Lekcje z katastrofy zjazdowej


23

Przed świtem jeździłem na zwykłym rowerze przygodowym. Jest to bardzo strome wzgórze z zakrętami (Ditchling Beacon, East Sussex, Anglia). Schodziłem i zauważyłem (za późno) trochę gruzu na drodze i włączyłem hamulce na pierwszym zakręcie. Moje przednie koło wpadło w poślizg, a ja ruszyłem w drogę i ześlizgnąłem się na pewną odległość z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Żadnych złamanych kości, tylko pęknięty hełm, podarte ubranie i niektóre bardzo nieprzyjemne otarcia i siniaki. Jeżdżę na rowerze szosowym od mniej niż roku i oczywiście wynika to z mojego braku umiejętności i osądu jako kierowcy. Chciałbym nauczyć się z tego doświadczenia. Czynniki, które wziąłem pod uwagę to:

 • Lekki. Lepsze przednie światło mogło pozwolić mi wcześniej zobaczyć szczątki, hamując w ten sposób przed zakrętem, a może nie. Czy możesz polecić dobre przednie światło?
 • Technika hamowania. Być może w ogóle nie powinienem był używać przedniego hamulca. Nie sądziłem, że zastosowałem go nadmiernie, rower zdawał się jechać, zanim zdałem sobie z tego sprawę.
 • Opony Opony, które mam, są głównie gładkie z bardzo niewielkim bieżnikiem na krawędziach. Czy są opony, które bardziej niż inne zapobiegłyby tego rodzaju wypadkom?
 • Ubranie. Moja głowa bardzo mocno uderzyła w drogę, a hełm uratował mnie przed poważnymi obrażeniami. Jednak, kiedy schodziłem z dużą prędkością, poślizgnąłem się na pewną odległość. Kiedy odpocząłem, miałem duże dziury w spodniach rowerowych, rękawiczkach, bluzkach i skórze. Czy są ubrania, które zapewniają lepszą ochronę bez ograniczania ruchu i komfortu?
 • Doświadczenie. Zakładając, że chcę kontynuować jazdę w dół, w ciemności, na mniej niż idealnie czystych i suchych drogach, jakich technik powinienem się nauczyć i jak najlepiej ich nauczyć?

3
Nie zajmujemy się tutaj odzyskiwaniem produktów, ale nasza własna nhinkle ma bazę danych bikelight ( bikelightdatabase.com ), która dokonuje przeglądu świateł.
Batman

Przykro mi słyszeć o twoim wypadku - dobra robota w noszeniu kasku i nie cierpienie gorszych konsekwencji.
Criggie

5
Zasadniczo jechałeś zbyt szybko. Jest to coś, czego wiele osób musi się nauczyć i mam rowek w łokciu, od którego się tego nauczyłem. Straciłem więcej niż skórę. Lepsze oświetlenie, odzież i technika pomogą, ale najważniejsze będzie spowolnienie.
Móż

2
Zablokowanie przedniego koła w zakręcie rzadko kończy się dobrze, szczególnie jeśli nawierzchnia drogi nie jest idealnie sucha. Naucz się zwalniać za pomocą tylnego hamulca. To też może się nie skończyć dobrze, ale masz większą szansę.

3
Coś, co powiedziano mi podczas nauki jazdy samochodem lub motocyklem (zapominam, który), to że powinieneś jechać na tyle wolno, aby widoczna odległość była większa niż droga hamowania. Właściwie w przypadku, gdy możesz spotkać innych użytkowników drogi, głowa powinna być o połowę mniejsza i mieć nadzieję, że druga osoba zrobi to samo! Możesz zwiększyć swoją widoczną odległość dzięki lepszemu światłu w nocy, a myśląc o swojej pozycji na drodze, czy widzisz za rogiem dalej w innej pozycji?
Stephen Paulger,

Odpowiedzi:


24

Jazda w ciemności jest trudna. Na kasku powinieneś mieć przyzwoite światło głowy, aby śledziło twoje widzenie, oraz światło kierownicy, które śledzi miejsce, w które celuje przednie koło. Ponadto powinieneś mieć dodatkowe przednie światło i dwa tylne światła dla nadmiarowości. Nie podajemy tutaj rekomendacji produktów, ale byłoby to minimum.

Aby zwiększyć swoją świadomość, rozważ jazdę w górę szlakiem, który planujesz zejść później. W ten sposób będziesz poruszał się znacznie wolniej i będziesz miał większą szansę dostrzeżenia przeszkód, zanim przejdziesz.

