prawdopodobnie będziesz musiał rozmieścić cały szpikulec - ale to w porządku, nie są drogie. Twój szacunek do cięcia jest prawdopodobnie trochę optymistyczny, chyba że masz znacznie lepszy dremel ode mnie (zmodyfikowałem je na moim drugim rowerze, stal jest dość twarda), ale nie na tyle, by mieć znaczenie ogólne.
Chris H
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.