Naprawa specjalnie dla osób dojeżdżających do pracy na rowerze?


10

Nie jestem pewien, czy to pytanie jest odpowiednie dla tej witryny, Startups SE, czy nie, ale oto: czy istnieje już jakiś model biznesowy dla osób dojeżdżających rowerem dla przyspieszonych problemów z naprawą? Jeśli nie, dlaczego nie? - czy to nie jest realny model biznesowy?

Tło i motywacja

Gdzie mieszkam, jeśli coś stanie się z moim motocyklem i potrzebuję go naprawić, czas oczekiwania na naprawę to minimum dwa tygodnie o każdej porze roku, nie ma 90% szans na opady i / lub temperatury poniżej zera . Jednak dla osób, które używają roweru jako środka dojazdów, jest to oczywiście problematyczne. Co więcej, jeśli powiem ludziom w sklepach rowerowych: „Potrzebuję mojego roweru, aby dostać się do pracy [np. Jutro, w poniedziałek, itp.]”, To w zasadzie nie obchodzi ich : W ich dolnej linii nie ma różnicy między kimś który ma swój rower w piwnicy 10 na 12 miesięcy w roku i musi go naprawić oraz ktoś, kto jeździ rowerem przez 365 dni w roku.

Alternatywne rozwiązania

Ponieważ nie ma dla mnie sposób, aby rzucić pieniądze na mój problem (patrz zaangażowanie powyżej), kiedy mam poważny problem z moim rowerem na dzień powszedni, ja w zasadzie odwołać wszystko mam zaplanowane na wieczór, kupić potrzebne części właśnie teraz , ponieważ wszystkie miejsca w mieście, w których sprzedaje się części do rowerów, wkrótce się zamkną, a potem spędzą wieczór w domu gorączkowo, próbując sprawić, by rower pracował w sposób hamowany z pomocą filmów z YouTube'a, ponieważ nigdy nie miałem do czynienia z ten problem wcześniej.

Chociaż ta metoda „rozwiązania” mojego problemu zmusza mnie do uczenia się różnych rzeczy na temat mojego roweru i ćwiczenia kreatywności, jak zapewne zgadliście w moim języku, nie jest to przyjemne doświadczenie.

Wniosek

Wiem na pewno, że nie jestem jedyną osobą, która codziennie dojeżdża do pracy rowerem, a inni dojeżdżający do pracy, o których wiem, wykonują całą pracę na swoich rowerach samodzielnie w domu. Z wyjątkiem ludzi, którzy lubią samodzielnie wykonywać tę pracę, wyobrażam sobie, że istnieje ogromna nisza rynkowa, która nie jest wykorzystywana ... więc dlaczego nie? Czy jestem jedynym żyjącym człowiekiem, który lubi jeździć na rowerze każdego dnia, ale nienawidzi nad nim pracować i ma środki finansowe, aby zapłacić komuś innemu za jego naprawę?


Być może pracownik rozmawiający ze mną w rzeczywistości się przejmuje, ale ponieważ nie może zrobić nic, co zmusiłoby mnie do czekania krócej niż dwa tygodnie, sama firma (określana magicznym „oni”) udowodniła, że ​​tak naprawdę nie „ t obchodzi. To samo dotyczy każdego sklepu w tym kraju. Jedyną różnicą może być gdzie indziej, że w większych miastach, to może mieć szanse na znalezienie sklepu, który nie ma aż tak długo czekać.


1
Jak często potrzebujesz naprawy, którą musisz udać się do sklepu / szybsze wykonanie tego w sklepie byłoby szybsze? Zwykła wymiana opony / dętki / klocka hamulcowego / łańcucha / kasety wymaga minimum narzędzi, które powinien mieć każdy dojeżdżający.
Batman

1
Trzeba przyznać, że częstotliwość tego zjawiska jest coraz mniejsza, ponieważ jak na ironię jestem zmuszony nauczyć się naprawiać te rzeczy samodzielnie. Z drugiej strony, gdyby była mi dostępna taka „szybka naprawa”, dałbym im zamiast tego pieniądze. Mimo to nie chcę np. Zmieniać kasety: nie lubię majstrować przy rzeczach, które nie są intuicyjne (tj. Trzeba to zrobić raz, aby wiedzieć, jak to zrobić poprawnie), żmudne i brudne, nie mówiąc już o wydawaniu godziny mojego wolnego czasu, aby to zrobić - dlatego ja otwarcie wolę dawać pieniądze komuś innemu, aby to dla mnie zrobić.
errantlinguist

