Dlaczego opony bezdętkowe są popularne w kolarstwie górskim?


27

Zauważyłem, że wiele osób używa lub promuje opony bezdętkowe do jazdy na rowerze górskim. Dlaczego to?

Wydaje się, że wiele kłopotów ma specjalny zestaw do konwersji felg i włożenie opony. Z tego co widzę, sensowne jest noszenie tuby na wypadek, gdyby wszystko poszło źle na szlaku.


1
Czy są tak popularne, gdzie jeżdżę, regularnie zmieniamy opony na warunki i bezdętkowe, po prostu nie wydaje się tego warte ... Nie znam nikogo, kto jeździ bezdętkowo!
Dog Ears,

Interesująca dyskusja. Nigdy przez te wszystkie lata i mile nie miałem mieszkania na moim MTB, nawet w dość trudnych warunkach i jest to standardowa opona z dętką. Dostaję jednak mieszkania na tubowym rowerze szosowym z przerażającą regularnością. Mam szczęście, że przejechałem 50-75 mil bez mieszkania. Czy istnieją konwersje rowerów szosowych bezdętkowych?
Brian Knoblauch,

Odpowiedzi:


19

Chociaż jest to wyłącznie anegdota, z własnego doświadczenia na rowerze górskim wiem, że większość moich mieszkań pochodzi z tak zwanych „szczypiec” (gdzie rura jest przebijana przez ściśnięcie lub tarcie oponą / felgą, a nie przez obiekt zewnętrzny) ). To było bardzo denerwujące. Po przejściu na bezdętkowe kilka lat temu, nie miałem jeszcze ani jednego mieszkania. I oczywiście bez tuby, która mogłaby zostać ściśnięta, nie ma sposobu, aby uzyskać „płaską szczyptę”.


Podejrzewam, że MOŻESZ dostać „ściskanie na płasko”, tylko tusza opony (brak szczeliwa) utrzymuje powietrze na tyle dobrze, że jedynie umiarkowanie zwiększa wskaźnik wycieku.
Daniel R Hicks,

1
Unikanie szczypania jest bardzo ważne dla większości rowerzystów górskich, ponieważ występuje tendencja do obniżania ciśnienia, aby zarówno tłumić efekt nierównego terenu (zwłaszcza na sztywnych rowerach górskich), jak i uzyskać większą przyczepność na nierównym podłożu. Obniżenie ciśnienia powietrza zwykle naraża na większe ryzyko przygniecenia mieszkań. Wady polegają na tym, że jest to trudniejsza konfiguracja, często wymagająca sprężarki powietrza do osadzania opon i wkładania szczeliwa. Łatanie opon to także inne doświadczenie podczas korzystania z zestawu bezdętkowego. Jednak zawsze istnieje możliwość włożenia rurki, aby pomóc ci wrócić do domu w mgnieniu oka.
Benzo,

14

Opony niepubliczne pozwalają ci pracować z mniejszym ciśnieniem niż opona z dętką. Są również mniej podatne na mieszkania.


I oczywiście niższe ciśnienie oznacza lepszą przyczepność.
Clay Nichols,

Czy nie ma żadnego problemu z tym, że opony opuszczają się przy niskim ciśnieniu?
Daniel R Hicks,

5

Jedną z głównych zalet jest redukcja mieszkań.

Nie sądzę, że to takie kłopotliwe przekształcanie felg w tubeless. Właśnie przekonwertowałem mój za pomocą tego zestawu: http://www.sincamaras.com/INGLES/indexenglish.HTM . Wiem, że istnieje kilka innych na rynku, ale mój lokalny sklep rowerowy polecił mi ten. Postanowiłem go zainstalować, ponieważ w mojej okolicy, tej zimy, wokół szlaków wycięto dużo roślinności i wszyscy mają dużo mieszkań z powodu kolców na ziemi. Dzięki płynowi uszczelniającemu mam nadzieję znacznie zmniejszyć liczbę mieszkań, które otrzymałem w ostatnich miesiącach.

Aktualizacja z 9 lipca 2012: Po prawie półtora roku z tym systemem mogę powiedzieć, że dostałem tylko jedno mieszkanie i nie miało to wpływu na moją jazdę, znalazłem go później w domu.

Kolejną ważną zaletą usuwania rur jest lżejsze koła.


4

Są szczególnie przydatne w obszarach, które mają dużo kolców.

Zgadzam się z tobą, że konwersja bezdętkowa jest kłopotem, jednak dostajesz specyficzne obręcze bezdętkowe, które nie wymagają konwersji (np. UST przez Mavic, TNT przez Geax lub TLR przez Bontrager), które po prostu są ogromne.


Przeciwko szczypcom (ukąszenia węży) rozumiem dlaczego - ale czy możesz wyjaśnić, dlaczego opony bezdętkowe są szczególnie dobre na kolce? Nie rozumiem
ttarchala

@ttarchala - Podejrzewam, że to uszczelniacz. Może być stosowany w oponach dętkowych, ale włosy łatwiejsze dzięki tubeless. (Choć bez wątpienia Messy kiedy w końcu trzeba zdemontować oponę.)
Daniel R. Hicks

I znacznie mniej bałagan, jeśli umieścisz go w tubie. No chyba, że ​​całkowicie rozerwałeś rurkę. Ale dodanie szczeliwa do tuby czyni go jeszcze cięższym.
Kohi

Należy wspomnieć, że tubeless ready with uszczelniaczem jest skuteczny dla cierni. Czysty bezdętkowy bez uszczelniacza nie jest skuteczny w przypadku cierni.
paparazzo

2

Wolę klimat opon bezdętkowych. Dzięki zastosowaniu tej samej opony opór toczenia jest mniejszy po zdjęciu rury.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.