Zastanów się także, czy nie robić szalonych prędkości podczas zjazdów. Przepisy drogowe mówią „Nie przebijaj swoich świateł”, abyś mógł zatrzymać się w oświetlonej odległości. Być może powinieneś zejść z góry, dopóki słońce nie wzejdzie wyżej?

Technika hamowania - jeśli robiłeś ostry hamulec na zakręcie, a przednie koło ześlizgnęło się spod ciebie, to już po całym, zjeżdżasz. Mogło pomóc trochę więcej bieżnika przedniej opony, podobnie jak obniżenie ciśnienia w przedniej rurze. Inną techniką może być przeważenie przedniego koła, aby kopać boczne zaczepy i odzyskanie przyczepności, lub można odważyć przednie koło i spróbować zatrzymać jego pchanie, a tym samym odzyskać przyczepność. Wszystko to musi nastąpić naprawdę szybko, generalnie nie reagujemy wystarczająco szybko.

Ubrania - Twoja odzież wierzchnia wykonała swoją pracę i odniosła wszystkie / większość uszkodzeń spowodowanych zsuwaniem się. Sugeruję, abyś uderzył kilka łatek w uszkodzone kawałki i na kolana i nazwał to swoim sprzętem jeździeckim. Nie ma sensu ubierać się ładnie na przejażdżkę (chyba, że ​​lubisz takie rzeczy). Moje ulubione spodnie jeździeckie mają płótno na kolanach, naszywkę wełnianego koca i lekką bawełnę po wewnętrznej stronie kolana. są brzydkie, ale całkowicie wygodne.

Wreszcie doświadczenie - właśnie je nabyłeś. Niestety było to bolesne.

Powinieneś także dać swojemu rowerowi dokładne spojrzenie i serwis. Standardowe uszkodzenia po awarii, których należy szukać, obejmują:

 • Koła nie są prawdziwe, uszkodzenia obręczy, połamane szprychy i poluzowane sutki.

 • Tarcze hamulca tarczowego nie są już płaskie, lub klocki hamulcowe obręczy są lekko przesunięte

 • Koła zębate z uderzenia - wygięty wieszak do przerzutki jest bardzo powszechny.

 • Błotniki / błotniki nie pasują lub pękają plastikowe części.

Daj też motocyklowi serwis i smar, i szukaj uszkodzeń podczas jego wykonywania.


7
+1 za 2 światła. Podoba mi się mój tani czołowy wąski czołg do napełniania przed moim głównym światłem. Nie oślepia nadjeżdżających pojazdów, ponieważ całe światło jest skierowane na drogę przede mną. Jazda po krętych, utwardzonych, nieoświetlonych ścieżkach rowerowych po zmroku jest niezbędna (jeśli zamierzasz jechać szybciej niż nawet około 20 km / h).
Chris H

1
Jeszcze jedna rzecz do sprawdzenia :: grips / barends. Byłem powalony przez innego rowerzystę, małą prędkość, ledwo siniaka, ale jeden lub moi koledzy zapukali, co sprawiło, że przyczepność ergo ledwo chwyciła poprzeczkę. Kiedy pożyczyłem klocek, hamując w dół, nagle obrócił się za poprzeczkę. Gdyby stało się to 100 m później, dałbym sygnał i prawdopodobnie odleciałbym ponownie.
Chris H

1
Ciśnienie w oponie było maksymalne dla opony. Właśnie doładowałem go poprzedniej nocy, więc jak mówisz, to by nie pomogło. Kilka świetnych porad tutaj (i innych odpowiedzi). Dzięki.
fractor

4
@fractor maksymalne ciśnienie w oponach niekoniecznie jest ciśnieniem optymalnym. Jak mówi odpowiedź, prawdopodobnie chcesz zejść niżej, aby uzyskać większą przyczepność. Nie zgadzam się również z odpowiedzią, że bieżnik na oponach mógł pomóc. Wszystkie rzeczy są równe, ślizgi będą lepiej chwytały asfalt niż gałki, a gałki nie będą gryzły w asfalt, jeśli napotkasz np. Piasek lub żwir na drodze.
Paul H

10

W pewnym momencie nadal jeździsz na rowerze, ale błąd już został popełniony i szukasz opcji wyjścia, która zminimalizuje uszkodzenia. Zacięcie hamulca przedniego w ciasnym zakręcie nie „minimalizuje uszkodzeń”

Doświadczony jeździec prawdopodobnie widział wcześniej szczątki lub nie jechał tak szybko i zawsze zastanawia się, jakie mają alternatywy, jeśli coś pójdzie nie tak. Hamulec tylny najlepiej sprawdza się na zakrętach, spowoduje on poślizg tylnego koła, który jest o wiele łatwiejszy do kontrolowania, a kończy się na upadku i poślizgu, a nie upadku, który zwykle zdarza się przy zablokowanym przednim kole. Używaj przodu tylko po utracie prędkości z tyłem, wyprostowaniu i przygotowaniu się do obciążenia przedniego koła przez hamowanie.