3
Poleciłbym kupić tani drugi rower. Będziesz pracować dłużej i przy niższym komforcie pracy, ale jest to o wiele lepsze niż spacer lub transport publiczny.
gerrit

1
W zależności od tego, gdzie mieszkasz, przychodzą do ciebie mobilne usługi naprawcze (np. Velofix ). Również naprawy stają się łatwiejsze z czasem i doświadczeniem oraz w miarę gromadzenia zapasów części.
Rider_X

Również przyjazny uśmiech i skrzynka piwa mogą naprawdę zaskoczyć cię w kolejce napraw.
Rider_X

Odpowiedzi:


11

Nie potrzebujesz takiej usługi naprawy. Istnieje inne, bardziej praktyczne rozwiązanie: rower wypożyczony.

W Holandii większość rowerzystów jest używana przez osoby dojeżdżające do pracy, więc przyspieszenie nie zadziała. Istnieje jednak wiele miejsc, w których można wypożyczyć rowery. Dobry sklep rowerowy może po prostu mieć pod ręką kilka tuzinów rowerów, które następnie wypożyczyć (zwykłemu) klientowi, aby nadal mogli iść do pracy, szkoły, na spotkania towarzyskie itp.

Jest to już powszechna praktyka w Holandii. Wierzę, że istnieją garaże samochodowe, które robią to samo, więc nie rozumiem, dlaczego byłoby inaczej w przypadku rowerów.

Jeśli sklep rowerowy nie chce wypożyczyć ci roweru, a masz pieniądze, możesz wypożyczyć rower na okres, przez który nie będziesz mieć dostępu do swojego. Jeśli zdarza się to często, możesz kupić dodatkowy rower do tego samego celu.


Przynajmniej nie są bardzo popularne w USA. Znam tylko jeden sklep, który to robi, i zwykle jest to tylko do napraw, w których część zajmie trochę czasu, aby wejść (i musisz mieć nadzieję, że jest coś w twoim rozmiarze).
Batman

Zaakceptuję to, ponieważ o ile nie chcę tego przyznać, to właśnie dlatego taki pomysł nigdy nie zadziałałby.
errantlinguist

8

Myślę, że ta praca jest wysoce zależna od tego, gdzie mieszkasz, i nie sądzę, aby działała w większości miejsc. Potrzebujesz wystarczającej liczby ludzi na rynku, którzy skorzystaliby z tej usługi (która prawdopodobnie nie istnieje w większości miejsc). I ludzie muszą być gotowi zapłacić składkę, którą musisz utrzymać, aby prowadzić tego rodzaju działalność. Po pierwsze, sklepy rowerowe nie są zbyt opłacalne w wielu miejscach na świecie.

Rozważmy tylko rowery z napędem łańcuchowym, które są albo napędzane jedną prędkością, albo przerzutką.

Do napraw / usług, takich jak:

 • Wymiana dętki / opony (dźwignie opon + pompa)
 • Wymiana klocków hamulcowych (klucz sześciokątny)
 • Regulacja hamulców szczękowych (klucz sześciokątny / śrubokręt)
 • Regulacja niektórych hamulców tarczowych (klucz sześciokątny / śrubokręt)
 • Dostrajanie niektórych aspektów dopasowania roweru (prawdopodobnie klucz sześciokątny lub brak narzędzi)
 • Precyzyjne dostosowanie zmiany przełożeń [To jest bardziej skomplikowane niż się wydaje - ponowne ustawienie wieszaka przerzutki bez skrajni i stojaka do naprawy może być denerwujące. ]
 • Zainstaluj pedały (mały półksiężyc / klucz do pedałów)
 • Zainstaluj dodatki, takie jak stojaki, światła
 • Trochę smarowania

jest możliwe, aby jakiś facet przyszedł i szybko wykonał pracę na rowerze za pomocą małej torby narzędzi. Niektóre z tych rzeczy będą wygodniejsze ze stojakiem do naprawy.

