Utknęła piasta na drodze do przekładni na piaście z wewnętrzną przekładnią


7

Mój rower niedawno został skradziony :( dlatego pożyczyłem rower z wewnętrzną piastą od mojego ojczyma, który działał dobrze do niedawna, kiedy pedały po prostu nie obracały się przy każdym przełączeniu na 5. lub wyższy bieg (ma w sumie 7 Wydaje mi się, że w pewnym momencie nieumyślnie zmieniłem bieg na 5. bieg i z tego, co czuję i wiem, jestem prawie pewien, że piasta koła utknęła na wpół przy wejściu na 5. bieg.

Trudno to wytłumaczyć, ale wydaje się, że motocykl utknął podczas wchodzenia na 5. bieg, a teraz, kiedy go zmniejszam, działa tylko częściowo. Kiedy zwalniam z pedałami, wydaje się, że jest na 5. biegu, ale kiedy mocno naciskam na pedały, idzie na mój wybrany bieg, chociaż nadal wydaje się nieco szkicowy. Kiedy obracam pedały do ​​tyłu, wydaje się, że coś porysowało w piaście. Kiedy idę na 5. bieg lub wyżej, pedały po prostu utkną i nie mogę ich skręcić.

Jak powiedziano, uważam, że sprzęt po prostu utknął częściowo w 5., ale chciałbym wiedzieć, czy mogę to naprawić samodzielnie lub z pomocą ręki? Ja i mój ojczym wiemy coś o praktycznych rzeczach, ale nikt z nas nigdy wcześniej nie zrobił nic z piastą zębatą, chociaż po googlowaniu myślę, że rozumiem.

Mówi, że MicroShift na dźwigni zmiany biegów, ani piasta ani dźwignia zmiany biegów nigdy nie zostały rozebrane, koła zębate działały dobrze wczoraj, aż do popołudnia, kiedy jechałem na badmintona.


Więcej informacji - czy to piasta Shimano Nexus czy Alfine 7? Czy kiedykolwiek miał wymianę oleju? Czy sprawdziłeś wskaźnik drutu zmiany? Powinien znajdować się między dwoma znakami na oknie, gdy znajduje się na najniższym (najcięższym) biegu.
Criggie

Wyjaśniłem nieco tytuł i tagi. Usunąłem również „rower szosowy” z tagów, ponieważ wątpię, czy masz rower szosowy IGH. Jeśli tak, możesz dodać go ponownie.
RoboKaren,

@RoboKaren Zależy, jak interpretuje się rower szosowy .
andy256

1
Nasza definicja znaczników wyjaśnia, że ​​oznacza to głównie motocykle wyścigowe, a nie zwykłe rowery użytkowe, które często mają IGH.
RoboKaren,

Czy możesz zamieścić zdjęcie centrum, pola kliknięć i dźwigni zmiany biegów?
krzyski

Odpowiedzi:


5

Wewnętrzne piasty przekładni są pełne spiczastych końcówek. Tak wygląda piasta Shimano w środku:

Piasta Shimano

Jeśli to Cię nie zniechęca, powinieneś wiedzieć, że Shimano zazwyczaj nie sprzedaje części zamiennych **. Jedyną rzeczą, jaką pozwala ci Shimano, jest wymiana oleju i łożysk. Jeśli piasta jest nadal objęta gwarancją, Shimano zastąpi ją w całości, zamiast próbować naprawić. Jeśli wyłamie się z gwarancji, wtedy Shimano mówi: „Przepraszam, powinieneś był kupić Rohloff”.

** Twój przebieg może się różnić. Jak zauważa krzski, niektórzy dealerzy Shimano w niektórych krajach mogą mieć części zamienne.

Rohloff ma części zamienne, ale Rohloff rzadko się psuje. Oto połączenie jednej osoby z hubem Rohloff :

Rohloff na wynos

Trzy-biegowe piasty wewnętrzne Sturmey Archer są nieco mniej skomplikowane, ale nadal nie rozebrałbym jednego dla Lulza.

Sturmey Archer

Ale zanim stracisz nadzieję, zabierz swój rower do sklepu rowerowego. Może być tak proste, że wrzeciono wskaźnika lub kabel dźwigni zmiany biegów wymagają regulacji. Sheldon Brown ma bardzo dobre instrukcje, jak to zmienić (np. W przypadku Shimano Nexus ), ale musielibyśmy wiedzieć, którą jednostkę miałeś, aby podać ci szczegóły tutaj.

Aktualizacja: Wyjaśniłeś, że masz przerzutkę Microshift, która jest powszechnie stosowana w IGH Shimano. Przed przystąpieniem do naprawy postępuj zgodnie z instrukcjami Sheldona dotyczącymi regulacji. Inną ważną opcją jest udawanie, że twój rower po prostu nie ma tych biegów i życie z nim.


1
+1 Nah, SA huby są fajne. Po prostu nie zgub żadnego sproszkowanego kawałka :-)
andy256

Zaznaczyłem to jako najlepszą odpowiedź, nie sądzę, że będę z tym bałaganem, chyba że w pewnym momencie i tak już go nie będziemy potrzebować.
iBoughtWinrar

1

Na początek: powiedz nam, jaka jest marka i model.

Po drugie: czy ten hub został zdemontowany, serwisowany? Czy to kiedykolwiek działało poprawnie?

To, co stwierdzili @RoboKaren i inni, pierwszą rzeczą jest sprawdzenie regulacji. Sprawdź, czy masz odpowiedni model dźwigni zmiany biegów dla swojego piasty. Na przykład Sram T3 shifter i Sram I3 shifter wyglądają podobnie, ale nie można ich zamieniać.

Oświadczenie, że Shimano nie sprzedaje części zamiennych do IGH, nie jest ogólnie prawdą. Przynajmniej w mojej okolicy niektóre części są dostępne online: Nexus 7 części . Co nie jest dostępne w sprzedaży, może być dostępne dla autoryzowanego serwisu rowerów. (pytanie brzmi, czy opłaca się naprawić taki hub).

Radzę samemu dostosować hub, korzystając z samouczków internetowych. W przypadku niepowodzenia skontaktuj się z lbs, aby dokonać regulacji (sprawdź opinie online, które z lbs specjalizują się w ighs). Z mojego doświadczenia wynika, że ​​taka piasta przymocowana za pomocą funta jest zwykle zbyt droga, w porównaniu do kosztu drugiej ręki lub nawet nowej piasty.

Jeśli powyższa procedura nie przywróci jej do pracy, po prostu potraktuj ją jako zepsuty. Następnie, jeśli znasz praktyczne rzeczy, skorzystaj z instrukcji montażu (dis) i bez obaw otwórz je i spróbuj dowiedzieć się, co różni się od pokazów schematu. Oto instrukcja obsługi Nexusa 7 . Sprawdź stronę 8 i zobacz, jak ważne są małe rzeczy, łatwe do przeoczenia.

I zanim spróbujesz to naprawić. Teraz masz częściowo działający rower. Możesz skończyć z rowerem, na którym nie można jeździć. Zważ to. Możesz najpierw wyszukać używane koło z pracującą piastą, a nawet niższy model (tj. T3, SG-3c itp.).


Dodałem trochę informacji w moim oryginalnym poście
iBoughtWinrar
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.