Jaka jest najszersza opona, na którą można uciec w standardowym rowerze szosowym?


8

Jaka jest najszersza opona, na którą można uciec, na standardowym rowerze szosowym (z podwójnymi hamulcami obrotowymi)?

Edycja: Mam zestaw kołowy Campagnolo Eurus.


1
Nie jestem pewien, czy istnieje prawdziwy „standardowy rower szosowy” ... Dostępnych jest wiele różnych kół. Będzie to zależeć od posiadanych kół.
Brian Knoblauch,

My Raleigh international (1969?) Pasuje do lat 38-tych. Miałem lutowane wsporniki. Zastanawiam się nad zamontowaniem szerszych opon na nowoczesnej ramie szosowej, ale hamowanie i

Odpowiedzi:


11

Z rowerem zaprojektowanym wokół nowoczesnych zacisków 39–49 mm „o krótkim zasięgu” przejdziesz do czterech głównych problemów:

1) Luz hamulca w pionie. Jeśli wszystko inne jest optymalne, zacisk o średnicy 49 mm powinien być w stanie ominąć oponę 32 mm. Możesz to sprawdzić za pomocą niezamontowanego hamulca.

2) Luz hamulca w poziomie. Dodatkowe zwolnienia naprężenia linki (np. W dźwigniach lub w linii) pomagają w tym, ale maksymalna szerokość, jaką mogą rozłożyć zaciski, nie wystarczy, aby przepompować oponę, a nawet w przypadku opony opróżnionej może być konieczne jej wymuszenie.

3) Luz ramy. Musisz mieć odpowiedni prześwit w trzech miejscach: mostek podsiodłowy, most łańcuchowy i korona widelca. W ekstremalnie aerodynamicznych ramach możesz mieć problemy z luzem na rurce podsiodłowej.

4) Szerokość obręczy bieżącego zestawu kołowego. Zestaw kołowy Campagnolo Eurus ma obręcz o szerokości 15 mm. Ogólna zasada jest taka, że opona powinna być nie większa niż 1,45 do 2,0-krotności szerokości obręczy , co ograniczyłoby Cię do opon o szerokości w przybliżeniu 30 mm.

Zasadniczo należy spodziewać się 23 mm, prawdopodobnie 25 mm, a czasami 28 mm. To, co faktycznie działa na danej ramce o krótkim zasięgu, będzie mocno zależało od powyższych czynników. Rowery z hamulcami średniego zasięgu (57 mm) lub dalekiego zasięgu są bardziej wydajne; Jeżdżę szosowo na klasycznym 27-calowym Trek wyposażonym w 700c z hamulcami dalekosiężnymi, oponami 33,3 mm i pełnymi błotnikami.


Wiem, że moje pytanie było dość ogólne, więc dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź!
ninjaPixel

1

Zależy to całkowicie od ramy i hamulców. Na ramie wyścigowej prawdopodobnie nie przekroczysz 25, a niektóre nie będą pasować do niczego większego niż 23s. Na podmiejskiej ramie z błotnikami, być może 28. Bez błotników na czymś w rodzaju Surly, możesz łatwo obsługiwać 32s. Zakładając, że zaciski hamulcowe mogą sięgać wokół zwiększonej szerokości opony.


0

Rowery Cyclocross są również przystosowane do szerszych opon i często są wyposażone w hamulce wspornikowe, aby je pomieścić.

Mam 28 lat na moim starym roadsterze Euro.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.