Jak utrzymać szklanki suche w deszczu?


13

Dzisiaj w połowie mojej jazdy zaczęło padać i ledwo mogłem widzieć z powodu deszczu na moich okularach.

Zasadniczo to widziałem Zobacz z deszczem na okularach

Żartobliwie rozmawiałem o używaniu Rain-X na moich okularach, ale teraz zaczyna się to wydawać dobrym pomysłem.

Czy istnieje sposób, aby temu zapobiec, a przynajmniej ograniczyć go do minimum?


3
Nosić kontakty? To jest po prostu coś, z czym się uczysz.
Batman

3
Jedź do tyłu. (Po pewnym czasie przyzwyczajasz się do tego. Musisz zwolnić i być bardziej ostrożnym, ale zwykle widzisz wystarczająco dobrze, aby jechać ścieżką rowerową lub ścieżką. Trochę trudniejsze, jeśli chcesz unikać skał lub dziur , lub jeśli ruch jest zły.)
Daniel R Hicks

3
@ c10 tak, nie ma wątpliwości, że działają odstraszająco na wodę, ale czy pozostaną optycznie czyste, czy produkt uszkodzi soczewki i właściwości optyczne soczewki, a także wszelkie powłoki już na niej. Istnieje również niewielki problem z oparami - mając produkt tuż przy oczach może powodować podrażnienie. Kiedyś ponownie zlepiłem okulary, zaczekałem ~ 18 godzin, a opary nadal były ohydne.
Criggie

1
Wątpię, żeby to pomogło. Większość okularów korekcyjnych z soczewkami polimerowymi ma dobre powłoki hydrofobowe. Z mojego osobistego doświadczenia niewiele to pomogło. Natomiast znaleziono okulary rowerowe i soczewki kontaktowe. Widzę trzy przyczyny: (i) okulary rowerowe są zakrzywione w taki sposób, że wiatr może wiać kropelki, (ii) są również wentylowane od wewnątrz, aby zapobiec parowaniu (iii) zniekształcenie przez krople może być bardziej zakłócające pod względem optycznym powierzchnie (choć nie przekonujące)
gschenk

2
Obraz jest nieprawidłowy: krople deszczu są ostre, a rowerzysta nie ma cienia. To, co faktycznie widzisz w okularach przeciwdeszczowych, to ostry motocyklista i nieostre krople deszczu - krople deszczu wyglądają na rozmyte, a nie na scenie. Problem polega na tym, że gdy te krople deszczu są zbyt mocno podświetlone, wtedy nieostre krople deszczu będą jaśniejsze niż ostre szczegóły, które chcesz zobaczyć.
cmaster

Odpowiedzi:


13

Łatwą odpowiedzią jest kapelusz z szerokim rondem lub długi daszek na kasku. Działa to, przynajmniej przy niskich prędkościach. Będziesz musiał eksperymentować z opcjami, ponieważ nic takiego nie jest sprzedawane w tym celu, o ile wiem.

Ponad 20 km / h potrzebnej długości staje się głupie, a do 30 km / h potrzebujesz około pół metra (niektórzy właściciele Velomobile to robią). Ale jeśli chcesz zwolnić, rondo zadziała.

Noszę okulary i nie znalazłem powłoki rozlewającej wodę, która działa na tyle dobrze, aby być wartym problemów. W praktyce używam nakładanego daszka na kasku rowerowym, nieco przedłużonego, aby znajdował się około 10 cm przed moim czołem. To chroni przed najgorszym deszczem. Potem jeżdżę wystarczająco szybko, żeby moje okulary i tak zmokły. Ale nie tak mokry jak bez niego.

Daszek / rondo zmniejsza również ilość wody spływającej po mojej głowie i do oczu, zwłaszcza że zawsze wydaje się, że zmywa pot z poduszek kasku i inne rzeczy kłują. Pomaga w tym opaska na pot lub opaska na głowę.


