Czy warto kupić używany klasyczny rower szosowy do dojazdów?


11

Szukam zamiennika mojego roweru dojazdowego. Jest to tani rower z drugiej ręki do sklepu ogólnego. Wykonuje pracę, ale po prostu nie warto jej utrzymywać. Ale jednocześnie muszę trzymać swój rower na zewnątrz przez 10 godzin dziennie w miejscu, gdzie kilka rowerów już skradziono (przymocowanych tanimi zamkami rowerowymi, ale nadal faktem). Boję się więc zostawić tam porządny rower.

Sprawdziłem strony z rowerami używanymi i wygląda na to, że jest wiele klasycznych używanych rowerów szosowych na sprzedaż naprawdę tanio i od dużych marek.

Ale nie jestem pewien, ile pracy potrzebuje rower z lat 90. i co powinienem sprawdzić, czy go kupuję, czy nawet to dobry pomysł.


1
Złodzieja rowerów tak naprawdę nie obchodzi, czy masz okropne BSO, czy ładniejszy stary rower. Jeśli tego chce, dostaje to. Czy możesz zrobić coś, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Jeśli działa, czy możesz zabrać ze sobą rowery?
Criggie

1
@ Criggie W moim przypadku nie jest to opcja. Może w przyszłości. Ale pracuję w dużej firmie, cały budynek zaczyna być mały. Nie wydaje mi się, aby można było poprosić o miejsce na mój rower, kiedy brakuje nam miejsca na ludzi.
kifli

2
@ Criggie: Jak fajny jest twój rower, ma znaczenie, ale jest względny: Wszystkie pozostałe są równe, upewnij się, że zamykasz swój rower obok jednego (tych), które wyglądają (ładniej).
errantlinguist

1
Co rozumiesz przez rower szosowy ? Do podróży naprawdę chcesz mieć rower z błotnikami,
półkami na

1
Id ze mnie poleca jakiś stalowy rower z lat 90. Shimano 105 lub Shimano 600.
gaurwraith

Odpowiedzi:


15

(Przyzwoity) rower z lat 90. nie różni się znacząco od (przyzwoitego) roweru , który ma zaledwie kilka lat, z wyjątkiem niewielkiej różnicy masy i być może brakujących brifterów , które de facto są obecnie standardem w rowerach szosowych. To oświadczenie oczywiście z wyjątkiem najwyższej klasy superbohaterów wykonanych z włókna węglowego i smoczej krwi.

 • Sprawdź, czy nie ma tam rdzy w trudno widocznych miejscach (małe śruby itp.): To dobry znak, jak dobrze (lub raczej źle) zadbano o rower. Jeśli nie ma rdzy lub jest ona minimalna, prawdopodobnie zapewniono jej wystarczającą ochronę.
 • Spójrz ponad ramą na wszelkie oznaki awarii : duże wgniecenia, pęknięcia, pęknięcia itp.
 • Sprawdź, czy zestaw słuchawkowy chwieje się, czy nie: nie powinien, a jeśli tak, może wymagać wymiany, co byłoby bardzo drogie.
 • Sprawdź, jak zużyty jest łańcuch : jeśli wygląda okropnie i prawdopodobnie nigdy nie został zmieniony, to znak ostrzegawczy.
 • Sprawdź zęby przednich tarcz : Jeśli zaczną wyglądać jak płetwy rekina, tarcza będzie musiała zostać wymieniona.
 • I oczywiście po prostu jeździć na tym obiekcie i zobaczyć, jak się czuje.

„Znacząco różne” oznacza z punktu widzenia mechaniki / inżynierii: IMHO, niektóre z najbrzydszych motocykli, jakie kiedykolwiek widziałem, pochodziły z lat 90.


Rdza: Nawet mój aluminiowy rower z 2009 roku ma powierzchowną rdzę na śrubach. Nadal uważałbym to za bardzo dobry stan. Łańcuch: jeśli noszony jest tylko łańcuch, koszt konserwacji wynosi <15 €. Jeśli jest to pierwszy łańcuch, reszta może być nadal w dobrym stanie. Zestaw słuchawkowy: może wymagać dokręcenia i nasmarowania. Spojrzałbym na zwykłe elementy zużywające się: kable, klocki hamulcowe, siodło, taśma barowa, opony, łańcuch… jeśli kilka lub wszystkie z nich wymagają wymiany, może być drogie i intensywne.
Michael

