Jak dobre są hamulce Raleigh z lat 80.?


7

Chciałbym kupić stary roadster / holenderski rower i natknąłem się na Raleigh Royal z lat 80-tych:

Roadster Raleigh Royal

Podoba mi się, że ma hamulce uruchamiane prętem, a nie hamulce coaster, ale jak dobrze działają hamulce prętowe? - Użyłem tylko hamulców szczękowych, więc nie mam pojęcia, jak działają. Rower jest daleko od miejsca, w którym mieszkam, więc nie mogę też łatwo poprosić o jazdę próbną.

Dzięki za pomoc.


2
Źle. Istnieje powód, dla którego „nowoczesne” rowery używają hamulców linowych (nowoczesne znaczenie co najmniej od lat 40. XX wieku). Wikipedia ma trochę o nich
Nuі

@ Nuі „Nowoczesne” rowery korzystają z hydraulicznych hamulców tarczowych.
Usunięto użytkownika

To dziwne. Przypuszczalnie jest to 3-biegowa tylna piasta bez hamulca i nie ma innych oczywistych hamulców tylnych. Mechanizm hamulca przedniego nie jest wyraźny, ale prawdopodobnie jest to hamulec piasty (który może być „w porządku” lub może być kiepski). Do 1980 r. Większość krajów wymagała dwóch zestawów hamulców na rowerach, więc trudno jest ustalić, gdzie / jak mógł zostać sprzedany.
Daniel R Hicks

(Nie wydaje mi się, żeby ta dźwignia zmiany biegów wyglądała bardzo „autentycznie”. Wątpię, aby taka dźwignia była używana, powiedzmy w 1948 roku. Ale patrząc online widzę, że rower z hamulcem tarczowym jest nadal sprzedawany w Azji, więc może to być azjatycki rower.)
Daniel R Hicks,

Patrząc online, widzę, że hamulce tylnych obręczy były często umieszczane wzdłuż wspornika łańcucha (który znajdowałby się za osłoną łańcucha), ponieważ mogą istnieć względnie skuteczne hamulce tylnej obręczy. Z przodu nie ma wyraźnego hamulca obręczy - musi znajdować się w piaście.
Daniel R Hicks

Odpowiedzi:


5

To, co tam masz, to replika roweru z czasów II wojny światowej. To nie wygląda jak tradycyjny hamulec prętowy (patrz link powyżej w Wikipedii). Trudno powiedzieć, co się dzieje, ale nie widzę żadnego mechanizmu hamującego na obręczy. Tak więc hamulec musi znajdować się w piaście (nadmierna piasta może utrzymywać generator - z wyjątkiem tego, że już po drugiej stronie widelca znajduje się generator).

Jeśli rower został wyprodukowany w latach 80. XX wieku, prawdopodobnie wprowadzono w nim coś, co skutecznie zatrzymuje rower, a jednocześnie wygląda „vintage”. To jednak czysta spekulacja.

Radzę kupić rower, jeśli uważasz, że wygląda fajnie (co robi). Jeśli hamulce są do bani, zawsze możesz je wymienić na coś innego.


2

Przynajmniej na danym rowerze (po tym, jak już jeździł) hamulce bębnowe uruchamiane na nim prętem nigdy nie można opisać jako „hamulce o wysokich osiągach”, ale na pewno mogą zatrzymać rower w odległości około stopy na metr podczas jazdy z grubsza na rowerze 20 km / h. Odpowiednio, rower jest ciężki --- naprawdę ciężki: Chyba waży ponad 20 kg. Dlatego osiągnięcie prędkości znacznie większej niż ta (co może powodować zmartwienia związane z hamowaniem) wymaga dużo więcej wysiłku niż np. W przypadku stosunkowo nowoczesnego roweru szosowego, a zatem hamowanie nie wydaje się „nieodpowiednie” dla stylu jazdy ułatwianego przez rower. Jeszcze lepsze jest to, że rower zachowuje się dokładnie tak samo na mokrej nawierzchni, czego nie można powiedzieć o np. Rowerach szosowych z hamulcami szczękowymi.


Ciężkie motocykle niekoniecznie są złe ... ciężko będzie ci złamać ramę, więc przy konserwacji i konserwacji powinno to trwać wiele lat.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.