Jak zgiąć kierownicę, aby ją dostosować?


10

Tutaj w moim kraju trudno jest uzyskać pewne rodzaje kierownic, ale łatwo jest uzyskać płaskie i pionowe kierownice typu górskiego i standardowe typy kierownic.

Sprawdzam więc, czy możliwe jest celowe zgięcie prostej kierownicy, aby uzyskać inny kształt.

Czy można tego dokonać za pomocą popularnych narzędzi kupionych w sklepie? Jeśli nie, mogę zabrać go do warsztatu obróbki metali i tam go zgiąć? Czy to będzie bezpieczne?

W szczególności chciałbym zmienić prostą kierownicę w kształcie rogacza.

Chciałbym to zrobić na aluminium, ale nie jestem pewien, czy gotowy kierownicę można zgiąć.

Drugą opcją jest wykonanie kierownicy ze stalowej rury, którą można łatwo kupić lokalnie. Jednak aby zainstalować go na podkładkach rowerowych, konieczne będzie uzupełnienie „wybrzuszenia”, które kierownica ma w obszarze zacisku.

Obecnie skonfigurowałem swój rower z krótkim prostym dopasowaniem kierownicy z końcówkami kierownicy i działa całkiem dobrze dla moich celów, ale chciałbym mieć zaokrągloną krzywą zamiast ostrego kąta, jaki mają końcówki kierownicy i kierownicy.

Obecnie nie mam środków na samodzielne kupowanie gotowego bullhorna przez Internet, ale gdybym miał, kłopoty z wysyłką, podatkami celnymi i innymi irytacjami sprawiły, że zastanawiałem się, czy stworzenie własnego jest możliwe.


1
Mieszkam też w trudnym kraju, ale Evans w Wielkiej Brytanii wyśle ​​tu i do Hondurasu. To może być twój najlepszy zakład.
alex

4
Ktoś zanegował prawie wszystkie odpowiedzi - ciekawe, dlaczego.
Batman

1
Myślę, że lepiej spawać niż zginać. Gięcie rurki jest trudne, a pozyskiwanie rurki poddanej obróbce cieplnej do gięcia będzie również trudne (nawet jeśli ją znajdziesz, producenci często nie lubią sprzedawać jej niecertyfikowanym nabywcom, ponieważ tak łatwo ją zepsuć). Koszt długości 6m lub 8m jest prawdopodobnie wyższy niż koszt gotowego zestawu prętów, ale tyle potrzebujesz na rzeczy, które nieuchronnie zrobisz.
Móż

@ Móż Spawanie to kolejny niezbyt dobry pomysł - aby wykonać takie zadanie, trzeba być wykwalifikowanym w spawaniu aluminiowym, a spoinę należy zbadać.
Crowley

@Crowley Myślałem, że to dość oczywiste. W końcu mówimy o istotnym, krytycznym dla bezpieczeństwa komponencie. I poleciłbym stal zamiast aluminium na kierownicę DIY, ponieważ jest to nieco bardziej wybaczające błędy, szczególnie gdy OP mówi o użyciu ogólnie dostępnej tuby zamiast zwykłego materiału kierownicy.
Móż

Odpowiedzi:


18

Nie! Nie rób tego!

Z pewnością nie z prętami aluminiowymi / stopowymi. Każde zgięcie powoduje naprężenie wewnętrznej struktury metalu, osłabiając go. Nawet w warsztacie metalowym wątpiłbym w bezpieczeństwo produktu. Zawahałem się powiedzieć produkt końcowy, ponieważ wynik może być ... końcowy . Dla Ciebie.

Nawet z prętami stalowymi nie zrobiłbym tego. W przypadku prętów stalowych lekko je zginaliśmy, aby uzyskać preferowany kształt. Ale grubość ścianek prętów stalowych jest obecnie tak niska, że ​​nie poleciłbym nawet lekkiego zgięcia. Przy tak niskiej grubości ścianki prawie żadna ilość wyżarzania lub innej obróbki nie przywróci pełnej wytrzymałości.

Inną rzeczą, o której wspominasz, jest zwykła rura. Ponieważ nie jest to stal o wysokiej wytrzymałości (będzie to zwykła stal węglowa), aby była wystarczająco mocna, będzie miała grube ściany i będzie ciężka .


