W jaki sposób leżąca trójkołowy kijanka może hamować trzy koła za pomocą tylko dwóch dźwigni?


10

To chyba okropny pomysł, ale ostatnio patrzyłem na leżące kijanki i po prostu kliknąłem. Miałbym dwie dźwignie hamulca, ale trzy koła. Musiałbym musiał ...

1.) Skalibruj dwa przednie hamulce na jednej dźwigni, co, jak podejrzewam, byłoby szalone

2.) Hamuj tylko za pomocą tylnego koła i jednego przedniego koła (obracanie się podczas hamowania brzmi jak zły pomysł)

3.) Zrezygnuj z hamowania na tylnym kole, ponieważ w rowerach najbardziej hamuje przednie koło. Podejrzewam, że podobnie jest w przypadku trójkołowców. Zamiast tego byłbym w stanie uruchomić hamulce lewego koła lewą dźwignią, prawe koło prawą dźwignią itp.

Pytanie brzmi: jaki jest ogólny układ hamulców dla kijanek?


Układ koła pasowego prawdopodobnie działałby na przednich kołach z jednej dźwigni. W końcu hamulce wspornikowe bez problemu dzielą siłę między 2 kable.
Chris H

Hydraulika byłaby do tego idealna, ale utrata ciśnienia zabiłaby oba hamulce. Idealnie byłoby, gdybyś potrzebował podwójnego obwodu jak w samochodzie.
Criggie

Opis „kijanki” byłby pomocny w pytaniu dla osób niezaznajomionych z tym terminem. W tym przypadku kijanka ma charakter trójkołowej leżącej z podwójnymi kierowanymi kołami z przodu.
Johnny

Hamulec na tylnym kole kijanki o krótkim rozstawie osi jest prawie bezużyteczny. Na rowerze większość siły hamowania pochodzi z przedniego koła, mimo że w spoczynku ponad połowa ciężaru spoczywa na tylnym kole. Ta sytuacja jest przesadzona w przypadku kijanki i prawie nie trzeba hamować tylnego koła, aby się zablokować. Oczywiście nie jest tak w przypadku tandemu załadowanego roweru wycieczkowego. Ale wiele trójkołowych jeźdźców w ogóle nie ma tylnego hamulca, a wiele z nich hamuje niezależnie dwa przednie koła.
Móż

2
Widziałem kijanki, które mają niezależne hamulce tarczowe na przednich kołach w taki sposób, że można je wykorzystać do wspomagania kierowania. Hamulec tylny jest tradycyjnym hamulcem szczękowym, który może być używany tylko jako hamulec postojowy za pomocą zmodyfikowanej dźwigni zmiany biegów dolnej rury.
Carel

Odpowiedzi:


9

Większość z nich jest wyposażona w jedną dźwignię, która działa jednocześnie na dwa hamulce. Istnieje wiele różnych stylów, na przykład ten.

wprowadź opis zdjęcia tutaj wprowadź opis zdjęcia tutaj Widać, że ma 2 tuleje zamiast 1, najczęściej stosowane w podwójnych hamulcach tarczowych. Istnieją inne modele, które różnią się nieco wizualnie, ale pomysł jest taki sam. Wiele dźwigni Trike ma również mechanizm blokujący przycisk, który działa jak hamulec postojowy, dzięki czemu nie może się toczyć podczas włączania.


1
Te są nowsze. Również dość długo standardem z linkami hamulcowymi BMX. W ten sam sposób hamulce większości nosidełek są uruchamiane na oba koła.
Usunięto użytkownika

Mam jedną na moim trike Delta. Nietrudno też współpracować.
Willeke,

Jestem pewien, że ta konfiguracja jest rzadka, a nie powszechna, przynajmniej wśród kijanek.
Michael Hampton

Wiele z tych dźwigni faktycznie ma w środku belkę równoważącą, dzięki czemu wywierają one taką samą siłę, a nie równy nacisk, o ile oba hamulce są co najmniej z grubsza wyważone.
Móż

3

Zazwyczaj nie hamujesz wszystkich trzech kół leżącego wózka z kijanką, ale tylko przednie koła, przynajmniej gdy wózek jest w ruchu.

Większość leżących kijanek z najwyższej półki używa dwóch dźwigni hamulca, które niezależnie kontrolują hamulce na odpowiednim przednim kole. Opcjonalnie mogą mieć trzeci hamulec na tylnym kole, który jest wykorzystywany jako hamulec awaryjny lub postojowy.

Z instrukcji obsługi ICE :

Hamulce przednie są kontrolowane za pomocą dźwigni hamulca na kierownicy roweru. Lewa dźwignia uruchamia hamulec na lewym kole, a prawa dźwignia uruchamia hamulec na prawym kole. Aby zahamować, ściśnij jednocześnie obie dźwignie hamulca równomiernym naciskiem. Niektóre specjalnie przystosowane wózki mogą mieć inną konfigurację dźwigni.

Hamulce Catrike działają w ten sam sposób .

