Skąd mam wiedzieć, czy mój rower może zjechać po schodach, nie uszkadzając go?


10

Chciałbym wiedzieć, czy mój rower wytrzyma zejście po około 15 schodach. (edytuj: zjedź na dół, nie skacz)

W szczególności mam Merida Crossway 100 . Chciałbym jednak wiedzieć, czy istnieje ogólna zasada, której mogę używać w przyszłych rowerach.

Aby wyjaśnic:

  1. Schody, o których mowa, mają wymiary 13 x 30 cm.
  2. Zdaję sobie sprawę, że technika jest również zaangażowana, ale chociaż kości mogą się leczyć, koła nie.

14
„Kości mogą się leczyć, koła nie mogą”: D
zawodnik BSO

3
To nie rower musi sobie z tym poradzić, to ty. Jak wiele pytań: jeśli musisz zadać, odpowiedź brzmi „ nie” . Mnóstwo ludzi, jak mówią reklamy, po prostu to robi .
andy256

3
Prawie każdy rower, w dobrym stanie i ze przyzwoitymi (i niezbyt wąskimi) oponami, może znieść zjazd po umiarkowanym biegu schodów, o ile opony są odpowiednio napompowane, a prędkość jest kontrolowana. Prawdziwe pytanie brzmi, czy możesz zjechać po schodach bez szkody dla Ciebie. Zły upadek, nawet jeśli cię nie zabije ani nie unieruchomi, może łatwo kosztować rachunki medyczne w wysokości 10 000 USD i sprawi, że będziesz leżał w łóżku lub o kulach przez tygodnie.
Daniel R Hicks,

7
Kości mogą się leczyć, ale koła są znacznie szybsze i tańsze w wymianie!
Toby Speight

2
Tak. Twój rower sobie z tym poradzi. jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, obejrzyj Martyn Ashton -Road Bike party - Pytanie brzmi, czy możesz.
mattnz

Odpowiedzi:


14

Nie ma prawdziwego sposobu, aby być całkowicie pewnym, ale spróbować. Cokolwiek innego jest tylko zgadywaniem i nikt nie może być w 100% pewny odpowiedzi: załóżmy, że jest gdzieś maleńka szczelina, o której nikt nie wie i po prostu zdarza się, że dostaniesz wystarczająco dużo stresu podczas jazdy po schodach, a może to spowodować obrażenia. Ale takich rzeczy nie da się przewidzieć.

Ponadto należy wziąć pod uwagę wiele innych czynników, ale nie określasz żadnego z nich. Jakie schody 15 schodów, gdzie każdy stopień ma 1,5 m głębokości i 5 cm wysokości (tak, architekci wymyślają różne rzeczy) jest jak zjeżdżanie z 15 oddzielnych małych krawężników prawie bez żadnego uderzenia. Ale 15 schodów o stopniach głębokości 20 cm i wysokości 15 cm to już coś innego. Nie określasz jednak, w jaki sposób zamierzasz na nich jeździć, ani jakie masz umiejętności. Jeśli jeździsz na nich szybko, unosząc przednie koło, tak aby ledwo ich dotknąć, największy wpływ będzie podczas lądowania na tylnym kole. Który może, ale nie musi, pęknąć, w zależności od jakości obręczy / szprychy / budowy. Lub możesz jeździć na nich bardzo wolno, jak jazda z prędkością 1 km / h przy ciągłym hamowaniu i łagodnym staczaniu się po każdym kroku, więc prawie nie ma żadnego wpływu. Nie chciałbym Nie oczekuj żadnych obrażeń, ale potrzebujesz do tego umiejętności równowagi. Lub możesz po prostu zjechać z prędkością 20 km / h na obu kołach jednocześnie. Następnie geometria schodów w porównaniu z geometrią roweru ma wpływ na to, jak łagodna będzie jazda. Jeśli masz szczęście, każde koło ląduje dokładnie na „nosku” każdego kroku i nawet nie zauważysz, że to schody, bo to będzie jak jazda normalnym zboczem. Jeśli nie będziesz miał szczęścia (zwykle z mojego doświadczenia), będzie trudniej. Nadal doradzam, aby podnieść przednie koło, aby usunąć ostatnie kilka kroków, ponieważ dzięki temu lądowanie jest bardziej miękkie. na szczęście każde koło ląduje dokładnie na „nosie” każdego stopnia i nawet nie zauważysz, że to schody, bo to będzie jak jazda normalnym stokiem. Jeśli nie będziesz miał szczęścia (zwykle z mojego doświadczenia), będzie trudniej. Nadal doradzam, aby podnieść przednie koło, aby usunąć ostatnie kilka kroków, ponieważ dzięki temu lądowanie jest bardziej miękkie. na szczęście każde koło ląduje dokładnie na „nosie” każdego stopnia i nawet nie zauważysz, że to schody, bo to będzie jak jazda normalnym stokiem. Jeśli nie będziesz miał szczęścia (zwykle z mojego doświadczenia), będzie trudniej. Nadal doradzam, aby podnieść przednie koło, aby usunąć ostatnie kilka kroków, ponieważ dzięki temu lądowanie jest bardziej miękkie.

tldr; jest coś więcej niż tylko rower

czy istnieje ogólna zasada, której mogę używać w swoich przyszłych rowerach?

