75-letni nowy jeździec potrzebuje porady


11

Właśnie uczę się jeździć po 30-letniej przerwie. Jestem fizycznie w bardzo dobrej formie, więc mam dobre napięcie mięśniowe, ale moja równowaga jest pobieżna. Od razu czuję się dobrze, ale kiedy zwalniam, bardzo chwieję się. Czy masz jakieś porady, jak lepiej obsługiwać mój rower hybrydowy w ciasnych przestrzeniach lub kiedy muszę zwolnić? Wielkie dzięki.


5
Brzmi jak technika. Spróbuj zwisać jedną lub więcej stóp nieco wcześniej podczas zatrzymywania i hamuj mocniej, aby okres powolnego toczenia był krótszy. Witamy ponownie w jeździe!
Criggie

7
W ten sam sposób dojdziesz do Carnegie Hall - ćwicz, ćwicz, ćwicz. Jednak poproś kilku innych rowerzystów, aby obserwowali twój „styl” i postawę, aby zobaczyć, czy jest coś oczywistego, że robisz źle, lub czy jest problem z dopasowaniem roweru. Jednym z powszechnych problemów jest zbyt wysokie lub zbyt niskie siedzenie. Do nauki potrzebujesz trochę mniejszej niż „właściwej” wysokości jazdy, ale niewiele.
Daniel R Hicks,

1
Jest to jeden przypadek, w którym „rower babci” jest dobrym pomysłem - niskie krokowe, zrelaksowana geometria, pochylona kierownica sprawiają, że jazda rowerem jest łatwa i bezpieczna.
Móż

Mam rower składany i jest dość niespokojny - czy twój rower to zwykła hybryda z płaską kierownicą?
Criggie

Odpowiedzi:


9

Istnieją trzy typowe przyczyny nieprawidłowego sterowania przy niskiej prędkości.

  • Możliwą przyczyną, ale najmniej prawdopodobną, jest to, że trzon głowy jest zbyt ciasny. Gdy nie jeździsz na rowerze, spróbuj obrócić kierownicę. Jeśli ruch wydaje się „nierówny”, wymaga korekty.

  • Jeździsz na rowerze o bardziej agresywnej geometrii niż jesteśmy przyzwyczajeni. Możesz wypożyczyć rower na zakupy (taki z pionową pozycją jazdy i koszem z przodu), aby sprawdzić, czy łatwiej jest kontrolować. W takim przypadku więcej ćwiczeń na własnym rowerze powinno rozwiązać ten problem. Tymczasem, jak powiedziała Criggie, postaraj się zatrzymać szybciej, abyś spędzał mniej czasu przy niskiej prędkości.

  • Brak praktyki. Jeśli dwie pierwsze sugestie nie pomogą, rozwiązaniem jest po prostu więcej praktyki.

Dbać.


być może także szybkość odruchów?
Móż

2
@ Móż Ok, żebyś powiedział, młody koleś! Ale poważnie, ponieważ twierdzi, że jest wysportowana, a reakcje na równowagę są autonomiczne, spodziewam się, że po prostu potrzebuje praktyki, aby dostroić je do swojego nowego motocykla.
andy256

1
Samostabilizująca się właściwość roweru zmniejsza się również przy niższych prędkościach, co wymaga większego wkładu ze strony kierowcy.
Rider_X

1
@Rider_X Tak, właśnie dlatego sugestia Criggie dotycząca spowolnienia jest szybsza. Jeśli potrafisz zrozumieć znaczenie tego skomplikowanego angielskiego. Analizuj trzy razy, aby uzyskać alternatywne znaczenia :-)
andy256,

@ andy256 - mój punkt widzenia był mniej zbliżony, ponieważ fizyka działa przeciwko równoważeniu niskiej prędkości. Osobiście miło jest wiedzieć, że nie jestem niekompetentny i że zadanie jest po prostu trudniejsze.
Rider_X

7

Mam 68 lat - jestem kilka lat młodsza. Zacząłem jeździć na rowerze 6 miesięcy temu po blisko 50-letniej przerwie. Mam łagodne stwardnienie rozsiane i problem z równowagą. Jak wspomnieli Andy i inni - ćwicz, ćwicz. Problem równowagi zniknie - stanie się automatyczny i nigdy o tym nie pomyślisz.

Gdy zaczynałem od nowa, miałem szczęście natknąć się na duży hybrydowy rower komfortowy - Specialized Crossroads Elite około 2010 roku. Kosztowało mnie to wszystko 40,00 USD. Ma duże opony hybrydowe 700c x 40. Jest to stosunkowo ciężki rower, ale bardzo stabilny. Ma przednie zawieszenie, więc pokonywanie nierówności nie jest przenoszone na system równowagi. Po 6 miesiącach jestem teraz na etapie, w którym jest naprawdę zbyt wolny. Kupiłem więc kolejną hybrydę - metro Shogun. Nie ma zawieszenia. Trochę czasu zajęło mi przyzwyczajenie się do braku zawieszenia - nadal wolę Specialized.

Jestem jednak na etapie sprzedaży Shoguna i kupienia płaskiego roweru szosowego. (Aby przejść szybciej)

Nie będę jednak sprzedawał specjalistycznych - lubię jeździć - jest tak wygodny i stabilny.

Po prostu lubię jeździć na rowerze. Poza tym straciłem 15 kilogramów (30 funtów) od rozpoczęcia jazdy na rowerze, więc lekarz jest szczęśliwym chaperem.


1
Imponująca utrata masy ciała, dobra robota.
Kilisi

2

Oprócz doskonałej odpowiedzi od andy. Zarówno oczy, jak i uszy mogą wpływać na równowagę. Jeśli masz jakiekolwiek ich pogorszenie, jest to możliwa przyczyna. Równowaga jest złożonym, w większości mimowolnym układem, każde pogorszenie w dowolnej jego części może powodować problemy, ale wzrok i ucho wewnętrzne są głównymi kontrolerami.

Podczas gdy praktyka może w pewnym stopniu złagodzić, nie jest to coś, co można naprawić, w rzeczywistości zwykle się pogarsza.

NIE jestem żadnym lekarzem.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.