5
+1 Zawsze noszę czapkę kolarską. Jego szczyt działa całkiem nieźle, chroniąc przed słońcem lub deszczem, i ma tę zaletę, że można go podnieść, aby poprawić widoczność w razie potrzeby.
andy256

Nawet zwykła czapka z daszkiem wystarczy w większości sytuacji. Noszę jeden pod hełmem i chociaż ma on wpływ na mój wzrok w pionie (muszę podnieść wzrok, aby zobaczyć światła uliczne), jest on umieszczony wystarczająco nisko przy mojej twarzy i okularach, aby nie dopuścić do przedostania się wody.
BPugh

Dostałem syntetyczną czapkę Trespass o wartości 10 dolarów, co rozwiązało moje problemy z dojazdami do deszczu o średniej sile.
Ciro Santilli 冠状 病毒 审查 六四 事件 法轮功 法轮功

1
Pamiętaj, że czapki rowerowe mają inny rondo od czapki baseballowej. Narożniki czapki z daszkiem wystają dalej, a jeśli zakrzywione spadną i zasłonią Twoją widoczność w sektorze ~ 30 stopni po obu stronach środka. Czapka rowerowa jest krótsza, bardziej zaokrąglona i znacznie lepsza do jazdy, i można ją łatwo podnieść podczas jazdy.
Criggie

6

Wizjer z pewnością pomaga - mój zepsuł się 6 miesięcy temu, ale hełm jest nieuszkodzony. Prawie niemożliwe jest znalezienie zastępczych rond.

Więc możesz pomyśleć o swojej technice. Spróbuj jeździć bardziej defensywnie:

 • Naucz się widzieć, a nie patrzeć - to zauważanie ruchu przez kroplę deszczu lub przeszkodę.
 • Ustaw się na drodze, aby uniknąć możliwych problemów.
 • Rozświetl siebie i swój rower niczym wieżę Eiffla / Blackpool Tower / Big Glowing. Im więcej świateł, tym lepiej.

Na koniec sprawdź u swojego optyka, czy rainx lub znajomi mogą uszkodzić twoje okulary. Na szklanych soczewkach powinno być dobrze, ale powłoki mogą ucierpieć. Nie chciałbym zgadywać na plastikowych soczewkach.

Jeśli wkrótce otrzymasz nową receptę, rozważ zakup niestandardowych okularów rowerowych.

Oto zestaw, który stawia barierę przeciwdeszczową przed soczewką korekcyjną, dzięki czemu ogniskowanie światła jest mniej zniekształcone przez deszcz.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Oto kolejne zdjęcie pokazujące z boku. Zwróć uwagę, jak zabarwione plastikowe końcówki poruszają się znacznie dalej wokół głowy, zmniejszając to wysuszające oczy buforowanie boczne podczas szybkiego zjazdu. Część soczewki korekcyjnej może zostać uziemiona na receptę przez optyka. W zależności od modelu przednia osłona może być zdejmowana, a nawet może mieć do 5 lub 6 różnych odcieni dla różnych warunków jazdy. Możesz nawet dostać niektóre modele z paskiem bezpieczeństwa zamiast dwóch zauszników, więc są prawie jak okulary dziecka lub trochę jak okulary do pływania.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Późniejsze myśli - ten górny zespół z pianki może być zarówno niesamowity dla kontroli potu, jak i okropny, gdy się nasyci.

Nie mogę nosić kontaktów, ponieważ irytują, i muszę nosić okulary przez cały czas, więc musiałbym nosić normalne okulary podczas jazdy.


6
To ustalone spojrzenie powinno
szybko

@ andy256 Jestem pewien, że Cyclops z Xmen lub Superman nie mają tego problemu.
Criggie

1
Część „Naucz się widzieć, a nie patrzeć” jest kluczowa: kiedy skoncentrujesz się na widzeniu, twój mózg może wykonać niesamowitą robotę w przetwarzaniu zamazanych deszczem obrazów. I możesz być zaskoczony, faktycznie widzisz ostry nawet w okularach przeciwdeszczowych, prawdziwym problemem jest blask reflektorów samochodów (lub innych silnych świateł, światłach może być również bestia), który przytłacza słabo ostry obraz.
cmaster

5

Wiele rękawic rowerowych zaprojektowano z kozicą lub panelem z mikrofibry w części kciuka. Dzięki temu możesz wycierać okulary wierzchem kciuka. Brzmi jak śmieć, ale działa naprawdę dobrze, nawet gdy rękawice są nasycone wodą. Oczywiście musisz dość często wycierać okulary, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​nie tyle utrudnia to jazdę.

