Czy składane kierownice to dobry pomysł z inżynieryjnego punktu widzenia?


9

Kilka chińskich sklepów sprzedaje składane kierownice:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Na pierwszy rzut oka wydaje się to świetnym pomysłem, ponieważ szerokość kierownicy jest jednym z powodów, dla których przenoszenie i przechowywanie rowerów może stanowić problem.

Czy z technicznego punktu widzenia kierownice tego typu są wykonalne?


3
Widziałem gorsze pomysły. Plastikowe bloki zawiasów wydają się być najsłabszym ogniwem - mogą się rozpaść lub połączenie ze środkową częścią może nagle skręcić. Gwintowane połączenie między dwiema połówkami kierownicy powinno być jednak tak dobre, jak złącze ramy S + S do rowerów składanych. (To całkiem nieźle.) Ale oczywiście trzeba zachować ostrożność przy zabezpieczaniu nakrętki.
Daniel R Hicks,

1
Innym potencjalnym punktem awarii jest przewiercenie kierownicy pod śruby obrotowe. To spowodowałoby znaczne naprężenie rury prętowej, a rura mogłaby pęknąć i ulec awarii w tym momencie. Ale konstrukcja z gwintowanym łącznikiem solidnie łączącym obie połówki powinna zminimalizować naprężenie w tym miejscu, materiały są odpowiednio dobrane i proces produkcji jest odpowiedni.
Daniel R Hicks,

1
Składane pedały też istnieją ... amzn.com/B0013GAR6M ;-)
renesis

1
@ Frisbee, Tak, wyglądają jak składane pedały, to jedyny obraz zamieszczony na stronie Sunlite goo.gl/IKb7t1
renesis

1
@Frisbee, nigdy nie powiedziałem, że tak. Jak myślisz, dlaczego w moim pierwszym komentarzu związałem się ze składanym pedałem? Powiedziałem, że istnieją. Nie powiedziałem, że są na rowerze.
renesis

Odpowiedzi:


11

Z technicznego punktu widzenia nie. Zwiększa złożoność, koszt i wagę. Mogą to być przełom dla osób dojeżdżających do pracy, które prawdopodobnie z nich skorzystają. Może z praktycznego punktu widzenia. @NL_Derek; możesz być pierwszym, który przetestuje !

W połączeniu z innymi składanymi elementami ( rama jak Dahon i pedały ), może odpowiadać potrzebom użytkowników, wyobraź sobie, że wkładasz rower do walizki .

Jeśli założymy, że kryteria projektowe są takie, że potrzebujemy składanego kierownicy, nic mnie tu nie wyskoczy, ponieważ nie można odpowiednio rozwiązać problemu inżynierii jakości. Można powiedzieć, że składany rower lub składane pedały wydają się bardzo niebezpieczne, ale jeśli są dobrze zaprojektowane i wykonane z jakością, nie ma w nich nic z natury niebezpiecznego. Nie wiadomo, czy ten konkretny przedmiot jest dobrze wykonany. @RoboKaren, zgodziłbym się, że coś innego niż gwintowane połączenie między dwiema połówkami może być lepsze, chyba że ma jakiś środek zapobiegający nieoczekiwanemu poluzowaniu, jak pewnego rodzaju mechanizm blokujący krzywkę.

Tylko na kopnięcia wymodelowałem coś, co według mojej oceny byłoby solidnym zawiasem, gdyby wykonano z odpowiednich materiałów, z grubsza kopiując projekt tego, co pokazano na zdjęciu. Nie mam jednak czasu na wykonanie szczegółowego połączenia…

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Dzięki za wskazówkę @renesis, cena jest rozsądna (20 €), ale nie lubię prostych kierownic, więc nie są dla mnie.
NL_Derek

6

Przeglądając krótką listę „rozważań technicznych”, które właśnie stworzyłem:

 1. koszt
  Będą kosztować więcej w projektowaniu, testowaniu, produkcji i montażu w punkcie sprzedaży niż w przypadku tradycyjnych kierownic. Są bardziej złożone, więc nie widzę żadnego sposobu na obejście dodatkowych kosztów. Wydaje się, że korzyść jest niewielka poza niektórymi dość wyspecjalizowanymi skanerami, a dla wielu z nich konwencjonalny rower składany jest prawdopodobnie lepszym wyborem - w domu, w którym rowery są pozostawione na korytarzu, na przykład rower składany może być przechowywane gdzie indziej, zwalniając jeszcze więcej miejsca na korytarzu.
  Ponieważ większość motocykli jest zbudowana w cenie, szczególnie na końcu towaru, który sugeruje, że zdjęcie jest celem tego modelu, dodatkowy koszt składanych drążków musi pochodzić z innych części roweru.
 2. waga
  W przypadku równoważnych materiałów i konstrukcji będą one cięższe. W przypadku tanich motocykli i BSO nie stanowi to problemu, ale w przypadku motocykla, w którym dodatkowe 20 USD za składane drążki nie stanowi problemu, zwykle jest to waga. Ponownie oznacza to po prostu, że składane pręty muszą być wystarczająco przydatne, aby przezwyciężyć tę wadę, ale posłuży to do pewnego ograniczenia rynku.
 3. tryby awarii
  Oczywiście dwa punkty obrotu i łączenie oznaczają, że istnieje więcej sposobów na niepowodzenie. Ponadto, ponieważ jest to nowy projekt, nie mamy 200-letnich lat, jeśli historia sięga wstecz. Będzie to wymagało więcej testów i eksperymentów, aby dowiedzieć się, jak zawiedzie i jak zminimalizować dodatkowe tryby awarii.
 4. estetyka / postrzeganie klienta
  To może być bardziej „inżynieria sprzedaży”, ale wyglądają dziwnie. Większość ludzi lubi się dopasowywać i wyglądać dziwnie oznacza mniej. Znów kurczenie się rynku produktu.
 5. złożoność operacji
  Za każdym razem, gdy trzeba je złożyć, jest jeszcze kilka kroków. Złożenie prętów zajmuje prawdopodobnie tyle samo czasu, co złożenie porządnego roweru składanego (jeździłem na Birdy i często składałem go do połowy, żeby go zaparkować). Nawet jeśli nie są składane ani rozkładane, blokowanie w środku powinno być sprawdzane za każdym razem, gdy rower jest prowadzony.
 6. odpowiedzialność prawna
  Znowu, nie ma znaczenia wszędzie, i nie ma żadnego znaczenia, jeśli kupujesz z chińskiej strony internetowej. Ale dodatkowe tryby awarii, wymagane dodatkowe kontrole operatora i nietypowy projekt sprawiłyby, że prawnicy w kraju takim jak USA byliby niezadowoleni. Lub podekscytowani, w zależności od tego, po której stronie obudowy są.

Jest to coś, co chętnie kupiłbym, gdyby zaspokoiło to moją potrzebę, ale wiedziałbym również o powyższym i zająłem się składanymi kierownicami, gdy je otrzymałem. W przypadku mojego roweru składanego łóżko mogłyby działać lepiej niż podejście „po prostu trochę obróć kierownicę”, którego użyłem, kiedy zaparkowałem na korytarzu. Ale nie kupiłem zestawu, chociaż widziałem ich zdjęcia, ponieważ nie byłem przekonany, że będą działać wystarczająco dobrze, aby nadrobić powyższe problemy.