Catrike ma tylko przednie hamulce, ponieważ w sytuacji hamowania 90% ciężaru przenoszone jest na przód wózka. Hamulce przednie są również niezależne, co oznacza, że ​​możesz złamać tylko prawe koło lub tylko lewe koło. Dlatego, szczególnie podczas jazdy z dużą prędkością lub z góry, obowiązkowo należy naciskać oba hamulce jednocześnie i z taką samą intensywnością. Jeśli jednak zdecydujesz się zahamować tylko jednym hamulcem, może to spowodować, że trójkołowiec zsunie się z drogi i spowoduje poważne obrażenia lub śmierć.

To samo dotyczy trike HP Velotechnik :

W standardowym zestawie oba hamulce przednich kół są obsługiwane osobno: lewa dźwignia hamulca uruchamia lewy przedni hamulec, prawa dźwignia hamulca uruchamia prawy przedni hamulec.

Jeśli twój trójkołowiec jest wyposażony w hamulec tylny lub postojowy, użyj tego hamulca tylko jako hamulca awaryjnego w mało prawdopodobnym przypadku awarii przednich hamulców.

Podobnie jak trike Greenspeed :

Pamiętaj, że hamowanie w zakręcie z tylko wewnętrznym hamulcem nie zwolni cię, ponieważ jest nieważone i zablokuje się. Spróbuj użyć obu hamulców w sytuacji awaryjnej. Słyszeliśmy historie o ludziach skaczących z dużą prędkością z butelką z napojem w jednej ręce, którzy muszą hamować w połowie zakrętu i stwierdzają, że mają bardzo małe hamulce, aby je spowolnić.

Nawet trumny leżące niższej klasy używają tej samej metody.

TerraTrike działa w ten sposób :

Aby zatrzymać, ściśnij obie dźwignie hamulca płynnie i równomiernie. Każda dźwignia hamulca aktywuje odpowiedni hamulec na przednich kołach. Będziesz doświadczać kierowania hamulcem, jeśli hamujesz tylko jedną stroną lub nierównomiernie. Można przechylić wózek do przodu, zatrzymując się zbyt szybko.


I zostały faktycznie widać pojedynczą dźwignię, która kontroluje obie hamulce tylko na jednej linii trikes Kijanka: w Windcheetah linii. Używają one jarzma sterującego do kierowania, a nie kierownicy, w związku z czym musi mieć tylko jedną dźwignię hamulca. I zobaczysz je na velomobilach, które również używają jarzma sterującego.


1
Czy możesz wyjaśnić, w jaki sposób odpowiada to na pytanie o hamowanie trzech kół za pomocą dwóch dźwigni? Twoja odpowiedź wcale nie wspomina o tym.
Móż

@BlamBlamBlam W normalnej pracy nie ma hamulca na tylnym kole. Nawet jeśli jest obecny, zwykle nie powinien być używany do hamowania.
Michael Hampton

1
@BlamBlamBlam O czym ty mówisz? To wszystko jest odpowiedzią na pytanie!
Michael Hampton

Nic z tego nie wyjaśnia, w jaki sposób hamujesz trzy koła za pomocą dwóch dźwigni, co jest faktycznym pytaniem. Odpowiedzieliście na inne pytanie, na przykład „jak hamują dostępne na rynku wózki trójkołowe, gdy mają trzy koła, ale tylko dwie dźwignie hamulca”.
Móż

1
@BlamBlamBlam Przez cały czas ludzie przyjmują błędne i niepełne odpowiedzi. Nic nie można z tym zrobić, ale napisz lepszą odpowiedź i mam nadzieję, że wrócą i przeczytają ją w końcu. W każdym razie ta odpowiedź wyjaśnia już dokładnie, dlaczego druga jest błędna lub niekompletna, i w przeciwieństwie do drugiej odpowiedzi, ta jest dogłębnie pozyskana i udokumentowana, więc nie mam pojęcia, dlaczego złożyłeś to oświadczenie; na twarzy wydaje się absurdalny.
Michael Hampton

3

Mam trójkołowe leżące z podwójną przednią dźwignią hamulca, która kontroluje oba hamulce w tym samym czasie z jednakową siłą, następnie lewa dźwignia służy do hamulca tylnego, który wykorzystuje układ hamulca wspornikowego. Mocne hamowanie Używam wszystkich trzech. Mój trike jest elektryczny i nie zamierzałem stawać twarzą w dół na drodze na wypadek, gdybym musiał zatrzymać się przy prędkości 40 km / h. Ten układ działa dla mnie świetnie i nigdy od 9 lat nie miałem wraku ani nie zostałem wysłany za przednie koła podczas zatrzymania. Nie miałbym nic przeciwko włożeniu hydrauliki z przodu, ale nie widziałem podwójnego układu, który mógłby podzielić dwie linie z przednimi hamulcami tarczowymi. sol


1

Znalazłem link do tego wątku z powiązanego wyszukiwania.

Kupiłem elektryczny trike z Chin.

W załączeniu znajduje się zdjęcie tego, jak Chińczycy zaciągają tylne hamulce na wózku. Jeden kabel z dźwigni, a następnie dwa kable są połączone w dolnej ramie.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.