Wskazówka: Użyj lewej ręki dla lewej soczewki i prawej ręki dla prawej soczewki. Trzymaj kciuk pionowo, zacznij od środka i wytrzyj na zewnątrz.


Zawsze myślałem, że to wycieraczka do nosa, panel smarków, jeśli chcesz.
Criggie

3

Istnieje kilka opcji zapobiegających zamoczeniu okularów.

 1. Nie jeździć w deszczu
  Jest to całkowicie niezawodne, ale nie rozwiązuje problemu, jeśli chcesz / musisz jeździć.

 2. Nie noś okularów podczas deszczu
  Będziesz miał dobry widok, ale w ulewnym deszczu i / lub silnym wietrze jest to bolesne i może być niebezpieczne. Ci, którzy muszą nosić okulary korekcyjne, nie mogą z pewnością skorzystać z tej opcji.

 3. Noś kask z daszkiem
  Podczas jazdy stosunkowo wolno kask tworzy dach na twarzy, chroniąc okulary przed deszczem. Daszek zapewnia dodatkowe miejsce do ochrony. (Dzięki, @ Criggie) Przy silnym wietrze i ulewnym deszczu jest to bezużyteczne.

 4. Używaj szkieł powlekanych hydrofobowo.
  Takie (super-) hydrofobowe powłoki odpychają wodę z powierzchni. Niektóre są na bazie polimerów, które są stosunkowo tanie, ale są podatne na zarysowania i oleje. Ceramika ziem rzadkich jest badana w celu wyeliminowania tych wad, ale może być bardzo droga. Surf okulary , Adidas Okulary są dostępne.

 5. Używaj kasku MotoGP do wyścigów mokrych.
  Kask ma podwójny daszek z uszczelnioną szczeliną. Bez względu na to, jak się pocisz, daszek jest nadal jasny, bez parowania. Daszek jest również obszyty zestawem hydrofobowych folii (gdy są zużyte, odrywają jedną warstwę, odsłaniając nową), lub istnieją dwie kasety na hydrofobową taśmę pokrywającą daszek (jedna kaseta z nieużywaną taśmą i druga na zużytą część, gdy daszek zwilża, kierowca może rozwinąć nową część) lub daszek jest pokryty powłoką hydrofobową. Ta opcja jest najdroższa, dzięki czemu zyskasz najwyższą ochronę głowy i komfort w chłodne dni.

Zwróć uwagę, że hydrofobowy film utworzy oddzielną kroplę wody, która z łatwością przesunie się po powierzchni - na rowerze zostaną zrzucone na boki i spadną. Superhydrofobowa powierzchnia będzie odpychać kropelki wody, ponieważ ściana odpycha piłki tenisowe.


3
Sam hełm ma niewiele wspólnego z ochroną przed deszczem. Kaski z daszkiem lub rondem z przodu radzą sobie nieco lepiej.
Criggie

Jak ludziom w Amsterdamie udało się jeździć na rowerze do pracy w deszczu bez problemów, gdy potrzebują okularów? Jeśli występuje łagodna krótkowzroczność lub niski wskaźnik krótkowzroczności, ma to sens. Soczewki kontaktowe wiążą się z pewnym ryzykiem w stosunku do okularów.
Brian

@ han-lin wystarczy użyć czapki, kaptura lub parasola. Jazda w tych miastach zazwyczaj nie odbywa się z tak dużymi prędkościami, że deszcz uderza w poziomie. W każdym razie muszę mieć coś, co ochroni włosy przed deszczem.
gschenk

Kapelusz @ gschenk, może jeśli jest ciasno dopasowany. kaptur, parasol? Próbowałem wielu szalonych rzeczy na rowerze i jazda z parasolem jest jedną z nich.
Crowley

@ Han-Lin, znosząc słabe widzenie i wyczucie czasu, jeździ między prysznicami. Jazda w deszczu w okularach zawsze była do bani. Na szczęście w Holandii nie pada tak często, jak w to uwierzą Holendrzy.
Michiel

2

Dodatkową sugestią jest nieco odwrócenie głowy i często zamiast trzymania głowy nieruchomo i poruszania oczami.