1
Tak, odkładając na bok potrzebę giętarek do rur i ucząc się, jak ich używać do gięcia cienkościennych rur, OP musiałby odpowiednio wyżarzać istniejące pręty aluminiowe przed przystąpieniem do pracy nad nimi.
Glenn Stevens

2
Po wygięciu w przeszłości rurki aluminiowej (słup namiotu) mogę się tylko z tobą zgodzić. Nawet przy swobodnym przyłożeniu ciepła do obszaru zgięcia widoczne było uszkodzenie zewnętrznej strony zgięcia. Zimno po prostu pękło. Ryzyko może być do zaakceptowania, jeśli wykona je warsztat metalowy, który ma doświadczenie w gięciu aluminium do prac konstrukcyjnych, ale byłoby to znacznie droższe niż wysyłka międzynarodowa.
Chris H

12

Nie polecałbym gięcia kierownicy - jeśli kierownica się zepsuje (co jest bardziej prawdopodobne z powodu obciążeń, które na nią przykładasz), prawdopodobnie stracisz zęby lub gorzej. Nie znam twoich umiejętności posługiwania się metalem, więc prawdopodobnie nie zasugerowałbym również zgiętej rurki.

Jeśli naprawdę chcesz megafonu i chcesz go zrobić sam, najlepszym rozwiązaniem jest prawdopodobnie zakup zestawu pasków zrzutu i cięcie kropli, aby uzyskać kształt megafonu. Jest to prawdopodobnie bezpieczniejsze. Możesz potrzebować innego trzpienia (pręty drogowe i pręty proste na ogół nie mają tej samej średnicy zacisku. Możesz to zrobić, przecinając je za pomocą piły do ​​metalu z odpowiednim ostrzem, papierem ściernym i sukinsynem lub drobniejszym pilnikiem; chyba przecinak do rur też by działał, ale jest mniej prawdopodobne, że będziesz mieć dostęp do tego, z którego możesz skorzystać (maluchy, które większość ludzi ma w domu, czyli 10 dolców w zajezdni, są za małe). Nie zrobiłbym tego na włóknie węglowym pręty, ale widziałem to często na prętach aluminiowych i stalowych (szczególnie wśród hipsterów z ograniczonym budżetem; większość z nich wciąż żyje, reszta miała wypadki z brodą, flanelą i okularami ...).

z wikipedii na https://en.wikipedia.org/wiki/Bicykl_kierunkowy Zdjęcie przekonwertowanych upuszczanych pasków z Wikipedii

Prawdopodobnie będziesz jednak musiał złapać kilka nowych dźwigni hamulca i dźwigni zmiany biegów (nie przeszkadza mi włączanie dźwigni zmiany biegów; dźwignie hamulca nie są tak bardzo; średnice przyczepności również ogólnie nie pasują).

Osobiście, gdybym chciał bullhorny, kupiłbym je. Są miejsca, w których można tanio wypożyczyć rower, ale coś, co wymaga znacznej ilości stresu, np. Kierownica (np. Przy gwałtownym przyspieszaniu pociągasz go), nie bałbym się tego.


1
Jaka jest rzeczywista różnica między bullhorn a paskiem drop-n-flip? Starsze listwy opadające miały znacznie dłuższe kaptury, więc są dobrym kandydatem do przycinania.
Criggie

1
@ Criggie - Chyba nie aż tak bardzo - kąt zgięcia jest nieco ostrzejszy na prawdziwym bullhorn w porównaniu do łuku na drążku. Sztaba bullhorn sprzedawana jako bullhorn jest prawdopodobnie lepiej testowana niż bullhorn. Drążek do krojenia i odchylania, nie tyle (wątpię, by którykolwiek producent testował swoje pręty podczas cięcia, z wyjątkiem niektórych z tych, którzy sprzedają zamki na uchwytach, które wymagają ostrożnego cięcia pręta). W zależności od wyciętego paska upuszczania, możesz poczuć się dziwnie w miejscu, w którym byś go pociął.
Batman

