Czy przechowywanie rowerów do góry nogami może uszkodzić hamulce hydrauliczne?


13

Zwykle przechowuję nasze rowery na zimę wisi do góry nogami za kołami z krokwi. Zakładam, że nie mogę tego zrobić z hydraulicznym hamulcem tarczowym: czy mam rację?


Niektóre programy dobrze to tolerują, inne nie tak dobrze.
Daniel R Hicks

3
Odpowiednią alternatywą do wieszania do góry nogami jest rozłożenie wieszaka na dwa długie proste druty z haczykiem na każdym końcu. Możesz ich użyć (wraz z istniejącymi hakami krokwi) do zawieszenia roweru (na kołach) we właściwej pozycji.
Penguino

2
Przeglądając tutaj etykietkę do przechowywania , znajdziesz inne opcje przechowywania , ale faktyczna odpowiedź na „czy mogę zawiesić hamulce hydrauliczne do góry nogami” jest specyficzna dla twoich hamulców, więc bez dodatkowych informacji nie możemy ci pomóc.
Móż

1
Używam gumowanych haczyków - jeden pozostaje u góry siedziska, a drugi wokół kierownicy po obu stronach trzonu. Działa świetnie. Lub możesz po prostu jeździć na rowerze normalnie ... nie ma powodu, aby się zatrzymać, ponieważ na zewnątrz jest zimno.
Criggie

1
Nie martwiłbym się tym, nie zrobisz nic, czego nie naprawi krwawienie. I tak prawdopodobnie będziesz musiał to zrobić po zimowym magazynie.
alex

Odpowiedzi:


9

Z instrukcji serwisowych Shimano :

Podczas obracania roweru do góry nogami lub na boku w układzie hamulcowym mogą znajdować się pęcherzyki powietrza wewnątrz zbiornika, które nadal istnieją po wymianie pokrywy zbiornika lub które gromadzą się w różnych częściach układu hamulcowego, gdy jest używany przez długi czas okresy. Układ hamulcowy tarczowy M755 nie jest przeznaczony do obracania do góry nogami. Jeśli rower zostanie obrócony do góry nogami lub na bok, pęcherzyki powietrza w zbiorniku mogą przesunąć się w kierunku zacisków. Jeżdżenie rowerem w takim stanie może spowodować, że hamulce nie będą działać i może dojść do poważnego wypadku.

Jeśli rower został obrócony do góry nogami lub na bok, należy kilkakrotnie nacisnąć dźwignię hamulca, aby sprawdzić, czy hamulce działają normalnie przed rozpoczęciem jazdy na rowerze. Jeśli hamulce nie działają normalnie, wyreguluj je zgodnie z następującą procedurą.

<Jeśli hamowanie jest powolne, gdy dźwignia jest wciśnięta>
Delikatnie naciśnij dźwignię hamulca kilka razy i poczekaj, aż pęcherzyki powrócą do zbiornika. Zaleca się zdjęcie pokrywy zbiornika i napełnienie zbiornika płynem hamulcowym, aż nie pozostaną pęcherzyki. Jeśli hamulce nadal działają wolno, należy odpowietrzyć układ hamulcowy. (Patrz „Uzupełnianie płynu hamulcowego i odpowietrzanie”.)


8

Moje rowery przechowuję w ten sposób na lato (rowery z grubymi oponami zimowymi) i zimą (rowery górskie i szosowe bez dojazdów do pracy). Nigdy nie miałem z tym żadnych problemów, a sklep, w którym pracowałem, przechowywał również wszystkie najdroższe motocykle w ten sposób (magazynowano tańsze rowery). Nigdy nie miałem żadnych problemów, w których moje hamulce nagle przestały działać, usuwając rowery z miejsca. To powiedziawszy, mam tendencję do hamowania wyższej klasy na prawie wszystkich moich zestawach. Hydrauliczne hamulce tarczowe mają być układem zamkniętym. Jest albo zapieczętowany, albo nie jest. Tanie hamulce ze słabymi uszczelkami na dźwigni mogą przeciekać podczas przechowywania w ten sposób. Jednak tanie hamulce ze słabymi uszczelkami zacisku będą przeciekać, gdy będą przechowywane również w pozycji pionowej.

Przechowywanie rowerów w ten sposób nie będzie stanowiło problemu, chyba że istnieje już problem z hamulcami (zła jakość lub uszkodzenie).


Czy w tym zamkniętym układzie nie ma grawitacyjnego zbiornika płynu?
ChrisW

„fed” oznacza, że ​​coś wchodzi do systemu. Jeśli coś się dzieje, nie jest to system zamknięty / zamknięty.
Usunięto użytkownika

1

Może istnieć inny aspekt, nie tylko to, czy wycieknie, czy nie. Powietrze może przedostawać się ze zbiornika do przewodów hamulcowych, powodując ich gąbkę lub zbyt duży skok dźwigni hamulca. Powiedziano mi, że właściciele motocykli nie powinni przechowywać swoich motocykli inaczej niż na poziomie, więc MOGĄ dotyczyć również rowerów. Jeśli tak się stanie, powinno być łatwym rozwiązaniem, po prostu odpowietrz hamulce, a może po prostu przechowuj je w pozycji pionowej, zanim użyjesz ich, aby pozwolić pęcherzykowi powietrza wrócić do zbiornika.


0

Przez kilka miesięcy trzymałem rower tarczowy do góry nogami i hamulce z pewnością wymagały krwawienia. Teraz odkładam motocykle na tarczę D do pierścienia D, w który wchodzi spiczasty kawałek siodła i kawałek liny o średnicy 5 mm wokół mostka. Oba są przymocowane do haków sufitowych. Ma to również tę zaletę, że nie przeszkadza.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.