Gdy poruszasz głową, gałki oczne dostają „linię wzroku” wokół każdej konkretnej kropli, a twój mózg „skleja” obraz razem.

Jest to podświadomość, ale działa wystarczająco dobrze w połączeniu z innymi przedstawionymi rozwiązaniami fizycznymi.

Spróbuj następnym razem, gdy pada deszcz.


2

W połowie drogi do noszenia kasku na twarz są kaski z podobnymi osłonami oczu

wprowadź opis zdjęcia tutaj lub taki z mniejszym ogonem: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Lub istnieją dodatki do twojego istniejącego kasku, które mogą pasować.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

https://bikerumor.com/2015/11/12/rcc15-wide-eyez-flips-any-helmet-into-integrated-visor-mode/ i https://www.wideeyez.com/


Tej wiosny dość często widziałem kaski z daszkiem TT. Wydaje się być przydatnym rozwiązaniem.
gschenk

Zauważyłem, że nie są one przymocowane do kasku - istnieje szczelina powietrzna zapewniająca wentylację lub ewentualnie ruch zginający.
Criggie

1

W ulewnym deszczu po prostu zdejmuję okulary. Czapki lub tym podobne rzeczy nie chronią okularów na tyle, by były warte kłopotów.


6
Nie ma to większego zastosowania, jeśli potrzebujesz okularów, aby móc bezpiecznie jeździć
pij

4
Chciałbym, żeby moja wizja była wystarczająco przyzwoita, aby móc je zdjąć.
npsantini

1

Mam 10 mil dojazdów do pracy, a potem znowu stwierdziłem, że polerowanie okularów (używam Mr Sheen Multi Surface Polish Polish) przed wyruszeniem pomaga trochę w odpychaniu deszczu i na pewno pomaga, kiedy musisz się zatrzymać i wytrzyj okulary, moje okulary są szklane i nie miałem z tym żadnego problemu, aby wpłynąć na szkło.


2
Byłbym bardzo zmartwiony tym zniszczeniem powłok na soczewkach.
David Richerby

Moje okulary mają powłokę zaciemniającą UV, która rozkłada się wraz z wiekiem i / lub obróbką RainX. Nie jestem pewien, co jest najbardziej winne.
Criggie

@ Criggie Tak, ale Rain-X nie jest pastą do mebli.
David Richerby

0

Walczyłem z tym problemem i zastanawiałem się nad zakupem pełnego kasku motocyklowego z hydrofobem na daszku, ponieważ nic innego nie wydaje się pomóc


1
Aby to wyjaśnić, jeździsz na rowerze w deszczu, nosisz okulary i zastanawiasz się nad hełmem motocyklowym na całą twarz, aby twoje okulary były suche? Wydaje mi się to prawidłową odpowiedzią.
Criggie

1
Jeżdżę przez cały rok w każdych warunkach pogodowych (nawet raz podczas tornada - ups). Deszcz na moich okularach (lub gogle zimą) można rozwiązać, przecierając je rękawiczkami (jak wspomniano w innej odpowiedzi tutaj), nawet w gorący letni deszcz, będę nosić rękawiczki, jeśli będę nosić okulary. Albo to albo załóż kontakty.
Ian MacDonald

2
Byłaby to bardziej przydatna odpowiedź, gdybyś spróbował użyć kasku motocyklowego i mógłbyś powiedzieć nam kilka zalet i wad. W przeciwnym razie oznacza to po prostu, że jeszcze nie znalazłeś odpowiedzi
Swifty

1
Za każdym razem, gdy słyszałem o kimś jeżdżącym na rowerze w kasku motocyklowym, mówili, że było nieznośnie gorąco i ciężko. Nie mówią tego samego o jeździe na motocyklu, ponieważ wymaga to znacznie mniej wysiłku fizycznego i ma inną pozycję siedzącą. Do cholery, rowerzyści nie noszą nawet kasków do kolarstwa górskiego z pełną twarzą, chyba że jeżdżą na rowerze górskim - i z tego samego powodu.
David Richerby,

@IanMacDonald proszę dołącz do czatu z rowerami Jestem ciekawy, aby dowiedzieć się więcej o twojej jeździe na tornado, ale to nie byłoby dobre dopasowanie do normalnego formatu pytań i odpowiedzi.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.