Przy nieco większej torbie narzędzi mogą:

 • Ponownie podłącz kabel do roweru (nożyce do kabli, pilnik, szydło)
 • Wymień kasetę (narzędzia kasetowe, bicz łańcucha, klucz półksiężyca lub bicz łańcucha narzędzia parkowego x 2)
 • Wymień wolne koło (narzędzia (a) wolnego koła, klucz półksiężycowy / bicz łańcucha narzędziowego Park)
 • Wymień łańcuch (narzędzie do łańcucha)
 • Wymień korby (ściągacz korby, klucze sześciokątne)

Pamiętaj, że musisz mieć przy sobie kilka różnych narzędzi wolnego koła. Narzędzia kasetowe są mniej zróżnicowane.

Do bardziej skomplikowanych zadań, takich jak:

 • Przepakowywanie hubów
 • Koła wyrównujące
 • Wymiana szprych
 • Wymiana suportu
 • Usługa zestawu słuchawkowego
 • Dopasuj wieszak do przerzutki
 • itp.

Muszą przyjść do sklepu.

Uwaga: w przypadku większości tych napraw sprzedawca musi przyjść do domu ze wszystkimi kompatybilnymi częściami. Muszą również założyć:

 1. Wiesz, jakie części są dla twojego motocykla.
 2. Wiesz, jakie naprawy są w rzeczywistości potrzebne dla Twojego motocykla.

(1) jest wysoce nieprawdopodobne - większość ludzi nie poznałaby tarczy z kasety. Biorąc to pod uwagę, (2) staje się trudne.

Więc facet musi przyjść na twoje miejsce z dobrze zaopatrzoną platformą do obsługi, jak furgonetka hydraulika wypełniona narzędziami rowerowymi do naprawy trwającej dłużej niż 5 minut (co i tak lepiej byłoby uczyć się samodzielnie. ). I musi być odpowiednio zaopatrzony na cały dzień dla różnych motocykli. Oprócz kosztów prowadzenia furgonetki i płacenia mechanikowi za wyjście do tych miejsc, nie sądzę, że sklep może w rozsądny sposób zabrać tę klasę napraw na drogę.

To zasadniczo pozostawia dwie pierwsze grupy jako opcje. Musisz zapłacić pracownikowi za czas, aby dostać się do klienta w celu naprawy, naprawy, a następnie wrócić. Biorąc to pod uwagę w pierwszej grupie, prawdopodobnie nie będzie to opłacalne. Druga grupa może być, ale w sklepach wszystko będzie łatwiejsze.

To powiedziawszy, istnieje pewien rynek takich usług dla samochodów - są firmy, które zamieniają opony lub wymieniają olej na podjeździe. Ale koszty mogą być znacznie większe niż 2x przewiezienia rzeczy do garażu.


Myślę, że jeśli masz ten problem, istnieje kilka rozwiązań:

 1. (Ty) Masz więcej niż jeden rower.
 2. (Sklep) Zamiast tego wypożycz rowery. To nie jest zbyt drogie dla warsztatu - trzymaj pod ręką kilka wytrzymałych i podstawowych rowerów i pożycz je. Opłata za to.
 3. (Sklep) Ogranicz się do pierwszej klasy napraw (i być może części drugiej klasy) i poproś ludzi, aby pojechali tam rowerem w małym promieniu wokół sklepu, ponieważ prawdopodobnie nie zwrócisz pieniędzy na samochody. Naładuj dobrą premię.
 4. (Ty) Wypróbuj różne sklepy.

4

Na początku tego tygodnia mój dzień został całkowicie zakłócony przez zawór trzpienia w mojej tylnej oponie wyrywającej się z dętki. (Jest to rower z napędem pasowym i hamulcami tarczowymi, więc montaż tylnych opon jest bardziej skomplikowany, niż sam się naprawiam.) Nazwałbym taki biznes jednym strzałem.

To samo, jeśli ta tylna opona kiedykolwiek pójdzie, gdy jestem w szczerym polu na szlaku prowadzącym na szlaki. (Jest powód, dla którego prowadzę maraton Schwalbe ...)

W mojej głowie kluczowymi kryteriami sukcesu byłyby:

 • Mobilność. Ten biznes musiałby jechać na mój rower.
 • Prędkość. Muszę szybko coś naprawić. Może to wiązać się z ograniczeniem oferowanych napraw lub doładowaniem w nagłych wypadkach.
 • Priorytetyzacja. Kiedy pada, leje, jak mówią - cztery połączenia przychodzą w tym samym czasie, jak sobie radzi biznes?
 • Dostępność przejazdów SAG; to wydaje się naturalną sprawą poboczną. (W rzeczywistości weekendy SAG i dni robocze w nagłych wypadkach wydają się być mądre.)