Do pewnego stopnia wyposażenie takie jak opony niewiele pomoże - dzięki lepszemu wyposażeniu będziesz po prostu jechać szybciej. W tym przypadku pomogą światła, ponieważ brzmi to tak, jakbyś jechał szybciej niż pozwala na to twoja widoczność.

W przyszłości:

 • Nie korzystaj z widoczności
 • W rogu awaryjnym lub hamulcu nigdy nie jedno i drugie.
 • Zacznij od hamowania awaryjnego
 • Zawsze miej plan B (często C jest przydatne)
 • Jeśli masz zamiar upaść, zminimalizuj uszkodzenia - zsuń się na bok i zsuń, nie spadaj z roweru.

4

Przedni hamulec jest najskuteczniejszym hamulcem, ale między zwalnianiem a zsuwaniem jest cienka granica. Techniką ćwiczeń jest wywieranie wystarczającego nacisku na dźwignię hamulca przedniego bez wywierania zbyt dużego nacisku. Zbyt wiele zależy od nawierzchni drogi, a także od motocykla. Uczenie się, jak trochę dryfować, jest bardzo przydatną umiejętnością, nie wspominając o najfajniejszej w historii, ale jest bardzo ryzykowna.

Na rowerze górskim DH zatrzymujemy się za pomocą przedniego hamulca i jedziemy na skuterach pomocniczych na bardzo luźnych i nierównych powierzchniach! Na pewno można nauczyć się kontrolować hamulec przedni, ale wymaga to praktyki. Rowery DH są bardziej odpowiednie do tego (duże opony, zawieszenie, hydrauliczne hamulce tarczowe itp.), Ale zasada jest taka sama.

Sam miałem kilka paskudnych upadków, nie są ładne :)


Dzień dobry i zapraszamy do SE Bicycles. To dobra pierwsza odpowiedź.
Criggie

2

Przy takim poziomie obrażeń nosiłeś dużą prędkość. Jeśli nie widzisz drogi, musisz założyć, że jest ona mniej niż idealna.

W przyszłości możesz lepiej kontrolować prędkość.

Zanieczyszczenia to małe łożyska kulkowe. Jeśli jedziesz zbyt szybko, niewiele możesz z tym zrobić. Najpierw dotknij tylnej części, aby zobaczyć, gdzie jesteś w przyczepności, ale musisz szybko dostać się do przodu, ponieważ ma ona większość siły hamowania. Być może lepiej będzie, jeśli spróbujesz jeździć.

Szerokie, miękkie gumowe opony przy niskim ciśnieniu. Ale wciąż we właściwym zakresie ciśnienia.

Ubrania zjazdowe mają lepszą ochronę, ale mają ograniczony ruch.

Dobry kask mocno zapięty.

Cyclocross nauczy Cię hamowania, ponieważ prawie zawsze mają zjazd z pochyłości i możesz powoli spadać na trawę. Jest prawie wszystko z przodu, ponieważ tył łatwo się umyje.

Nie jestem pewien, czy zadziała na drodze, ale w CX nieokreślony podjazd pozwala utrzymać rower w pozycji pionowej i łatwiejszą kaucję. Przy prędkości już na pochyleniu prawdopodobnie nie byłoby to skuteczne. Widziałem jednak zawodowców z drogi, którzy nie byli w stanie zejść z prędkością, kiedy wyglądało na to, że wszystko idzie na południe.


0

dwie inne rzeczy do rozważenia. Hamowanie na zakręcie jest zawsze trudne, jednak kontrowanie może dać ci większą kontrolę. Po drugie, zastanów się, czy zjechanie z drogi może ułatwić lądowanie w razie wypadku.


Fajny pomysł, ale jest już za późno, by pomyśleć, zanim coś się przesunie - możesz tylko zareagować. Celowanie w bardziej miękkie miejsce byłoby cudowne, gdybyś miał taki poziom kontroli, zatrzymałbyś poślizg w pierwszej kolejności.
Criggie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.