2

Inne plakaty wskazywały, że jest podatny na katastrofalną awarię, więc nie użyłbym go do mojego wyścigu 60 mil na godzinę (gdybym miał! -). Ale dla codziennego roweru przejeżdżającego od A do B wydaje się to świetnym pomysłem. Często potrzebowałem poluzować kierownicę, aby dopasować niepełnosprawny (zużyta opona, zgubiony klucz itp.) Rower do samochodu (używając poręcznego kamienia, jeśli nie mam młotka), to by trochę uprościło.
Muszę zobaczyć i poczuć, żeby ocenić, jak naprawdę jest wytrzymały (@DanielRHicks najwyraźniej uważa, że ​​czarne kawałki są plastikowe, @RoboKaren uważa, że ​​są odlewane z metalu, w każdym razie muszą być dość solidne).
Czy myślisz, że będą dostępne w Holandii? Jeśli są jakieś dobre, przewiduję dobry rynek!
EDYCJA: @renesis wskazał mi reklamę, która wyjaśnia, że ​​czerń jest plastikowa (mówią: „powszechnie używane w lotnictwie”).


Problem polegający na tym, że trudno jest montować motocykle w samochodach, ponieważ przednie koło i kierownica są duże i pod kątem 90 stopni względem siebie, został już bezpiecznie rozwiązany, w sposób, który nie dodaje prawie żadnej masy ani komplikacji do roweru: koła szybko zwalniane.
David Richerby,

1

Na pierwszy rzut oka te kierownice wydają się bardzo niebezpieczne. Istnieje wiele punktów awarii, z których każdy natychmiast sprawiłby, że rower byłby nie tylko sterowalny, ale prawdopodobnie nie pozwoliłby operatorowi na hamowanie:

 • Jeśli środkowa nakrętka zabezpieczająca nie zabezpieczy dwóch połówek kierownicy lub jeśli poluzuje się na skutek wibracji
 • Każda połowa opiera się na odlewie z czarnego metalu, który jest ustawiony na ramieniu dźwigni, a tym samym dość podatny na pęknięcia naprężeniowe.

5
Centralna nakrętka blokująca bardzo przypomina złącze S&S, które często służy do trzymania razem motocykli turystycznych. Są one używane od prawdopodobnie 50 lat i są bardzo szanowane.
Daniel R Hicks,

1
Zauważ, że dwa „odlewy” muszą jakoś zacisnąć końce tego środkowego odgałęzienia. Nie jest jasne, jak to działa.
Daniel R Hicks,

Nie podoba mi się ten pomysł, ale muszę powiedzieć, że się z tobą nie zgadzam: powiedzmy, że jedna szpilka zawiasu wypada w wyniku wibracji - większość jeźdźców może sterować jedną ręką i nadal jest jeden hamulec. Gdyby kierownica nie przeszła przez dziurę, sytuacja byłaby znacznie gorsza, ponieważ prawdopodobnie przechodziłbyś przez kraty. Ale zakładając, że są to małe składane motocykle, unikanie dziur wydaje się być bardzo dobrym pomysłem. Raczej nie kupuję roweru składanego, ponieważ jestem duży i ciężki i traktuję swoje rowery raczej mocno, podobnie nie kupiłbym tych sztang.
Chris H

Jeśli wypadnie jeden sworzeń zawiasu, cała kierownica będzie się obracać swobodnie względem drugiego. Nie rozumiem, jak można nadal sterować w tym stanie.
RoboKaren,

Jeśli jeden zawias zawodzi, nadal możesz pociągnąć kierownicę do siebie, aby spoczywała w „widelcu” czarnych odlewów. Możesz też po prostu chwycić zawias jedną ręką i przytrzymać kierownicę na miejscu. Nadal da ci to wystarczającą kontrolę, aby się zatrzymać. Nie rozumiem, dlaczego miałbyś stracić kontrolę nad hamowaniem, to nie tak, że kierownica całkowicie się odłącza. Byłoby podejrzane na zjeździe z prędkością 60 km / h na rowerze wyścigowym, ale w przypadku typowego użytkowania roweru składanego nie widzę, aby prawdopodobnie był to problem.
Stephan Matthiesen

1

Dużo wysiłku wkładamy w opracowanie tego typu składanych kierownic. Nasze prace przeszły pomyślnie test roweru górskiego EN14766. Chciałbym, żebyś spróbował tego.