Dobra, chyba poszedłem za burtę w stanie „ bez rdzy”; Korygujący
errantlinguist

1
Niektóre motocykle z lat 90. mają także inne rozstawy kół z tyłu. W latach 90. wciąż była dostępna droga o długości 126 mm.
Batman

Ponadto Shimano / Microshift produkują teraz 7 prędkości + brifters, więc nie jest tak źle, aby dodać je później, jeśli chcesz.
Batman

@Batman: Dobre punkty, ale tak naprawdę nie liczą się do zakupu roweru z lat 90., o ile przestarzałe części są nadal w dobrym stanie technicznym (to inna sprawa, jeśli trzeba je wymienić). Oświadczenie: pochodzi od osoby, która ubolewa nad zniknięciem 10-biegowych dźwigni zmiany biegów w dół.
errantlinguist

2

@errantlinguist daje kilka doskonałych punktów, ale mam kilka do dodania.

 • Upewnij się, że masz koła 700C, a nie 27-calowe . Udało mi się znaleźć tylko jedną oponę w moim LBS pasującą do kół 27 ”.

 • Jak wspomniał @errantlinguist, biffers. To ogromny regres. Do tego stopnia, że ​​zmienia to odczucie całego roweru. Przerzuciłem się na płaskowniki (kosztem), aby uniknąć złych biffów z lat 80. i 90.

Oprócz ceny zakupu, planuj wydać od 20 do 200 USD, aby naprawić rzeczy wymagające modyfikacji.

 • W szczególności klocki hamulcowe nie wytrzymują próby czasu. W ciągu 10 lat nawet nieużywane podkładki stwardnieją i staną się mniej lepkie. Wymień je od razu.
 • Dodanie nowej taśmy barowej to świetny sposób na odświeżenie nowego roweru.
 • Jeśli jeździsz na zatrzaskach, prawdopodobnie będziesz chciał dodać takie same pedały, jakie masz na głównym rowerze. To sprawia, że ​​przełączanie jest mniej mentalnym skokiem. Na wszystkich rowerach używam ubijaczy do jajek Crankbros. wprowadź opis zdjęcia tutaj

4
Nie jest jasne, dlaczego dodałeś duże zdjęcie pedału, ponieważ wydaje się to tak drobną kwestią twojej odpowiedzi. Nie wydaje mi się, żeby bieganie tymi samymi pedałami na rowerach szosowych i dojeżdżających do pracy było takie ważne, jeżdżę SPD na rowerze do pracy (do chodzenia i „normalnie” wyglądających butów), i wygląda na moim rowerze szosowym i nie mam żadnych problemów ze zmianą biegów - dla mnie największym skokiem psychicznym jest przejście z roweru dojazdowego z dodatkowymi dźwigniami krzyżowymi do hamowania i roweru drogowego z tylko dźwigniami STI.
Johnny

Nie wiem, gdzie mieszkasz, ale tutaj 2 LBS, a nawet Wal-Mart, mają wystarczająco dobre opony do mojego roweru szosowego na dojazdy do pracy 27 ", w magazynie. Wybór i ceny nie są tak dobre jak 26 ”lub 700 mm, ale nie tak źle.
Jeffiekins

1

Będzie to wymagało dużo pracy i BARDZO ciężko znaleźć części, zostały tam zrobione, że po tym, jak mój ładny rower został skradziony z badziewnym zamkiem. Po prostu ZABLOKUJ UBERKILLA. Złodziej nie będzie chciał zadzierać z rowerem i po prostu przejdzie do następnego zamka, który zobaczy.


3
Czy zdajesz sobie sprawę, że zwariowany zamek uberkill będzie kosztował prawie tyle samo, co używany rower, a poza tym waży dużo? Lubię technikę „parkuj obok droższego roweru”. Działa również w przypadku samochodów.
Jeffiekins

1
Witamy w Rowery! Nie używaj wulgaryzmów na stronie, jesteśmy o tym powiadamiani w siedzibie Charcoal i musimy to wyczyścić.

@Jeffiekins tak, ale musisz go kupić tylko raz i jest pewny, że wystarczy na kilka motocykli. Również tani zamek może potencjalnie sprawić, że wydasz podwójnie (trzy razy dla mojego przyjaciela, dopóki nie nauczy się lekcji)
kifli

Co oznacza „blokada uberkill”?
unforgettableidSupportsMonica
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.