1
Porównaj typowego bullhorna z typowym drążkiem i spójrz z boku.
Batman

Upuszczane paski, do których mam tutaj dostęp, mają bardzo krótkie płaskie, więc po odcięciu i przerzuceniu miałyby bardzo krótką długość na odcinku idącym prosto do przodu, pozostawiając niewiele miejsca na wsparcie + elementy sterujące. Próbowałem paska typu flip + cut na fixie znajomego. Dla niego wszystko w porządku, ponieważ jego rower nie ma dźwigni zmiany biegów ani hamulców. Bullhorny, które widziałem osobiście na innych motocyklach, mają dość długą rurkę w części idącej prosto do przodu.
Jahaziel

11

Bezpieczne wykonanie z aluminium nie jest proste ani minimalne pod względem wyposażenia, albo go modyfikuje, albo robi od zera. Ale jeśli chcesz zrobić z tego hobby, możesz to zrobić bezpiecznie ze stali w bardzo minimalnym sprzęcie.

Oto link do książki należącej do domeny publicznej, zwanej zwykle „naprawą roweru 1896”. Jest to książka naprawcza w amerykańskim sklepie rowerowym sprzed 120 lat, kiedy to rozróżnienie między producentem a sklepem serwisowym na poziomie konsumenckim nie było takie, jakie znamy teraz. Istnieje teoria i instrukcje, jak wytwarzać wiele części roweru z wykorzystaniem technologii tamtych czasów. Strona 115 pokazuje sposób gięcia prętów za pomocą prostej, starannie wykonanej formy z twardego drewna. Zwróć uwagę, że rodzaj drewna, o którym mówią, nie jest obecnie tak łatwo dostępny, ale istnieje.

Upewnij się, że wybierasz rurki stalowe, które pomieszczą żądany rodzaj sterowania. Jeśli chcesz, aby wyglądało to jak tradycyjny bullhorn, używają drążka poprzecznego OD dla (23,8 mm lub 15/16 ") do rzeczy takich jak uchwyty gąsienic i dźwignie poprzeczne. Ale jeśli chcesz uruchomić trzy dźwignie, musisz zrobić upewnij się, że identyfikator rury jest odpowiedni dla tych, które chcesz, co może obejmować przeskakiwanie przez niektóre obręcze, ponieważ wszystkie są wykonane z pręta aluminiowego lub węglowego o większej grubości ścianki, niż prawdopodobnie będziesz pracować ze stalą. 15/16 " rurki istnieją, ale nie jest to jeden z bardzo popularnych rozmiarów. Zwłaszcza jeśli nie masz hamulców, możesz po prostu zdecydować się na użycie rurki 22,2 mm (7/8 "), ponieważ jest to znacznie bardziej powszechne, mniejsza średnica zewnętrzna ułatwi pracę, a także łatwiej będzie wykonać zacisk trzpienia shim używając kawałka 25.

Zostawię ci to, aby dowiedzieć się, czego potrzebujesz od stalowych rurek pod względem bezpieczeństwa, wykonalności i dostępności, ale nie trzeba dodawać, że musisz poprawnie wszystkie trzy punkty.


1
Nie jestem przekonany, że można zginać przyzwoite pręty bez wewnętrznego trzpienia. Próbowałem, a nawet zgięcie pod kątem 30 stopni było niemożliwe bez marszczenia rurki. Myślę, że trzeba podgrzać i wygiąć stal miękką, tak myślę, ciepło i hartowanie w celu stwardnienia.
Móż

2
@Moz - Tak, potrzebujesz wewnętrznego trzpienia, ale jest to dość łatwe do zrobienia. Następna strona zawiera wiersz „Rurki wygięte w tym urządzeniu są najpierw wypełnione kalafonią”. Obecnie używamy zwykle cerrobendu, piasku, zamarzniętej wody, sprężyn lub wewnętrznych trzpieni kulowych lub tarczowych, o których wspomniałeś. Albo oryginalna utwardzona smoła lub kalafonia nadal działają! Wszystko, co sprawia, że ​​pusta rura zachowuje się jak solidny pręt podczas zginania.
johannes

