Czy mogę jeździć na 15 szprychach zamiast 16?


11

W drodze do pracy dziś rano jedna z szprych na moim przednim kole pękła. Usunąłem go całkowicie, pozostawiając mi 15 szprych zamiast 16.

Czy nadal mogę jeździć na rowerze na dystansie 20 km? Zauważyłem, że pytanie zostało zadane wcześniej, ale nie byłem pewien, czy dotyczy ono również koła o mniejszej liczbie szprych.


1
Szprychy przejmują ciężar ciebie i roweru, więc tam, gdzie miałeś 16 szprych, aby dzielić to obciążenie, teraz masz tylko 15.
PeteH


2
Tak - ale wciąż jest to coś, co musisz naprawić, a raczej wcześniej niż później. Sąsiednie szprychy po tej stronie są teraz bardziej obciążone i mogą pęknąć wcześniej. Koło przednie przenosi mniej niż połowę całkowitego obciążenia, ale ma większe znaczenie w sterowaniu, hamowaniu i wyważaniu. Powinieneś naprawić ten jak najszybciej, ale możesz jeździć ostrożnie. Uważaj na zacieranie się hamulców, jeśli masz felgi - być może trzeba będzie zdjąć regulator, co pogorszy Twoje hamowanie.
Criggie

Domyślam się, że jeśli spróbujesz jeździć na kole, zacznie on chybotać w ciągu 5-10 km, jeśli nie wcześniej, a możliwość kolejnego zepsutego szprychy (lub całkowitej awarii koła) byłaby dość wysoka. Koło z 24 szprychami byłoby nieco bardziej godne zaufania i nie martwiłbym się wcale, gdyby to było koło 32-ramienne. Ale 16-ramienne koła nie mają naturalnej redundancji.
Daniel R Hicks

2
@ Criggie - są trochę inne. Ten jest złamaną przednią szprychą. Drugi to złamana tylna szprycha. Ten jest bardziej niebezpieczny niż drugi.
Batman

Odpowiedzi:


27

Nie powinieneś jeździć na kole ze złamanymi szprychami bardziej niż to konieczne, zwłaszcza jeśli jest to koło o niskiej liczbie szprych (jak koło 16-szprychowe). Obciążenie jest niezrównoważone w stosunku do innych szprych.

Ponieważ jest to przednie koło, nie ryzykowałbym nim. Jeśli coś stanie się z kołem (np. Awaria), jest to o wiele poważniejsze niż gdyby stało się z kołem tylnym (możesz wyzdrowieć po uszkodzeniu tylnego koła; wyzdrowienie po uszkodzeniu przedniego koła może wymagać znalezienia zębów na poboczu drogi ).


17
Ponadto przednie koła zawodzą bardziej katastrofalnie. Twoje tylne koło przenosi większą część masy przez większość czasu, więc równie dobrze może zawieść, gdy na nim siedzisz lub jedziesz z małą prędkością. Twoje przednie koło traci mniejszy ciężar, dopóki nie zaczniesz mocno hamować, a potem nagle drastycznie zwiększy się siła, czyli wtedy, gdy nie potrzebujesz go najbardziej.
Usunięto użytkownika

5
Dziękuję wszystkim za wskazówki. W końcu zabrałem uber do domu.
Bubblesphere

1
@SuspendedUser: Nie kupuję „prawdziwego koła może równie łatwo zawieść, gdy siedzisz na nim lub jeździsz z małą prędkością”. Również tylne koło musi wytrzymać gwałtownie zwiększone obciążenie w szczególnych sytuacjach, na przykład podczas pokonywania nierówności na drodze z dużą prędkością. Z przodu znacznie łatwiej jest zapobiegać takim wstrząsom poprzez ostrożną jazdę. Straciłem wiele tylnych ramion (jak również kilka osi) na krawężnikach, ale nigdy nie doznałem uszkodzenia przedniego koła. - Oczywiście, gdy szprycha już jest zepsuta, nie jest wskazane, aby w ogóle pokonywać jakieś nierówności.
lewo wokół

1
@leftaroundabout: Kluczowym punktem w odpowiedzi SuspendedUser jest niska prędkość. Są chwile, w których tylne koło jest bardziej narażone na awarię niż przednie i na odwrót ze złamaną szprychą (trywialny przykład: Podczas jazdy na kołach tylne koło jest bardziej podatne na awarię niż przednie; gdy przednie koło opada, to może się zmienić). Główny problem polega na tym, że jeśli twoje tylne koło jedzie, prawdopodobnie nic ci nie będzie; kiedy twoje przednie koło jedzie, prawdopodobnie nie będziesz w porządku. Rowery są odwrotnością samochodów - utrata tyłu jest w porządku, utrata przodu jest straszna.
Batman
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.