Co to jest wąska szeroka tarcza i jakie są jej zalety i wady?


29

Co to jest wąski szeroki łańcuch i jakie są jego zalety i wady?

Czy wymagana jest również specjalna tarcza lub kaseta?


3
Myślę, że powinieneś cofnąć tę edycję. Teraz w tytule nie ma nic, co wskazuje, że mówisz o układzie napędowym. Na pierwszy rzut oka myślałem, że mówisz o siodłach.
zawodnik BSO,

Wygląda na to, że ktoś już go edytował.
Mark W

Odpowiedzi:


56

Prawdopodobnie myślisz o wąsko-szerokich tarczach :

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Nowoczesne łańcuchy mają wewnętrzne i zewnętrzne ogniwa. W konwencjonalnej tarczy wszystkie zęby mają tę samą szerokość, a zatem muszą być wystarczająco wąskie, aby pasowały do ​​wewnętrznych ogniw łańcucha. Oznacza to, że jest wystarczająco dużo miejsca, aby łańcuch mógł poruszać się nieco z boku na bok na tarczy, co może spowodować jej odpadnięcie.

Historycznie nie stanowiło to większego problemu, ponieważ w motocyklach z przekładnią przednia klatka przerzutki ma tendencję do zatrzymywania jej przed wypadnięciem, a w rowerach jednobiegowych nie ma luzu łańcucha ani zmiany biegów z tyłu, aby spowodować opadanie łańcucha.

Gdy jednak zdejmiesz przednią przerzutkę, ale utrzymasz przerzutkę tylną (jak to się często zdarza w przypadku konfiguracji z pojedynczym pierścieniem), upuszczenie łańcucha staje się większym problemem. Może się to zdarzyć podczas zmiany biegów na kasecie lub gdy nierówność powoduje chwilowe poluzowanie łańcucha.

Wąskie szerokie tarcze mają naprzemiennie wąskie i szerokie zęby, które pasują odpowiednio do wewnętrznych i zewnętrznych ogniw. To sprawia, że ​​łańcuch jest bardziej bezpieczny na tarczy i mniej prawdopodobne, że spadnie.

Wąski szeroki pierścień jest konieczny tylko wtedy, gdy masz pojedynczą tarczę z przodu i tylną przerzutkę. W ogóle nie będą działać, jeśli masz więcej niż jedną tarczę z przodu, ponieważ nie będziesz w stanie zmienić biegu. Nie potrzebujesz specjalnej kasety, ale możesz skorzystać ze sprzężonej tylnej przerzutki (szczególnie w MTB), która zapobiega luzowaniu łańcucha na wyboistym terenie.

Dobrze znaną alternatywą dla wąsko-szerokiego pierścienia jest prowadnica łańcucha , która zachowuje się trochę jak przednia przerzutka, zapobiegając wypadnięciu łańcucha:

wprowadź opis zdjęcia tutaj


2
Rzeczywiście jestem. Słyszałem, że termin „wąska szeroka” rzucany jest wokół i zakładałem, że odnosi się do typu łańcucha. Dzięki za pouczającą odpowiedź.
Mark W

Niezła odpowiedź. Na tym ostatnim zdjęciu wygląda, jakby prowadnica łańcucha była zamontowana na stałym lub jednobiegowym układzie napędowym - czy prowadnica jest naprawdę niezbędna na tych, ponieważ łańcuch ma znacznie zmniejszony ruch wzdłuż szerokości roweru?
Jules

@Jules Nie, to nie jest naprawdę konieczne, ponieważ łańcuch nigdy nie ma wystarczającego luzu, aby mógł spaść (zakładając, że jest prawidłowo napięty). Nie sądzę jednak, żeby była to jedna prędkość; łańcuch wygląda tak, jakby został zaprojektowany do przerzutek.
Will Vousden,

Jest tu trochę za późno, ale to mocowanie przednie przerzutki przedniej nad prowadnicą łańcucha - biała rama roweru na dolnym zdjęciu jest zdecydowanie zaprojektowana, aby móc użyć przerzutki przedniej, i nie znam żadnych rowerów przeznaczonych do przednia przerzutka, która również nie ma przerzutki tylnej.
Andrew Henle,

Jednak nakładają się na siebie „motocykle zaprojektowane dla przerzutki przedniej, które nie używają już jednego” i „motocykle, które są obecnie używane jako singlespeed”. Ale Google twierdzi, że jest to rower składany Tern - krótkie tylne widełki na małym rowerku składanym na kółkach mogą sprawić, że zrzucanie łańcucha stanie się większym problemem. ternbicycles.com/ca/gear/471/mainstay-chain-guide
armb
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.