2
@johannes moje doświadczenie z płynnymi wypełniaczami to wybrzuszenia i zmarszczki - i myślę, że większość ludzi miałaby problem z wykonaniem właściwego giętarki do trzpieni. Książka jest bardzo dobra, ale pamiętaj, że została napisana, gdy rekord godziny na świecie był poniżej 30 kilometrów, a średnia wysokość dorosłego mężczyzny europejskiego wynosiła poniżej 170 cm.
Móż

Jeśli możesz uzyskać wewnętrzną sprężynę zginającą o odpowiedniej średnicy, możesz jej uniknąć (co nie jest do końca zaleceniem).
Chris H

4

Czy mógłbyś sam go zgiąć? Prawdopodobnie… ale niepoprawnie utraci integralność strukturalną. To może wydawać się w porządku, ale może zawieść katastrofalnie pod obciążeniem. Bez użycia giętarki do rur materiał prawdopodobnie marszczy się, co może potencjalnie prowadzić do pęknięć naprężeniowych i doprowadzić do awarii.

Aby zrobić to poprawnie lub zlecić to sklepowi, potrzebujesz stalowych rur i odpowiedniego giętarki do rur. Możesz być w stanie użyć wcześniej istniejącego paska, ale obawiam się, że osłabiłoby to strukturę. W żadnym wypadku nie jestem ekspertem, to tylko moje 2 centy.

Wiele motocykli i helikopterów ma paski wykonane na zamówienie lub samodzielnie, musi być wykonane poprawnie, aby było bezpieczne, ale można to zrobić.

Nie wiem wystarczająco dużo o aluminium, aby odpowiedzieć na tę część, ale bałbym się, że materiał nie przejdzie dobrze do drugiego kształtu.


Indywidualny świat motocykli był rzeczywiście moją inspiracją, jednak zwykle nie mają oni tak dużej wagi, jak rowerzyści.
Jahaziel

0

Rury stalowe i aluminiowe są rutynowo gięte za pomocą nici poza rurką. Kawałek przewodu ma jednolitą średnicę, podczas gdy większość kierownic, które widziałem, mają większą średnicę w punkcie, w którym zaciskają się na trzonku, więc może być konieczne nadrobienie różnicy za pomocą podkładki dopasowanej do rurki, ale z mało miejsca (1/8 "lub mniej więcej), aby po dokręceniu trzpienia podkładka miała miejsce do zaciśnięcia. Do podkładki można użyć kawałka rurki.


3
Cześć Alan i witaj na stronie! Zalecamy wszystkim nowym użytkownikom skorzystanie z przewodnika, aby uzyskać jak najwięcej ze strony, a ponieważ zechciałeś udzielić odpowiedzi, przeczytanie, jak odpowiedzieć, nie zaszkodzi . Jeśli chodzi o twoją odpowiedź, przewód elektryczny ma być zgięty po zainstalowaniu, ale jestem sceptyczny co do zginania kierownicy w ten sam sposób; kierownice mają inną metalurgię, ponieważ mają być lekkie, sztywne i mocne. Oczywiście ktoś może spróbować użyć kierownicy wykonanej z przewodu;) Znowu witamy.
rclocher3

1
Dobry pomysł, ale potrafię zgiąć dłonią nowoczesny przewód, więc to nie do roboty. Dodatkowo jest ciężki i ma metryczną średnicę, podczas gdy zaciski i uchwyty kierownicy oraz dźwignie hamulca / zmiany biegów oczekują montażu na prętach 1 ".
Criggie

2
@ Criggie Podejrzewam, że imperium ma kanał w rozmiarach imperialnych.
Móż

Powinienem wyjaśnić - uchwyty miałyby średnicę zewnętrzną 1 ", podczas gdy rury są mierzone na ich średnicy wewnętrznej z grubością ścianki jako oddzielny pomiar. Zatem 1 cal może nie być równy 1 calowi. Również 25,0 mm nie jest wystarczająco blisko 1 cala, aby zmieścić właściwie bez podkładu
Criggie

1
Przewód może być odpowiedni do etapów prototypowania, ale nie zdalnie do rzeczywistego użytku. Zbudowałem regały z rurek, które były zaskakująco odporne, ale w rzeczywistości materiał nie ma wytrzymałości do zastosowań konstrukcyjnych.
Jahaziel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.