oś jednostronna vs. oś zwykła


3

Planuję zbudować samochód na pedały dla dzieci (z którego też chciałbym skorzystać), a wiele próbek, które widziałem w Internecie, używa jednostronnej osi, wiem, że wózki inwalidzkie i niektóre marki, takie jak Cannondale, używają tego, ale mogę nie znalazłem żadnych wyraźnych informacji na ten temat, więc moje pytanie brzmi: każda oś zwykła może być używana jako oś jednostronna (kończąc ją podkładką i nakrętką), czy powinna być do tego specyficzna? To pytanie dotyczy siły osi, biorąc pod uwagę, że ciężar zostanie rozłożony na cztery koła.

Dziękuję Ci


W skrócie: nie dla dorosłych. Ale osie 12 mm, 15 mm i 20 mm są stosunkowo powszechne, po prostu zwykle nie można ich znaleźć na motocyklach śmieciowych na lokalnym końcu. Jeśli masz lokalnego leżącego producenta, prawie na pewno będzie miał to, czego potrzebujesz, ale jedno koło i oś prawdopodobnie będą kosztować więcej niż tani rower. Możesz tworzyć rowery 4-kołowe z osiami dwustronnymi - robi to wiele konstrukcji samochodów Rhodes Car i wiele przyczep rowerowych.
Nuі

Dziękuję, biorąc pod uwagę wszystkie komentarze, używam zwykłej osi obsługiwanej przez obie strony.
Marco

Odpowiedzi:


4

Zastanów się nad konstrukcją konwencjonalnej osi. Jest to przekrój tylnej piasty, więc spójrz tylko na prawą stronę i wyobraź sobie, że jest odwrócona na drugim końcu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Pośrodku znajduje się oś pręta gwintowanego. Rower ma około 15 mm tego wystającego z każdej strony i jest wsparty na hakach widelca lub ramy.

Jeśli wymienisz tę oś na znacznie dłuższą i podeprzesz ją tylko z jednej strony, ryzykujesz zgięcie osi tuż poza przeciwnakrętką.

Dla porównania oś wózka inwalidzkiego (zwana również zwrotnicą) ma krótki wał, ale jest znacznie bardziej mięsisty. Na tym zdjęciu nr 38 wydaje się być kołnierzem lub podobnym elementem do rozkładania obciążenia.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Napęd

Weź również pod uwagę, że koła rowerowe nie przenoszą napędu przez oś. Oś jest nieruchoma, a koło obraca się wokół niej.

Twój samochód na pedały nie przejedzie zbyt dobrze przez oś. Zamiast tego chcesz, aby łożyska były osadzone na karoserii samochodu na pedały, a cała oś i koło powinny być zablokowane, mniej więcej tak:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tylne koła są więc napędzane bezpośrednio.

Bezpieczeństwo pozwala uniknąć pokusy, aby stworzyć trójkołowy samochód na pedały. Są z natury niepewne i nie są zalecane.

Układ kierowniczy Czterokołowy samochód z pedałem prawdopodobnie będzie wymagał kierowania przez kierowcę, w przeciwnym razie trudno będzie skręcić. W zależności od masy ciała dziecka może to nie stanowić problemu.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


Dziękuję bardzo, bardzo jasne wytłumaczenie, rozważę wszystkie wasze rekomendacje.
Marco

@Marco Po przemyśleniu: Zastanów się również, co się stanie, gdy nie będzie na płaskim terenie, gdy jest w pełni załadowany. Czy masz jakieś zawieszenie, czy po prostu zbudujesz podwozie wystarczająco mocne, aby sobie z tym poradzić? Posiadanie napędu bezpośredniego (tj. Osi napędzanej belką) oznacza, że ​​nie będzie on osi poprzecznej, ale jeśli użyjesz otwartego mechanizmu różnicowego, istnieje możliwość „zawieszenia się” z kołem napędowym nad ziemią.
Criggie

Dziękuję Criggie. Biorąc pod uwagę poprzednie komentarze, planowałem zrobić z regularnej osi, takiej jak ten jeden łącznik (eliminując niektóre części w celu zmniejszenia masy), czy zalecacie dodanie zawieszenia do projektu, czy wygląda wystarczająco mocnie? Jeszcze raz dziękuję Doceniam twoją pomoc.
Marco

To wygląda wystarczająco silnie, jak na zdjęciu. Martwiłbym się, że będzie trochę przechylony do tyłu, a ciężar rowerzysty przeważnie przełoży się na tylną oś.
Criggie

Dziękuję, zgadzam się co do siedziska, które wygląda na zbyt tylne, przesunę go do przodu o około stopę.
Marco
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.