Innowacyjna składana kierownica Smaller rowerowa skutecznie zapobiega nieprzyjemnym kłopotom związanym z parkowaniem rowerów w ograniczonej przestrzeni. Bez większego wysiłku kroki czwarte zajmują mniej niż 3 sekundy, aby złożyć lub rozłożyć kierownicę.

Niezawodnie materiał ze stopu aluminium zapewnia jego wytrzymałość i odporność. W ciągu ostatnich lat testów wytrzymałości i uderzenia składana kierownica Smallera uzyskała certyfikat EN14766 (test na rowerze górskim).

Stylowo, minimalistyczny skład i anodowana powierzchnia w kolorze czarnym sprawiają, że jest ona prosta, nie tracąc przy tym pojęcia estetyki.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


1
Czytanie między wierszami - masz coś wspólnego z tym produktem. Proszę zadeklarować swoje powiązanie, aby to zrobić, użyj linku Edytuj. Ale +1 za brak spamowania linkami, co jest miłe.
Criggie

1
Czy możesz to edytować, aby bardziej przypominała odpowiedź na pytanie, a mniej jak reklamę Twojego produktu? Pytanie nie mówi nic o stylu, więc akapit nie ma na przykład znaczenia. Reszta jest napisana raczej w stylu promocji niż informacji.
David Richerby,

1
Jeśli używasz tego jako przykładu tego, jak należy to zrobić, być może warto opublikować trochę więcej szczegółów na temat działania mechanizmu. Wygląda na to, że może być bardziej solidny i / lub wygodniejszy niż ten w pytaniu (i jestem pewien, że jest znacznie droższy!)
Chris H

0

To zależy od projektu. Powiedziałbym, że tak, nie jest to trudne dla kogoś z umiejętnościami inżynieryjnymi. Nie do końca rozumiem, dlaczego zamiast czopa nie robią tego po prostu za pomocą śrub, aby końce kierownicy można było zdjąć? Można na nich umieścić zatrzask bezpieczeństwa, aby go zablokować, aby zapobiec przypadkowemu poluzowaniu go podczas jazdy. Mogą być również 2 „króćce”, aby końce kierownicy spoczywały w pozycji pionowej lub prawie pionowej podczas przechowywania lub transportu. Również w sytuacjach, gdy konieczne jest umieszczenie roweru w samochodzie, 1 lub oba końce kierownicy można usunąć, aby zajmować mniej miejsca i ułatwić załadunek i rozładunek do / z samochodu.

Więc moja odpowiedź brzmi tak, jeśli jest dobrze zaprojektowana, dobrze skonstruowana i dobrze przetestowana. Bardzo dobry pomysł, ale nie do rowerów o dużym stresie. Powiedziałbym, że tylko do lekkich zadań.


Turystyka? Wymaga to najbardziej niezawodnego dostępnego sprzętu. Nie sądzę, że wiesz o czym mówisz.
jqning

Wątpię. Rower wyczynowy BMX (na przykład) wytrzymuje większe obciążenia szczytowe niż rower turystyczny.
David

2
Więcej stresu? Pewnie. Dlatego powiedziałem niektóre z. Nikt nie proponuje, aby słabe lub podatne na awarie kierownice pasowały do ​​roweru BMX. Jednak ty są identyfikowania rower turystyczny jako dobrego kandydata. BMX faktycznie toleruje niektóre zepsute części; oprócz ryzyka zranienia, które występuje na każdym rowerze, wadą jest minimalna (możesz iść do domu). Z drugiej strony, dobre chodzenie jest znacznie mniej dostępną opcją. Dlatego nie mówię o tym, który rower bardziej się stresuje, mówię o tym, który rower powinien być bardziej niezawodny.
jqning

Może ogólnie mówiąc, ale ile motocykli danej klasy jest rzeczywiście używanych do tego celu? Na przykład mam rower górski i nie mieszkam nigdzie w pobliżu gór, więc używam go jako 90% na, 10% offbike.
David
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.