Nie ma twardej zasady, ale: jeśli rower jest przystosowany do terenu, który w przybliżeniu pasuje do schodów, na które celujesz, to powinien poradzić sobie z tymi schodami. Maszyna zjazdowa o wartości 10000 $ powinna być w stanie poradzić sobie z dowolnymi 15 schodami bez problemu, ponieważ jest przeznaczona do radzenia sobie z znacznie silniejszym uderzeniem. Nie wziąłbym jednak 200 USD BSO ze schodów.

Wygląda na to, że Twój konkretny rower to hybrydowy celownik „cross”, cokolwiek to może być, ale nie wydaje się, że celuje w trudniejszy teren. Nie mam doświadczenia z marką ani z jakością, więc nie mam pojęcia, jak solidna. Z wyglądu i specyfikacji, a jeśli jest w dobrych warunkach, zaryzykuję i zjeżdżam po schodach bez problemu, ale to tylko ja, nie wierz mi na słowo. A może najpierw spróbuj schodów o długości 5 kroków: jeśli wystąpią uszkodzenia, będzie mniej. Jak powiedziano wcześniej: ostatecznie jedynym sposobem, aby się upewnić, jest wypróbowanie.


Na podstawie twojego komentarza i drugiego uniknę próbowania z moim obecnym motocyklem. Dzięki za pomoc.
HanMah,

2
Merida nie jest marką bez nazwy, powinienem oczekiwać przyzwoitej jakości.
gschenk,

9

Chciałem dodać więcej informacji, ponieważ jestem zjazdowcem i sporo jeździłem na rowerze i parkułem.

Rower prawdopodobnie poradzi sobie ze schodami, ale niektóre komponenty na pewno ucierpią (zestaw słuchawkowy, piasty, felgi, szprychy i widelec). W zależności od jakości ramy i materiału rama może się zepsuć.

To powiedziawszy, po rozbiciu dwóch tanich ramek, zajmuje sporo nadużyć, zanim faktycznie się zepsuje. Koła są znacznie bardziej narażone na eksplozję przed tym, co spowodowałoby powstanie rośliny czołowej, tj. Poważnej pierwszej awarii głowy.

Jak wspomniano inni, radzę zaopatrzyć się w odpowiedni rower górski uliczny / brud, jeśli chcesz to zrobić i dalej (luki, szyny, 180s) ...

Rozważ noszenie kasku, jeśli poważnie się w to wpakujesz.


czy zdarza ci się wiedzieć, czy mój rower może w szczególności zjechać po schodach?
HanMah,

@stanislasdrg Dobra odpowiedź - witamy w SE Bicycles!
Criggie

@ HanMah Cóż, moim zadaniem nie jest powiedzieć, zrób to lub nie rób tego. Masz wszystkie informacje, aby wyrazić swoją opinię na ten temat, niech chodzi o ryzyko i uszkodzenie roweru. Osobiście stosuję mantrę „jeśli masz zamiar zrobić coś niebezpiecznego, zminimalizuj ryzyko”. Oznacza to, że wyposaż się dobrze i użyj odpowiednich narzędzi, w tym przypadku odpowiedniego roweru.
Stanislasdrg Przywróć Monikę

1
Komponenty wysokiej jakości są zaskakująco odporne. Gdy Martyn Ashton nakręciła Road Bike Party , jedynym uszkodzeniem roweru (zgodnie z filmem z wypisów ) była jedna pęknięta dętka oraz kilka wiórów i zadrapań po odpadnięciu.
David Richerby,

5

Ta odpowiedź była oparta na wstępnym pytaniu przed edycją i miała oznaczać przeskakiwanie po schodach i lądowanie

Tylko nie skacz po schodach, a twój rower będzie w porządku.

To znacznie więcej techniki i umiejętności, niż jaki model roweru masz.

Jeśli i tak to zrobisz, zacznij od małych. Ćwicz z dala od innych ludzi. Sugeruję, abyś spróbował skakać przez pęknięcia lub kredowe linie na chodniku / chodniku. Zapewnia to bezpieczne lądowanie, nawet jeśli się nie uda.

Następnie pracuj do małych kamyków i skał na betonie. Twoim celem jest usunięcie ich za pomocą obu kół. Jeśli nie możesz tego zejść, schody są na wyciągnięcie ręki. Zmień się na cegłę, jeśli chcesz wyzwanie.

