Jak sprawdzić, czy opona zawiera śluz?


8

Ostatnio zmieniłem dętkę w moim rowerze górskim, ale to moja żona faktycznie zabrała rower do sklepu w celu naprawy. Kiedy wrócił, zauważyłem, że trzon ma niebieską czapkę, a nie typową czarną czapkę. Widziałem śluzowe dętki z zieloną nasadką, więc zastanawiałem się, czy w oponie było coś innego. Chociaż nie prosiłem o szlam, a ona nie pamiętała, żeby coś o tym mówiono, możliwe, że mogliby po prostu rzucić go w prezencie. (Takie rzeczy zdarzały się wcześniej, gdy podawali jedną cenę przez telefon, a następnie rzeczywista cena kończy się na mniej niż ta, którą podali). Zauważyłem również, że w pewnym momencie opona zepsuła się nietypowo szybko (w ciągu kilku dni niestosowania w porównaniu do normalnych strat wynoszących maksymalnie 1/3 ciśnienia w ciągu tygodnia),

Poza faktycznym zdjęciem opony, wyjęciem rury i potrząśnięciem nią, jak mogę stwierdzić, czy dana opona ma śluz?


Jeśli wylejesz sól na oponę, może się zwinąć i wypaczać, co sugeruje, że ślimaki pełzają po twoim rowerze od ostatniego użycia.
smeeb,

Podejrzewam, że jesteś zabawny, więc byłoby to lepsze jako komentarz niż prawdziwa odpowiedź.
Criggie

Żaden @Criggie, kiedy miałem rower, jako dziecko, znalazłem ślimaki na rowerze po tym, jak spadł deszcz. Wczołgały się po moich oponach i siedzeniu, a było śliskie w dotyku. Wylałem na nie sól, a motocykl był nadal śliski, ale zostało to potwierdzone: były ślimakami.
smeeb,

No dobrze - w tym kontekście „szlam” to handlowa nazwa ciekłego uszczelniacza do nakłuwania dodanego wewnątrz tuby (lub wewnątrz opony zestawu bezdętkowego). Pomysł polega na tym, że pokryje wnętrze tuby / opony i zostanie wypchnięty przez każde przebicie i jakoś uszczelnia dziurę.
Criggie

1
Zawory często mogą być łuszczące się, a czasem uszczelniają się lepiej niż innym razem. Zatem fakt, że zmienił się wskaźnik wycieku, nie jest znaczący. Ale jeśli jest to zawór Schradera, powinieneś być w stanie usunąć rdzeń i wbić wykałaczkę do środka, aby wykryć śluz. (Może to być wykonalne również z zaworem Presta, ale jest to iffier.)
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


4

Aby dowiedzieć się, czy w rurce znajduje się szczeliwo,

  • rozetnij to - rodzaj końcówki do tuby

  • zdejmij go z obręczy i opróżnij, a następnie ściśnij rurkę rękami. Będzie bardziej śliska niż pusta rurka

  • Zawieś opróżnioną rurkę na noc, a szczeliwo zbierze się na dole. Powinieneś być w stanie to wyczuć przez rurkę

  • Jeśli rdzeń zaworu jest wyjmowany, wyjmij go i przebij koniec zapałki lub wykałaczki, aby sprawdzić, czy wróci do wilgoci.

Zasadniczo sama waga nie powie Ci, ponieważ w tubie jest tylko 20-50 gramów szczeliwa, gdy tuba waży 5 razy więcej.


Jeśli rdzenia nie da się wyjąć, czy nadal można się odchudzić, czy to wystarczy, aby pokazać, że nie został wyszczuplony?
mattnz

1
@mattnz Prawdopodobnie wskaźnik, ale nie jest gwarantowany. Niektórzy ludzie dodają uszczelniacz za pomocą strzykawki przez rurkę, lub bezdętkowe tubki mogą zostać wprowadzone przez koralik przed napompowaniem opony.
Criggie

1
Jeśli ma w sobie śluz, rdzeń zaworu jest z definicji wymienny. Taki jest sposób, w jaki sklep to instaluje i jak producent dodaje go przed pakowaniem.
zenbike

1
Okazuje się, zanim zdążyłem wyjąć tubę, aby wypróbować którąkolwiek z nich. Znalazłem inny sposób na sprawdzenie, czy zawiera szlam. Jechałem, kiedy nagle usłyszałem syczący dźwięk ... krótko mówiąc, był śluz.
Michael

1
@ Criggie Nie zdawałem sobie sprawy, że na początku był w nim szlam, więc próbowałem dowiedzieć się, dlaczego obszar wokół wycieku wyglądał zabawnie. Postanowiłem spróbować położyć palec na przecieku, podczas gdy myślałem o tym, co zrobić z śmieciami wokół dziury, a potem zdecydowałem się po prostu wsiąść na rower i zacząć pedałować i zobaczyć, jak daleko mogę się dostać, zanim wybiegnę. powietrza. Ominąłem blok, kiedy zdałem sobie sprawę, że nie słyszę już wycieku, a powietrze wciąż miało około połowy swojego ciśnienia.
Michael

1

Jeśli napompujesz opony, a następnie wypuścisz trochę powietrza, możesz poczuć jego zapach, przynajmniej jeśli jest całkiem świeży. Nie używałem go od kilku lat, ale pamiętam dość charakterystyczny zapach w porównaniu ze standardowym zapachem gumy, który dostajesz, gdy wypuszczasz powietrze.


0

zdejmij koło, połóż pionowo i zakręć nim. Opona ze szlamem obraca się „inaczej”. Możesz poczuć szlam krążący w oponie.


0

Kiedy opróżniam rurkę, na końcu często pojawia się trochę szlamu, a na zaworze widać resztki. Większość marek wydaje się mieć bardzo jasny kolor (zielony lub pomarańczowy), więc jest to bardzo zauważalne.

Również kiedy sprawdzam (napompowaną) oponę pod kątem przecięć i uszkodzeń (dobry pomysł, aby robić to co tydzień lub mniej więcej), czasami widzę zieloną mazię w miejscu, w którym miałem małe przebicie, które zostało uszczelnione, zanim nawet to zauważyłem. Więc spójrz i możesz to zobaczyć.

Któregoś dnia miałem większe nacięcie, a opona wypluła mnóstwo zielonego szlamu w całym miejscu, zanim uszczelniła dziurę - dobrze mieć błotniki!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.