Są weterynarze zajmujący się sprawami domowymi, (bardzo nieliczni) lekarze zajmujący się sprawami domowymi i oczywiście dostawa jedzenia. Nie rozumiem, dlaczego naprawa rowerów domowych nie poleciałaby.


Słuszne uwagi. Na marginesie uważam, że niedorzeczne jest to, że jeśli powiem samochodowemu sklepowi: „Potrzebuję mojego samochodu, aby dostać się do pracy [np. Jutro, w poniedziałek, itp.]”, Mogą zrobić dla mnie zakwaterowanie, ale kiedy przyjdzie na rowerze, śmieją się ze mnie.
errantlinguist

1
@errantlinguist W jakiej części świata mieszkasz? W niektórych krajach europejskich wcale nie byłoby to śmieszne, a oni oferowaliby ci rower do wypożyczenia, a może nawet wypożyczenie ze zniżką.
gerrit

@gerrit: Niemcy, w których (pomimo tego, co niektórzy mogą sądzić), niewielu ludzi jeździ na rowerach inaczej niż w weekend, kiedy słońce nie świeci. Oczywiście, jedna rzecz, z której Niemcy nie słyną, to standardy obsługi klienta ...
errantlinguist

1
Byłbym zaskoczony, gdyby usługa mobilna była wyposażona w napęd na dysk z napędem pasowym.
Batman

@errantlinguist Jestem zaskoczony, że wyśmiewasz się z tego, że potrzebujesz roweru, aby dostać się do pracy w Niemczech (myślałem, że jesteś w Stanach Zjednoczonych). Możesz znaleźć sklep, który oferuje również wypożyczalnię rowerów, i spróbować wynegocjować obniżoną stawkę czynszu, jeśli kupią rower.
gerrit

2

Jest velotooler.com ** Są w całych Stanach Zjednoczonych, ale są także obecni w Kanadzie. W 2017 r. Zostaną rozszerzone na Wielką Brytanię i Europę, ale już rozpoczęli proces rekrutacji mechaników (mają nawet mechaników zarejestrowanych w Australii i Ameryce Łacińskiej).

Velotooler.com to platforma mechaniki rowerowej na żądanie. Wymieniasz problem związany z rowerem (lub jeśli nie wiesz, możesz po prostu uzyskać konsultację), w tym model roweru. Wybierz swoją datę i godzinę dostępności. Mechanicy obsługujący twój obszar zobaczą spotkanie i to potwierdzą.

Ceny Velotoolera są takie same jak w zwykłym sklepie, z tą różnicą, że nie pobierają opłaty dodatkowej ponad normalną cenę instalacji części, jeśli nie kupisz u nich części. Mechanik Velotooler idzie do ciebie. Transakcja finansowa jest zarządzana online, a ceny są ustalane przez velotooler (dzięki czemu zawsze wiesz z góry, co płacisz).

Jak Velotooler urósł tak szybko? Nie pobierają opłat za dołączenie do mechaniki. Żyją z niewielkiej prowizji za transakcję, zachowując jednocześnie konkurencyjną cenę. Ponieważ nie wymagają od mechanika inwestowania żadnych pieniędzy, mechanik otrzymuje lepszą rekompensatę. Velotooler oferuje również bezpłatne ubezpieczenie dla mechaników, więc każda praca wykonywana przez platformę Velotooler jest ubezpieczona.

Po zakończeniu transakcji zarówno klient, jak i mechanik oceniają się nawzajem . Ten system oceny pozwala velotoolerowi na zadowolenie zarówno mechaników, jak i klientów.

Ujawnienie - Jestem częścią zespołu Velotooler


1
Czy jesteś podłączony do VeloTooler? Jeśli nie, brzmi to okropnie jak reklama. Podaj swój związek lub nie.
RoboKaren,

1
Cześć @RoboKaren - Właśnie dodałem notatkę na dole i dokonałem ujawnienia. Winny! Zdecydowanie związany z velotoolerem :)
Kolarstwo Maniac

1
Tak, to konflikt interesów i reklama. Ale dokładnie tego szukał PO.
CardMechanic

0

Dziękujemy kolarz Maniac i Robokaren ....