Gdy już zdołasz ułożyć rower na czymś, przejdź do kropli. Prosty krawężnik to dobry początek.

Oto wizualna reprezentacja tego, do czego musisz być zdolny, aby przejść 10 kroków. (Użyłem 10, ponieważ lepiej pasuje do obrazu)

Oryginalna treść Uwaga rower jest skalowany na podstawie wysokości stopnia i kół 700c / 29 ".

Zakładając, że są to stopnie o standardowej wielkości, wówczas mają wysokość około 20 cm i głębokość około 25 cm. Schody zewnętrzne mają większą wariancję z głębszymi ozdobnymi, ale ogólnie wszystkie mają bardzo podobne wysokości.

Musisz więc podnieść rower w powietrze na najwyższym stopniu i przejechać łącznie 2,5 metra na 10 stopniach lub 3,75 metra na 15 stopniach, zanim ponownie dotkniesz ziemi. A jeśli się nie uda, sam wylądujesz na schodach, a potem będziesz wypchany.

Musisz mieć wystarczającą prędkość do przodu, aby twój czas antenowy był wystarczający, aby przenieść cię przez lukę X bez dotykania ziemi. Nie myśl, że wysokość Y zrekompensuje krótki X - to tak nie działa.

Wreszcie, musisz także mieć możliwość kontrolowania motocykla spadającego z wysokości Y na twardą nawierzchnię. Jest to trudniejsze do przećwiczenia, ale spróbuj zwinąć się na boki na krawężniku i stanąć na bieżni, a następnie skoczyć w bok. Im większe lądowanie, tym łatwiej jest złamać siebie i swój rower.

Inne przemyślenia

Przekonasz się, że zatrzaskowe pedały lub zaczepy na palce mogą to ułatwić, ponieważ utrzymają rower na nogach, gdy nie będą na ziemi.

Czynniki bezpieczeństwa

  1. Często sprawdzaj swój rower. To ciężkie nadużycie może zepsuć szprychy, nieprawdziwe koła, pęknąć ramy i poluzować śruby. Trudne lądowania są złe dla roweru. Potrójnie, więc jeśli go ugryziesz (lub „spieprzysz lądowanie”)

  2. Podczas ćwiczeń trzymaj się z daleka od ludzi, ale nie rób tego sam. Poproś znajomego, który może pomóc, jeśli dojdziesz do żalu.

  3. Po prostu załóż hełm. Nawet Evel Knievel nosił taki.

Z wielu źródeł w Internecie

Ostateczne powiedzenie

Nie zrobiłbym tego Ja też nie polecam.


1
Nadal będę nosić hełm, nie mam życzenia śmierci. Jednak na podstawie twojego komentarza unikam schodów, dopóki nie dostanę roweru bardziej odpowiedniego do takich rzeczy. Dziękuję za pomoc
HanMah,

7
Widzę, że to ty dodałeś tag „skaczący” ... co sprawiło, że pomyślałeś, że OP mówił o zeskoczeniu? Określają one konkretnie wielkość każdego kroku. Wydaje mi się oczywiste, że rozmawiali o zjeździe.
Zawodnik BSO

@BSOrider tak, nastąpiła zmiana między moją odpowiedzią a informacją o „zjeżdżaniu”.
Criggie

1

Codziennie jeżdżę po schodach, bo jestem leniwy, a tam, gdzie parkuję, rower ma schody. Jeżdżę na niedrogim rowerze górskim i radzi sobie bez obaw. Jedyne chwile, kiedy zszedłem, były z mojej winy. Robię siedem kroków.

Schodzenie w dół jest znacznie łatwiejsze niż w górę, ponieważ jest to tylko kwestia równowagi. Wchodzenie w górę jest nieco trudniejsze, musisz odpowiednio ustawić się w linii, a następnie pociągnąć trochę kółka, aby przednie koło nie miało wpływu na pierwszy lub dwa stopnie, dopóki nie znajdzie się pod właściwym kątem, gdy uderzy tylne koło, a następnie moc za jednym zamachem. Po drodze nie rób bałaganu i utrzymuj ciężar na plecach.

Nie zgadzam się z odpowiedzią nakazującą noszenie klipsów, być może będziesz musiał rzucić się w pośpiechu (wiem to z doświadczenia, moje kroki są wąskie i nie mam poręczy ochronnych), lepiej mieć stopy wolne.

O ile wiem, możesz zjechać prawie na każdy rower z odpowiednio napompowanymi oponami i odrobiną zdrowego rozsądku, ale mój rower górski 29'er robi to lepiej niż 26-calowy mojej żony, więc rozmiar koła ma znaczenie.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.