Po prostu chcę dodać jeszcze kilka rzeczy do dyskusji. Nie jestem pewien, czy jest to oczywiste dla kogoś spoza branży, ale znalezienie dobrego mechanika było powszechnym problemem. Całkowita liczba mechaników w kraju jest bardzo niska w porównaniu do motocykli sprzedawanych rocznie. Dlaczego? 1) Trudno to zrobić jako karierę, zarabiając średnio 12-14 $ za godzinę. 2) Sezonowość i harmonogram pracy mogą przytłoczyć mechaników, zmuszając ich do pracy przez długie godziny i weekendy lub do pozostawienia ich bez pracy (na przykład zimą).

A wszystko sprowadza się do prostego faktu, że kiedy idziesz do sklepu (chyba że właściciel sklepu jest mechanikiem) lub franczyzy, takiej jak velofix lub beeline (przez większość czasu właściciele franszyzy velofix i beeline to tylko inwestorzy, którzy w końcu zatrudniają mechanika do kierowania autobusami), tak naprawdę nie wiesz, kto pracuje na twoim rowerze.

Nasze podejście jest inne. Staramy się wspierać ludzi, którzy kochają rowery i mogą świadczyć usługi na żądanie innym. Wszystkie zadania w velotooler są rejestrowane w historii motocykla z dołączonymi poświadczeniami mechanika. Mechanicy otrzymują wynagrodzenie bezpośrednio za pracę i mogą ponownie zainwestować pieniądze, aby się poprawić, może nawet kupując autobus i ewentualnie przekształcając go w karierę na pełny etat.

Rozumiemy, że koncepcja peer-to-peer nie jest gorącym tematem w branży. Sposób, w jaki rowery są sprzedawane klientowi końcowemu, jest daleki od modelu sprzedaży bezpośredniej, który widzimy w innych branżach. Dostajesz rower wyprodukowany na Tajwanie - wysyłany do dystrybutora - przedstawiciel firmy sprzedaje go do sklepu rowerowego - sklep rowerowy sprzedaje go klientowi. Wszystko jest wspaniałe, gdy więcej ludzi dostaje więcej miejsc pracy i pieniędzy. Jednak margines, jaki uzyskuje z tego mechanik, jest prawie niczym.

Dlatego staramy się wkroczyć i zmienić świat mechaników rowerowych. Jak na ironię, jedynymi ludźmi, którzy naprawdę widzą i dotykają roweru, zanim dotrze on do klienta, są ci, którzy budują i pakują rower (często outsourcing), kierowca UPS lub FedEx niosący pudełko i mechanik, który je składa. Nie sądzę, aby ktokolwiek z firmy rowerowej nawet widział rower po złożeniu zamówienia na jego budowę (chyba że jest to mniejsza firma rowerowa z większym podejściem).

Staramy się tylko, aby ludzie, którzy kupują rowery online lub w sklepach, zdali sobie sprawę, że posiadanie własnego mechanika nie jest luksusem - to standard, który powinien był być stosowany dawno temu, w którym mechanicy dostają więcej za składanie i serwisowanie tych motocykli, które zostały zbudowane w Chinach lub na Tajwanie.

Ale kiedy naprawdę zrozumiemy ludzi, którzy serwisują rowery, powinniśmy również zrozumieć ich pasję do rowerów. Innym ważnym pytaniem jest - dlaczego ludzie, którzy tak bardzo kochają rowery i nadal służą innym za tak niskie wynagrodzenie, nie mogą sobie pozwolić na jazdę? Na przykład większość mechaników, którzy nadal jeżdżą na rowerach, ma wiele konfliktów z rutyną treningową i harmonogramem wyścigów weekendowych z powodu dużego zapotrzebowania na usługi naprawcze w okresie letnim. Zasadniczo musisz czasami wybierać między byciem rowerzystą a mechanikiem. Lubimy dawać mechanikom elastyczność, aby mogli jeździć tyle, co my. Wszyscy w zespole velotooler uwielbiamy jeździć na rowerze, ścigać się na rowerach i podróżować, aby rywalizować lub wykonać niesamowitą jazdę w pięknym miejscu.


-2

Tak, istnieje opcja Velotoolera jako opcji.


Było to już zalecane (i na długo) przez inną osobę
CardMechanic

Witamy w Bicycles SE. Szukamy odpowiedzi bardziej szczegółowo . Rozważ poszerzenie swojej odpowiedzi, aby wyjaśnić, dlaczego Velotooler jest dobrym rozwiązaniem. Taka krótka, jednowierszowa odpowiedź prawdopodobnie zostanie odrzucona, oznaczona jako interwencja moderatora i prawdopodobnie usunięta.
jimchristie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.